avat

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

avat

Mesaj de ianoscatalin » 10 Mai 2009, 23:03

Sunt de 1 an pescar la spining si cred ca voi ramane tot restul vietii mele adept al acestui stil de pescuit. Mi se pare fascinant, incitant si grozav de frumos. Pe raul Suceava, dupa ucigatoarea perioada comunista, au aparut si pestii!Industria e la pamant, ceva reparatii pe la statia de epurare , astfel ca apa raului in aval 20Km este limpede si cu pesti! Sunt cleni, mrene, scobari, morunasi....si avati ....dar si braconieri! Aaaa, era sa uit de stiuca! Spiningul e printre putinele stiluri de pescuit care dau palpitatii , asteptand "marea captura". Incerc sa postez cateva fotografii, spre lauda mea, cu capturile acestei primaveri! va invit deasemenea sa va laudati la fel ca mine! Fir intins!
Fişiere ataşate
Fotografii-0035.jpg
captura de 63 cm 10 mai 2009
captura de 63 cm 10 mai 2009
Fotografii-0037.jpg
Fotografii-0018.jpg
Fotografii-0005.jpg
Fotografii-0031.jpg

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 11 Mai 2009, 21:40

Nu uita sa si eliberezi din cand in cand .
...intradevar . spinningul este placut prin simplul fapt ca tu cauti pestii si nu astepti sa te caute ei pe tine...dar ajunge , nu vreau sa creez "dispute" ... :D

Fir intins !...barosane ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: avat

Mesaj de ianoscatalin » 11 Mai 2009, 22:59

Da, am eliberat pesti, e perioada de prohibitie! Bineinteles ca rapitorii ii pastrez. Nu cred ca gresesc cu ceva, puietul e mai "relaxat" . Nu e necesar sa intram in amanunte dar braconajul pe raul Suceava ma ingrijoreaza tot mai mult! Dupa cate am observat , scobarul si cleanul au depus icrele, nu stiu ce e cu mreana , morunasul acum e cu bubite pe gura. In concluzie perioada de prohibitie mi se pare exagerat de lunga si ca o parere personala ar cam trebui luate in seama unele amendamente la legea care reglementeaza pescuitul, dar asta e o alta poveste. Fir intins!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 12 Mai 2009, 22:56

ianoscatalin scrie:Da, am eliberat pesti, e perioada de prohibitie! Bineinteles ca rapitorii ii pastrez...
...scuze !...nu vreau sa insist pe tema asta , dar cum pastrezi rapitorii , care rapitori si de ce ?
Multam fain !
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: avat

Mesaj de ianoscatalin » 13 Mai 2009, 15:51

Scuze! nici eu nu vreau sa insist pe tema asta, dar fiind o zi cu vant si pentru ca inca mai am timp, ofer explicatii daca e necesar: chiar daca e din familia ciprinide, avatul adult se hraneste cu obleti, cleni, porcusori, scoici si melci de apa, pe care-i ataca prin lovituri de coada, ametindu-i, apoi ii înghite! Eu consider ca este rapitor! Nu prea cred ca se elibereaza avati de 2kg , indiferent cand il prinzi. Mai repet odata: pe raul Suceava specii precum cleanu, scobarul, morunasul si mreana, cred, au depus icrele. Deci domnule Radu....nu ma simt cu nimic vinovat, mai degraba imi pare rau dupa cei 80 Ron pe care i-am dat la AJVPS Suceva. Nu se ia nici o masura impotriva braconajului, ba mai mult stiu sigur ca cel putin un angajat de la AJVPS este braconier , braconier pescar si braconier vanator. Nu am nici un dubiu. Asa ca.... Fir intins!

PS: cred ca am gresit deschizand topicul, rog admin sa fie sters. E mai relaxanta o vizita pe mal decat tehnoredactarea! Multumimesc pentru intelegere!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 13 Mai 2009, 18:14

@ ianoscatalin ...

...chestia cu AJVPS-ul este o alta "mancare de peste"
...mai interesanta mi se pare partea cu retinutul pestilor in prohibitie (legea e lege si trebuie respectata)
...chiar daca sunt avatii (RAPITORI 100%) peste 2 kile , te asigur ca se pot elibera si dupa ce a trecut prohibitia
...suntem totusi , pe un site cu si pentru pescari SPORTIVI
..."E mai relaxanta o vizita pe mal decat tehnoredactarea!"...aici nu pot decat sa-ti dau dreptate :D

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: avat

Mesaj de ianoscatalin » 13 Mai 2009, 19:49

Crede-ma! Am eliberat multi pesti la viata mea! Chiar si astazi un clean! Pescuiesc sportiv si numai sportiv de la varsta de 5 ani. La spinning sunt novice. Exageram cu eliberarea rapitorilor, am explicat de ce: sa fie puii de pesti un pic mai "relaxati". Parerea mea este ca un rapitor nu trebuie eliberat. Ideea este ca apele nu sunt populate artificial, doar natural. De aceea orice pericol pentru puiet trebuie micsorat. Dupa cum am inteles in tarile din occident este chiar interzis sa eliberez unii pesti. Nu cred ca sunt prea multi care elibereaza pesti de peste 1 Kg, poate doar la balti, unde este obligatoriu. Dupa cum spune legea, la avat dimensiunea minima este de 30cm. Atat! Fir intins!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 13 Mai 2009, 19:58

ianoscatalin scrie:... cred ca am gresit deschizand topicul, rog admin sa fie sters. !
...asa cred si eu
...daca vrei sa se continue aceasta discutie , propun sa deschizi un topioc nou cu titlul "C & R..."

P.S....in natura , echilibrul biologic il stabileste NATURA...omul doar distruge in cele mai multe cazuri acest echilibru
...concluzia : ELIBERATI CAT MAI MULTI PESTI !...inclusiv rapitori
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: avat

Mesaj de pescardeclean » 13 Mai 2009, 22:30

Salut, domnule ianoscatalin spuneti-ne si noua va rog la ce prindeti avatii? Vre-un vobler anume?
Multumesc

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: avat

Mesaj de ianoscatalin » 14 Mai 2009, 22:47

Da. Cu Sea Minow de la river2sea si seabeeticrank tot de la river2sea. Nu stiu daca nu cumva e interzis sa fac reclama.
Fişiere ataşate
SBC-04.jpg
(33.26 KiB) Descărcat de 575 ori
Sea-minnow.jpg
(28.09 KiB) Descărcat de 574 ori

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: avat

Mesaj de ianoscatalin » 14 Mai 2009, 22:49

Carabuselul merge mai ales la clean, sunt diferite variante, le alegi in functie de apa si de activitatea pestilor.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 28 Ian 2010, 20:58

...e iarna , a inceput din nou sa ninga.
... ma apuca melancolia cand ma gandesc la zilele fierbinti din vara si serile in amurg cand avatii executau cele mai nastrusnice salturi ,tradandu-si locurile in care atacau obletii speriati cu ochii iesiti din orbite...
...of, of , mai , mai... :))
Ceva nou despre pescuitul avatului?
...am eu un pont , nu e chiar foarte nou , dar acum i-a venit randul sa-l destainui in acest topic
...Salmo Thrill HBL...de 7 sau 9 cm ("holografic")
noul THRILL.jpg
(10.04 KiB) Descărcat de 1117 ori
...cei care ati pescuit cu thrill la avat...ceva pareri...
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: avat

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 21:39

Apai Radule stii foarte bine ca prinde mai mult stiuca decat avat! =)) Desi se pare ca noul model de 9 cm este mai ok! Dar trebe o "bicicleta" cu raport de min 1:6! Sa-l poti taraii prin apa... :D

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: avat

Mesaj de old_radu » 21 Mar 2010, 14:26

@ Zamfi
...eu am luat 2 bucati de 7 cm, dar o sa ma pronunt in legatura cu eficienta atunci cand va incepe sezonul atacurilor in suprafata...mai este ceva pana atunci
...in rest , anul trecut i-am "pleznit" la niste "poppere" facute de mine... au vrut mai greu la Thrill

...HAI VARA !...HAI !
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: avat

Mesaj de zamfi » 21 Mar 2010, 19:55

Radule ,de acord cu vara...Ca dupa aia o sa zicem hai toamna ,hai... :))
Sincer nu-mi place acest vobler .Eu am prins avat la poppere folosind unul de la Salmo. Sa vezi ce zburau cu el afara! Dar asta acum doi ani ca anul tyrecut am vazut foarte putin avat pe la noi... :-??

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”