Inaintas

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Inaintas

Mesaj de kamon » 08 Mai 2009, 19:48

Salutare din nou! Am o nelamurire si anume aceea ca a-si dorii sa stiu daca e necesar inaintas datorita faptului ca eu pescuiesc cu monofilament de 0,30 si daca da cam ce lungime ar trebuii sa aiba... plus ca eu pescuiesc de obicei cu monturi bazate pe lead core. In speranta ca ma veti lamuri si pe mine va multumesc anticipat.

fire antinse tuturor ---<>< ---<><

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Inaintas

Mesaj de mike_carp » 09 Mai 2009, 13:12

Salut, inaintasul e necesar daca pescuiesti la distanta( peste 80m) sau daca ai agatatura unde ajunge rigul sau agatatura in general.
Eu folosesc P-Line de 10lb (0.28mm) si de aprox 1 an jumate nu am mai pus inaintas. Poti renunta la leadcore pt ca daca nu pescuiesti cu liniile moi (pe fundul apei) leadcore-ul va fi cel mai vizibil si degeaba te chinui sa-ti camuflezi monturile cand pestelui ii sare-n ochi ditamai franghia.
Sper sa te ajute, fir intins, Mihai!
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Inaintas

Mesaj de Madalin Dirla » 09 Mai 2009, 15:01

kamon scrie:Salutare din nou! Am o nelamurire si anume aceea ca a-si dorii sa stiu daca e necesar inaintas datorita faptului ca eu pescuiesc cu monofilament de 0,30 si daca da cam ce lungime ar trebuii sa aiba... plus ca eu pescuiesc de obicei cu monturi bazate pe lead core. In speranta ca ma veti lamuri si pe mine va multumesc anticipat.

fire antinse tuturor ---<>< ---<><

Este necesar pt. aruncarile la distanta(poti sa te lasi bine pe lanseta) incearca sa folosesti un fir de 0.25 monofilament la care legi inaintasul de 35-40 lbs(sufix balistic) care trebuie sa aibe minim de 2 ori lungimea lansetei si ai sa vezi cat vei castiga in aruncare ;) ......................daca ai agatatura unde pescuiesti inaitasul trebuie EXCLUS. ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
allacica
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 26 Iun 2008, 18:36

Re: Inaintas

Mesaj de allacica » 09 Mai 2009, 15:39

Doar lucruri bune despre inaintas:
-te ajuta la aruncare (atentie la degete foloseste degetarul)
-poti forta un pic pestele pe final (cind intra pe inaintas)
-lungime in cm. nu stiu , nu am masurat niciodata , la mine este infasurat de 7-8 ori pe tambur in momentul aruncarii si asta deoarece ma campez deobicei in zona stufului si sa il pot contola fara frica cand ajunge la mal.
P.S. Vezi ca a fost o emisiune cu nodurile intre linia principala si inaintas.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de gor965 » 09 Mai 2009, 15:44

Madalin007 scrie: ......................daca ai agatatura unde pescuiesti inaitasul trebuie EXCLUS. ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
trebuie exclus cel textil !...in functie de natura agataturii ,ptr. zone cu abraziune ridicata se foloseste cu succes inaintasul mono.
@Kamon
Ptr. inaintas de soc sunt suficienti si 6 m iar ptr. abraziune poti pune 10 m !
Noduri intre linia principala si in aintas : Albright !!!...ptr. inaintas textil
http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
Blood !!! ...ptr inaintas mono
http://www.animatedknots.com/bloodknot/index.php
Legatura intre inaintas (ori linia principala ) si montura cu leadcore se face bucla in bucla !(o prezintata de Mark Hutchinson la min.8 si 35)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Inaintas

Mesaj de Madalin Dirla » 09 Mai 2009, 19:49

gor965 scrie:
Madalin007 scrie: ......................daca ai agatatura unde pescuiesti inaitasul trebuie EXCLUS. ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
trebuie exclus cel textil !...in functie de natura agataturii ,ptr. zone cu abraziune ridicata se foloseste cu succes inaintasul mono.
@Kamon
Ptr. inaintas de soc sunt suficienti si 6 m iar ptr. abraziune poti pune 10 m !
Noduri intre linia principala si in aintas : Albright !!!...ptr. inaintas textil
http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
Blood !!! ...ptr inaintas mono
http://www.animatedknots.com/bloodknot/index.php
Legatura intre inaintas (ori linia principala ) si montura cu leadcore se face bucla in bucla !(o prezintata de Mark Hutchinson la min.8 si 35)
DaGeorge, la cel textil ma refeream ;) !

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de kamon » 09 Mai 2009, 19:58

ms mult am sa ancerc sa vad ,sigur va da rezultate bune

fire antinst tuturor ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de kamon » 09 Mai 2009, 20:04

gor965 scrie:
Madalin007 scrie: ......................daca ai agatatura unde pescuiesti inaitasul trebuie EXCLUS. ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
trebuie exclus cel textil !...in functie de natura agataturii ,ptr. zone cu abraziune ridicata se foloseste cu succes inaintasul mono.
@Kamon
Ptr. inaintas de soc sunt suficienti si 6 m iar ptr. abraziune poti pune 10 m !
Noduri intre linia principala si in aintas : Albright !!!...ptr. inaintas textil
http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
Blood !!! ...ptr inaintas mono
http://www.animatedknots.com/bloodknot/index.php
Legatura intre inaintas (ori linia principala ) si montura cu leadcore se face bucla in bucla !(o prezintata de Mark Hutchinson la min.8 si 35)

santeleg ca firul rosu e cel textil?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de gor965 » 09 Mai 2009, 22:53

kamon scrie:..............
santeleg ca firul rosu e cel textil?
Daca intrebi de nodul Albright in forma aceea animata...NU ! Firul rosu este linia principala ,iar cel care se spiraleaza este cel textil . Intotdeauna la Albright se spiraleaza firul mai moale (textil) ori mai subtire (daca pui monofilament ) in jurul celui mai gros (mai rigid) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inaintas

Mesaj de Gabriel » 10 Mai 2009, 17:45

Salutare.
Cam ce lungime folositi la inaintas (textil)??? :-??
Fir intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de gor965 » 10 Mai 2009, 18:57

Gabriel scrie:Salutare.
Cam ce lungime folositi la inaintas (textil)??? :-??
Cred ca majoritatea pun 2 lungimi de bat !
Teoretic , trebuie sa ai minim cam 1-1,5 m pe tambur (5-6 spire ,in functie de marimea tamburului) plus 3-3.3 m de la mulineta la varf (functie de lungimea lansetei) si inca 1.8-2.0 m in jos ,de la varf la spigot !( iese la socoteala ,ptr. un bat de 3.60 si-un tambur mai mic ,sa ai minim 5.8 m iar ptr. un bat de 3.90 si tambur supramarit ,un minim de 6.8 m )
Practic ,pe balta fiecare constata ca-i ajung 5,5 m ori are nevoie de 10 m ,in functie de pregatire , echipament si specificul locului de pescuit ! :)
P.S
Eu personal am 6.8 m inaintas textil pe bat de 3.60 m .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de kamon » 11 Mai 2009, 18:28

Daca intrebi de nodul Albright in forma aceea animata...NU ! Firul rosu este linia principala ,iar cel care se spiraleaza este cel textil . Intotdeauna la Albright se spiraleaza firul mai moale (textil) ori mai subtire (daca pui monofilament ) in jurul celui mai gros (mai rigid) ![/quote]
aham merci mult **==

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inaintas

Mesaj de Gabriel » 12 Mai 2009, 15:37

Salutare.
Lansetele(2 buc) is de 3,60 si mulintele is Okuma pl 860 , mi-am comandat numai o rola de 20m de Balistic si apoi mi-o picat fisa ca ar trebui sa am o bucata de fir textil si de rezerva ,nu se stie cind iti poate plesni linia inainte de textil.
Deci ii oki sa impart rola in 3 iese pe undeva pe la 6,66 m ???
Mersi Gor !! Respecte!!
Fir intins!

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inaintas

Mesaj de Gabriel » 18 Mai 2009, 19:18

Salutare!
Daca sunteti amabili careva......
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Inaintas

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Mai 2009, 20:11

Gabriel scrie:Salutare!
Daca sunteti amabili careva......
Respecte!
Sfatul meu este sa nu te zgarcesti la 2-3 metri de inaintas................eu am 3,60 m si pun 8 m min im.................decizia ramane la tine :D .......fir in drill!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”