strategie concurs

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

strategie concurs

Mesaj de Ravensun » 30 Iun 2009, 12:27

Salut
Am postat aceasta discutie pe crap.ro dar stiu ca o parte din cei vizati sunt activi aici sau nu au vazut topicul.

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic8991.html

Daca se poate sa avem un raspuns din partea celor care participa la concursuri sunt binevenite.
Multumesc si scuze ca am pus link direct

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: strategie concurs

Mesaj de george-alexandru » 30 Iun 2009, 14:44

o sa intru mai pe seara cand am mai mult timp sa/ti dau un raspuns mai detaliat .nu am vazut topicul pana acum.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: strategie concurs

Mesaj de Ravensun » 30 Iun 2009, 17:40

Multam George

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: strategie concurs

Mesaj de george-alexandru » 01 Iul 2009, 00:04

Din start iti spun ca nu nazile castiga concursurile ci magicienii(asa i/mi place mie sa spun)din spatele lor care fructifica pe cat posibil potentialul zonei pe care pescuiesc.Normal ca si nada joaca un rol important numai ca pescarul trebuie sa stie cum sa o scoata in evidenta si sa/i foloseasca calitatile de orice fel la maxim.In acest sport daca pot sa/i spun asa,cea mai mare problema este ca spatiul de joc nu va fi niciodata egal pt toata lumea si o echipa puternica poate in cel mai bun caz sa aibe o constanta buna a rezultatelor.Dupa cum cred ca ai observat podiumurile mai mult sau mai putinj sunt ocupate de nume cunoscute si rar mai apar si surprize,diferentele intre echipele titrate fiind facute in mare masura de terenul de joc si o intreaga serie de factori care influenteaza terenul de joc al fiecarei echipe in parte.

acum am copiat intrebarile pe care le/ai pus pt a/ti raspunde la fiecare in parte.

1. fiecare adopta o strategie de nadire in functie de vecin si ce e pe acolo
(exemplu vazut pe Darvari parca anul trecut de fiecare data cand nadea George sau Florentin restul incepeau sa nadeasca si ei....fara ncii macar o strategie etc..........nadeste ala nadesc si eu)

1.este normal,noi cel putin adoptam o strategie luand in calcul toti factorii pe care ai gasim la fata locului:calitatea vecinilor,pozitia fata de ei si multe alte lucruri care apar pe parcurs.intradevar sunt echipe aflate la inceput care copiaza tot ce vede ca face o echipa mai cunoscuta sau care a punctat mai bine.nu este un lucru rau numai ca daca acea echipa nu analizeaza si nu gaseste motivele strategiei alese de echipa pe care o copiaza la final nu vor asimila nimic din acel concurs iar rezultatul lor final niciodata nu va fi mai bun.sunt multe echipe care se cred atot stiutoare numai pt ca au vazut cu ce momeala pescuieste o echipa,cum prepara nada alta echipa etc.cu adevarat castigati sunt cei care au capacitatea sa preia o anumita informatie si sa o adopte la stilul lor de pescuit pt ca fiecare echipa este unica in felul ei.

2. de foarte multe ori cam toti merg cu aceasi nada si toti merg la aceasi "aroma" si la final multi spun ca diferenata este facuta de "locul pe care pici" Banuiesc ca asta se explica ca locyul respectiv este fie mai adanc sau are apa mai mica si pestii sunt acolo fie dusi de conditiile meteo temperatura vant sau structura baltii gen oxigenare aapei se face in anumiter zone etc sau fie "pe acolo" au ruta lor de patrulare desi culmea stiu ca nu se sondeaza apa cu sonarul si cam greu sa stii ruta de patrulare a pestilor intr-un lac mare.

2.aici depinde de cine spune treaba asta,daca o spune unul ca Maty in fata lui Mitranescu este plauzibil daca o spune altcineva este apa de ploaie.

3. cam pe toate baltile (unde se pescuieste cu bile) toti nadesc cu solbuile si cu bila tare pe fir dar culmea nu merg pe mixuri consacrate merg pe mixuri simple ieftine care sa zicem nu sunt de cursa lunga (si asta e citita aici pe forum incare cei care participau la concurs spuneau ca nu faci fata cu solubile la un concurs )

3.Parerea mea este ca toate mixurile mai mult sau mai putin sunt bune,fiecare mix exceleaza intr/un anume fel si la final conteaza sa ai incredere in nada pe care o ai si sa crezi ca tu ai nada cea mai buna si ca nu exzista pe balta o echipa care are ceva mai bun.in acest fel te vei concentra la lucrurile importante din concurs si nu vei avea suspiciunea ca ceva nu este in regula la nada ta.confortul psihic,increderea,experienta si rabdarea sunt armele vitale ale unei echipe puternice.noi personal foloseam inainte mixuri in combinatie de la SBS si Solar,acum folosim doar Solar in combinatie cu alte ingrediente si in toate concursurile unde am folosit ca nada bilele am folosit in proportie de 80% solubile si 20% tari.deci fara probleme se poate tine un concurs cu solubile.

4. daca toti folosesc aceasi nada "care se stie ca merge" cum dracu nu e nimeni care sa vina cu o nada mai buna decat a celorlalti ca sunt ferm convins ca sunt participanti care stiu sa isi faca nadele super bine dar prefera sa mearga pe nada care "merge".

4.la intrebarea asta ti/am raspuns la inceputul postarii si anume nu nadele prind peste ci magicienii din spatele lor.

numai bine si fir intins

George Alexandru.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: strategie concurs

Mesaj de Ravensun » 01 Iul 2009, 09:20

Ok multumesc George de raspuns.
La Doripesco majoritatea au folosit mixul de 3kg de la Benzar cel cu betaina si Florenin l-a inbunatatit adaugand diferite ingrediente si adaugand partea lichida "diferita". Ce nu a a mers atunci? Pt ca densitatea de peste din ce am vazut ar fi cam aceasi in lac si Maty a mers pe aproape aceasi nada. De ce Maty a iesit in fata? (nu vreau sa para tembela intrebarea pt ca stiu cine e Maty si ce pescar este dar ma intereseaza doar dpdv al strategiei)

Iar treaba cu solubilele sincer ma uimeste. Dar probabil asta e diferenta intre un "pescar de forum" si un "pescar de concurs" :)) . Si spun ca ma uimeste pt ca in primul rand majoritatea au afirmat pe forum si in emisiuni ca solubilele sunt pt ciortan iar in plus din ce citesc majoritatea spun ca o nada superioara va intra in functiune si va da rezultate in detrimentul unei nade mai slabe. Insa foarte putini i-am vazut sa foloseasca o nada de calitate superioara sau mai ales mixuri consacrate gen CCMoore, Nutrabaits etc. Majoritatea opteaza pt mixuri simple ieftine (benzar pe naditor si porumb pe fir) sau pt vestita combinatie Solar S&On cu Solar Red Hering.( Evident mai este si Mitranescu cu mamaliga celebra insa cred ca e limitat doar la cateva balti cu reteta lui si ma refer aici ca din ce am vazut a dat rezultate bune mai mult pe MV) Probabil asta se face fie din cauza costurilor (kg de BFM e scump de ex) sau fie pt ca se stie ca la "aia" se prinde. Si mai cred ca foarte mult din rezultatele de la concursuri tin si de locul pe care pici ca sa nu zic ca este poate decisiv acest aspect. Si mai cred ca conteaza si sesiunile de antranament pe care le au unii inainte de concurs pe baltile respective desi mi se pare ca nu profita de acest "avantaj".
Singura mea curiozitate ar fi ce s-ar intampla daca pe un lac ca Tancabesti, 2 echipe Carpzone sa zicem s-ar antrena si ar nadi cantitativ cu nada superioara, inainte de concurs cu cateva luni, iar la concurs ar folosi nada respectiva?

Toate bune
:D

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: strategie concurs

Mesaj de Ravensun » 01 Iul 2009, 09:21

A si inca ceva George. Daca r fi pe un lac gen Doripesco ce s-ar intampla daca echipa de langa tine ar nadi masiv?
Ma refer la Doripesco pt ca are densitate mare de ciortan si e mai mica balta in comparatie cu Tancabesti spre exemplu.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: strategie concurs

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Iul 2009, 11:05

Ravensun scrie:( Evident mai este si Mitranescu cu mamaliga celebra insa cred ca e ...LIMITAT.... doar la cateva balti cu reteta lui si ma refer aici ca din ce am vazut a dat rezultate bune mai mult pe MV
:D
Pe langa doua concursuri castigate (ambele record national) si un loc 3 pe Moara Vlasiei sa mai adaugam : :D
Hobaia cc locul 2
Hobaia cc locul 2
Sarulesti locul 5 (din 60)
Chiroiu locul 3
Turneu Infopescar. locul 2
Darvari CALIFICARI locul 2 pe sector la diferenta de 800g de a castiga balta !
Lates locul 4
Greaca locul 3
Tancabesti locul 2
....
Toate cu mamaliga si porumb !!!

Pe alte balti nu prea am fost , dar le vine randul si lor ! :D

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: strategie concurs

Mesaj de Ravensun » 01 Iul 2009, 11:37

Salut Dan
:O
Sper ca ai inteles ca scopul meu nu era sa scot in evidenta locurile castigate si ma refeream doar dpdv al nadei. Nu vreau sa supar pe nimeni cu topicul asta dar probabil din ce am vazut in emisiune de la concursuri asta a fost "viziunea mea". Sorry daca s-a inteles altceva nu asta am dorit. Deci e de luat in calcul si mamaliga ca nada la concurs pe langa porumb si boiles. Cea mai buna discutie ar fi sa te intrebam ce a facut diferenta fata de locul 1 intre tine si ceilalti? Daca poti sa ne spui pe rand ce a contat la fiecare concurs ar fi ok. Plus ca ar fi bine sa aflam si parerea ta cat conteaza locul pe care pici (poti dupa atatea concursuri sa spui ca xx% este semnificativ ca sa prinzi un podium dpdv al locului?) si ai renunta la mamaliga in favoarea boilesurilor?

:-??

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: strategie concurs

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Iul 2009, 12:07

Ravensun scrie:Salut Dan
:O
Sper ca ai inteles ca scopul meu nu era sa scot in evidenta locurile castigate si ma refeream doar dpdv al nadei. Nu vreau sa supar pe nimeni cu topicul asta dar probabil din ce am vazut in emisiune de la concursuri asta a fost "viziunea mea". Sorry daca s-a inteles altceva nu asta am dorit. Deci e de luat in calcul si mamaliga ca nada la concurs pe langa porumb si boiles. Cea mai buna discutie ar fi sa te intrebam ce a facut diferenta fata de locul 1 intre tine si ceilalti? Daca poti sa ne spui pe rand ce a contat la fiecare concurs ar fi ok. Plus ca ar fi bine sa aflam si parerea ta cat conteaza locul pe care pici (poti dupa atatea concursuri sa spui ca xx% este semnificativ ca sa prinzi un podium dpdv al locului?) si ai renunta la mamaliga in favoarea boilesurilor?

:-??
Salut,
Nu sunt suparacios de nici un fel :D .

Nu am timp astazi sa raspund pentru ca mai am ceva treaba ,iar maine am calificarile.

Tot ce pot sa spun este ca nu trebuie sa te raportezi la un loc 1 castigat ci la o constanta a rezultatelor bune .

In pescuit
" LOCUL 1 ESTE O INTAMPLARE LOCURILE 2 si 3 ( constant) AU VALOARE !"

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: strategie concurs

Mesaj de Ion Mironov » 01 Iul 2009, 14:09

In pescuit
" LOCUL 1 ESTE O INTAMPLARE LOCURILE 2 si 3 ( constant) AU VALOARE !"

=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: strategie concurs

Mesaj de george-alexandru » 01 Iul 2009, 18:35

Jonny poate ca ar fi binevenita si parerea ta la acet topic din punctul de vedere al unui incepator in carpfishing,ca de aplaudat stie toata lumea ca sti sa o faci cel mai bine ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: strategie concurs

Mesaj de Ion Mironov » 03 Iul 2009, 01:34

george-alexandru scrie:Jonny poate ca ar fi binevenita si parerea ta la acet topic din punctul de vedere al unui incepator in carpfishing,ca de aplaudat stie toata lumea ca sti sa o faci cel mai bine ;)

hmmmm.....aplaudam un om care chiar merita aplaudat si pe care toata lumea il aplauda pt ceea ce face pt carpfisingul din romania(le da peste nas celor care cheltuiesc sute sau chiar mii de lei pt as prepara bile....printre care si tu....si eu...... =)) :)) =)) )dar da sa iti raspund si tie o fac cu putin stil.......

ii las pe veterani sa raspunda in topicul asta pt ca eu ca incepator inca mai am de invatat......si voi incerca sa invat cat mai multe printre care sa nu uit de unde am plecat(platicareala si caraseala) =)) =)) =)) :-$


ps:pana la urma aplaud pe cine vreau si cine merita cu adevarat SI DE LA CARE AM DE INVATAT CEVA cine nu JET
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: strategie concurs

Mesaj de Galante » 08 Iul 2009, 15:48

Chiar daca nu sunt eu cel mai in masura de a-mi da cu parerea cred ca nu tipul nadei este cel mai important ci modul cum este ea prezentata pestelui. Zicea si Dan Mitranescu la un moment dat , daca stii cat si cand sa-i dai e imposibil sa nu ai rezultate. Trebuie sa faci pestele sa sa-si doreasca si sa cauta nada ta nu sa-l indopi. Am vazut pescari care veneau la o partida de 12 ore pe o balta consacrata si nadeau cu cateva kg de bile si dupaia se intrebau de ce nu prind , ca ei au nadit , au facut... Pai cum sa-ti traga tie pestele in 12 ore la cele 4 bile pe care le ai pe rig cand in apa sunt 1000? Ca o concluzie , diferentierea la un concurs se face datorita experientei si inspiratiei nu datorita nadei(care e cam la fel la majoritatea).

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”