ciorba de peste ungureasca -haladze-

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de DeltA » 12 Mai 2009, 10:13

5-8 iunie o sa particip la un concurs in Ungaria.Una din probe este prepararea unei ciorbe de peste[primesti un ciortan de cca 3, 4 kg,un sac de lemne si ....restul te intereseaza-ingrediente,etc-]...Daca ma poate ajuta cineva cu retete originale unguresti si mai ales cu tipuri de ingrediente.....multam mult.Concursul se va desfasura pe pista de la SzolnoK-

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de romelian » 19 Sep 2009, 10:07

De ce te complici? ce Halaszle, ca aia e ciorba ungureasca, doar ei stiu s-o faca, in plus e foarte picanta. Ia o reteta pescareasca de la pescarii de la Dunare sau din delta si o sa faci ravagii intre gurmanzi, iti garantez. @-)
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de mircea62 » 19 Sep 2009, 10:51

Ai postat ca se te afli in treaba asa cum ai facut pe multe alte topicuri.
Asa-i cand omul n-are ce face - cauta sa-si creasca numarul de postari. De cele mai multe ori e mai importanta calitatea nu cantitatea.

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de romelian » 19 Sep 2009, 12:50

mircea62 scrie:Ai postat ca se te afli in treaba asa cum ai facut pe multe alte topicuri.
Asa-i cand omul n-are ce face - cauta sa-si creasca numarul de postari. De cele mai multe ori e mai importanta calitatea nu cantitatea.
Sau critica pe altii...Nu ma intereseaza sa adun posturi, daca asta crezi.Era o idee, ideea "mea", pe care am dreptul sa mi-o expun prin simplul fapt ca sunt membru al acestui forum.Daca place sau nu...asta este.Si oricum e retroactiv, pe urma am vazut data postarii.Referitor la ciorba ungureasca de peste, sunt in cunostinta de cauza, pentru ca sotia mea gateste ungureste de cand s-a nascut(!),eu am mancat la pescarii de pe Dunare,de la nga Moldova Noua(inainte de embargou) un bors pescaresc mult mai bun decat Halaszle. De aceea am propus asta.Ce am zis eu si ce ai inteles tu...sunt doua lucruri distincte.A, si apropos, care "multe alte posturi", ca eu in total am vreo 34,35 cu acesta????????????????????? :-t
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de mircea62 » 19 Sep 2009, 12:55

A, si apropos, care "multe alte posturi", ca eu in total am vreo 34,35 cu acesta?????????????????????
de exemplu asta:

"Motivul? oricum pe interior e mai mic ca si pe exterior.Singurul lucru din lume, atentie, care e mai mare pe dinauntru decat pe dinafara, este masina golf 1"

si cu asta inchei

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de romelian » 19 Sep 2009, 13:10

Inainte de a incheia, mai reciteste odata postarea cu sacul de dormit, de data aceasta in totalitate,DAAaaa? Si una nu inseamna multe,inseamna UNANu e cazul de exagerari. :-t
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de vali003 » 19 Sep 2009, 14:41

Flacai .....lasati aici sa discutam de alte mincaruri de peste , iar voi mutativa la DIVERSE daca aveti nevoie de polemici .

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: ciorba de peste ungureasca -haladze-

Mesaj de DeltA » 06 Ian 2010, 00:48

uau....ce mai inclestare :-?? sigur,romelian ca le am facut o ciorba din delta in anii trecuti(am participat de vre o 6 ori la concursurile lor)...si le am indreptat mustatzile (am primit un premiu special pt ea)...mai ales ca era dupa o noapte de pescuit si ...strins relatiile de ,,pretenie" romano-ungare cu mult unicum :)) iar ciorba dreasa cu maioneza de mujdei si otet le a picat la fix =)) (fatza de dulcele- usturat al haladze ului..... :D )!!!!
Totusi are dichisul ei si ciorba ungureasca,mai ales ca sant pescari f f f buni si au traditie in preparatul ei pe malul tisei (vezica si inotatoarele au rolul lor...,ceapa tocata fin si fiarta pana se topeste,paprica de o anumita calitate...praful de chimen...etc).... am preparat una si acasa !
aaaa...si ca o faza comica....la concursul asta participa mai multe natzii(polonezi ,sarbi,slovaci,etc) a venit un sarb la mine si mi a spus (in frangleza aia comuna in care ne intelesesem cu o seara inainte :)) )ca vrea sa guste din buruiana care o punem noi in ciorba....am stat si mi am stors creierii pana mi am dat seama ca vroia....LEUSTEAN ;;) (asi luat acasa tot ce mai ramasese :)) )

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”