unde am gresit??!!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

unde am gresit??!!

Mesaj de bogdan0204 » 06 Iul 2009, 12:08

M-am intors astazi de dimineata de la o partida foarte scurta de pescuit de o noapte pe care am sa o memorez probabil vreo 2 luni de acum incolo pentru ca am plecat plin de nervi si m-am intors supra-saturat de spume :). Este o balta pe care o cunosc destul de bine si ai parte de maxim 2 trasaturi serioase pe noapte dar atunci cand trage este de obicei o captura pe cinste. Zis si facut, m-am apucat de gratar si de spritz cu partenerii fata de care eram pozitionat la cca 20 m unii de altii,iar pe la ora 2.30 au adormit cu totii mai putin varul meu care se plictisea si a binevoit sa ma cheme la el la stand.Eu m-am conformat desi stiam foarte bine care pot fi consecintele si ne-am apucat de discutii indepartandu-ma considerabil de lansetele mele. La un moment dat dupa vreo 10 minute a inceput dintr-o data sa se "cutremure" rod-podul din cauza personajului de la capatul firului care lua fir de am crezut ca se duce naibii cu tot cu baitrunner si cu cei 350 metri de P-line de pe mulineta. Ca un facut imediat ce am ajuns mai mult zburand catre lanseta cu pricina a inceput sa se opreasca luand foarte putin fir dar am apucat sa ridic lanseta de pe suport si ... stupoare: am luat teapa!!!!!
Mi-a pierit tot cheful de orice instantaneu si acum urmeaza analiza: unde a fost greseala???
Am folosit un carlig Mugga curved shanked no.6, montura cu plumb pierdut de 70 gr cu lead-core, saculet solubil si clasicul porumb uscat cu pop-up la mijloc (sandwich) pe firul de par.
Ce ziceti ma puteti ajuta cu un sfat ca nu mai am chef de nimik cand rememorez trasatura respectiva rupta din manual???
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: unde am gresit??!!

Mesaj de krapcarasu » 06 Iul 2009, 16:03

plumbu trebe mai greu, 85-100g pt un efect de preintepare, cel mai bine sa iasa varteju din clips sau sa cada plumbu dupa preintepare (dvd korda) ; cum era legat cirligu? Nu lucra nervos

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Re: unde am gresit??!!

Mesaj de bogdan0204 » 06 Iul 2009, 16:27

Acul era legat nod fara nod si cand am scos montura clipsul era iesit de pe vartej si culisase cu tot cu plumb pana catre linia principala. Nu folosesc plumbi mai grei pe aceasta balta intrucat este plina de cocioace, foarte multa agatatura, dar am sa incerc cu 90-100 grame tot sub forma de glont. Eu am o curiozitate referitoare la modalitatea de intepare cu acest tip de carlig si anume: se ridica doar lanseta de pe suport sau se inteapa mai serios??? Are vreo importanta in mecanica monturii???

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: unde am gresit??!!

Mesaj de krapcarasu » 06 Iul 2009, 17:16

pt o intepare mai buna fa-i un 'line aligner' cu shrink tube, daca-i un 'run' serios e deajuns sa ridici inchizind baitruneru

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”