Sfat pt. pescuit jud. cluj

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de DonBarziniCJ » 22 Mai 2009, 21:43

a mai fost careva in judetul cluj la pescuit? daca da va rog dati detalii despre locatie si capturi ca anul acesta am cam ramas fara idei unde as putea pescui... :-??
salutare
Un pescar sta pe marginea lacului si vine un om si-l intreaba:
-Ce faci domnule, pescuiesti?iar el ii raspunde:
-Nu. Doar innec ramele...!!!

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de Alberto » 23 Mai 2009, 22:39

Am fost azi la un concurs organizat de asociatie pe lacul manic doar ca e in judetu Bistrita Nasaud , am prins caras , teno si biban :D

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de DonBarziniCJ » 24 Mai 2009, 21:09

Alberto scrie:Am fost azi la un concurs organizat de asociatie pe lacul manic doar ca e in judetu Bistrita Nasaud , am prins caras , teno si biban :D
Salut,

cam la cati km de cluj este? lasa pescuit pe noapte? taxa? cteno cam ce dimensiuni?
de taxa te rog daca sti ceva sa imi spui.

Mersi mult!
Un pescar sta pe marginea lacului si vine un om si-l intreaba:
-Ce faci domnule, pescuiesti?iar el ii raspunde:
-Nu. Doar innec ramele...!!!

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de Alberto » 25 Mai 2009, 14:34

pai stiu ca din gherla is mai putini de 100 km .
Eu am fost pe manic dar sunt mai multe lacuri , unu dupa altu . Vorbea albitru cu unu dintre concurenti ca pe lacu vecin sunt cteno de peste 15 kg . Taxa nu stiu etc.

O varianta ar fi lacu habadog este privat , a fost cumparat de cineva de la avpsj . Sunt pesti mari si frumosi . Crap cteno caras etc. Taxa stiu ca era undeva la 45ron pe zi ,dar nu-s sigur credca am exagerat putin . Daca e voie pe nopate nici asta nu stiu .
Daca te intereseaza o sa-ti dau un numar de telefon de la ei.

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de DonBarziniCJ » 27 Mai 2009, 21:17

te rog daca poti scrie-mi un mp cu nr de telefon, poate ajung si pe acolo daca suna interesant

Avatar utilizator
Codrin96
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Apr 2010, 23:24

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de Codrin96 » 08 Apr 2010, 23:39

Buna sunt codrin:) nou pe acest sait sunt din Campia Turzii CLUJ

va indrum sa mergeti pe lacul din Saulia...au avut rezultate frumoase in vara trecuta
intr-o zi am prins 9 crapi de la 1-2kg la porumb sau viermi:undeva la 40-50 de metrii in larg
cum ajungeti acolo:foarte simplu,mergeti de la zau tot inainte pana dati de o plcuta SAULIA vreo 15 km de zau,acolo faceti dreapta pana dati de un panou unde scrie peste proaspat, de acolo o luati prin stanga in jos si dati de o casa:d..langa casa e un loc super de crap in ziua in care am fost eu s-a prin un crap oglinda de 8 kg
sau daca vreti sa fiti mai feriti de lume treceti peste un ponton(nu se poate cu masina) si mergeti pe langa calea ferata pana dati de locul cu pricina o adancime undeva la 1-2-3 metrii locul este chear pe capatul lacului:D

taxa 30 lei:Dziua pe noapte eu situ ca e 20lei:D 4 bete:) puteti duce cate vreTI sunt oameni de treaba si va puteti intelege cu ei:D
cunosc locurile alea foarte bine cu toate ca nu am numa 16 ani
de obicei prin septembrie-octombrie se trage lacul .ce inseamna asta pestele de talie 3-4-5kg il ia restul de la 5 in sus il lasa si puietul de 1-2kg


SPER SA VA FIE DE FOLOS INFORMATIILE

MOMELILE:porumb,pufarin,scoica,viermi,rame
PESTII:Caras,Crap,fitofag,crap cinezesc,in zona aia este si mult puiet de accea este si salau si biban mult ...e o placere sa vezi rapitorii la atac:D...de aceea puteti incerca dimineata cand iese soarele la lingurita rotativa voblere twistere si tot ce vreti!

Avatar utilizator
RoXxX
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 16 Ian 2011, 00:07

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de RoXxX » 16 Ian 2011, 00:20

Ti-as recomanda Tau Popii ..

Eu am fost in vara lui 2010 si am prins chiar bine.
Durata partidei a fost de 3 zile ..
Nu am platit nimic pt ca am un prieten acolo si am pescuit de pe pamantul lui :))
prima zi,nimic.Dupa ce s`a inserat..a inceput sa traga :x
Pe la 11 am avut o trasatura Foarte Foarte misto,la rama,si ce sa vezi ..am prins somn de 3 kg
si pe la 3 dimineatza am nadit..un sac de porumb am aruncat..la vreo 130 de m de mal si pe dimineatza si`a facut aparitia un crap,frumusel,de 4 kg si ceva..nu stiu exact
apoi 2 zile intr`una numai crap si caras peste 1 kg am prins..
si o stiuca din greseala la pluta,la 20 de m de mal :)) la rama!

Deci..Tau popii e un lac foarte bun..dar trebuie sa sti unde sta pestele..si trebuie sa ii dai de mancare foarte mult..altfel..vine..mananka si pleaca!!


FIR INTINS!

Avatar utilizator
Ovi11
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 13 Feb 2011, 17:18

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de Ovi11 » 20 Feb 2011, 21:49

Salut, eu nu as recomanda Taul Popii, am casa acolo si vreau sa va anunt ca in toamna anului trecut(2010) s-a recoltat iarasi si nu exista nici o speranta sa se populeze. Eu cred ca atata timp cat piscicola e stapana singurul peste(mare) care se va putea prinde va fi somnul...dar si el foarte rar pentru ca s-au scos multi. Eu am prins foarte mult somn in 2010, desi sunt pescar la crap...am dat la somn pentru ca aveam si rezultate(m-am acomodat). Am prins de la 1kg pana la 17kg...dar am avut si week-end-uri in care nu am prins nimic. Parerea mea este ca sunt alte lacuri mult mai bune...Santiuana, Santejude...Unde este si peste(crap).
Numai bine si fire intinse!

Avatar utilizator
taranu2000
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Mar 2011, 20:00
Localitate: tg-mures

Re: Sfat pt. pescuit jud. cluj

Mesaj de taranu2000 » 31 Mar 2011, 18:15

Ovi11 scrie:Salut, eu nu as recomanda Taul Popii, am casa acolo si vreau sa va anunt ca in toamna anului trecut(2010) s-a recoltat iarasi si nu exista nici o speranta sa se populeze. Eu cred ca atata timp cat piscicola e stapana singurul peste(mare) care se va putea prinde va fi somnul...dar si el foarte rar pentru ca s-au scos multi. Eu am prins foarte mult somn in 2010, desi sunt pescar la crap...am dat la somn pentru ca aveam si rezultate(m-am acomodat). Am prins de la 1kg pana la 17kg...dar am avut si week-end-uri in care nu am prins nimic. Parerea mea este ca sunt alte lacuri mult mai bune...Santiuana, Santejude...Unde este si peste(crap).
Numai bine si fire intinse!

pe lacul sf florin sa recoltat cumva in toamna sau anul acesta"?

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”