craioveni

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 06 Iul 2009, 22:30

vezi ca se prinde peste si pe Jiu in lacul de acumulare la baraj pe partea cu Mihaita la pietroaie si prin stufarisul ala la dale, ciortanel, caras, somotel, mai intra si crap ;) a fost tata acum cateva zile si a prins cativa plus o ruptura( cred ca crapcean insa tata nu e prea priceput la pescuit), treaba e sa fi acolo la prima lumina si eu cred ca mananca si seara posibil noaptea. Momeala bineinteles mamaliga (poti incerca si porumb sau pufulete pt ca toaca maruntul) si pt somotel buchet de rame, coropisnite, pestisori. E gratis, aproape de casa si chiar nu vad rostul sa dai banii pe balti. Poti pescui cu aceleasi monturi ca la balta pt ca curentul e foarte lent, si sunt zile cand e ca o balta.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 06 Iul 2009, 22:34

va salut! acu picai de la babiciu, de ieri de la 12- DEZASTRU!!!!!!!!!!!!! mai frate ca-n cada stateau plutele mele....si noaptea si ziua, singura consolare este ca printre putinele platici am luat si 2 carasi- unul de 1,6kg!!! . atat :O :-t (la pluta bine-nteles) nu a mancat decat in dimineata asta de la6la8-9, dupa care a inceput vantul si caldura #-o frumos pe dale nu?. Crapul si somnu parca au intrat in pamant,inainte mai prindeam moace dalea mici la mura de rame ....? ce sa mai... week-endul viitor o sa merg la farcasele poate va fi altceva. fire-ntinse sa aveti!!!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 07 Iul 2009, 06:26

mersi mult
o sa ajung si eu zilele astea la jiu
am fost simbata la mosteni , pina la 11 nimic si am plecat la draganesti. am dat in baraj si am luat o platica de 600g si 700 g de rosioare la prajina. va tin la curent ce fac la jiu

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 09 Iul 2009, 17:49

am fost azi la jiu sus in baraj
am prins 6 ciortani care aveau toti 2 kg
am stat de la 08.00 pina la 13.45
am dat la patratel (la care am si prins) la rima groasa te toaca maruntisul, am avut o trasatura la bob dar nu l-am luat iar la viermisor indebunesti de oblete
cam asta a fost

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 09 Iul 2009, 20:41

parfum, ce altceva iti mai doresti, loc frumos, aproape, moca, ai mai prins si peste si ai sanse si la mare. Puteai sa mergi la nu stiu cate balti cu plata si sa nu-i vezi culoarea. Eu nu as da jiul pe oricare balta din tara asta, e atat de imprevizibil si plin de surprize. Si cand inveti locurile si obiceiurile pestilor o sa te indragostesti de pescuitul la jiu. Problema e ca de la an la an isi fac aparitia din ce in ce mai multi salbatici pe malul apei, care lasa mizerie, galagie si ocupa locul degeaba. Fire Incinse ! poate dam impreuna la toamna un pescuit-doua acolo!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 10 Iul 2009, 13:16

as dorii sa aflu si eu daca a mai fost cineva la olt in aceasta saptamana
si unde,as vrea sa ma duc la farcasele,am auzit ca se prinde caras frumusel.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: craioveni

Mesaj de pescar_s » 10 Iul 2009, 13:43

salut! in aceasta saptamana nu, dar si eu vreau sa incerc la farcasele.....? cunosti ceva locuri pe acolo?- sau cine a mai fost sa ne spuna si noua care sunt(pe ce parte a barajului?) as vrea sa merg de sambata seara si pana duminica pe la pranz- poate pica ceva(ciortan platica, caras un somoteeei?) ar fi frumos dar sa vedem cu cine ma cuplez la drum. Sambata trecuta am fost la babiciu si nu prea a mers.. am stat si noaptea la starlete si nimic, dimineata a mai mers ceva si dupa?... pauza ~x( mi-a parut rau ca incepuse frumos... dar vom vedea ce va fi simbata viitoare :-? daca vrei putem merge impreuna -numai de bine sa auzim!!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: craioveni

Mesaj de gaboss81 » 10 Iul 2009, 14:24

nu cunosc asa bine acolo dar ma duc cu un prieten care a fost saptamana trecuta
si din spusele lui merge carasul mare dar la vreo 10 15 metri in fata.
acum ce o vrea dumnezeu,nu vreau sa ma procopsesc dar m-am cam saturat sa tot dau banii la balti si sa vin cu trei carasei.

Avatar utilizator
olteanpescar
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2009, 23:47

Re: craioveni

Mesaj de olteanpescar » 22 Dec 2009, 00:26

de azi vi-se mai alatura un craiovean,am citit pe aici si nu sunt incantat de anul aceste 2009 eu am fost plecat si acum am aterizat si ma chinui sa fac un pescuit la stiuca dar nu am cum ca sunt toate drumurile inzapezite, poate mai spre primavara si poate facem si vreo echipa ptr. ca echipa mea sa dus(asa este cand pleci si te rupi de ei),daca sunteti interesati putem vorbi id-ul meu aurelchisar,am si masina.
Va urez sarbatori fericite,la muliti ani si fir intins la anucare vine.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 22 Dec 2009, 15:36

Bun venit pe forum si in tara! Stiuca prin Dolj, rara si mica (vezi inundatiile), mai degraba un salau, biban ca avem locatii destule.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 22 Dec 2009, 19:32

florin te contrazic aici
canalul malaele, ochiul lui galben sint 2 locatii cu stiuca frumoasa
chiar daca nu dau la rapitor mai stiu si eu cite ceva :)

Avatar utilizator
olteanpescar
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2009, 23:47

Re: craioveni

Mesaj de olteanpescar » 23 Dec 2009, 00:04

baieti azi am aflat un loc bun de stiuca frumoasa dar nu putem intra acum,este in zona dunarii,pe undeva pe prin loc. macesu de jos,poate se mai desfac drumurile si facem o stiuca daca mai aud ceva va anunt.

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: craioveni

Mesaj de mosharu » 23 Dec 2009, 08:53

Va salut oltenii mei ;;)
La Corabia - Celei a pescuit careva?
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 23 Dec 2009, 14:19

cosmake scrie:florin te contrazic aici
canalul malaele, ochiul lui galben sint 2 locatii cu stiuca frumoasa
chiar daca nu dau la rapitor mai stiu si eu cite ceva :)
Cosmine or fi fost acu ani de zile, Ochiul lui Galben este o balticica care in trecut mai avea stiuca, acum ma indoiesc sa mai fie ceva de ea iar Malaele cred ca e cea mai braconata zona din Bistret.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
olteanpescar
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2009, 23:47

Re: craioveni

Mesaj de olteanpescar » 23 Dec 2009, 18:40

baieti,va contraziceti degeaba la bistreti nu mai este nimic,ma-i este decat cariera daca ati fost careva pe acolo,asta o spun eu cu siguranta si mai este o balta cu plata dar in afara de acea balta totul este braconat la maxim de toata lumea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”