prohibitie in delta?

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jonny_cia
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2009, 21:40

prohibitie in delta?

Mesaj de jonny_cia » 13 Mai 2009, 21:51

Stimati pescari, am si eu o nedumerire....am mai fost la dunare dar am pescuit pe lacuri iar acum vreau sa merg pe Sf. Gheorghe, plec sambata pe 16.05.2009 si as vrea sa stiu daca este prohibitie sau nu pentru ca am mai intrebat si nimeni nu a stiut concret....? :-@
Va multumesc anticipat tuturor care au bunavointa sa ma sfatuiasca.....si inca ceva : daca eu am permis normal ce mai trebuie sa fac cand ajung in delta pentru a fii ok legal? :)
Mersi...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de gor965 » 13 Mai 2009, 23:42

Art.1. - (1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice In apele maritime interioare si In apele continentale, in perioada 13 aprilie-11 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, in perioada 15 aprilie-29 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin.

Nu stiu ce se intelege prin "permis normal" dar sigur iti trebuie cel eliberat de ANPA ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de berescu » 20 Mai 2009, 11:26

Te rog sa ma scuzi Domnule gor965,dar nu inteleg legile astea,de exemplu eu am concediu saptamana viitoare si plec catre Galati si dupa care sper sa ajung si pe bratul Sulina cu canalele sale afluente,VA ROG sa-mi spuneti care perioada de prohibiti se potriveste cea de 13 aprilie-11 iunie sau 15 aprilie-29 mai,dupa ce am inteles eu ar fi ultima 15-29 si sper din tot sufletul sa fie asa ca pe 12 iunie trebuie sa ma intorc inapoi si sunt tocmai din Botosani si iesirea o astept de un an de zile si numai eu stiu cat de greu a trecut,am mai fost in delta si nu se compara cu nimic altceva.Scuze inca o data,si iti multumesc anticipat pt raspuns.Fire intinse tie si tuturor de pe acest forum.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de gor965 » 20 Mai 2009, 17:36

berescu scrie:Te rog sa ma scuzi Domnule gor965,dar nu inteleg legile astea,de exemplu eu am concediu saptamana viitoare si plec catre Galati si dupa care sper sa ajung si pe bratul Sulina cu canalele sale afluente,VA ROG sa-mi spuneti care perioada de prohibiti se potriveste cea de 13 aprilie-11 iunie sau 15 aprilie-29 mai,dupa ce am inteles eu ar fi ultima 15-29 si sper din tot sufletul sa fie asa ca pe 12 iunie trebuie sa ma intorc inapoi si sunt tocmai din Botosani si iesirea o astept de un an de zile si numai eu stiu cat de greu a trecut,am mai fost in delta si nu se compara cu nimic altceva.Scuze inca o data,si iti multumesc anticipat pt raspuns.Fire intinse tie si tuturor de pe acest forum.
Din cate stiu eu ,doar bratul Chilia constituie frontiera de stat cu Ucraina si doar acolo pescuitul se poate practica dupa 29 Mai. In rest , pe Sulina ,dupa 11 iunie... si-n plus in Ordinul de prohibitie sunt decretate cateva zone de protectie pe acest brat ,unde pescuitul sportiv este strict Prinde si Elibereaza !
Ca sa fii sigur intreaba acolo pe plan local ,cum sta treaba fiindca de 1 Mai au dat la TV reportaje din Delta si lumea pescuia in draci ...si nu erau in incinte amenajate ci pe malul Dunarii ! :-? ...de , la noi, Unde-i lege...e musai s-o incalci ! >:)
Ai aici intreg Ordinul de prohibitie (plus ultimul Ordin care interzice pescuitul pe timp de noapte in Delta ! )
http://www.delta-dunarii.info/?p=p_57&s ... bitie-2009
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zimnidavul
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2009, 16:53

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de zimnidavul » 20 Mai 2009, 17:40

este pana la 29.05.2009

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de berescu » 21 Mai 2009, 07:40

Multumesc frumos pt raspuns,eu acum am concediu si tot trebuie sa ajung la Galati si de acolo spre delta sper sa nu am probleme mai ne interesam acolo pe plan local,eu sunt de obicei sunt obtimist asa ca merg cu speranta inainte.Multumesc inca o data pt raspuns si iti doresc fire intinse si tine-o tot asa.Numai bine.

Avatar utilizator
komando
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2009, 13:50

Re: prohibitie in delta?

Mesaj de komando » 26 Mai 2009, 18:29

berescu scrie:Multumesc frumos pt raspuns,eu acum am concediu si tot trebuie sa ajung la Galati si de acolo spre delta sper sa nu am probleme mai ne interesam acolo pe plan local,eu sunt de obicei sunt obtimist asa ca merg cu speranta inainte.Multumesc inca o data pt raspuns si iti doresc fire intinse si tine-o tot asa.Numai bine.
Se da voie la pescuit si in baltile din zona Zaclau..Luncavita...Garvan..este zona de la trecere BAC din Galati spre Tulcea...o considera tot zona de Granita
...sa -ti traga Pluta la Fund

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”