Patratica de mamaliga !!!

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Patratica de mamaliga !!!

Mesaj de besliu » 24 Iun 2009, 18:43

A incercat cineva la patratica de mamaliga pe montura de "fir de par" ?? Dc da ce rezultate ati avut ~~?? cum e mai bine direct pe ac sau pe "fir de par "? Asta ma refer pt Prut ca acolo vreau sa aplic metoda asta ~~

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Patratica de mamaliga !!!

Mesaj de gazaru » 24 Iun 2009, 20:44

Poti sa pui patratica pe firul de par , dar sa fie firul mai lung sa poti baga ochetul unde vine stoparul pe ac facand o bucla si patratica e bine s-o fierbi puta dupa ce o tai cuburi.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Patratica de mamaliga !!!

Mesaj de gor965 » 25 Iun 2009, 00:20

besliu scrie:A incercat cineva la patratica de mamaliga pe montura de "fir de par" ?? Dc da ce rezultate ati avut ~~?? cum e mai bine direct pe ac sau pe "fir de par "? Asta ma refer pt Prut ca acolo vreau sa aplic metoda asta ~~
Eu dau in felul asta (cu patratica pe fir de par) dar zona unde dau e un canal unde apa nu are curent ! La Dunare ,din cauza curentului si a agataturilor prefer ca patratica sa fie pe ac ! Iti spun sigur ca varianta pe firul de par are randament mai mare (pestii se inteapa in buza de jos , nu in lateral ori in buza superiaoara cum se intampla de obicei daca pui patratica pe ac) . Eu trag patratelele clasic pe firul de par ...sub patratica am un opritor siliconic (sa n-o ia in jos pe fir ) iar deasupra , sub stoper bag o paieta ,in felul asta rezistand f.bine la impactul lansarii (o sa pun niste poze mai vechi ,facute cu telefonul si chiar daca nu se vad bine macar va faceti o idee)
Fişiere ataşate
DSC00121.JPG
DSC00119.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Patratica de mamaliga !!!

Mesaj de mihi78 » 28 Noi 2009, 21:06

gor965 scrie:
besliu scrie:A incercat cineva la patratica de mamaliga pe montura de "fir de par" ?? Dc da ce rezultate ati avut ~~?? cum e mai bine direct pe ac sau pe "fir de par "? Asta ma refer pt Prut ca acolo vreau sa aplic metoda asta ~~
Eu dau in felul asta (cu patratica pe fir de par) dar zona unde dau e un canal unde apa nu are curent ! La Dunare ,din cauza curentului si a agataturilor prefer ca patratica sa fie pe ac ! Iti spun sigur ca varianta pe firul de par are randament mai mare (pestii se inteapa in buza de jos , nu in lateral ori in buza superiaoara cum se intampla de obicei daca pui patratica pe ac) . Eu trag patratelele clasic pe firul de par ...sub patratica am un opritor siliconic (sa n-o ia in jos pe fir ) iar deasupra , sub stoper bag o paieta ,in felul asta rezistand f.bine la impactul lansarii (o sa pun niste poze mai vechi ,facute cu telefonul si chiar daca nu se vad bine macar va faceti o idee)
ingenioasa varianta!carligul cumva este un cutting point?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”