un sfat bine venit

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

un sfat bine venit

Mesaj de kamon » 30 Mai 2009, 00:10

salutare din nou, asi dori niste sfaturi referitor la metode monturi nade etc. pe o balta cu substrat malos binenteles la pescuitul crapului.
ori ce sfat e bine venit din parteavoastra

cu respect si fire antinse tuturor **==

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: un sfat bine venit

Mesaj de kamon » 31 Mai 2009, 11:21

mmm da se pare ca nimeni nu are nici o sugestie sau vreun sfat :)

mersi oricum ;)

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: un sfat bine venit

Mesaj de Ion Mironov » 31 Mai 2009, 12:20

salutare mestere......ai uitat ca e vara....majoritatea se duc la peste sau alte treburi si de aceea nu ai avut nici un raspuns inca...putina rabdare nu strica.....daca ai cauta mai adanc in topicuri vei obs ca sa mai vb de atatea ori....

eu iti recomand montura elicopter si/sau inline

daca dai cu porumb foloseste un plutitor mai bun si mai mare daca dai cu bila foloseste un pop up...binenteles cu pufulete solubil......undeva in acea balta ar trebui sa fie si cateva locuri fara mal cauta cu markeru si cu plumb pe fund si ar trebui sa gasesti.......plumbul trilob e cel mai indicat de 50 sau 60 gr
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: un sfat bine venit

Mesaj de kamon » 31 Mai 2009, 14:53

mersi jony pt sfat, ideea e ca am sondat apa in lung si an lat dar nici urma de platou fara mal :(, apropo cu arc naditor nu e ok?

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: un sfat bine venit

Mesaj de IULIAN C » 31 Mai 2009, 15:05

kamon scrie:mersi jony pt sfat, ideea e ca am sondat apa in lung si an lat dar nici urma de platou fara mal :(, apropo cu arc naditor nu e ok?
Cu arc naditor? Pai n-ai spus ca e mal?ala chiar ca se va scufunda de tot,ca la caderea nadei,ii ia locul malul...te-ai gandit la asta?Daca va cadea nada la impactul cu apa,deirect in mal va sta momitorul!
Ce ti-a zis Jonny,as mai adauga eu doar ca in functie de cat crezi ca e de mare malul...asa sa procedezi cu forfacurile...le faci cat de lungi,astfel incat,daca se duc dupa plumb pe fund,sa nu stea carligul infipt cu tot cu momeala,ca ai sa astepti ani buni pana vei vedea trasatura!Daca-l lasi mai lung si dai cu porumb,sau spuma sau pop-up....orice e flotant...acestea vor ridica momeala si implicit carligul de pe substrat...suficient cat sa poata fi reperat de crap...e necesar sa verifici foarte atent si flotabilitatea a ce folosesti ,e chiar de importanta cruciala...in rest...fire-intinse si sa speram ca ti-am fost de folos!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: un sfat bine venit

Mesaj de kamon » 31 Mai 2009, 18:12

IULIANE sa zicem ca malul e de 2 palme cam ce lungime ar trebuii sa fac forfacu??

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: un sfat bine venit

Mesaj de IULIAN C » 31 Mai 2009, 20:12

kamon scrie:IULIANE sa zicem ca malul e de 2 palme cam ce lungime ar trebuii sa fac forfacu??
Pai...eu cam 24 cm cred ca are palma *2 palme cat zici tu...cred ca tre' sa-l faci de 24-25 cm lungime,si neaparat sa folosesti un trilob sau plumb cat mai plat,daca n-ai nevoie de distanta,la gramaj cat mai mic...doar atat cat sa te ajute la preintepare...un 50-65 grame sa zicem ca ar fi suficient si absolut obligatoriu in afara de ceva flotant la carlig...un pufulete pe carlig...ca sa fii sigur ca sta snowmenul "cu capu' sus"...de asemenea daca nu ai nevoie de distanta mare,bagi carligul cu momeala intr-o punguta solubila,poate cu ceva micropelete sau spartura de bile....etc,dar f important sa nu uiti ca la strangerea pungutei sa lasi aer in ea cat de mult ca sa ramana pe suprafata apei si sa lase carligul sa cada usor catre substrat...cam asta ar trebui sa fie suficient,oricum...daca e sa manance...stii ca el scormona malul...insa...de obicei mai mult cei mai mici se avanta mai mult...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: un sfat bine venit

Mesaj de kamon » 31 Mai 2009, 23:10

IULIAN C scrie:
kamon scrie:IULIANE sa zicem ca malul e de 2 palme cam ce lungime ar trebuii sa fac forfacu??
Pai...eu cam 24 cm cred ca are palma *2 palme cat zici tu...cred ca tre' sa-l faci de 24-25 cm lungime,si neaparat sa folosesti un trilob sau plumb cat mai plat,daca n-ai nevoie de distanta,la gramaj cat mai mic...doar atat cat sa te ajute la preintepare...un 50-65 grame sa zicem ca ar fi suficient si absolut obligatoriu in afara de ceva flotant la carlig...un pufulete pe carlig...ca sa fii sigur ca sta snowmenul "cu capu' sus"...de asemenea daca nu ai nevoie de distanta mare,bagi carligul cu momeala intr-o punguta solubila,poate cu ceva micropelete sau spartura de bile....etc,dar f important sa nu uiti ca la strangerea pungutei sa lasi aer in ea cat de mult ca sa ramana pe suprafata apei si sa lase carligul sa cada usor catre substrat...cam asta ar trebui sa fie suficient,oricum...daca e sa manance...stii ca el scormona malul...insa...de obicei mai mult cei mai mici se avanta mai mult...
mersi pt. sfat eu cred ca ma va ajuta o sa vad maine dimineata ...;)

fire antinse tuturor **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”