montura Maty

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

montura Maty

Mesaj de vali003 » 12 Mai 2009, 14:59

Am observat in ultima emisiune la filmarile pe standul lui Maty forfatul lui este foarte scurt , nu cred sa fi avut mai mult de 7-8 cm. Sa inteleg , pe Tincabesti 2 nu este mil ? Cind se folosesc momitoare trebuie sa fie mai scurt ?? Ar fi super sa ne raspunda Maty , dar pot si ceilalti , care folosesc astfel de monturi sa ma lumineze si pe mine .

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: montura Maty

Mesaj de cristea radu » 12 Mai 2009, 16:02

In principiu cred ca nu este mil si daca este ii mic.Si eu folosesc la momitoare asa scurt si cu rezultate foarte bune.Pestele gaseste mai repede momeala fiind atras de nada de pe momitor.
NUMAI BINE

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: montura Maty

Mesaj de Gabriel » 12 Mai 2009, 17:19

Salutare
Daca sunteti amabili imi spuneti detaliat(poze daca se poate) cum se face montura la care se foloseste momitoarele cu tija ,ca am vazut ca unii lasa tija asa cum ii, altii(Maty) o taie pe jumate...
Ce folositi ca stoper in spatele tijei in caz de ruptura sa poata scapa crapu de naditor ,dar sa asigure si o preintepare si ce folositi ca sa legati linia principala(inaintasu) de rigul cu cirlig si nu in ultimu rind ce marime de cirlig se foloseste la o astfel de montura??
Folosesc si eu acesta montura cu naditor dar nu stiu daca chiar o fac corect...
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: montura Maty

Mesaj de Gabriel » 14 Mai 2009, 13:35

Salutare.
Chiar nimeni ....dintre toti meseriasii care au fost la concurs... nu se oferaaa careva ????
Fir intins!

Avatar utilizator
banuta george
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2008, 23:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura Maty

Mesaj de banuta george » 14 Mai 2009, 13:49

Salut Gabriel,

Poate te ajuta acest topic !

http://infopescar.tv/forum/pescuitul-la ... TOR#p22026

Fir intins

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: montura Maty

Mesaj de Gabriel » 14 Mai 2009, 18:33

Salutare.
Mesi mult pe mine m-a scos la lumina!
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: montura Maty

Mesaj de iulian petre » 14 Mai 2009, 22:25

inainte deasupra naditorului puneam un elastic de bani. faceam un nod simplu cu elasticul pe fir si-l reglam la ce distanta vroiam. Acum a scos Mitranescu niste naditoare cu tija care au deja sistem de autointepare exact ca la plumbii in care intra vartejul in el (in fund :)) )...Fortfatul il face mai scurt ca sa fie cat mai aproape de naditor dar este o problema ca in caz de pesti mai mari nu prea se inteapa bine.Maty mai taie din tija naditorului din cauza ca tija se reteaza repede in minciog in momentul cand se zbate pestele ca intra tija intre ochiurile minciogului.La cererea mea Mitranescu a rezolvat si aceasta problema ca a facut tija dintr-un material mai moale care nu se reteaza . CU cat tija este mai mare la naditor cu atat o sa faci niste aruncari mai lungi ,ca tija mai are si rolul de a echilibra in aer montura.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: montura Maty

Mesaj de vali003 » 14 Mai 2009, 22:47

Multam Iuliane , deci sa inteleg , daca dau dupa dulapi sa las forfatul un pic mai lung , 14-16 cm. , sa nu am probleme la intepare .

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”