Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 24 Mai 2009, 21:00

Am fost inca o data pe Buzoiesti impreuna cu 2 colegi.Eu am prins 7 ciortani, cel mai mare la 1,5 kg, iar colegii mei au prins inca 3 in schimb au avut cateva ratari, una chiar considerabila.Am incercat la boaba de porumb cu aroma de anason si am nadit destul de intens cu amestec indulcit de boabe, grau si seminte .Cred ca aveam acelasi rezultat si daca nu nadeam, o sg data am vazut 2 trasaturi aproape simultan in rest trasaturi izolate.De data asta carasul nu a mai fost in mare foame dar nu a constituit un impediment pentru o partida destul de ok, in opinia mea cel putin.O sa incerc saptamana viitoare pe Olt la Mosteni dupa salau si biban.La biban merge la rama dar niste pestisori ar fi nemaipomeniti.Fir intins la toata lumea.

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 24 Mai 2009, 21:07

Mi-am amintit un aspect ciudatel, la ciortani pe coama prezentau un fel de lame zimtate (ca de fierastrau), se agatau de ochiurile juvelnicului foarte rau. Acum nu sunt expert in ihtiologie dar mi a-a parut un pic ciudat,Sper ca nu am capturat niste crapi mutanti sau mai de graba sper sa fie asa, ca direct la OTV ma prezint cu ei poate asa uita si aia de subiectul Elodia :)) .Numai bine!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de florentiniuga » 25 Mai 2009, 06:03

Tedy28 scrie:Mi-am amintit un aspect ciudatel, la ciortani pe coama prezentau un fel de lame zimtate (ca de fierastrau), se agatau de ochiurile juvelnicului foarte rau. Acum nu sunt expert in ihtiologie dar mi a-a parut un pic ciudat,Sper ca nu am capturat niste crapi mutanti sau mai de graba sper sa fie asa, ca direct la OTV ma prezint cu ei poate asa uita si aia de subiectul Elodia :)) .Numai bine!
:)) Bun venit in carpfishing!
Acum va trebui sa inveti cum sa-ti protejezi firele de "fierastrau" si cum sa=l desfaci din mincioc si sacii de primire.
Asa au toti crapii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ralexutu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 17 Mai 2009, 15:38

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Ralexutu » 25 Mai 2009, 14:47

Salutari....este prima data cand scriu pe acest forum.
Am fost acum 3 saptamani la Hagiesti.......crapul nu a pus gura pe nimic.Carasul manca la aproape tot(pufulete, rama, porumb). Sambata am fost la Butimanu, nu stiu sa va zic care bazin.....dar la fel, crapul n-a vrut sa-mi zambeasca. Carasul la rama a fost regele baltii.Pana acum, anul asta nici o partida spectaculoasa.....o fi astrele in zodia care nu trebuie? sau s-au inmultit metodele de combatere a pescuitului sportiv? Pe perioada asta de criza nu inteleg cum administratorii de balti maresc taxele si mai utilizeaza si diferite tertipuri de a linisti pestele.
Oricum, bambina sa trosneasca batul va doresc

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de mircea pescar » 29 Mai 2009, 18:17

Ralexutu la Hagiesti le-ati plantat si nu a-ti avut nici-o trasatura ? **==

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de carapavel florin » 29 Mai 2009, 18:46

pe unde vine balta asta Buzoiesti ca as vrea sa o incerc si eu multumesc
Tedy28 scrie:Am fost inca o data pe Buzoiesti impreuna cu 2 colegi.Eu am prins 7 ciortani, cel mai mare la 1,5 kg, iar colegii mei au prins inca 3 in schimb au avut cateva ratari, una chiar considerabila.Am incercat la boaba de porumb cu aroma de anason si am nadit destul de intens cu amestec indulcit de boabe, grau si seminte .Cred ca aveam acelasi rezultat si daca nu nadeam, o sg data am vazut 2 trasaturi aproape simultan in rest trasaturi izolate.De data asta carasul nu a mai fost in mare foame dar nu a constituit un impediment pentru o partida destul de ok, in opinia mea cel putin.O sa incerc saptamana viitoare pe Olt la Mosteni dupa salau si biban.La biban merge la rama dar niste pestisori ar fi nemaipomeniti.Fir intins la toata lumea.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 31 Mai 2009, 21:31

Astazi am dat o tura la Budeasa unde crescuse barajul pana la nivelul normal,nu am dat la peste.Pe urma am coborat in Bascov unde am puso de un gratar si am incercat putin la,, cio fi,,dar nu a fost nimic .

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 01 Iun 2009, 10:38

Salut. Multumesc pt raspuns ,referitor la fierastraul de pe coama crapilor, ca imi cam era teama ca dupa ce i-am ingurgitat sa nu incep sa devin fluorescent in intuneric. Acum o mica erata, balta se numeste Buzoieni nu Buzoiesti si se ajunge la ea in felul urmator:Autostrada Soarelui , la indicatorul Lehliu Gara se iese de pe autostrada, se trece podul adica se traverseaza autostrada ,iar in intersectia mare se face stanga.Se ajunge la Lehliu virati stanga pe ultima intrare pana in calea ferata(sunt 2 intrari a 2-a este cea buna), se tine drumul cale de vreo 4 km se ajunge intr-un sat mergeti prin sat pana unde se termina asfaltul apoi virati stanga, apoi dreapta si o sa vedeti o cladire alba si o balta imprejmuita cu gard.Se poate pescui doar de pe unul din malurI CEL CU CASA, este necesar si porumb mai tare decat cel obisnuit , sa poate fi luat greu de caras sau preferabil sa il lase in pace pentru ruda lui mai mare.Fir intins! Aaaaaaaaa si inca un aspect se agata la greu incercati la match, sunt bune si 2-3 vergi 5-6 m.

Avatar utilizator
suyram231
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Mai 2009, 23:51

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de suyram231 » 01 Iun 2009, 12:27

sambata seara am fost si eu la pescuit la somn si ma prins ploaia dar am prins un somotei cam la 1 kg si daca va mai zic ce am patit nu ma credeti dupa ce am prins somoteiul am aruncat din nou cu lanseta si nu a durat 5 minute si a venit altul dar asta era foarte rau ca mi-a rupt lanseta nu-mi vine sa cred cat de mare a fost ca m-i sa indoit lanseta la maxim si aveam si fir tekstil pe mulineta dar asta este am sa ma duc miercuri seara iarasi dar o sa ma pregatesc bine nu credeam ca in canalul midianavodari sunt somni chiar asa de mari dar asta este

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2009, 12:51

suyram231 scrie:........... a venit altul dar asta era foarte rau ca mi-a rupt lanseta nu-mi vine sa cred cat de mare a fost ca m-i sa indoit lanseta la maxim si aveam si fir tekstil ..........
Dupa ce ti-a rupt lanseta ce sa intamplat mai departe ? S-a rupt si firul ?
Incearca sa calibrezi firul cu puterea lansetei si concomitent sa reglezi frana la limita de rupere a liniei principale ! In mod normal pestele nu are voie sa-ti rupa batul !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de carapavel florin » 01 Iun 2009, 22:14

nu este cumva tot balta asta pe care se ajunge de la LEHLIU spre v argovei si cand ajungeti unde este indicatorul cu ferma piscicola km 7 dar numai ca faceti dreapta si este a doua balta
Tedy28 scrie:Salut. Multumesc pt raspuns ,referitor la fierastraul de pe coama crapilor, ca imi cam era teama ca dupa ce i-am ingurgitat sa nu incep sa devin fluorescent in intuneric. Acum o mica erata, balta se numeste Buzoieni nu Buzoiesti si se ajunge la ea in felul urmator:Autostrada Soarelui , la indicatorul Lehliu Gara se iese de pe autostrada, se trece podul adica se traverseaza autostrada ,iar in intersectia mare se face stanga.Se ajunge la Lehliu virati stanga pe ultima intrare pana in calea ferata(sunt 2 intrari a 2-a este cea buna), se tine drumul cale de vreo 4 km se ajunge intr-un sat mergeti prin sat pana unde se termina asfaltul apoi virati stanga, apoi dreapta si o sa vedeti o cladire alba si o balta imprejmuita cu gard.Se poate pescui doar de pe unul din malurI CEL CU CASA, este necesar si porumb mai tare decat cel obisnuit , sa poate fi luat greu de caras sau preferabil sa il lase in pace pentru ruda lui mai mare.Fir intins! Aaaaaaaaa si inca un aspect se agata la greu incercati la match, sunt bune si 2-3 vergi 5-6 m.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 08 Iun 2009, 20:46

Am fost duminca la o balta langa Profa (Arges) ,,la ratze,,am luat doi teni,o balta plina de ten si fitofag,au stat toata ziua la suprafata apei.Am momit la greu si nu am avut decat doua trasatiri .

Avatar utilizator
suyram231
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Mai 2009, 23:51

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de suyram231 » 10 Iun 2009, 11:35

o singura greseala am facut mi-am facut chiosttec cu mesina in loc sa leg acul tot cu fir textil am legat cu mesina si cu mesina a plecat asta este

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de MadaPescar » 10 Iun 2009, 12:44

suyram231 scrie:o singura greseala am facut mi-am facut chiosttec cu mesina in loc sa leg acul tot cu fir textil am legat cu mesina si cu mesina a plecat asta este
Folositi fratilor frana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu mai are voie sa rupa nici un bat si nici o mulineta daca o folositi.

Avatar utilizator
yoyo_23
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 30 Noi 2007, 17:24

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de yoyo_23 » 15 Iun 2009, 21:24

cine a iesit pe olt? cateva detalii daca se poate,loc; capturi;etc salutari si fire intinse!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”