feeder

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder

Mesaj de stefanflorin » 05 Apr 2009, 03:33

asa tre' sa arate montura loop rig sau loop method lungimea buclei in care se afla feederul o faci in functie de ce urmaresti: daca ai muscaturi violente faci bucla mica ca sa se intepe pestii singuri, daca cauti finete lasi bucla mai mare ca firul sa culiseze mai mult prin vartej si sa vezi muscatura in varf. Lungimea forfacului la fel, daca ai muscaturi pe cadere, sau dai in apa limpede lasi forfacul mai lung, daca pestii apuca numai momeala statica, sau mananca fin lasi forfacul scurt, eu dau cu el intre 10 cm si 60-70cm depinde de caz.
PS: cu mentiunea ca buclele acelea mai mici din imagine este bine sa fie in numar de 3-5 ca sa avem efect antitangle mai bun, o sa vezi cat de bine reduc incurcaturile strunei cu firul principal aproape 0.
Fişiere ataşate
image013.gif
(3.16 KiB) Descărcat de 1710 ori
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: feeder

Mesaj de mihai burcau » 05 Apr 2009, 18:32

Merci mult.Există monturi (bucle de lungimi diferite) pt. râuri şi pt. bălţi ? Sau nu influenţează curentul, tipul de apă, lungimea monturii ? Oricum, sunt hotărât să încerc în vara asta toate monturile văzute prin filme şi prin alte părţi.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder

Mesaj de stefanflorin » 06 Apr 2009, 17:12

Pai am zis, de la caz la caz, nu e ceva general. Iti dau un ex: anul trecut pe dunare aveam trasaturi de caras la fiecare 30 de secunde. Din 10 trasaturi sa zic ca scoteam 2-3 pesti desi trasaturile erau violente. Am schimbat lungimea forfacului care era de aprox 40-50 cm cu una de 20cm si din 10 trasaturi scoteam 8-9 pesti pt ca efectul de bolt-rig e mai bun cu strune scurte. Acelasi lucru mi se intampla si la platica. Ideea e sa incerci si sa experimentezi la fata locului in functie de specie,dimensiune, momeala, etc ca sa vezi ce da randament mai bun.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: feeder

Mesaj de mihai burcau » 06 Apr 2009, 21:43

Eu pescuiesc pe Mureş. În vară am avut doar trăsături fine, timide şi multe rateuri, cu excepţia caraşilor, care parcă voiau să-mi ia băţul de pe suport.Am folosit şi forfac scurt şi lung.O să mai încerc la fiecare partidă să găsesc combinaţia câştigătoare. :-B

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: feeder

Mesaj de ladau_alex » 18 Apr 2009, 17:30

Si eu am 3 betze shimano beast master de vreo 2 ani si am fost cu ele si pe ape curgatoare si pe ape statatoare :pe curgatoare se comporta foarte bine pentru ca vezi si cea mai mica trasatura iar pe statatoare am folosit o montura simpla cu dop de crap greu de 10g cu plumb si carlig. Eu sunt foarte multumit de ele am scos crapi frumusei cu ele respectiv si cateva mrene frumoase **== . Eu tzi-as recomanda sa iti cumperi feeder pentru ca il poti folosi in toate conditiile o:-)

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: feeder

Mesaj de mihai burcau » 23 Apr 2009, 20:36

Salut, Alex. Şi eu pescuiesc tot la feeder. Mă interesa montura cu buclă şi Ştefan mi-a lămurit nişte chestii.Cea cu tub(tijă) antitangle îmi cam deteriorează linia şi voiam să încerc ceva nou.

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: feeder

Mesaj de ladau_alex » 24 Apr 2009, 13:04

mihai? tu vrei sa dai la feeder la fund sau la dop :-?? :D

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: feeder

Mesaj de mihai burcau » 25 Apr 2009, 21:14

:D La feeder.În filmele englezeşti despre pescuitul la feeder apar asemenea monturi (Bob Roberts- în special).Mie mi s-au părut interesante şi am de gând să le încerc, mai ales că am şi priceput cum se realizează,graţie lui Ştefan. **== :D

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: feeder

Mesaj de ladau_alex » 06 Mai 2009, 16:45

nush ce sa zik eu sunt multumit de feederele mele mai ales cand pescuiesc la pluta la crap lucreaza superb ;)

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: feeder

Mesaj de scorpion » 19 Iun 2009, 08:05

pe prut am folosit si lansete tip feeder dar cel mai bine ma impac cu niste bologneze de 5,4m actiune de 20-50 lansete care suporta si momitor si cu care pot controla f.bine pragurile .

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: feeder

Mesaj de mihai burcau » 04 Iul 2009, 12:58

Pe mine mă atrage la lansetele feeder în primul rând fineţea vârfului semnalizator.E absolut fantastic ! =D>

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: feeder

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 17:19

eu zic ca e mai fantastic cand vezi trasatura unui ciortan care o indoaie pana la jumate si apoi felul cum simti pestele in bat :x
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”