lanseta senzor magic

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 30 Mai 2009, 15:00

A pescuit cineva cu noua gama de lansete a celeor de la Senzor, "Senzor Magic"? Cum e fata de cele scumpe dar consacrate Free Spirit, Extreme Pursuit sau Venture VXR?

Avatar utilizator
mem11team
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2009, 22:34

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de mem11team » 01 Iun 2009, 11:55

mai ieftina si este o lanseta foarte rapida ex. 150m cu 120g fir trabucco pro carp 0,28 pe uscat fara a forta lanseta adica o aruncare normala.Este mai buna decat Greys,Fox si mai slaba decat FMJ,HI-S 200.
nu fii ingrijorat tot vine vara !

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de george-alexandru » 01 Iun 2009, 12:04

le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de STAN MIHAI » 01 Iun 2009, 13:28

george-alexandru scrie:le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)
cum se comporta lanseta in dril ?
Imagine

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 01 Iun 2009, 14:45

george-alexandru scrie:le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)

eu as vrea sa imi iau 4 lansete la fel, de foarte buna calitate. Ma tot gandeam la un Free Spirit, dar sunt duble la pret fata de Magic. Cu siguranta sunt si mai bune, dar totusi e macar pe aproape Magic-ul? Tu cu ce lansete pescuiai pana sa folosesti Magic?

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 01 Iun 2009, 14:52

george-alexandru scrie:le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)

Ar mai fi ceva. Cand spui V2 te referi la Venom MK2 de la Nash? Nu am vazut niciodata pe viu Venom-ul dar intr-adevar, in poze arata exact ca Magicul. Totusi, din ce am citit se spune ca Venom e o lanseta de performata medie spre buna, nu excelenta.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de vali003 » 01 Iun 2009, 15:10

rosu alexandru scrie:
george-alexandru scrie:le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)

eu as vrea sa imi iau 4 lansete la fel, de foarte buna calitate. Ma tot gandeam la un Free Spirit, dar sunt duble la pret fata de Magic. Cu siguranta sunt si mai bune, dar totusi e macar pe aproape Magic-ul? Tu cu ce lansete pescuiai pana sa folosesti Magic?
Daca ai posibilitatea , dute si vezi FX3 de la fox , eu am torrix de la harrison si pot sa fac o diferenta intre o super lanseta si una mai de mijloc , mi-am luat anul asta fox fx 3 si este super si in aruncari si in drill , nu stiu preturile in Romania , eu am dat 130 de lire sterline .

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de Teddy » 01 Iun 2009, 15:53

V2 este Venture VXR 2 din ce stiu eu
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2009, 16:55

Teddy scrie:V2 este Venture VXR 2 din ce stiu eu
Nu ! Sunt bete diferite ! VXR 2 costa aproape dublu fata de V2 !
http://www.venturecarp.co.uk/rods.html
Fişiere ataşate
VXR
VXR
V2
V2
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 01 Iun 2009, 22:29

gor965 scrie:
Teddy scrie:V2 este Venture VXR 2 din ce stiu eu
Nu ! Sunt bete diferite ! VXR 2 costa aproape dublu fata de V2 !
http://www.venturecarp.co.uk/rods.html
Uita-te la pozele cu Venom si V2! Mandrina si textura, exteriorul batului sunt exact ca la Magic, daca ai vazut vreuna. Auzisem eu de undeva ca de fapt lansatele si mulinetele bune, indiferent de brand sun facute de 1-2 producatori din lume si ca doar se aplica brand-ul. Oare asta o fi explicatia? Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am nimic cu MAGIC, poate chiar o sa-mi cumpar, dar as vrea sa stiu ce imi cumpar.

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 01 Iun 2009, 22:33

vali003 scrie:
rosu alexandru scrie:
george-alexandru scrie:le am si eu,am pescuit in doua concursuri cu ele si mi se par super ok nu am ce sa le reprosez,daca mi/as fi construit eu o lanseta de la zero asa ar fi aratat,pt cunoscatori este un V2 mai tunat ;)

eu as vrea sa imi iau 4 lansete la fel, de foarte buna calitate. Ma tot gandeam la un Free Spirit, dar sunt duble la pret fata de Magic. Cu siguranta sunt si mai bune, dar totusi e macar pe aproape Magic-ul? Tu cu ce lansete pescuiai pana sa folosesti Magic?
Daca ai posibilitatea , dute si vezi FX3 de la fox , eu am torrix de la harrison si pot sa fac o diferenta intre o super lanseta si una mai de mijloc , mi-am luat anul asta fox fx 3 si este super si in aruncari si in drill , nu stiu preturile in Romania , eu am dat 130 de lire sterline .

cam atat costa si Magic, 740 ron. Comparativ, Free Spiriturile trec de 1400 ron, la fel Venture si FMJ. de asta am si creat acest topic. In magazin mi s-a parut excelenta lanseta si mi-as dori un set de 4. Dar nu stiu ce sa cred despre raportul pret/calitate.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de george-alexandru » 02 Iun 2009, 01:53

in dril este placuta si se comporta ca o lanseta de 3,5lb.cel mai bine ia una si fa un test cu ia .
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de Gabriel » 02 Iun 2009, 16:07

Salutare
Vezi unde ai vazut lanstele ,de obicei unele magazine iti dau lanseta pentru teste,daca cumva magazinul partener Senzor nu vrea sa-ti dea o lanseta pentru teste intra pe site-ul echipei Senzor si cere o lanseta in teste. ...nu cred ca te vor dezamagi...
Fir inrins!
Fir intins!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de Neamtul » 03 Iun 2009, 13:01

Salut.Mi-am cumparat eu ieri o lanseta Magic si am si fost pe balta cu ea.Totul e ok,singura problema este finisajul blancului care e jenant.Intre ultimile doua inele am o portiune unde blancul arata de parca ar fi crapat->se vede si se si simte acea "crapatura".Este vorba de un strat exterior,foarte subtire al blancului care nu a fost slefuit/finisat suficient si dupa lacuire a ramas vizibil...si mai sunt si alte neajunsuri la blanc si inelele nu sunt montate perfect dar adevarul e ca astfel de defecte se gasesc la majoritatea lansetelor de sub 200e.
Am testat lanseta cu plumb de 126gr(eu si un prieten)in conditii normale de pescuit sa vad daca cedeaza blancul dar...nici vorba.Blancul e lucreaza foarte bine in sarcina,nu e nici moale si nici tare.Inelul de plecare e montat la max. 5 cm de locul unde se mufeaza segmentele.Mandrina e ok,aspectul e ok....si am avut nevoie urgenta de lanseta. :D Am mai comandat doua lansete pe care trebuie sa le ridic maine.
O sa ma opresc la aceste lansete cel putin pana in iarna si daca o sa fiu multumit de ele o sa le pastrez.Nu recomand aceasta lanseta deoarece e mai indicat sa mergeti personal si sa va uitati la ea si dupa acea decideti.In ultimul an am schimbat prea multe lansete si am uitat sa le mai si folosesc.Haideti sa va dau un sfat,nu mai tot schimbati echipamentul ca nu are nici un rost.Luati-va ce va place si ce va permiteti...nu e nevoie de Century sau Free Spirit pentru a prinde crap.Daca va spun ca nu am reusit sa arunc mai departe cu Magic decat cu Pro Carp XLR-ul de la Cormoran,o sa ziceti ca nu-i adevarat...dar din pacate asa e.Adevarul e ca firul de pe tambur e destul de gros si nu ma ajuta sa lansez si ca ieri imi batea un vant usor din fatza si ca plumbul nu era long cast dar totusi trebuie sa arunc mai departe cu ea.Ma duc mai tarziu cu lanseta pe Mures si ii pun un BBLC cu fir matasos de 0,30 si inaintas textil si plumb long cast de 115gr....ia sa vedem daca nu reusesc eu sa dau peste Mures. >:)

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: lanseta senzor magic

Mesaj de rosu alexandru » 03 Iun 2009, 21:00

Neamtul scrie:Salut.Mi-am cumparat eu ieri o lanseta Magic si am si fost pe balta cu ea.Totul e ok,singura problema este finisajul blancului care e jenant.Intre ultimile doua inele am o portiune unde blancul arata de parca ar fi crapat->se vede si se si simte acea "crapatura".Este vorba de un strat exterior,foarte subtire al blancului care nu a fost slefuit/finisat suficient si dupa lacuire a ramas vizibil...si mai sunt si alte neajunsuri la blanc si inelele nu sunt montate perfect dar adevarul e ca astfel de defecte se gasesc la majoritatea lansetelor de sub 200e.
Am testat lanseta cu plumb de 126gr(eu si un prieten)in conditii normale de pescuit sa vad daca cedeaza blancul dar...nici vorba.Blancul e lucreaza foarte bine in sarcina,nu e nici moale si nici tare.Inelul de plecare e montat la max. 5 cm de locul unde se mufeaza segmentele.Mandrina e ok,aspectul e ok....si am avut nevoie urgenta de lanseta. :D Am mai comandat doua lansete pe care trebuie sa le ridic maine.
O sa ma opresc la aceste lansete cel putin pana in iarna si daca o sa fiu multumit de ele o sa le pastrez.Nu recomand aceasta lanseta deoarece e mai indicat sa mergeti personal si sa va uitati la ea si dupa acea decideti.In ultimul an am schimbat prea multe lansete si am uitat sa le mai si folosesc.Haideti sa va dau un sfat,nu mai tot schimbati echipamentul ca nu are nici un rost.Luati-va ce va place si ce va permiteti...nu e nevoie de Century sau Free Spirit pentru a prinde crap.Daca va spun ca nu am reusit sa arunc mai departe cu Magic decat cu Pro Carp XLR-ul de la Cormoran,o sa ziceti ca nu-i adevarat...dar din pacate asa e.Adevarul e ca firul de pe tambur e destul de gros si nu ma ajuta sa lansez si ca ieri imi batea un vant usor din fatza si ca plumbul nu era long cast dar totusi trebuie sa arunc mai departe cu ea.Ma duc mai tarziu cu lanseta pe Mures si ii pun un BBLC cu fir matasos de 0,30 si inaintas textil si plumb long cast de 115gr....ia sa vedem daca nu reusesc eu sa dau peste Mures. >:)
multumesc pentru recomandari. eu am tinuto in mana si am analizato dar nu am remarcat defectele mentionate de tine. oricum tine-ma te rog la curent cu rezultatul testelor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”