incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Costi P » 16 Iun 2009, 21:33

AdyGC scrie:pai nu am fost la peste ! ceream pareri sa vad daca procedez bine ! sper sa reusesc sa fac prima proba weekendul asta! SPER DIN SUFLET CA SUNT DISPERAT :)] :-t :((

Ady imi cer mii de scuze ca te-au suparat remarcile mele, am avut si un ton necioplit :( , crede-ma ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine in ceea ce priveste banii, dar vei vedea ca in cel mai apropiat viitor iti vei da seama ca fara un minim de investitie la crap ( ma refer in special la nade ) nu ai mari satisfactii. Parerea mea ca in pescuitul la crap, totul este satisfactia personala, sa-ti dobori record dupa record si dupa cum am invatat de la cei mai experimentati din jurul nostru, nu poti face capturi cu care sa te mandresti, cu produsele mentionate de tine, acele produse poate fac fata la un pescuit de stationar, un caras o platica.

Imi cer mii de scuze inca o data .....iti doresc multe fire intinse si mari satisfactii >:D<
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de krapcarasu » 16 Iun 2009, 21:54

un inlocuitor de faina de soia pot fi produsele texturate macinate, dar trebe inlocuita grasimea cu 2 linguri de ulei

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de dragan claudiu » 16 Iun 2009, 22:46

frate de suferinta eu zic ca cel mai bine ar fi sa o iei incet cu porumb si gasesti cu ce aroma vrei tu, iti faci o nada acasa din, spartura de griu si porumb,cinepa prajita si macinata,daca ai pe cineva care creste porumbei cerei 2-3 kg de mincare de porumbei are tot felul de boabe si graunte in ea o macini si amesteci cu partile celelalte si mai poti adauga si porumb boabe , cinepa fiarta pina incolteste si daca no sa prinzi sa ma faci cum vrei tu.fire intinse iti doresc!!!! **==

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de IULIAN C » 17 Iun 2009, 07:17

dragan claudiu scrie:frate de suferinta eu zic ca cel mai bine ar fi sa o iei incet cu porumb si gasesti cu ce aroma vrei tu, iti faci o nada acasa din, spartura de griu si porumb,cinepa prajita si macinata,daca ai pe cineva care creste porumbei cerei 2-3 kg de mincare de porumbei are tot felul de boabe si graunte in ea o macini si amesteci cu partile celelalte si mai poti adauga si porumb boabe , cinepa fiarta pina incolteste si daca no sa prinzi sa ma faci cum vrei tu.fire intinse iti doresc!!!! **==
Bine zis,Claudiule...tot cerealele sunt baza...canepa e ceva mai scumpa dar nu chiar asa de scumpa...prin jur de 10 lei/kg,si cred eu ca e suficienta intr-un groundbait (nada de fund) pt o partida,in combinatie cu restul seminteturilor pe care le-ai amintit tu..merge si un strot acolo care de asemenea e ieftin
@AdyGC:
Te intelegem ca te roade pasiunea,stim cu totii cum e cu "drogul" asta...pescuitul!Cat despre "minima dotare"...iei pe rand...una...alta si cu timpul,faci tot echipamentul,ca asta e,multi trecem prin asta...ce-mi place la tine ca te declari pescar catch&release...bravo tie...demn de respect!
Pune ambitie si pasiune in orice nada ai avea si rezultatele or sa apara,garantat!fire intinse sa ai si sa ne spui si noua ce ai facut!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de mih_IL » 17 Iun 2009, 13:43

Poti incerca un mix ieftin ;ce-am incercat eu :
Cam asta ai spus, asa ca am dedus, logic, ca le-ai si incercat.
I love carp!

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 18 Iun 2009, 15:18

pai eu am cheltuit pana acum pe produse numai din piata de la tarani cam asa :

-150 gr canepa 2 Lei
-100 gr anason 2 Lei
-600 gr soia boabe 3 Lei
-un plic sofran flori uscate 1 Leu
-2 kg malai ffff fin macinat 4 lei
-1 kg floarea soarelui seminte 4 Lei (parca , sau 3?1?!)
-200 gr boabe porumb (popcorn) 1,2 Lei
-colorant alimentar 1,3 Lei (de la magazin)
-vanilie de la nevastamea din bucatarie :))
-faina de grau am un sac .. :P
-lapte praf am de la fimiu'
nu cred ca am uitat nimic . deci total = aprox 20 Lei !
daca ma descurc cu astea cred ca am sa ma ambitionez sa imi procur si cate ceva mai profesionist. dar momentan sunt serif in bucatarie (imi si place sa gatesc) si multa emotie ptr sambata ;) :">
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de dan_palos » 18 Iun 2009, 21:39

sa ne spui ce ai facut, :P , eu pana acuma am dat o gramada de bani pe nade etc, si inca nu l-am vazut pe mustacios la fata ~x( , nu am rabdare si ma enervez repede :)) ,

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 21 Iun 2009, 13:04

Am fost dar cred ca trebuia sa nu pun urechea la zvonuri !
Am fost ieri pe o balta din apropiere unde am auzit ca sar fi tras crap !
am fost si la ora 5 dimineata aveam lansetele aruncate la circa 30 de metri cu boabe cu arome diferite (capsuni, vanilie si naturale) , bilisuri cu vanilie, capsuni, scortisoara si simple ... vreo 10 lansete cu 3 oameni si am asteptat ..... mult si bine ! am nadit si cu canepa si boabe si floarea soarelui ... nici nu mai stiu cu ce am dat si nimic !
Dar de abia cand au venit sa platim bonul miam dat seama de minciuna la care am pus botul !intreband ce peste e in balta ni sa spus ca ar fi crap ,stiuca , salau si caras ... mult caras ... si intradevar era mult caras !
dar , eu va intreb , daca pe balta e stiuca (la care am incercat dar nimic) era caras de o palma la orice distanta de mal?si mult al naibii? nu sau vazut batai in stuf ... nimic nici o miscare pe suprafata apei ... liniste totala ... si asa a fost si la noi cu crapul !
in schimb trebuie sa va spun ca la boilis la fir de par sa prins caras de o palma ! a inghitit cu tot cu ac ! nu imi vinea sa cred ! Asta este ! Nu mam descurajat si am sa ma pregatesc sa ma duc pe prut si la balta la Probota !
Mai stie cineva ceva de probota?!
cred ca ar trebui sa anunt despre balta nu ?! sa nu se mai duca si altii ca mine!
P.S. nu ma criticati si voi ptr scriere ca nu am sa stau niciodata la calculator sa pun cratima !
Fir intins tuturor si mersi ptr sfaturi !
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de stefanflorin » 21 Iun 2009, 19:03

pai pe caldurile astea crapii nu mai stau la 30 de m de mal ci se refugiaza cat mai in larg unde e liniste, nu se aud manele si apa e adanca si rece saaaau papa noaptea (acum bineinteles depinde si de conformatia baltii) parerea mea :D cat despre treaba cu stiuca...pai cum e carasul asta care se inmulteste si intr-un scuipat de pe asfalt iti dai seama cata stiuca ar trebui sa fie sa il starpeasca?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 22 Iun 2009, 08:02

balta nu cred ca avea mai mult de 130 m latime si 300-350 lungime. si eu am dat cam pe mijlocul ei avand stuf la 60 m in fata si la 20 in laterale ! dar din 30 -40 de oameni nimeni nu a prins decat caras. nu pot sa cred ca nu a tras macar un crap! cat despre manele si galagie nu se pune problema ptr ca , chiar a fost liniste!
credema ca apa nu era f calda si din cate stiu eu nu am vazut nici o miscare pe lluciul apei decat pe langa stufaris carasul! eu sunt sigur 99 % ca nu e in balta aia decat caras !
de fapt pe la noi prin moldova se poarta sa se traga pestele cu plasa dupa 1 luna de cand sa deschis balta!
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de MadaPescar » 22 Iun 2009, 11:00

Ady eu pescuiesc de mult la porumb dipuit in diferite arome si sunt foarte multumit de rezultate.
Nu ai vrea sa termini cu atatea inventii :)) si sa incerci si tu?
Este numai o intrebare.Dar nu una rautacioasa :)) .
Fir intins.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de dragan claudiu » 22 Iun 2009, 20:55

daca aveai stuf in fata la 60 metri de ce n-ai dat la buza stufului si cred ca nici n-ai nadit. la aruncat batul in apa la 30 de metri si sa astepti sa ajunga vreun mustacios prin zona si sa speri ca poate va pune botu e relacsare curata pe marginea balti,ar trebuisa incepi sa muncesti un pic sa nadesti inainte sa-ti bagi betele si apoi sa ai pretenti la mustaciosi. nu vreau sa iei in nume de rau ce am scris , e doar un sfat prietenesc. **==

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Gabriel » 22 Iun 2009, 21:08

Salutare.
Prima regula :D DUTE LA O BALTA UNDE SIGUR ESTE CRAP,altfel tot poti da dupa el....Si sunt multe balti unde se zice ca este crap cu tonele dar de fapt lipseste cu desavirsire!!!
Fir intins!

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 23 Iun 2009, 11:36

Mersi ptr sfaturi! Miam dat seama ca trebuie sa invat multe pana sa prind mustaciosul ! Oricum nu mam descurajat !Ba din contra , ma intaratat si mai mult !
Am dat la boaba dipuita , am dat in buza stufului (dar intradevar nu am nadit in stuf) ...am cam facut ce ati zis si voi .Eu zic ca nu miam ales bine locul ,dar cand miam dat seama era prea tarziu(era apa micaa, max 1,5m )
Mam axat pe boaba dipuita din cauza ca apa nu mi sa parut f calda si nu am stat pana seara ! banui ca Mustata a iesit la haleala dupa masa ... zic si eu sa ma incurajez ! :))
In fine ! Mersi de sfaturi! si
FIR INTINS !
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Gabriel » 23 Iun 2009, 19:36

Salutare
Intrebare: Cit ai stat pe balta????????? Daca vrei sa stai si sa prinzi crap Incearca sa stai cit mai mult posibil ,daca stai timp scurt FOLOSESTE MOMITOR si nu nadi,arunca cit mai dispersat lanetele (la interceptie) eu deobicei ma duc cu prietena la pescuit si nu pot sta decit de dimineata pina seara ,cele mai bune rezultate le-am avut la naditor si aruncate cit de rasfirat puteam.
Respecte!
Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”