craioveni

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: craioveni

Mesaj de timer » 29 Iun 2009, 18:32

pescar_s scrie:dau cu cu pluta in caras mare (la distanta 20-25m) de trosneste batu la intepatura, dar e multa iarba si am pierdut multi, iar caldura?... asta este- merita pentru o asemenea placere, mai ales ca dau pe dale(dig) si nu numai caldura este o piedica -problema cea mai mare este cu apa care creste si scade de cateva ori pe zi de nu mai intelegi nimic. Asta este.. dar una peste alta placerea de a scoate peste mare la kil (caras, ciortan, platica,babusca) cu 0.14, te face sa treci peste toate obstacolele si sa uiti sa mai pleci acasa cat e ziua de lunga- fire-ntinse!!!!!!
Salut"s" -ule!Zi-mi si mie cam pe unde (localizare mai precisa ) la Babiciu...?Ca maine s-ar putea sa merg si io in zona cu cineva...La ce momeli mananca?Lanseta,prajina?Multzam! :)

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 30 Iun 2009, 16:33

salutare! da, la babiciu pe partea cu frunzaru-deci- treci barajul, ca banuiesc ca intri in babiciu dinspre craiova, si te lasi in aval cca.3km pana la stana cu oi si cai(in zare se vede o biserica in mijlocul campului)ciudat nu? . Dai pe dale asa ca e cam naspa cu caldura, printre altele sa ai 1-2 fixe la 7m si o lanseta cu pluta culisanta neaparat,eu dau cu o bolo de 5m. ca momeala.. la putere vesnica patratica de mamaliga.In rest la aprecierea ta... poate incerci crapul sau- apropos- vezi ca sare salau in larg poate da la carasel viu(la fund) -- fire-ntinse si nu il ierta pe cotolan!!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de mini_mic » 30 Iun 2009, 19:28

pescar_s scrie: apropos- vezi ca sare salau in larg poate da la carasel viu(la fund) -- fire-ntinse si nu il ierta pe cotolan!!!
Vezi ca ala e avat; salau nu sare ;)

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 30 Iun 2009, 22:35

cum e oltul dupa ploile astea?

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 30 Iun 2009, 23:38

avat? asa mare ? tot ce se poate ,dar chiar -cum ataca salaul? chiar nu stiu,de cand s-au construit barajele nu am mai dat dupa rapitor(ce paduri -ce dolii avea oltul) clean, somn- la broscuta ai snopeam!!! ei frumoase vremuri, alea erau adevarate partide-cand bateai malu si vedeai o dolie... tiptil intro liniste deplina faceam o lansare in susul oltului si o trageam(pluta) in dolie la vreo 10m in aval,luam f.mult clean -avat nu am luat decat intamplator asa ca nu stiu mare lucru despre el. Pentru gaboss81-oltul aste limpede deocamdata, dar plimba apa mult -de ex. week-end-ul trecut a fost scazuta un m. si ceva si pana seara a crescut la loc, asa ca depinde de cei de la centrala cum misculeaza stavilarele. Dar oricum daca vezi ca dintr-un motiv sau altul nu merge cum iti doresti -mergi pe aceeias parte a oltului in amonte dincolo de centrala vreo 5-600m si te chitesti pa platica.... fire-ntinse sa aveti!!! si numai de bine sa auzim!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: craioveni

Mesaj de timer » 02 Iul 2009, 18:07

pescar_s scrie:salutare! da, la babiciu pe partea cu frunzaru-deci- treci barajul, ca banuiesc ca intri in babiciu dinspre craiova, si te lasi in aval cca.3km pana la stana cu oi si cai(in zare se vede o biserica in mijlocul campului)ciudat nu? . Dai pe dale asa ca e cam naspa cu caldura, printre altele sa ai 1-2 fixe la 7m si o lanseta cu pluta culisanta neaparat,eu dau cu o bolo de 5m. ca momeala.. la putere vesnica patratica de mamaliga.In rest la aprecierea ta... poate incerci crapul sau- apropos- vezi ca sare salau in larg poate da la carasel viu(la fund) -- fire-ntinse si nu il ierta pe cotolan!!!
"S"-ule,pan' la urma,am fost la Ipotesti-Greci,in zona unde se varsa Oltetzul...Am prins cateva kg de caras maricel(450g) la lanseta(viermisor si rama)..Crapii nu si-au facut aparitia in zona,din cate am aflat Am dat de pe dig ,cam incomod dar...ce nu face microbu'..Bine ca ne-au ocolit norii ,ca erau unii de ...mama,mama..ps/N-am putut sa stau mai mult ,ca m-a trosnit un abces la o masea si a trebuit sa plec..Acu, tratament cu antib. si maine o scot,fi-i-ar vestibulu' al reac.. ~x( Chinu lu peste prajit... :-w

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 02 Iul 2009, 21:48

timere.. cu maselele-i nasol, daca s-a umflat n-ai nici o sansa sa o scoti maine(pana nu trece infectia) oricum- eu iti urez insanatosire grabnica si sa auzim numai de capturi sanatoase. Iar cu pescaritul? pacat ca nu ai ajuns la babiciu, eu am schimbat stilul - am incercat in amonte -dincolo de baraj cateva sute de metri(barajul Stoenesti) si am avut ruptura la pluta cu o adancime de 8-10m si aprox. 20m lungimea aruncarii(tot pe dale) si am pregatit 2 lansete pe culisanta la crap(fir de par), bag starletu.. si sa vezi ce-i dau in barna in week-end-ul asta. bineinteles ca mai bag 2 la fund pt. crap si 2 tot la pluta cu patratica, poate da platica sau carasul...... cine stie-poate dau in niscavai ciortani!!!. sa auzim numai de bine- sanatate maxima!!!!!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 04 Iul 2009, 10:39

se duce careva la olt?daca da pe unde mai vrea pestele asta sa manance?

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 04 Iul 2009, 11:58

salut! eu trbuia sa plec pe seara la babiciu,dar a cazut socoteala-cel cu care trebuia sa merg pleaca la mare. Asa ca incalec deseara pe tren si fac un Farcasele la baraj sa vedem ce o iesi......? daca aveti ceva locuri de recomandat poate imi spuneti si mie. multam si fire-ntinse

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 04 Iul 2009, 15:38

tot la babiciu vroiam sa ma duc si eu dar din auzite cica ar merge la stoienesti.
problema e ca nu prea stiu drul la stoienesti,nu am deloc acolo.
stie careva sa imi explice si mie rog frumos.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 17:58

o iei spre Caracal, treci de Caracal, drumul spre Stoenesti (nu stiu exact daca este soseaua spre Alexandria) , pana in pod(200 de m parca) e un drum care se face in stanga si te duce pana la Olt, locuri bune unde e stalpul ala in apa la vreun km in stanga de podul rutier. Alta ruta este prin Farcasele de pe soseaua principala faci stanga catre sat, treci prin sat iesi spre barajul Draganesti si poti merge fie la baraj ( vreo 6-7 km minim) fie cand iesi din sat faci dreapta si drumul te duce catre Stoenesti pe malul Oltului. Locuri sunt gramada in zona asta a Farcaselor insa pe caldurile astea pestele se trage pe firul apei de aceea sunt comvins ca cel mai bine ar fi undeva fie la Stalpul ala de care iti ziceam fie la baraj sau iara zona buna intre podul rutier si cel de cale ferata de la Stoenesti. Sper ca te-am ajutat cat de cat si nu uita sa intrebi localnicii daca nu te descurci.
PS: daca te duci cu trenul a doua de la Caracal e Stoenesti de la gara mergi cu fata spre dus faci stanga catre sos principala treci podul rutier si te lasi intre poduri oricum sunt pescari gramada pe trenul ala de 5 :)) cel putin asa era odata, ce vremuri :-<
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 04 Iul 2009, 21:18

acu, fie ca mergi la farcasele,stoenesti sau babiciu - nu gresesti, totul este sa il cauti in amonte de baraje la apa adanca- fie ca dai la pluta sau la fund. Daca nu?.. cauta plaurii din apropierea digului si dai in apropierea lor cu fixa sau sheffield, indicat ar fi a doua varianta ca dai mai departe.... asta ca sa fii sigur de peste ca la carap si somn nu se stie. Fire-ntinse!!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 06 Iul 2009, 15:34

multam mult, am fost sambata seara,nu a fost la asteptarile mele.
adica trei pesti si multi tantari,cu toate ca am dat din barca la apa adanca,la stalpul din apa era deja ocupat.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 06 Iul 2009, 19:48

ai pescuit decat noaptea sau si peste zi? noaptea e bine la somn/crap insa maruntisul pe zi merge mai bine
PS: acum naiba mai stie ce si cum ca stiti si voi cum e cu pestele vs braconieri/plasari
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
darius_gabi
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Feb 2009, 14:19

Re: craioveni

Mesaj de darius_gabi » 06 Iul 2009, 22:10

am fost ieri la babiciu in fata barajului. Nu an prins nici un peste pina au dat drumu la baraj,dupaia am strins si am plecat acasa. Liaga mine niste pescari din Bals mai scoteau la culisanta peste dar rar.
Ori cum o sa caut sa ma duc la o balta cu plata ca pe olt nu m-ai sint sperante

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”