ce maninca amurul????

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Butaru Gabriel » 26 Mar 2009, 17:49

Neamtul scrie:Ai pus in carlig doar expandatul galben si porumbul pe fir de par sau ai pus si porumbul in carlig.Daca poti si ai timp,trimite-mi te rog o imagine cu montura pe mail(sau,daca merge,pe mp)sau mai bine chiar aici pe topic.
Merci.
Aroma de capsune e naturala?Te intreb fiindca am sirop gros si dulce de capsune,facut de bunica si cred ca ar merge. :-/ :D
Da aroma de capsuna este naturala,poti folosi siropul pe care-l ai.In carlig porumb si expandat.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de marian_popescu » 08 Apr 2009, 21:23

o fi el fitofag...dar in perioada asta, la paulesti se prinde bine numai la viermusi. a durat ceva pana s-au prins baietii ce le facea prastie firele la undite pescuind dupa caras sau cirtan. bucati in jurul a 3-4 kg. merg si eu de paste, a doua zi, pana atunci nu am cand. fidel prumbului, incerc un loc cu aroma de lucerna si unul cu capsuni sau sweet corn
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de misu_sipanu » 10 Apr 2009, 19:37

Marian,daca ai rezultate la aroma de lucerna te rog sa postezi,pregatesc si eu ceva dar mai dureaza maceratul.Fire intinse!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de nando » 10 Apr 2009, 22:03

misu_sipanu scrie:Marian,daca ai rezultate la aroma de lucerna te rog sa postezi,pregatesc si eu ceva dar mai dureaza maceratul.Fire intinse!
vezi ca se gaseste gata preparata in magazine [lucerna]
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de ladau_alex » 18 Apr 2009, 11:51

A... vreau sa va spun ca am fost de nenumarate ori la pescuit de amur pe cris mai ales in aceasta perioada cea mai buna momela pentru el sunt mugurii de salcie pe care ii bagati la un carlig mic exact ca pe o rama si la vreo 50cm distanta fata de carlig faceti un forfang cu un mic plumb pentru o lansare mai buna . Mugurul de salcie trebuie sa stea la suprafata apei . Il lansati si il lasati sa il duca curentii pana unde va permite locul am prins de multe ori la asa ceva dar conditia este ca in acel loc sa fie amur :)

Avatar utilizator
anghelescu marian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2008, 21:11

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de anghelescu marian » 01 Mai 2009, 09:34

Va,salut.cred cu tarie asta si datorita faptului ca merg la crap numai pe Dunare de citiva ani buni,ca amurul prefera boabele fierte si lasate in squid..,sau esenta de lucerna,nadirea facinduse cu cel putin doua zile inainte de inceperea partidei.montura - 15 boabe pe fir de par stil colier cu un expandat pe ac (am prins cel mai mare de 26 kg); - 3,4 boabe pe tija acului si un expandat (cel mai mare 13kg).Cred in rolul expandatului nu ca s-ar agata si vezi domne.... ,ci pentru a se intapa corect.

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de ladau_alex » 06 Mai 2009, 16:25

mda interesant >:)

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de rosu alexandru » 07 Mai 2009, 21:52

Marian, si eu am prins multi amuri intre 8 si 12 kg la momeala asemanatoare. Boabe fierte sau in lapte, 6-12 colier, 2-4 pe carlig, dat cu esenta de anason si lasat cateva minute sa se patrunda. Am avut surpriza ca si dupa cateva ore de stat in apa, momeala sa miroasa inca a anason. Am vazut ca s-a prins foarte bine la bile tari, portocalii, cu esenta de ananas. Despre expandat la ce te referi, la pufuletzi sau la spuma artificiala?

Avatar utilizator
anghelescu marian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 11 Noi 2008, 21:11

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de anghelescu marian » 13 Mai 2009, 18:29

Alexandru,scz ma refer la pufuleti

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de rosu alexandru » 13 Mai 2009, 21:00

anghelescu marian scrie:Alexandru,scz ma refer la pufuleti
Expandatul organic = pufuletele este solubil. In 10 - 15 minute dispare in lac, daramite pe Dunare. Asa ca nu are decat cel mult un rol de asezare a monturii pe substrat dar in nici un caz de momeala eficienta pentru amurul (sau crapul) mare. Parerea mea.

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Adyi » 19 Mai 2009, 19:41

Pentru ten e mai bine sa se ridice doar boabele iar carligul sa stea pe pamant SAU sa se ridice cu tot cu carlig cam 10cm de la pamant ?



[ greu sa fii incepator la capturarea tenului :( ]

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”