bun sau rau?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 19 Mai 2009, 11:56

am fost la un magazin de pescuit din oras si m-am uitat la o lanseta baracuda storm 3.90m si i-am spus vinzatorului daca ar fi mai bine sa mut primul inel (cel de plecare) sa-l mut pe urmatorul tronson ( ca nu vreau sa fie inelul de plecare prea aproape de mulineta) la care el mi-a spus ca toti cei care si-au luat de la el aceasta lanseta i-au taiat primul inel dar cu atentie ca sa nu afecteze batul. eu i-am spus ca acel inel care culiseaza as vrea sa-l scot si sa mai tai un pic din virf (max 10cm) vreau sa fie mai rigide si el a spus ca e ok. as face bine daca as taia primul inel(cel de plecare)?o zi buna si astept pareri.

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 19 Mai 2009, 20:44

chiar nimeni nu vrea sa-si dea vreo parere?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: bun sau rau?

Mesaj de gor965 » 19 Mai 2009, 20:56

Eu nu cunosc batul in cauza ,dar daca producatorul a pus acolo un inel el stie mai bine de ce l-a pus si cum afecteaza actiunea batului .Experiente se pot face ,dar intai ar trebuii sa se observe bine cat de mult "trage" inelul ala de blanc in timpul sarcinii ! Daca lanseta nu se prea curbeaza in zona lui ,se poate scoate !
Legat de taierea din varf ,asta presupune si inlocuirea inelului de varf ,daca diametrul tubului (al inelului ) nu mai permite introducerea noului varf !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 19 Mai 2009, 21:41

gor965 scrie:Eu nu cunosc batul in cauza ,dar daca producatorul a pus acolo un inel el stie mai bine de ce l-a pus si cum afecteaza actiunea batului .Experiente se pot face ,dar intai ar trebuii sa se observe bine cat de mult "trage" inelul ala de blanc in timpul sarcinii ! Daca lanseta nu se prea curbeaza in zona lui ,se poate scoate !
Legat de taierea din varf ,asta presupune si inlocuirea inelului de varf ,daca diametrul tubului (al inelului ) nu mai permite introducerea noului varf !
oricum o sa-i schim inelu si acea lanseta are actiune de virf si deci nu are cum sa se indoaie batul de acolo...apropo actiunea lansetei este de 150-250gr.stiu ca nu este o lanseta de crap dar mie imi plac astea cu actiune de virf. si acuma am astefel de lansete gen bazar de 3.45 si vreau sa spun ca ,cu fir de 0.25 arunc 125m. oricum eu vreau ca sa iau un bat sa ii tai acel inel de plecare si sa ii tai virful , sa-i pun o mulineta mod 50 si sa vad cum se comporta ? daca se duce mai departe decit astea care le am acuma o sa-mi iau o baterie de 4.astept parerile tale d-nul GOR si o seara placuta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: bun sau rau?

Mesaj de gor965 » 19 Mai 2009, 22:31

maryn_vs scrie: oricum o sa-i schim inelu si acea lanseta are actiune de virf si deci nu are cum sa se indoaie batul de acolo...apropo actiunea lansetei este de 150-250gr.stiu ca nu este o lanseta de crap dar mie imi plac astea cu actiune de virf. si acuma am astefel de lansete gen bazar de 3.45 si vreau sa spun ca ,cu fir de 0.25 arunc 125m. oricum eu vreau ca sa iau un bat sa ii tai acel inel de plecare si sa ii tai virful , sa-i pun o mulineta mod 50 si sa vad cum se comporta ? daca se duce mai departe decit astea care le am acuma o sa-mi iau o baterie de 4.astept parerile tale d-nul GOR si o seara placuta.
Dl. Maryn , cu putere de aruncare de 150-250 gr. dau eu la somn pe Dunare ! :D Daca te apuci si mai tai 10 cm de varf la batul ala ,te alegi cu o sipca de gard ptr. pescuit la crap ! ...poate o sa arunci departe dar o sa scapi la pesti si-o sa le faci niste gauri , la aia care-i scoti pe mal ca pe niste sosete , de n-o sa ai bani ptr. solutii antiseptice !>:) Parerea mea e ca n-o sa aruncati cine stie cat cu un bat modificat de genul ala si cu o mulineta de 50 !
P.S.
Cum ati dat aia 125 m , cu ce ansamblu (mulineta ,plumb) si cu ce ati masurat ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: bun sau rau?

Mesaj de Neamtul » 20 Mai 2009, 01:06

maryn_vs scrie:am fost la un magazin de pescuit din oras si m-am uitat la o lanseta baracuda storm 3.90m si i-am spus vinzatorului daca ar fi mai bine sa mut primul inel (cel de plecare) sa-l mut pe urmatorul tronson ( ca nu vreau sa fie inelul de plecare prea aproape de mulineta) la care el mi-a spus ca toti cei care si-au luat de la el aceasta lanseta i-au taiat primul inel dar cu atentie ca sa nu afecteze batul. eu i-am spus ca acel inel care culiseaza as vrea sa-l scot si sa mai tai un pic din virf (max 10cm) vreau sa fie mai rigide si el a spus ca e ok. as face bine daca as taia primul inel(cel de plecare)?o zi buna si astept pareri.
NU!Sa nu faci treaba asta.Iti spun din proprie experienta ca nu o sa-ti placa o lanseta modificata in acest fel.Vei obtine o lanseta care nu se va putea incarca deloc,un fel de...par de rosii.Nu o vei putea folosi nici la pescuitul somnului si sa vezi cat de mult o sa scada distanta la care vei arunca.Ai zis ca 125m?!Sa presupunem ca e vorba de 100m ;)...din care vei ramane cu ~70-75m reali.Eu zic sa te reorientezi.Decat sa te apuci sa strici o lanseta care nu ti se potriveste,mai bine pune-te si sondeaza piata si vezi ce alternative gasesti.Parca ai spus undeva ca-ti plac telescopicele :-/...de ce nu-ti cumperi un set de Lineaeffe All Around Carbon?Eu am astfel de bete si crede-ma ca sunt foarte bune in banii lor.Sau daca vrei ceva din doua bucati ce sa fie bun si ieftin,de ce nu-ti iei Cormoran Spacefighter?Lasa baracudele pentru pescarii din China...,nu te complica cu ele.Ti-am dat cateva exemple de betze bune si ieftine care-si fac treaba cu brio.
Nah,sfatul meu,treaba ta. ;)
Salut. :)

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 20 Mai 2009, 06:44

gor965 scrie:
maryn_vs scrie: oricum o sa-i schim inelu si acea lanseta are actiune de virf si deci nu are cum sa se indoaie batul de acolo...apropo actiunea lansetei este de 150-250gr.stiu ca nu este o lanseta de crap dar mie imi plac astea cu actiune de virf. si acuma am astefel de lansete gen bazar de 3.45 si vreau sa spun ca ,cu fir de 0.25 arunc 125m. oricum eu vreau ca sa iau un bat sa ii tai acel inel de plecare si sa ii tai virful , sa-i pun o mulineta mod 50 si sa vad cum se comporta ? daca se duce mai departe decit astea care le am acuma o sa-mi iau o baterie de 4.astept parerile tale d-nul GOR si o seara placuta.
Dl. Maryn , cu putere de aruncare de 150-250 gr. dau eu la somn pe Dunare ! :D Daca te apuci si mai tai 10 cm de varf la batul ala ,te alegi cu o sipca de gard ptr. pescuit la crap ! ...poate o sa arunci departe dar o sa scapi la pesti si-o sa le faci niste gauri , la aia care-i scoti pe mal ca pe niste sosete , de n-o sa ai bani ptr. solutii antiseptice !>:) Parerea mea e ca n-o sa aruncati cine stie cat cu un bat modificat de genul ala si cu o mulineta de 50 !
P.S.
Cum ati dat aia 125 m , cu ce ansamblu (mulineta ,plumb) si cu ce ati masurat ?
neata' ....am dat 125m cu lanseta 3.45m fir 0.25mm inaintas de0.35mm plumb gen bazar cu arcsi cu mamaliga pe ea ,mulineta marimea 50 si mi-am dat seama ptr ca am pus o rola de 100m anul asta si mulineta mai avea fir si am dat tot firul de 100m si am masurat de 7 ori cit e lanseta pina sa inceapa firul care l-am pus anul asta.deci sa nu fac aceaa modificare.apropo e mult sau e putin cit am dat?

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 20 Mai 2009, 06:53

NU!Sa nu faci treaba asta.Iti spun din proprie experienta ca nu o sa-ti placa o lanseta modificata in acest fel.Vei obtine o lanseta care nu se va putea incarca deloc,un fel de...par de rosii.Nu o vei putea folosi nici la pescuitul somnului si sa vezi cat de mult o sa scada distanta la care vei arunca.Ai zis ca 125m?!Sa presupunem ca e vorba de 100m ;)...din care vei ramane cu ~70-75m reali.Eu zic sa te reorientezi.Decat sa te apuci sa strici o lanseta care nu ti se potriveste,mai bine pune-te si sondeaza piata si vezi ce alternative gasesti.Parca ai spus undeva ca-ti plac telescopicele :-/...de ce nu-ti cumperi un set de Lineaeffe All Around Carbon?Eu am astfel de bete si crede-ma ca sunt foarte bune in banii lor.Sau daca vrei ceva din doua bucati ce sa fie bun si ieftin,de ce nu-ti iei Cormoran Spacefighter?Lasa baracudele pentru pescarii din China...,nu te complica cu ele.Ti-am dat cateva exemple de betze bune si ieftine care-si fac treaba cu brio.
Nah,sfatul meu,treaba ta. ;)
Salut. :)
am inteles ca aceste lansete Lineaeffe All Around Carbonsunt mai mult ptr ape curgatoare nicidecum pentru aruncari la distanta...dar ce model ai? 3.50m....3.80m si cu ce actiune 80-150gr sau 100-200gr. eu cred ca mai indicat ptr aruncari la distanta ar fi 3.80 cu 80-150gr.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: bun sau rau?

Mesaj de Neamtul » 20 Mai 2009, 09:21

Ptr. distantza incearca cele de 3.80,actiune 100-200gr. ;)Betzele astea sunt destul de moi si nu au in nici un caz actiunea inscrisa pe ele deci nu te speria de actiunea mare ca in drill si aruncare betzele sunt foarte placute.
Daca iti cumperi 3 buc te costa cam 3 mil.Daca mai pui si niste mulinete Okuma Travertine si mai iti cumperi si un fir bun,te incadrezi lejer in max.8mil. ;)si ai tot ce vrei:drill,calitate,distantza,pret mic,aspect placut,etc. :-B

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: bun sau rau?

Mesaj de gor965 » 20 Mai 2009, 09:41

maryn_vs scrie: neata' ....am dat 125m cu lanseta 3.45m fir 0.25mm inaintas de0.35mm plumb gen bazar cu arcsi cu mamaliga pe ea ,mulineta marimea 50 si mi-am dat seama ptr ca am pus o rola de 100m anul asta si mulineta mai avea fir si am dat tot firul de 100m si am masurat de 7 ori cit e lanseta pina sa inceapa firul care l-am pus anul asta.deci sa nu fac aceaa modificare.apropo e mult sau e putin cit am dat?
Nu vreau sa fiu carcotas si nici sa-ti spulber visul ca arunci 125 m cu o piesa de bazar ...dar daca arunci atatia metrii cu un bat telescopic de 3.45m , cu momitor cu mamaliga pe el si mulineta marimea 50 , ma gandesc de ce draq se mai agita lumea pe la concursuri sa arunce 120m cu bete bune de 3.90 m si mulinete longcast ! :-? ...basca , unii chiar rup betele in incercari de genul asta ! >:)
In plus nodul ala de trecete dintr-un fir in altul ,la lungimea de 100m (daca ai avut Exact 100m pe rola !) iti franeaza enorm aruncarea ! Ar trebuii sa fie cel mai discret nod posibil ,asezat EXACT la baza tamburului ,ptr. ca restul spirelor sa nu se "jeneze" de el ...ca sa nu mai zic de ce frecare apare la buza tamburului dupa 60-70 m in cazul in care incarcarea nu s-a facut corect iar tamburul nu e longcast (conic , cu buza in unghi deschis )
P.S
Am aruncat eu o data vre-o 80 m cu un bat de 3.00 m ! :D Cateva secunde bune dupa ce plumbul a cazut in apa , mie imi plecau o groaza de metrii de fir de pe tambur ...aveam o burta la fir de vre-o 30 m din cauza vantului si daca nu inchideam pickup-ul ,cred ca "mai aruncam" 50 m de fir in plus ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: bun sau rau?

Mesaj de mariusangler » 20 Mai 2009, 10:08

gor965 scrie:
maryn_vs scrie: neata' ....am dat 125m cu lanseta 3.45m fir 0.25mm inaintas de0.35mm plumb gen bazar cu arcsi cu mamaliga pe ea ,mulineta marimea 50 si mi-am dat seama ptr ca am pus o rola de 100m anul asta si mulineta mai avea fir si am dat tot firul de 100m si am masurat de 7 ori cit e lanseta pina sa inceapa firul care l-am pus anul asta.deci sa nu fac aceaa modificare.apropo e mult sau e putin cit am dat?
Nu vreau sa fiu carcotas si nici sa-ti spulber visul ca arunci 125 m cu o piesa de bazar ...dar daca arunci atatia metrii cu un bat telescopic de 3.45m , cu momitor cu mamaliga pe el si mulineta marimea 50 , ma gandesc de ce draq se mai agita lumea pe la concursuri sa arunce 120m cu bete bune de 3.90 m si mulinete longcast ! :-? ...basca , unii chiar rup betele in incercari de genul asta ! >:)
In plus nodul ala de trecete dintr-un fir in altul ,la lungimea de 100m (daca ai avut Exact 100m pe rola !) iti franeaza enorm aruncarea ! Ar trebuii sa fie cel mai discret nod posibil ,asezat EXACT la baza tamburului ,ptr. ca restul spirelor sa nu se "jeneze" de el ...ca sa nu mai zic de ce frecare apare la buza tamburului dupa 60-70 m in cazul in care incarcarea nu s-a facut corect iar tamburul nu e longcast (conic , cu buza in unghi deschis )
P.S
Am aruncat eu o data vre-o 80 m cu un bat de 3.00 m ! :D Cateva secunde bune dupa ce plumbul a cazut in apa , mie imi plecau o groaza de metrii de fir de pe tambur ...aveam o burta la fir de vre-o 30 m din cauza vantului si daca nu inchideam pickup-ul ,cred ca "mai aruncam" 50 m de fir in plus ! :))

Ciudat nu?Personal nu cunosc decit vre-o trei persoane care au reusit aruncari masurate cu telescoape de peste 120mt(si erau lansete de 380 lei sau cit mai costa acum Gipo prestige) Unul e Vlad Pavlovici,altul sint eu,mai e Tudor crap din Cluj(al gasiti si la turneul de casting de la Dirvari) asa ca lista e cam scurta.Oricum lansetele se fac varza,am spart jointurile de intarire pe primul troson la trei bucati intr-un singur sezon.
Poate intra Vlad sa va povesteasca mai multe despre telecarpuri.......... :D :D :D
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bun sau rau?

Mesaj de zfcristian » 09 Iun 2009, 19:10

Ce ai facut pana la urma, ai renuntat la idee sau ai facut modificarile?
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: bun sau rau?

Mesaj de maryn_vs » 10 Iun 2009, 08:17

pentru moment am dat comanda de un bat si sa-l modific , sa vad cum se comporta si pe urma vad daca o sa-mi mai iau inca 3 bete sau renunt la idee.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”