Salut pescari

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
syncross
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 25 Noi 2008, 17:34

Salut pescari

Mesaj de syncross » 10 Feb 2009, 13:36

Ma numesc Foldvary Andras sunt din Timisoara, si pescuiesc de cand sunt mic, dar fanatic pescuiesc de 3-4 ani. Sunt agent imobiliar si doamne ajuta imi permite timpul acest hobby. Locurile de pescuit pe care le frecventam sunt cele din apropiere cand este vorba de partide scurte, Sacosu Turcesc(peste mic), Berini(numai are peste), Cornesti (nu-i ce mai frumoasa balta), deci avand in vedere aceste date, pescuind la boiles mergem la 150 km de timisoara si sunt lacuri cu peste mare Livada Bihor (captura medie 10 kg), Sisterea (captura medie 8 kg), si lacul Palici Tresetiste din Serbia de langa vama (carpodrom renume international, captura medie 13 kg, are si pesti de 25-29 kg).

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Salut pescari

Mesaj de Nelutu » 10 Feb 2009, 19:01

Salut Andras, binea-ai venit!! Daca tot ai pomenit de Palici Tresetiste, te rog sa dai mai multe amanunte privind conditiile de pescuit acolo. Ms.! :-??

Avatar utilizator
vintanraul
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 06 Noi 2008, 15:15

Re: Salut pescari

Mesaj de vintanraul » 14 Feb 2009, 19:33

salutare si bine ai venit :-h

Avatar utilizator
guvidul
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2009, 00:58

Re: Salut pescari

Mesaj de guvidul » 14 Feb 2009, 22:09

salut dragilor.
raspund la numele sz.stefan.sunt din deva. pescuiesc de vreo 50 de ani (cu ceva intreruperi ).am 60 de ani dar am ramas cu aceeasi placere de a sta pe malul unei ape ca si pe vremea cand in mana tineam un bat de bambus.
intre timp am mai schimbat betele , pestii s-au imputinat si ei. la pescuit ma duc pe mures, pe strei,pe cris si la cateva balti . nu ma pot lauda cu vreo captura mai deosebita.am fost si raman un pescar ce plutareste cu fire subtiri ,plute mici si 1-2 alice.
bucuria pescuitului nu a fost si nu va fi masurata in kilograme ci in frumusetea dansului plutei cand trage morunasul ,carasul ,cleanul sau albitura .linistea intrerupta de cantatul broastelor, bazaitul si piscatura de tantar nu au pret pentru celelalte exista... )am si bete de fund ( a-ti crezut cumva ca nu am ? ) pun momeala lansez asigur si ma intorc la batul de carbon, firul de 0.12 , pluta de 0.5 grame.abia astept sa vina primavara sa incerc ceva momeli noi.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Salut pescari

Mesaj de gor965 » 14 Feb 2009, 23:26

Dl.Stefan ,bine a-ti venit printre noi !
Sa aveti fire intinse si sufletul mereu tanar ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tony79
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 21 Noi 2007, 11:02

Re: Salut pescari

Mesaj de tony79 » 18 Mai 2009, 16:59

Poate cineva sa imi dea ceva detalii cu balta tersetiste palici.
Cum se poate pescui? Ne trebuie viza? Alte lucruri pentru care merita?

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”