Balotesti-Petresti

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wolf79
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2009, 14:16

Balotesti-Petresti

Mesaj de wolf79 » 10 Mai 2009, 11:32

Foarte buna balta, pacat ca este in Romania...sau mai bine zis administrata de romani.
Pe la ora 12:00 dupa ce prinsesem cam 10 bucati de ten il aveam in juvelnic in apa ne-am trezit cu un "domn" s-a repezit de nicaieri si cand a vazut ca avem ten in juvenic nu a mai stat sa verifice cat are ce mai e pe langa el, a aruncat tot pestele in apa si ne-a spus sa plecam..ca suntem la furat si sa nu mai calcam pe acolo. Cand i-am zis ca pestele se elibereaza dupa o partida de pescuit si vrem sa vb cu patronul l-a sunat si acela i-a zis ca putem sa mai stam dar sa eliberam tenul...Va dati seama ca nu am mai stat ...Foarte dezamagitor..pacat ca setea de imbogatire a unora umbreste un sport frumos. Pacat ca din cauza unui paznic zelos poate unii renunta la acest sport. Eu unul nu mai calc pe acea balta. Oricum am ramas cu sentimentul ca vecinii au reclamat ca noi prindeam si pur si simplu am fost izgoniti de pe balta. Tocmai modificasem monturile pentru a prinde caras si peste mai mare... Oare cum se acorda concesiuni unora care nu stiu ce inseamna pescuit... La mine nu conteaza sa iau acasa peste ci doar sa prind, sa vad cat prind si sa-i dau drumul si totodata sa fiu tratat cu respect cum tratez si eu la randul meu.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de sorin1362 » 11 Mai 2009, 04:00

Pai dupa cum singur spuneai tenul se elibera... si se elibereaza pe loc, nu se pune la juvelnic. [-x
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
wolf79
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2009, 14:16

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de wolf79 » 11 Mai 2009, 09:53

sorin1362 scrie:Pai dupa cum singur spuneai tenul se elibera... si se elibereaza pe loc, nu se pune la juvelnic. [-x
deacord ca se elibereaza , dar nicaieri nu scrie imediat, pestele statea foarte bine, pe mine m-a deranjat agresivitatea paznicului si ca m-a considerat hot, atat. E jenant sa fi tratat asa iti piere tot cheful de pescuit. Mai ales ca a vazut ca a gresit si dupa ce a vb cu "sefu" a zis ca putem sa ramanem dar la sfarsit sa eliberam tenu-ul (asta la 2 minute dupa ce urla la noi ca furam peste)..

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de Coleman » 11 Mai 2009, 10:39

Cteo este un peste extrem de sensibil si daca nu este tinut in conditii bune(in plasa , singur si in apa adanca) degeaba ii mai dai drumul ca nu va mai supravietui si probabil de aceea paznicul a avut acea reactie.Punete in locul lui si o sa vezi ca nu mai e chiar asa..........nu neg faptul ca mai intai trebuia sa incerce sa iti explice si nu sa se repeada imediat la juvelnic dar parerea mea este ca a procedat corect.
In momentul in care regulamentul spune sa il eliberezi, il eliberezi imediat nu e nevoie sa ii pastrezi mai mult timp daca tot nu ai voie/intentia sa il iei.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de vlad tepes » 11 Mai 2009, 14:35

Parerea mea e ca este o mare manevra cu povestea asta de adormit copii : zece teni la ora 12 =)) sa fim seriosi asta e vrajeala sa puna pescarii pe drumuri .Nu au prins nimic dar posteaza o poveste tare interesanta cum ca balta are o densitate mai mare ca Moara Vlasiei bla bla bla dar ca paznicul e super zelos :)) iar patronul un super baetas :-t hai sa fim seriosi,oricum e tare buna stratagema
PS.Mai merge-ti o data confirmati cu oarece poze si poate va credem hai pa si nu mai dezinformati lumea.
Si cind postati spuneti si cit costa balta si cit peste se retine
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de vlad tepes » 11 Mai 2009, 14:47

Eu am descoperit o balta super plina de peste, cu un patron de nota 10 ,am prins peste la greu am retinut tot ce am prins,balta costa mai putin ca pe orice balta cu peste,nu e departe de Bucuresti :)) dar nu spun cum se numeste cum de altii fac reclama gratuita.Azi nimeni nu mai posteaza cind da de o balta buna iar eu cred ca am visat ~x( =))
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de dani » 12 Mai 2009, 13:55

Salut!

Pai daca zici ca nu iei peste acasa...atunci de ce tineai pestele in juvelnic?!!??...si cteno, care se stie ca nu rezista prea bine in juvelnic...la gramada...10 bucati...
Cine te vede cu 10 bucati de cteno in juvelnic...nici macar in saci incividuali...automat si fara dubiu o sa considere ca intentia ta este sa retii pestele aceela...clar!!!
Daca voiai doar sa il cantaresti si sa il eliberezi...atunci de ce nu ai facut asta cu fiecare peste in parte atunci cand l-ai capturat... Ce te retinea sa il cantaresti si sa il eliberezi imediat??!!...mai ales ca regula baltii este ca cteno se elibereaza neconditionat!!!

Sincer...mie imi suna a altceva decat Catch&release ...!!!

Nici nu stiu ce sa iti urez!!! fir intins sau juvelnic intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de vlad tepes » 12 Mai 2009, 14:17

Nu va mai omoriti sa comentati aceast poveste pescareasco-vinatoreasca ca e cusuta cu ata alba . Au postat doar vezi doamne ce densitate de peste e pe aceasta balta,sigur sunt prieteni cu patronul sau chiar el a inventat aceasta poveste =)) lasati-o balta
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
wolf79
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2009, 14:16

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de wolf79 » 12 Mai 2009, 21:05

vlad tepes scrie:Parerea mea e ca este o mare manevra cu povestea asta de adormit copii : zece teni la ora 12 =)) sa fim seriosi asta e vrajeala sa puna pescarii pe drumuri .Nu au prins nimic dar posteaza o poveste tare interesanta cum ca balta are o densitate mai mare ca Moara Vlasiei bla bla bla dar ca paznicul e super zelos :)) iar patronul un super baetas :-t hai sa fim seriosi,oricum e tare buna stratagema
PS.Mai merge-ti o data confirmati cu oarece poze si poate va credem hai pa si nu mai dezinformati lumea.
Si cind postati spuneti si cit costa balta si cit peste se retine
Este foarte gresit ce spui, nu postez de dragul de a face conversatie, chiar nu o sa mai merg acolo niciodata si nici voua nu va recomand, degeaba are balta peste daca oamenii de pe langa ea iti tai cheful de a prinde. Este foarte clar dupa mine : au populat balta de curand doar cu exemplare de 600-800g ca sa prinda lumea si sa spere la mai mult, si cum il prind pe unu ca ii are in juvelnic ii dau in cap, plus ca sigur in dimineata aia au uitat sa creasca nivelul la apa cum practica deobicei ca sa nu prinzi nimic.

Ps. balta costa 60 ron/6 bete maxim 6 kg de peste(din cate stiu- iar e o informatie nescrisa nicaieri)

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de vlad tepes » 12 Mai 2009, 22:17

wolf79 scrie:
vlad tepes scrie:Parerea mea e ca este o mare manevra cu povestea asta de adormit copii : zece teni la ora 12 =)) sa fim seriosi asta e vrajeala sa puna pescarii pe drumuri .Nu au prins nimic dar posteaza o poveste tare interesanta cum ca balta are o densitate mai mare ca Moara Vlasiei bla bla bla dar ca paznicul e super zelos :)) iar patronul un super baetas :-t hai sa fim seriosi,oricum e tare buna stratagema
PS.Mai merge-ti o data confirmati cu oarece poze si poate va credem hai pa si nu mai dezinformati lumea.
Si cind postati spuneti si cit costa balta si cit peste se retine
Este foarte gresit ce spui, nu postez de dragul de a face conversatie, chiar nu o sa mai merg acolo niciodata si nici voua nu va recomand, degeaba are balta peste daca oamenii de pe langa ea iti tai cheful de a prinde. Este foarte clar dupa mine : au populat balta de curand doar cu exemplare de 600-800g ca sa prinda lumea si sa spere la mai mult, si cum il prind pe unu ca ii are in juvelnic ii dau in cap, plus ca sigur in dimineata aia au uitat sa creasca nivelul la apa cum practica deobicei ca sa nu prinzi nimic.

Ps. balta costa 60 ron/6 bete maxim 6 kg de peste(din cate stiu- iar e o informatie nescrisa nicaieri)
Se poate sa ma insel scuze :"> ,mai explica o data care e balta ca nu am inteles exact mai bine zis de unde vi dinspre Bucuresti sau dinspre Ploiesti?
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
wolf79
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2009, 14:16

Re: Balotesti-Petresti

Mesaj de wolf79 » 13 Mai 2009, 15:36

se merge dinspre Bucuresti spre Poiesti, dupa ce ai iesit din Balotesti dupa primul pod stanga mergi in fata cam 1 km isi faci stanga dupa case, sunt 2 balti una in stanga si una in drepata (spre DN1) eu am fost la cea din stanga.
Daca vrei sa te enervezi ...e clar este populat recent cu Ten de 800g ca sa iti "ia ochii".
Fir intins!
si ai grija la paznic..

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”