legare linie la varga

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

legare linie la varga

Mesaj de noc » 24 Iun 2009, 17:32

Am intalnit multe feluri de legare a linie la varga. Incerg sa ma stabilizez la o legtura care sa raspunda si la rezistenta si la rapiditatea schimbarii linei. Cea mai interesanta imi pare cea cu fir prin interiorul vergii. Varful este supus la incovoiere si tractiunea este preluata de firul care trece prin prajina. Dezavantajul este prezenta nodului dintre linie si firul central (elastic sau nu). Este intradevar un avantaj acest fel de legare ? Exista alte metode mai bune ?

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: legare linie la varga

Mesaj de cosmake » 24 Iun 2009, 18:17

exista niste virfuri dintr-un material plastic rezistent care au ca si un varnis pe ele si au cam 2 cm care se lipesc cu superglue pe virf
daca gasesc pe un site iti spun unde le poti vedea

Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

Re: legare linie la varga

Mesaj de noc » 24 Iun 2009, 21:00

Salut!
Stiu tipul respectiv de carabina. Este foarte practic. Tragi varnisul si ai schimbat linia. Mai este metoda cu cele doua varnisuri mortate pe varf. Primul la 20-25cm de capat, scurt si al doilea mai lung, lasat liber in consola care se muleaza dupa fir. Mai exista si alte variante ale acestei metode.
Revin la intrebarea mea, firul prin mijlocul vergii preia forta de tractiune lasand varful sa lucreze numai la incovoiere. Impresia mea este ca varca va avea o comportare mai buna, va rezista la un efort mai mare. Poate este numai o impresie si in realitate nu-i nici o deosebire intre cele doua tipuri de legare. A folosit cineva asa ceva (nu ma refer la rubeziene sau bolongneze) ?

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: legare linie la varga

Mesaj de Radu Dascalescu » 24 Iun 2009, 22:54

In pescuitul la roubesiana se foloseste acest tip de legatura ( elasticul se afla pe interiorul kitt-ului, iar in varf la iesire este legat prin intermediul unui conector de linia implicita).
Se monteaza o bucsa pe varf, prin care culiseaza elasticul, iar conectorul face legatura intre elastic si linie.Practic, conectorul este legat de elastic, iar partea rapida a acestui conector este destinata liniei de pescuit.
Pe sistemul de varga nu este indicat. Preferabil este sa folositi varnis siliconic.
Nu rapiditatea schimbarii liniei face diferenta. Va propun sa utilizati un nailon mai gros, prevazut cu inaintas , astfel incat, sa va schimbati inaintasul si nu linia.

Ex: Linie Caras : fir principal : 0.14 / inaintas :0.08----0.12, pluta 2.5--3 gr. (control bun pe aruncare)
Linie Obleti : fir principal : 0.12 / inaintas : 0.07 ----0.10, pluta 0.8---1.5 gr. (gramaj ridicat pentru control)

Cam atat ...... :)
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

Re: legare linie la varga

Mesaj de noc » 24 Iun 2009, 23:25

Eu_Tatalor scrie:...
Ex: Linie Caras : fir principal : 0.14 / inaintas :0.08----0.12, pluta 2.5--3 gr. (control bun pe aruncare)
Linie Obleti : fir principal : 0.12 / inaintas : 0.07 ----0.10, pluta 0.8---1.5 gr. (gramaj ridicat pentru control)
...
... :) mai adaug: Linie ciortan:
- fir principal: 0.18,
- inaintas: 0.12 - 0.14,
- plumb: maxim 3g
eu mai folosesc pluta si plumb culisant (2g) si :) bine'nteles, o carabina la capatul vergii.

Am doua prajini de 7m cu varful tubular si s-ar putea folosi o mufa la capat cu firul legat la sfarsitul tronsonului 3, eventual un fir textil cu camasa de care se leaga linia principala. Ma gandesc ca ar fi un avantaj privind rezistenta varfului vergii (compensand astfel comlicatiile constructiei). Daca a incercat cineva....

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: legare linie la varga

Mesaj de Radu Dascalescu » 24 Iun 2009, 23:53

Nu prea imi fac curaj sa pescuiesc cu varga de 11m ( Maver Superlitium) la ciortani, datorita nervozitatii acestor pesti. Am incercat de cateva ori sa ii pescuiesc cu 7 m ( Maver Spring Plus MX ), si era cat pe ce sa pierd varga la un drill cu un "pisoi" de 2 kg aproape. In primavara aceasta am reusit performanta de a aduce in mincioc un romanesc de aproape 5 kg , pe varga de 11 , fir 0.10, ac 16 , dar in conditiile in care pestele era amortit( primavara timpurie). Oricum am avut de furca ....

Textilul nu face decat sa diminueze elasticitatea monturii si a vergii in drill , care foarte usor va ceda chiar si sub un ciortan de 500 gr.
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: legare linie la varga

Mesaj de Radu Dascalescu » 24 Iun 2009, 23:56

Va recomand sa abordat stilul match pentru ciortani. Mult mai sigur si mai eficient . O varietate de waglere in trusa ( pt. ape mici, adanci), va va aduce rezultatele dorite.


---<>< Match Team Carpzone ---<><
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

Re: legare linie la varga

Mesaj de noc » 25 Iun 2009, 07:56

Eu_Tatalor scrie:Nu prea imi fac curaj sa pescuiesc cu varga de 11m ( Maver Superlitium) la ciortani, datorita nervozitatii acestor pesti.
:) Nici eu nu am curaj cu 11m la ciortan dar cu 7m o fac curent.
Ma interesa daca cineva a studiat comportamentul unei vergi supuse numai la incovoiere (avand fir pe mijloc - pentru preluarea fortei de tractiune care se transmite la tronsonul de care se leaga acest fir). Ar fi interesant daca s-a constatat cum lucreaza varful in acest caz.

Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

Re: legare linie la varga

Mesaj de noc » 25 Iun 2009, 11:54

Eu_Tatalor scrie:Va recomand sa abordat stilul match pentru ciortani. Mult mai sigur si mai eficient . <
Multumesc pentru sfat. Folosesc match cu varga bologneza. Sambata trecuta am luat ciortani... E adevarat ca nu am avut timp, de la partida veche, sa curat firul , :-w se scufuna incet si a fost cam greu cand batea vantul... mai treceam pe stationar.

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: legare linie la varga

Mesaj de Radu Dascalescu » 29 Iun 2009, 20:27

noc scrie:
Eu_Tatalor scrie:Va recomand sa abordat stilul match pentru ciortani. Mult mai sigur si mai eficient . <
Multumesc pentru sfat. Folosesc match cu varga bologneza. Sambata trecuta am luat ciortani... E adevarat ca nu am avut timp, de la partida veche, sa curat firul , :-w se scufuna incet si a fost cam greu cand batea vantul... mai treceam pe stationar.
Lansati cu circa 10 metri mai in fata de locul propus. Scufundati varful lansetei si recuperati in viteza mare , dupa care brusc o scoateti din apa. Este (parerea mea) cea mai buna metoda sa scufundati firul chiar si necuratat. La bologneza miscarea de ridicare la suprafata trebuie sa fie mai lina ca la match ( 3 elementi), fiind mai elastica si mai sensibila la miscari bruste. Dupa ce ati efectuat miscarea de ridicare lasati pick-up -ul liber ca pluta sa ramana pe loc , iar montura sa ajunga pe vad. Altfel, plumbajul se va pozitiona mult mai in fata de zona nadita ( mai aproape de mal) .
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
noc
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2009, 11:39

Re: legare linie la varga

Mesaj de noc » 30 Iun 2009, 20:19

Eu_Tatalor scrie:Scufundati varful lansetei si recuperati in viteza mare , dupa care brusc o scoateti din apa. Este (parerea mea) cea mai buna metoda sa scufundati firul chiar si necuratat.
Gand la gand :) chiar asa am facut sambata (cand m-am dus tot cu firul necuratat) dar am luat o lanseta mai rigida de spinning, una 2,7m (mai rigida fata de bologneza). Oricum, cel mai mare ciortan l-am prins cu ea.
Eu_Tatalor scrie:La bologneza miscarea de ridicare la suprafata trebuie sa fie mai lina ca la match ( 3 elementi), fiind mai elastica si mai sensibila la miscari bruste. Dupa ce ati efectuat miscarea de ridicare lasati pick-up -ul liber ca pluta sa ramana pe loc , iar montura sa ajunga pe vad.
Dupa cum se spune, ramai sa tragi de fir cu mana daca tragi brusc de varga. Da, asa fac. Lansez in fata patului de nada (in balta sunt raci multi si in stanga patului, la ~2m am aruncar un cap de femur de vaca cu ceva carne pe el - nu am mai avut "treaba" cu racii - dar subiectul acesta face parte din alt topic), 2-3m si la asezare se pozitioneaza deasupra. Fundul este malos si o recuperare in vederea pozitionarii infunda momeala cu carligul. La inceputuri nu intelegeam de ce nu prindem la distanta. Asta era cauza. Acum mulinez 1-2 ture si gata.

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: legare linie la varga

Mesaj de Radu Dascalescu » 01 Iul 2009, 12:33

Imi pare rau ca nu am fost mai explicit. La fel pateam si eu la inceput. Ma loveam de problema cu malul in recuperare. Ulterior, am vazut ca de fapt, inainte ca montura sa atinga apa cca 1m, se scufunda brusc varful si se mulineaza rapid. Astfel, se imprima o directie care nu va permite coborarea in substrat a monturii. Cat despre mal, pe astfel de balti pescuiesc la cca 2 cm de fundul apei, folosesc wagglere de la minim 12 gr pana la 18 (in functie de adncime) pentru o mai buna stabilitate, iar inaintasul il fac cam de 30 cm, unde imi plasez si alicele de semnal.Nada trebuie sa fie de granulatie mare pe astfel de balti, pentru a nu se ingropa sau amesteca cu malul din cauza unor posibili curenti existenti, pentru stimulul receptiv vizual , samd.Cu un match clasic nu veti ramane cu firul in mana, pentru ca nu trebuie lovita apa cu putere la scufundare. Va fi o miscare mai mult din incheietura ( eu asa fac) si mai brusca.

:)
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”