reteta de la Somova

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

reteta de la Somova

Mesaj de DeltA » 16 Feb 2008, 15:45

Prin 95 asteptam sa se usuce drumul de iesire din balta de la Parches[Somova].Pt a ne face o idee daca putem urca sau nu cu masinile, am luat-o la pas pina la asfaltul din sat incercind sa ne dam seama daca pamantul de pe drumul udat de ploaia care abia se oprise o sa puna probleme.Atunci am aflat o reteta de pregatire a pestelui mic [in special caras dar si platica, rosioara ]de la o babuta lipoveanca care iesise curioasa la poarta sa ne intrebe de unde sintem cit facem pina acasa....cred ca stiti genu' :P ]pestele este pregatit in felul acesta pentru a fi luat ''la pachet'' cand se merge la sapat gradina de legume din balta!DECI:pestele curatat este crestat cit mai des pe lat [stiti cum fac lipovenii]si prajit in ulei incins pina devine crocant[FARA SA FIE TRECUT PRIN MALAI SAU FAINA -e foarte important]Cand am strins o farfurie adanca cu virf de peste prajit ,trecem si indoim o masura de otet cu 2 masuri de apa in care punem cateva boabe de piper si o foaie ,doua de dafin[ca la retetele de castraveciori in otet]punem acest amestec pe foc si il dam in clocot[apa ,otetul cu piper si foi de dafin].Pestele prajit il punem intr-un vas adanc[un borcan e si mai bine]si turnam otetul fierbinte peste el.Este fantastic la gust[otetul fierbinte scoate uleiul ''inghitit ''de peste la prajire si face un amestec nemaipomenit]Daca pestele e pus la borcan poate fi pastrat o iarna intreaga si veti avea surpriza ca nu trebuie sa va mai feriti de oscicule[acestea sint imuiate de otet dupa numai o zi-doua]Nu prea am dat reteta multora ,da' acum de dragul acestui site....sper sa va bucurati de ea,mai ales ca este pt peste mic!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: reteta de la Somova

Mesaj de Margescu Romeo » 17 Feb 2008, 16:07

O reteta nemaipomenita , am facuto si eu, cu oblete.Migaloasa dar cu rezultate surprinzatoare.Am facuto din 10kg de oblete,am curatit si prajit vreo 5 ore.

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: reteta de la Somova

Mesaj de DeltA » 17 Feb 2008, 23:26

:lol: :lol: stiu ei lipovenii de ce folosesc otetul la peste[si la ciorba ,si la mujdei ,marasolka,...] Pe linga gustul deosebit avantajul e ca nu mai avem grija oaselor..... :roll: :roll:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: reteta de la Somova

Mesaj de vali003 » 19 Feb 2008, 00:56

deltA, pina acum reteta ta tine capul de afis asteptam concurenta :lol: :lol: .

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”