DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 06 Mai 2009, 09:12

fonnyhs scrie:
cornel G scrie:
fonnyhs scrie:Dl-e Rosca Mirel ati fost cumva la km 493 la Giurgiu , asa zisu' flotant? Tataie are salupa ancorata acolo si ma bate gandu sa ma apuc serios de pescuit la crap. Insa ma intereseaza ce momeala sa folosesc aici , momentan apa e crescuta , sunt aproximativ 20 m intinsura ( 1-2 m ) iar apoi creste semificativ . O mamaliga pentru aceasta zona ? Scuze da sunt incepator , trebuie sa ma informez!

Fir intins!
salutare tuturor!
in zona giurgiu am avut rezulate la patratica de mamaliga,
facuta cu putina faina si fiarta ca si boilisul.
toate cele bune!
Multumesc , am inteles! Si ai luat doar crap sau mai sa nimerit si altceva? O sa incerc dupa ce se termina prohibitia :-< . Eu ca pescar incepator am avut succes numai la boaba de porumb ( platici 300-600 g ) in rest nimic.

Fir Intins!
salutare!
mai mult ciortan si ceva crap,
dar am mers mai jos spre greaca.
toate cele bune!

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 06 Mai 2009, 20:18

Bun gasit tuturor. Mirel , mergi in general doar pe simplu ( plumb ) fara momitor ? Eu in general merg pe momitor si plb de 100 in spate cam la 30 cm depin de loc . Carlige ; pe mamaliga mai mari , pe boabe mai mici , tu ?

Avatar utilizator
Alin_Tm
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iun 2008, 18:11
Localitate: Timisoara

Re: DUNAREA

Mesaj de Alin_Tm » 06 Mai 2009, 20:19

florin opris scrie:Bun gasit tuturor. Mirel , mergi in general doar pe simplu ( plumb ) fara momitor ? Eu in general merg pe momitor si plb de 100 in spate cam la 30 cm depin de loc . Carlige ; pe mamaliga mai mari , pe boabe mai mici , tu ?
Domnule Florin am trimis un PM :D
C&R

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 06 Mai 2009, 20:42

Domnule Alin . ne este mai usor sa ne tutuim asa ca ; Aline , am primit da ceva nu mere sau nu am facut bine asa ca daca nu e ceva secret de ''stat'' innteaba pe forum fara complexe si eu raspund , poate din ceea ce ''vorbim'' noi mai invata si alti :-h

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 06 Mai 2009, 21:33

domnule alin_tmsi eu pescuesc in zonz coranini -cozla poate ne vedem pe acolo , eu vreau sa plec in 27 sa imi fac loc si sa momesc , si eu merg cu niste baieti care stiu mai bine ca mine locurile de crap , ei au avut capturi si de 29 de kg anu trecut pe acolo poate ne auzim

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 06 Mai 2009, 21:43

alyns :!: poate ai vrut sa zici Coronini ( in loc de Coranini ) pic mai atent ca alti iau ca atare , si din ce stiu eu pe anu trecut , crap mare s-a luat la cariera sarbeasca ( malul nostru desigur ) dar nu de 29 ,dar e posibil nu contest faptu. Un vecin de-al meu , incepator de Dunare , la a 4 iesire anul trecut , in amonte de n'ea Filip a luat unu de 25kg nu pe auzite pe vazute . Crap este da e acoperit de apa :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 06 Mai 2009, 21:51

Care dati mai jos de km. 366 ,bagati de seama ca s-a interzis pescuitul pe timpul noptii ,intre orele 22-6 dimineata ! E o masura binevenita impotriva braconajului ,dar loveste aiurea in pescarii sportivi ! :-w
http://www.dreptonline.ro/legislatie/or ... 9_2009.php
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de mini_mic » 06 Mai 2009, 22:06

gor965 scrie:Care dati mai jos de km. 366 ,bagati de seama ca s-a interzis pescuitul pe timpul noptii ,intre orele 22-6 dimineata ! E o masura binevenita impotriva braconajului ,dar loveste aiurea in pescarii sportivi ! :-w
http://www.dreptonline.ro/legislatie/or ... 9_2009.php
Cred totusi ca vizeaza pescuitul industrial si nu sportiv :-?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 06 Mai 2009, 22:22

In prima faza asa am zis si eu dar...Nerespectarea prevederilor art. 1 se sanctioneaza cu retragerea permisului, licentei sau a autorizatiei de pescuit, dupa caz !
In plus daca se permitea pescuitul sportiv ar fii trebuit sa aduca alte specificari ! (daca tu pescuiesti sportiv din barca ,noaptea la ora 2 ,la somn si te gasesc aia cu peste in barca ,cum explici captura cand aia iti baga ordinul asta sub nas ?! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 06 Mai 2009, 22:52

am parteneri cu care merg la pescuit pe dunare si ei au prins de 29 de kg crap in zona la cozla si de ala de 49 de kg ai auzit si fraierul la pus pe gratar nu ai auzit

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 06 Mai 2009, 22:56

si scuze de coranini ms de rectificare si referitor la pescuit u pe unde mergi la dunare si in ce zona , eu inainte de inchidere am avut rezultate bune am prins mult caras pina in 800 grame si 2 crapi scapati din gresala mea

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 06 Mai 2009, 22:57

ms pt florin opris

Avatar utilizator
Alin_Tm
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iun 2008, 18:11
Localitate: Timisoara

Re: DUNAREA

Mesaj de Alin_Tm » 07 Mai 2009, 00:02

alyns scrie:domnule alin_tmsi eu pescuesc in zonz coranini -cozla poate ne vedem pe acolo , eu vreau sa plec in 27 sa imi fac loc si sa momesc , si eu merg cu niste baieti care stiu mai bine ca mine locurile de crap , ei au avut capturi si de 29 de kg anu trecut pe acolo poate ne auzim
Pai mai stam pe ganduri un PM cu Id mes si sigur o sa o punem de o iesire :D
C&R

Avatar utilizator
Alin_Tm
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iun 2008, 18:11
Localitate: Timisoara

Re: DUNAREA

Mesaj de Alin_Tm » 07 Mai 2009, 00:09

florin opris scrie:Domnule Alin . ne este mai usor sa ne tutuim asa ca ; Aline , am primit da ceva nu mere sau nu am facut bine asa ca daca nu e ceva secret de ''stat'' innteaba pe forum fara complexe si eu raspund , poate din ceea ce ''vorbim'' noi mai invata si alti :-h
Florine ce ma intereseaza pe mine un loc de crap betonat sa puna botul pe porumb sau mamaliga nu bile ca la bile ami prind urechile.Deci loc bun cu apa statatoare de la BAziasi pana la Coronini unde am loat eu amenda de la P.F : :(( .
Iti multumesc anticipat Stima

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 08 Mai 2009, 21:48

Bun gasit tuturor. mai ajung si eu la povesti. Alyns; cel de 49 ( care nu era de 49 , da nu e important ) s-a prins la Drencova in port ( la macara ) mai exact daca nu stii la iesire din Berzasca ( cu 2 cai de acces ) E u merg cam pe tot jud CS depinde unde mananca ( sun stanga , dreapta si vad cum sta treaba ) si in functie de loc pregatesc tactica de ''joc '' ( care ulterior se poate schimba :-S ) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”