MELASA

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bebeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2008, 18:48

MELASA

Mesaj de bebeu » 25 Mai 2009, 11:43

Am facut rost de niste melasa, cu recomandarea ca este foarte buna in amestec cu mamaliga.Stie cineva sa-mi spuna mai multe despre melasa?

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MELASA

Mesaj de cristian505ro » 26 Mai 2009, 12:27

bebeu scrie:Am facut rost de niste melasa, cu recomandarea ca este foarte buna in amestec cu mamaliga.Stie cineva sa-mi spuna mai multe despre melasa?
Derivata din procesarea zaharului, melasa este un indulcitor natural de culoare maron inchis spre negru si de consistenta mai groasa. Este un produs aromat, ca lichiorul, bogat in zaharuri. Este foarte bine agreat de crap in orice nada, nelipsind din compozitia boiliesurilor si a diverselor amestecuri pentru nadire. Nu dizolva PVA, deci se poate adauga impreuna cu alte componente in nada din pungile PVA pentru nadire. In general se foloseste cam 50 ml/ 1 kg produs solid (mix, porumb). Personal am incercat-o numai in mix, masa lichida boilies,porumb,pelete, seminte combinate pentru spod, in mamaliga inca nu pana acum, dar nu are ce sa faca rau cred. Eu in mamaliga pun lapte de porumb la pregatire. Eu nu o folosesc diluata cu apa, caci utilizez si PVA diverse.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
bebeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2008, 18:48

Re: MELASA

Mesaj de bebeu » 26 Mai 2009, 14:57

Multumesc mult pentru raspuns

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: MELASA

Mesaj de Liviu Stroe » 17 Iun 2009, 14:40

Unde se comercializeaza de fel asa ceva ? Se gaseste si in magazinele cu articole de pescuit ?
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MELASA

Mesaj de george-alexandru » 17 Iun 2009, 19:54

se gaseste aproape in toate magazinele de profil sub forma lichida sau solida
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
ycogrum
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2009, 15:47
Localitate: PORTUGALIA

melasa este buna sau nu...

Mesaj de ycogrum » 19 Iun 2009, 12:18

As dori un sfat si eu in legatura cu melasa unde este mai bine sa o folosec la mamaliga sau la boilesuri si in ce cantitate va multumesc

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: melasa este buna sau nu...

Mesaj de Sebastian » 27 Mai 2010, 09:07

ycogrum scrie:As dori un sfat si eu in legatura cu melasa unde este mai bine sa o folosec la mamaliga sau la boilesuri si in ce cantitate va multumesc
poti sa o folosesti in ambele cazuri ,iar dozajul il reglezi in functie de cantitatea de mamaliga sau boilliesuri pe care o doresti ,cat si de forma sub care gasesti melasa,adica solida sau lichida,un lucru e sigur este super concentrata ,implicit te sfatuiesc sa nu exagerezi .[eu am folosit cam 50,60ml de melasa /kg mix ,nada,sau pt crap pe dunare,in mamaliga]

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”