DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de Marian Constantin » 23 Iun 2009, 00:11

Teddy ,

ai dovedit cu adevarat ca faci parte din clubul CarpZone si meriti felicitarile noastre pentru ce ai facut si ajutorul pe care l-ai adus ... >:D< >:D<

Avatar utilizator
doeat
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iun 2009, 01:09

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de doeat » 23 Iun 2009, 01:14

observ in poze ca in unele cazuri in momentul unui drill ambi concurenti sunt in apa...la darvari noi am fost atentionati ca numai un singura persoana are voie in apa (ori cel aflat in drill ori partenerul cu mincioc) nu ambi. la hobaia se poate sa intram in apa amandoi daca ii cazul ?

cum e cu insectele pe hobaia ... ca la darvari a fost jale mare, cel putin pt mine care is obisnuit cu beltile din vestul tarii si ungaria

Avatar utilizator
sandupodaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2008, 11:22

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de sandupodaru » 23 Iun 2009, 08:08

doeat scrie:observ in poze ca in unele cazuri in momentul unui drill ambi concurenti sunt in apa...la darvari noi am fost atentionati ca numai un singura persoana are voie in apa (ori cel aflat in drill ori partenerul cu mincioc) nu ambi. la hobaia se poate sa intram in apa amandoi daca ii cazul ?

cum e cu insectele pe hobaia ... ca la darvari a fost jale mare, cel putin pt mine care is obisnuit cu beltile din vestul tarii si ungaria
:))

:-<
daca te plangi de insectele de la darvari inchipuieti ceva de 10 ori mai rau la hobaia!

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de Teddy » 23 Iun 2009, 08:18

@ Doeat

Aici este copiata postarea mea de pe alt forum, sper sa fie de folos.

Punctul 20 lasa loc de interpretari. Limba romana....are multe intelesuri. Nimeni nu a gresit in acele 2 cazuri parerea mea, altfel nu as fi postat pozele, chiar asa prost ma credeti?

1. In poza de la standul C1 de fapt partenerul lui Gabi Tomulescu aducea un sac (care era legat in zona din dreapta) la cantar. De fapt am vrut sa postez alta poza, in care ambii erau in apa in drill, ideea drilului dublu era importanta!
2.In al doilea caz, Marian era intrat in apa pentru scoaterea pestelui, asa cum scrie in regulament !
punctul 20. intrarea in apa este permisa pana sub genunchi pentru scoaterea si depozitarea pestelui; Se specifica cumva pentru scoaterea pestelui la cantar? Nu. Scoaterea pestelui se poate face ori in minciog, ori in sac, da? Deci, a gresit cineva? Nu. Regulamentul permite.

@ Vladut
" Conform regulamentului( in apa pot intra ambii concurenti doar daca se afla in dril simultan !)" Unde scrie asta in regulament ? Si daca unul este in dril iar altul aduce pesti la cantar ? Trebuie sanctionat? Iar este loc de interpretari.

@ Dl Rosioru

" In dril cel ce minuieste lanseta sta pe mal iar cel cu minciocul poate intra in apa" Este obligatoriu? Specifica regulamentul ca cel cu lanseta sa stea pe mal? Daca este singur? Poate sa intre in apa sa scoata pestele, nu?

De asemenea, in conditiile in care apa "fierbe", si este foarte mica pe o portiune foarte mare la mal (a fost cel putin un caz, in sectorul B ) trebuie sa intri putin mai mult de genunchi in apa, pentru a pastra pestele in conditii sigure. Daca concurentii din echipa au 1,50 m? Care este distanta pana la genunchi a unui om de 1,50 m si a unuia de 1,80 m. Dezavantaj clar la cei de statura mica. Concurentul de acolo era foarte speriat ca nu cumva sa ii moara pestele, ptr ca nu putea sa stea la fund, si trebuia sa mearga 10 m cel putin ptr a depozita pestele in siguranta. Ar trebui sanctionat? Ar trebui sa ceara cantar suplimentar imediat? Sunt mici scapari ale regulamentului, care insa se poate imbunatati. Ganditi-va ce insemna sa puncteze tenul, si sa ai 15-20 de saci cu castraveti de 2-3 kg, in apa foarte mica si foarte calda. Cati mai scoti vii?

O varianta pentru a elimina orice interpretare.

Intrarea in apa este permisa pana la genunchi (in cazuri exceptionale se poate si mai mult, dar nedepasind braul si doar cu acordul arbitrilor) doar in urmatoarele cazuri:
1. Manevrarea sacului de pastrare cu peste (scoatere in vederea cantarului si depozitare pe pichet)
2. Folosirea minciogului pentru aducerea pestelui din drill. Cel ce manuieste lanseta in drill are voie sa intre in apa doar daca scoate si pestele cu minciogul.

Eu consider ca, criticile sunt constructive, iar toate aceste discutii nu vor face decat sa imbunatateasca desfasurarea concursurilor viitoare, pentru eliminarea suspiciunilor si carcotelilor.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
razvan
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Feb 2008, 19:25
Contact:

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de razvan » 23 Iun 2009, 09:35

DENTISTUL scrie:Prietene, mintzi cu nerusinare spunand ca n-ai nadit 24 ore =)) ...n-au fost 30 minute fara sa dai 10 bile in apa.
Eu nu cred c-ai nadit cu solubile, la un moment dat aparuse o insulitza in mijlocul baltzii de la bilele voastre...
S-acum am in timpane vajaitul cobrei in linistea noptii...

Fir intins la urmatoarea mansa.

Un vecin.
Un vecin?????....cam care vecin...te intreb ca sa pot sa iti dau un raspuns....
RAZVAN GHEORGHE-C.S NATURAL CARP

Avatar utilizator
doeat
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iun 2009, 01:09

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de doeat » 23 Iun 2009, 09:44

poate am fost inteles gresit ...nu m-am plans de conditile de la darvari ... ca am mers sa pescuim si am luat un sector, nu sa stam ca la un hotel de 5 stele. Eram curios daca si la hobaia ii la fel cu insectele sa stim cu ce sa ne pregatim ca din punctu asta de vedere eram nepregatiti la darvari.

merci pt info

Avatar utilizator
razvan
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Feb 2008, 19:25
Contact:

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de razvan » 26 Iun 2009, 12:20

justitiarul scrie:@ Razvan poate ma ajuti si pe mine cu reteta de bile care ai folosit-o la Hobaia ca de mult caut o reteta de bile pentru cteno.


Multumesc.

Pai....sa le faci de culoare rosii....si dulci :))
RAZVAN GHEORGHE-C.S NATURAL CARP

Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul national de Pescuit la Crap TAVP - F&H”