reteta mea

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

reteta mea

Mesaj de AdyGC » 08 Iul 2009, 16:19

am reusit sa fac o reteta numai din ce am prin casa si zic eu ca arata bine bilele. ideea mea venit dupa o emisiune a domnului florin in care la un concurs a ramas fara nada si a facut din ce a avut! Asa ca daca tot nu am ajuns la un pescuit am zis sa incerc sa vad ce pot face :

am fiert niste canepa (3 linguri) pana a incoltit cam jumatate. si zeama am folosito ca parte lichida.
partea solida am facuto din :
- 5 linguri malai fin
- 5 linguri faina grau neagra(ptr paine integrala asta aveam)
- 3 linguri faina de soia (soia prajita in cuptor si apoi data prin rasnita de cafea)
- 4 linguri de seminte de floarea soarelui prajite in cuptor si date tot prin rasnita de cafea
- o jumatate de plic de boia de ardei dulce
- 2 linguri spartura de soia (bucatile mai mari care nu sau facut faina in rasnita)
- samanta de canepa care am fierto
- 3 linguri pesmet
- 3 linguri gris
- 1 lingura seminte papagal
- 1 lingura lapte praf copii
- 1 lingurita seminte anason naturale
dupa ce am amestecat fainurile am inceput sa adaug cate putin zeama de canepa si am framantat ffff bine pana am crezut eu ca "plastilina", am rupt cate o bucata si am facut " carnat" si apoi bile.
am pus in unele o jumatate de plic de praf de usturoi si colorant alimentar galben( dar a fost prea putin ptr ca nu sau facut galbene :)) )
nu am mai pus ulei ptr ca am zis ca e destul de uleioasa de la semintte si de la soia.
bilele leam uscat intro lada de plastic ,amestecand in ele cat de des am putut.
in poze deja au 10 zile de la preparare .
nu au crapat decat 3 buc, dar banui ca nu leam invartit eu bine :)
leam facut in ideea de a le dipui pe balta !
P.S. nu folositi rasnita din casa ca aveti scandal cu sotia.
Ar ata bine nu ?! si miros calumea si acuma !
Fişiere ataşate
20090708_IMG_0079.JPG
20090708_IMG_0078.JPG
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: reteta mea

Mesaj de stefanflorin » 08 Iul 2009, 18:01

ai lasat copilul si papagalul fara mancare =)) serios acum, ele arata bine insa cat de bune sunt ramane sa descoperi tu. Sa ne zici care sunt rezultatele. Fire intinse!
PS: in locul tau adaugam si ou si le fierbeam iar la mix adaugam niste turta dulce data pe razatoare, miroase bine si e plina de zahar.
PPS: decat sa ma chinui mai bine luam de la magazin niste ready made de care eram sigur :D
PPPS: incearca mai bine cu porumb, ieftin, bun, si da rezultate oriunde ;)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: reteta mea

Mesaj de AdyGC » 08 Iul 2009, 18:45

este primul test si mam gandit ca si altii ca mine vor vrea sa stie cum sa faca!
mia fost frica sa pun zahar(dulce) ptr ca mam gandit sa nu crape cand se usuca.iar despre porumb mie frica sa nu crape bilele. nu stiu de ce am impresia ca nu sar face bine plastilina aia. boabele de canepa sunt mici si poate deasta nu mia fost frica , dar pe viitor am sa incerc.
oricum am sa am timp deacuma sa fac tot felul de incercari <=> de la 1 aug sunt somer :D

P.S. Daca nu reusesc eu sa ma duc la pescuit poate gasesc vreun amic prin iasi sa i le fac cadou !
daca ajung macar la o partida scurta va anunt si cu poze ce am facut(sper sa am ce sa fotografiez) !
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: reteta mea

Mesaj de stefanflorin » 08 Iul 2009, 19:28

m-am exprimat eu gresit cred :)) ideea era ca in loc de bile sa folosesti ca momeala porumbul cu arome home-made tuica, miere, anason, vanilie, etc. momeala consacrata care prinde crap pe orice balta sau rau, si cu care si poti nadi mentinand cheltuielile la minim :)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 02 Dec 2008, 16:07

Re: reteta mea

Mesaj de maryus » 08 Iul 2009, 22:55

Daca nu le-ai fiert de ce nu ai pus in partea lichida miere de albine naturala nu de aia cu arome si zahar :))
:-h :-h

Avatar utilizator
Zainn
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 04 Ian 2009, 00:06
Localitate: Pe balta
Contact:

Re: reteta mea

Mesaj de Zainn » 09 Iul 2009, 14:42

sal Ady si eu sunt tot din Iasi si vreau sa te felicit pentru curaju tau de a incerca sa faci bile eu sper sa ai rezultate bune si sa ne arati si nou capturile FIR INTINS **== **== **== **== **== **==
Fish is my life !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”