DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de papyllon » 11 Iun 2009, 20:16

Am ramas uimit cate poze se gasesc pe diverse site-uri cu imagini ale capturilor facute in baia, in cada, in chiuveta oriunde numai pe malul lacului nu asa ca.... NO COMMENT!

dar 100 ron /12h SA DAI LA CARAS ITI PARE NORMAL??? :-q

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de zfcristian » 11 Iun 2009, 20:38

papyllon scrie:dar 100 ron /12h SA DAI LA CARAS ITI PARE NORMAL??? :-q
Atata timp cat nu iti baga mana in buzunar , FRAIER este cel care da nu cel care cere!
REtoneti ca sunt N balti si NU SUNTEM OBLIGATI sa ,erge, [e asta sau pe oricare alta, mergem acolo unde ne place si unde ne simtim bine!
Sa nu se creada ca apar patronii de balti.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de papyllon » 11 Iun 2009, 20:50

eu clar nu calc pe acolo dar iti pare normal? nu-ti baga mana in buzunar dar nici asa jaf la drumul mare cu cei care nu cunsc prea multe in ale pescuitului si cum e cu baltile si credema sunt multi! mie imi miroase a excrocherie pe fata sa ceri 100 lei pt caras care nu depaseste 8 lei /kg [-x

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de gor965 » 11 Iun 2009, 22:08

papyllon scrie:eu clar nu calc pe acolo dar iti pare normal? nu-ti baga mana in buzunar dar nici asa jaf la drumul mare cu cei care nu cunsc prea multe in ale pescuitului si cum e cu baltile si credema sunt multi! mie imi miroase a excrocherie pe fata sa ceri 100 lei pt caras care nu depaseste 8 lei /kg [-x
Mai usor cu afirmatiile despre excrocherii ,daca nu aveti dovezi ! Argumentul pretului per kg. nu sta in picioare ,atata timp cat se poate retine orice cantitate de caras pescuit !...basca ,nu stim ce cantitate medie se prinde ,ori ce greutate medie au carasii la Darvari ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de Coleman » 11 Iun 2009, 22:27

Nu conteaza cat e kg sau sa iei peste sa scoti bani ,etc, cel putin din punctul meu de vedere.Eu ma bucur ca ii vad pe unii ''disperati'' sa ''umple'' balta.Daca pana acum ceva timp trebuia sa te rogi de ei sa le ''dai bani'' acum ei ''trag de noi''.
Pana sa vina criza financiara nu existau aceste topicuri iar ultimul comentariu despre tancabesti era din 2008, asta spune totul.Sper ca aceste balti sa ramana tot cu pescari ''exclusivisti'' ca eu personal nici gratis nu voi calca pe acolo. X-( X-( chiar daca imi pare foarte rau de potentialul baltilor, este ca in zicala aia:
''Romania este o tara frumoasa pacat ca-i locuita'' asa si baltile alea
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de nando » 11 Iun 2009, 22:35

fratilor nu realizati ca un luciu de apa este o sursa de bani fara sa faci nimic
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de tibi_m » 12 Iun 2009, 14:08

Citesc comentariile exprimate aici si constat ca ele se pliaza ca o manusa pe un vechi "of" si probabil nu numai al meu ci al tuturor impatimitilor infestati cu microbul asta (din ce in ce mai periculos pt. sanatatea financiara a familiei). Atat de multe sunt de spus la aceasta tema, incat nu mi-ar ajunge 50 de postari, asa ca incerc sa fiu cat pot de sintetic in exprimarea opiniei mele. In mod neintentionat dar oarecum firesc s-a facut o impartire in doua tabere. noi- cei multi pasionati, maniaci, turbati, care visam o iarna intraga sa se deschida sezonul, si ei-mult mai putini care stau si viseaza o iarna intraga sa se deschida sezonul. Cele doua categori vor fi denumite in continuare pe scurt noi si ei. Se constata ca ambele categorii doresc acelasi lucru, ca noi sa pescuim. Aici incepe diferenta. Noi urmarim placere, satisfacerea instinctelor ancestrale, intalnirea cu natura, si dorinta de a arata acelei creaturi mici sau mai mari dupa caz denumita in continuare "crap", cine e mai tare. Ei doresc ceva mai multe lucruri dar prin simplificare putem reduce la o chintesenta a lor - "banul". Pana aici nimic rau. Exista o lege, legea cererii si ofertei, iata deci ca intre noi si ei se stabilesc niste raporturi comerciale. Cum decurg aceste raporturi? Ei ne ofera contra cost obiectul placerii noastre. Noi avem dreptul sa ne alegem dintre mai multe oferte pe aceea care ne convine. Dar oare exista vreuna in tarisoara noastra care sa convina intru totul? Sau ajungem sa alegem un loc sau altul din lipsa de alternativa. An de an pe baltile noastre taxele cresc, fara ca si conditiile sa se inbunatateasca vizibil si fara ca situatia economica generala sa o justifice. Bun concurenta filtreaza si asta se intampla in cazul tuturor raporturilor comerciale. Exista restaurante de lux unde aceasi bere pe care o beau intr-un birt de cartier costa de 5 ori mai mult, dar macar acolo am niste conditii de lux si pt. o seara imi pot permite sa platesc firma sa vad si eu cum e. Cu ce se diferentiaza insa baltile unde pescuitul la caras costa de 10 ori mai mult decat in altele? Prin amenajari speciale? Prin cantitatile cu care au fost populate? Prin senzatia pe care tu client o aia acolo? Daca e asa se justifica poate, daca insa nu e asa, cine e de vina? Cred ca sindromul: "lasa ca merge si asa" atat de specific noua. Regulamentul de pescuit la caras, cel ce a generat acest topic ma face sa ma intreb, ce ii indreptateste pe "ei" sa creada ca pot doar sa restrictioneze sa oblige si sa conditioneze, fara sa ofere nimic in schimb. In toate regulamentele de pe balti se spune ce nu are voie pescarul sa faca si ce este obligat pescarul sa faca. In niciunul nu se spune ce nu are voie administratorul si ce este obligat administratorul. In toate se spune ca cel ce fura peste comite o fapta penala. ati gasit scris undeva cum se incadreaza fapta patronului care saboteaza actul de pescuit prin mijloace specifice? (modificarea debitului de apa, adougarea de substante in bazin, furajarea pestelui in spatii inaccesibile etc.). Ok, vinovati suntem noi, ca ne lasam pacaliti, dar exista vreo modalitate sa nu o facem, alta decat sa renuntam la pasiunea noastra? Observ ca ei sunt oarecum uniti, macar in manifestare. Toti cresc taxe toti stabilesc interdictii, toti ameninta. Noi de ce nu putem sa fim? Sa boicotam locurile in care suntem tratati ca infractorii, locurile in care taxele sunt nejustificat de mari, locurile in care se saboteaza pescuitul. De ce nu putem sa impunem si noi niste reguli pt. ei? Sa le inmanam si noi un document in care sa ne exprimam pretentiile pe care le avem pt. banii pe care ii dam? Nu raspundeti, e retorica intrebarea. Si e la fel de eficienta ca si comentariile noastre pe diverse forumuri. Daca as fi vizionar as spune ca in 2020 lucrurile o sa arate mult mai bine. locurile de pescuit caras vor fi dotate cu canapele de piele mocheta aer conditionat si o domnisoara care serveste bere rece, iar taxa o sa fie de 2 euro. Dar nu sunt un vizionar ci doar realist, in 2020 pescuitul carasului o sa coste 500ron cu drept de retinere 1kg si pescuitul se v-a face obligatoriu cu un bat de maxim 50cm fara carlig. Inchei subit pt. ca m-a cuprins o teribila senzatie de "nu se poate face nimic"
Fire intinse

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de Tony » 12 Iun 2009, 14:27

=D> =D> =D> =D> =D> Regulament copiat dupa alta celebra locatie "Sarulesti"unde taxa este de 120/12H .
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de papyllon » 12 Iun 2009, 14:52

tibi_m ai pus punctul pe i =D> =D> =D> =D> =D>

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de toader nicolae » 12 Iun 2009, 15:32

gor965 scrie:
papyllon scrie:eu clar nu calc pe acolo dar iti pare normal? nu-ti baga mana in buzunar dar nici asa jaf la drumul mare cu cei care nu cunsc prea multe in ale pescuitului si cum e cu baltile si credema sunt multi! mie imi miroase a excrocherie pe fata sa ceri 100 lei pt caras care nu depaseste 8 lei /kg [-x
Mai usor cu afirmatiile despre excrocherii ,daca nu aveti dovezi ! Argumentul pretului per kg. nu sta in picioare ,atata timp cat se poate retine orice cantitate de caras pescuit !...basca ,nu stim ce cantitate medie se prinde ,ori ce greutate medie au carasii la Darvari ! :)



Fratele meu,tu te poti opri o secunda din a face calcule economice si sa fi doar pescar?????????????????
Pe un forum de pescuit un patron de balta vine si vinde un produs la un pret care depaseste total realitatea si tu ca un adevarat avocat ii tii partea.Despre ce concepte C&R vrei tu sa mai discutam si sa tinem predici cand aproape oriunde mergem la pescuit ne lovim de acelasi soi de oameni. Parca sunt frati gemeni.
Trebuie sa intelegi ca intre noi trebuie sa promovam doar baltile unde gasesti,acel ceva care nu are legatura cu calculele economice.....BUNUL SIMT.............Iar daca acei patroni nu sunt irecuperabil pierduti, poate vor intelege ca niciodata nu este prea tarziu sa-l descopere.Daca nu reusesc asta,avem sansa noastra sa discreditam lacomia lor pana vor ajunge sa pescuiasca singuri in baltile lor.
Daca nu facem asta,indiscutabil trebuie sa discutam despre,CAT CARAS TREBUIE SA PRIND CA SA-MI ACOPAR MILIONUL,UNDE BAG CRAPUL DACA-L PRIND si C&R il lasam pentru cei mai naivi dintre noi.


P.S domnule Oana, dumneavoastra ati plati taxa de 100 ron la 12 ore de pescuit la caras????????

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de nando » 12 Iun 2009, 23:18

toader nicolae scrie:
gor965 scrie:
papyllon scrie:eu clar nu calc pe acolo dar iti pare normal? nu-ti baga mana in buzunar dar nici asa jaf la drumul mare cu cei care nu cunsc prea multe in ale pescuitului si cum e cu baltile si credema sunt multi! mie imi miroase a excrocherie pe fata sa ceri 100 lei pt caras care nu depaseste 8 lei /kg [-x
Mai usor cu afirmatiile despre excrocherii ,daca nu aveti dovezi ! Argumentul pretului per kg. nu sta in picioare ,atata timp cat se poate retine orice cantitate de caras pescuit !...basca ,nu stim ce cantitate medie se prinde ,ori ce greutate medie au carasii la Darvari ! :)



Fratele meu,tu te poti opri o secunda din a face calcule economice si sa fi doar pescar?????????????????
Pe un forum de pescuit un patron de balta vine si vinde un produs la un pret care depaseste total realitatea si tu ca un adevarat avocat ii tii partea.Despre ce concepte C&R vrei tu sa mai discutam si sa tinem predici cand aproape oriunde mergem la pescuit ne lovim de acelasi soi de oameni. Parca sunt frati gemeni.
Trebuie sa intelegi ca intre noi trebuie sa promovam doar baltile unde gasesti,acel ceva care nu are legatura cu calculele economice.....BUNUL SIMT.............Iar daca acei patroni nu sunt irecuperabil pierduti, poate vor intelege ca niciodata nu este prea tarziu sa-l descopere.Daca nu reusesc asta,avem sansa noastra sa discreditam lacomia lor pana vor ajunge sa pescuiasca singuri in baltile lor.
Daca nu facem asta,indiscutabil trebuie sa discutam despre,CAT CARAS TREBUIE SA PRIND CA SA-MI ACOPAR MILIONUL,UNDE BAG CRAPUL DACA-L PRIND si C&R il lasam pentru cei mai naivi dintre noi.


P.S domnule Oana, dumneavoastra ati plati taxa de 100 ron la 12 ore de pescuit la caras????????
la aceasta intrebare si ce ar spune Oana ? ..... [numai un prost ar platI EU NU ...]
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2009, 00:14

toader nicolae scrie: Fratele meu,tu te poti opri o secunda din a face calcule economice si sa fi doar pescar?????????????????
Pe un forum de pescuit un patron de balta vine si vinde un produs la un pret care depaseste total realitatea si tu ca un adevarat avocat ii tii partea.Despre ce concepte C&R vrei tu sa mai discutam si sa tinem predici cand aproape oriunde mergem la pescuit ne lovim de acelasi soi de oameni. Parca sunt frati gemeni.
Trebuie sa intelegi ca intre noi trebuie sa promovam doar baltile unde gasesti,acel ceva care nu are legatura cu calculele economice.....BUNUL SIMT.............Iar daca acei patroni nu sunt irecuperabil pierduti, poate vor intelege ca niciodata nu este prea tarziu sa-l descopere.Daca nu reusesc asta,avem sansa noastra sa discreditam lacomia lor pana vor ajunge sa pescuiasca singuri in baltile lor.
Daca nu facem asta,indiscutabil trebuie sa discutam despre,CAT CARAS TREBUIE SA PRIND CA SA-MI ACOPAR MILIONUL,UNDE BAG CRAPUL DACA-L PRIND si C&R il lasam pentru cei mai naivi dintre noi.


P.S domnule Oana, dumneavoastra ati plati taxa de 100 ron la 12 ore de pescuit la caras????????
Fratele meu alb ...eu am invitat doar la oarece moderatiune in exprimari de genul : ala e excroc , asta e excrocherie pe fata ,etc. ...si-am argumentat ca exemplul dat cu pretul per kg. de caras nu e valabil ca proba .Iti dau un contraexemplu : ai platesc eu taxa lui Maty si prindem 100 kg. de caras de 2 kg. bucata...il retinem pe tot ca ne permite regulamentul ,il ducem la piata si scotem din vanzarea lui 800 ron ...pot sa zic ca am fost excrocat ??? :-w
N-am titut partea nimanui si chiar am bagat un zambaret la sfarsit (ca sa exprime starea de fapt) dupa ce am argumentat ca nu se stie ce greutate au carasii la Dravari si nici ce cantitate se prinde de obicei astfel incat taxa respectiva sa fie justificata !

Dl. Toader ,vad ca a-ti facut un fix in raport cu argumentele economice pe care le aduc si reactionati din instinct ! Va rog eu sa-mi cititi mai atent posturile...multe le fac in calitate de moderator si nu de avocat al unei terte persoane !
In calitate de pescar si nu de "avocat al diavolului" cum tot incercati sa ma scoateti ,dl. Topader, va spun cu mana pe inima ca in 14 ani de pescuit NU AM PLATIT NICIODATA NICI O TAXA PTR A PESCUII PE O BALTA PRIVATA !!!...motivele fiind multiple (morale ,financiare,tehnice,etc. )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de dan_palos » 13 Iun 2009, 20:10

va salut, si chiar am ramas placut surprins de acest post :)) poate balta respectiva are mult caras, cine stie, dar nu prea cred, gor965, ca poti prinde 100kg de caras, asta e o parere personala, asta ar insemna ca atunci cand ai aruncat montura in apa sa iti si traga la ea, ceea ce pt mine e o fantezie:)), poate sa fie plina balta de caras, ce faci atunci cand, noaptea il hraneste?, toti patroni astia de balti cam asa fac, aproape toti, am avut situati cand dadeam la peste, platesc taxa, dupa juma de ora mai trece paznicu pe langa mine si imi spune ca au hranit pestele aseara, imi venea sa ii iau laomor pe hotii astia, ce-a mai profitabila afacere dupa mine e una care sa includa si o balta >:) , hobby-ul trebuie alimentat de cateva ori pe an si ei stiu asta, "fraierii" platesc, nu cred ca majoritatea pescarilor sunt doldora de bani, cred ca in viitorul apropiat o sa ma duc la pescuit numa virtual, ca am cateva jocuri cu asa ceva :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2009, 22:11

dan_palos scrie:va salut, si chiar am ramas placut surprins de acest post :)) poate balta respectiva are mult caras, cine stie, dar nu prea cred, gor965, ca poti prinde 100kg de caras, asta e o parere personala, asta ar insemna ca atunci cand ai aruncat montura in apa sa iti si traga la ea, ceea ce pt mine e o fantezie:)) ,poate sa fie plina balta de caras, ce faci atunci cand, noaptea il hraneste?, toti patroni astia de balti cam asa fac, aproape toti, am avut situati cand dadeam la peste, platesc taxa, dupa juma de ora mai trece paznicu pe langa mine si imi spune ca au hranit pestele aseara, imi venea sa ii iau laomor pe hotii astia, ce-a mai profitabila afacere dupa mine e una care sa includa si o balta >:) , hobby-ul trebuie alimentat de cateva ori pe an si ei stiu asta, "fraierii" platesc, nu cred ca majoritatea pescarilor sunt doldora de bani, cred ca in viitorul apropiat o sa ma duc la pescuit numa virtual, ca am cateva jocuri cu asa ceva :D
Domne' ,zis si eu cum se poate demonta afirmatia de "excrocherie" cu caras de 8 lei /kg ...n-am dat "litera de lege" ! :D ...desii "fantezie" de-asta ,cand arunci si trage instantaneu , am trait de 2 ori ! >:)
Ce se discuta aici nu ma intereseaza in mod direct (nu mai dau la caras si nu pescuiesc pe balti)...dar ma intereseaza in schimb sa se discute civilizat ,fara acuzatii gratuite ! Principala forma de protest la adresa taxelor uriase in raport cu venitul mediu pe cap de locuitor si cresterea lor in mod aberant ramane totusi ignorarea ofertei de a pescuii pe baltile respective ! Cutare patron nu va reactiona daca 10 pescari protesteaza pe forum in timp ce el are 50 de clienti pe balta. La fel cred ,ca daca aia 50 nu mai vin la pescuit ,patronul isi va reanaliza oferta !...parerea mea ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: DARVARI - PESCUIT LA CARAS INCEPAND CU 1 IUNIE 2009

Mesaj de Coleman » 14 Iun 2009, 10:46

Cred ca s-a mers prea departe cu calculele la kg de peste , ceea ce deranjeaza este faptul ca ''noi'' , si aici ma refer la pescarii simpli(care suntem in proportie de peste 80%) , eram priviti ca niste ''PLATICARII''(ca tot e la moda cuvantul asta :)) ) de catre unii patroni si chiar daca te lasau sa pescuiesti pe baltile lor te priveau ''de sus''.Iar acum, surpriza, nu mai suntem ''platicari'' si ne cheama la ei pe ''mosie''.
Iar ce spunea George s-a intamplat deja (faza cu 50 de pescari pe balta) ca daca ei aveau in continuare acei 50 de pescari nu ne mai rugau pe noi sa ne ducem acolo, dar acum ,cel putin pentru mine aceste balti nu mai exista chiar daca trebuie sa ma duc pe balti unde nu este atat peste dar macar acolo oamenii aia chiar te respecta.
Si stati linistiti ca de la anul vor fi si mai multe balti ''de bun simt''.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”