betaina in mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
filip horatiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 24 Apr 2009, 00:40

betaina in mamaliga

Mesaj de filip horatiu » 11 Iun 2009, 00:54

V-as ruga frumos daca stiti careva, daca se poate folosi betaina in mamaliga fiarta. Daca da,care sunt cantitatile? Va multumesc si va salut pe toti cu respect.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: betaina in mamaliga

Mesaj de gor965 » 11 Iun 2009, 18:42

filip horatiu scrie:V-as ruga frumos daca stiti careva, daca se poate folosi betaina in mamaliga fiarta. Daca da,care sunt cantitatile? Va multumesc si va salut pe toti cu respect.
Eu puneam cam 10 g la o mamaliga de 1 kg. Intre timp n-am mai pus dar am pudrat mereu patratelele dupa ce le-am taiat (betaina adera imediat pe suprafete umede ) si-am avut rezultate mai bune in felul asta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: betaina in mamaliga

Mesaj de MadaPescar » 11 Iun 2009, 19:17

gor965 scrie:
filip horatiu scrie:V-as ruga frumos daca stiti careva, daca se poate folosi betaina in mamaliga fiarta. Daca da,care sunt cantitatile? Va multumesc si va salut pe toti cu respect.
Eu puneam cam 10 g la o mamaliga de 1 kg. Intre timp n-am mai pus dar am pudrat mereu patratelele dupa ce le-am taiat (betaina adera imediat pe suprafete umede ) si-am avut rezultate mai bune in felul asta !
Si cand ajungeau in apa patratelele nu se "spalau"?
Mai ramanea ceva betaina pe ele?Scuze de intrebare dar am mai vazut o veche postare de a ta Gor in care spune-ai lucrul asta si sincer si atunci ma mancau degetele sa te intreb dar acum....nu am mai rezistat :D

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: betaina in mamaliga

Mesaj de Nelutu » 11 Iun 2009, 20:24

In general nu este recomandabil sa folosesti betaina in mamaliga fierbinte( s-au cand fierbe) ptr. ca nu rezista la temperaturi ridicate si se dizolva. Daca tii mortis sa folosesti betaina in mamaliga atunci o poti folosi cand s-a mai racit putin mamaliga, presarata pe deasupra, ca la boilles-uri fierte apoi amestecata incet ptr. incorporare. Cineva spunea ca nu exista un dozaj maxim ptr. betaina, eu recomand cam doua linguri ptr. un kg. de mix sau mamaliga. :-h

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: betaina in mamaliga

Mesaj de gor965 » 11 Iun 2009, 20:45

MadaPescar scrie:
gor965 scrie: Eu puneam cam 10 g la o mamaliga de 1 kg. Intre timp n-am mai pus dar am pudrat mereu patratelele dupa ce le-am taiat (betaina adera imediat pe suprafete umede ) si-am avut rezultate mai bune in felul asta !
Si cand ajungeau in apa patratelele nu se "spalau"?
Mai ramanea ceva betaina pe ele?Scuze de intrebare dar am mai vazut o veche postare de a ta Gor in care spune-ai lucrul asta si sincer si atunci ma mancau degetele sa te intreb dar acum....nu am mai rezistat :D
Te gandesti ca la impactul cu apa se spalau ? N-am stat sa verific exact pana acum fiindca am fost convins ca la modul cum se lipeste de mamaliga rezista sigur la impact ...ce se intampla apoi in apa ...acum am facut cateva poze ,ca tare eram curios ! :D
Fişiere ataşate
am tavalit o bila de mamaliga prin Edge Extract (betaina 95%)
am tavalit o bila de mamaliga prin Edge Extract (betaina 95%)
am pus bila in apa...partea mai inchisa la culoare de pe bila e zona cu betaina
am pus bila in apa...partea mai inchisa la culoare de pe bila e zona cu betaina
cand am apucat bila ,mi-a ramas pe degete ceva din startul superior al bilei (mamaliga si betaina)
cand am apucat bila ,mi-a ramas pe degete ceva din startul superior al bilei (mamaliga si betaina)
a inceput sa se creeze un nor in jurul bilei
a inceput sa se creeze un nor in jurul bilei
am verificat in apa ,cat de aderent e statul ala de betaina ...nu cade la impact ci se dizolva usor in timp
am verificat in apa ,cat de aderent e statul ala de betaina ...nu cade la impact ci se dizolva usor in timp
apa a inceput sa contina particole mici desprinse de pe startul superior al bilei de mamaliga
apa a inceput sa contina particole mici desprinse de pe startul superior al bilei de mamaliga
zona centrala a bilei ,mai inchisa la culoare e zona pudrata ,iar la baza bilei e un norisor mic
zona centrala a bilei ,mai inchisa la culoare e zona pudrata ,iar la baza bilei e un norisor mic
am miscat un pic paharul sa se disperseze norisorul
am miscat un pic paharul sa se disperseze norisorul
betaina care a ramas pe lingurita s-a "cristalizat" pe metal
betaina care a ramas pe lingurita s-a "cristalizat" pe metal
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”