SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de bitonc » 12 Iun 2009, 17:10

Sunt incepator si am buget redus.As vrea sa cumpar o lanseta Sert Sedna 3,6m,dar am citit pe forum cateva pareri si nu erau chiar bune.Va rog sa-mi dati un sfat daca exista ceva mai bun la maxim 130RON!Jaguar de la Laserfish?Ceva de la Lineafe?Sau Lanseta Atlantic- Carp/BALZER/1107/360?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de sdaniel » 12 Iun 2009, 17:58

Salut

Iti recomand Lineaeffe Evil II 3.60m/3lbs , le are un amic si a dat pe ele anul trecut maxim 120 ron/buc ; am avut ocazia sa arunc cu ele ,sunt ceva cam moi pt gustul meu dar spre surprinderea mea chiar aruncau bine ... le are de 1 an si nu a avut probleme cu ele .
Acum nu te astepta sa arunci cu ele la distante mari .


P.S : Uita de Sert Sedna , dupa parerea mea sunt niste bete care nu merita nici 80 ron .
Dan Serban

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de bitonc » 12 Iun 2009, 18:15

Trece de buget. :(( 155RON este chiar prea mult pt ce poate buzunarul meu.Cred ca ma duc sa vad ce e cu Balzer-ul.
Ultima oară modificat 12 Iun 2009, 18:23 de către bitonc, modificat 1 dată în total.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de Nelutu » 12 Iun 2009, 18:18

Contrar parerilor generale despre Baracuda, eu iti recomand Extrem-urile de la aceasta firma, din 3 buc., bete f. solide si bune ptr. lansari si dril. Nu stiu la ce pret le-ai putea gasi in orasul tau, aici, in Tm. se gasesc la pretul de 80 Ron. Ptr. un incepator si mai putin dotat financiar, acest bat il consider o alegere f. buna. ;)

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de bitonc » 12 Iun 2009, 20:10

Despre Balzer nu stie,nimeni,nimic?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2009, 00:29

Cel mai bine verifica personal in magazine ce bat iti place in functie de suma de care dispui si poate gasesti marfa ramasa cu pretul vechi !( Evil 2 erau la noi in oras la 110 ron...o sa vad daca mai sunt pe stoc) .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de catalin2804 » 13 Iun 2009, 10:33

Si eu tot baracuda iti recomand la pretul asta dar modelul mustang. Vezi pe la dragonul rosu ca sunt.

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de ciofuionutz » 11 Iul 2009, 17:42

salut.Si eu sunt ceva de genul persoanei de mai sus(adica merg rar la pescuit si nu vreau sa investesc tare mult deocamdata) si vreau sa intreb pe cei ce au raspuns mai ales pe gor965 daca stie cumva cu ce difera un Evil II(http://www.fisela.ro/produse/41/4737/Ev ... -3lbs.html) de Jaguarul asta (http://www.fisela.ro/produse/41/6025/Ja ... 3-60m.html)
In afara de actiune eu unu nu vad altceva :-S , de aici virtual. Da stiu ca ziceti la fiecare om in parte"dute si pune mana pe ea, vezi cum se comporta", dar stiti cum sunt anumte zone ale tarii(ex la mine in SV), unde sunt doua magazine mai serioase si va dati seama ca aduce bete numai de la 200 ron in sus ca na ori vrei ori nu.Vroiam sa punctez ca nu exista aceasta varietate de a proba majoritatea articolelor de pe site si DA , de asta apelam la cei ce au acces si ii stresam cu mesaje(sau nu :D ), depinde de bunul simt.Multumesc sper sa mai citeasca cineva ca nu m-am uitat la data ultimei postari.Sper sa nu deranjeze ca am pus niste link-uri pur informative.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de gor965 » 11 Iul 2009, 18:52

ciofuionutz scrie:salut.Si eu sunt ceva de genul persoanei de mai sus(adica merg rar la pescuit si nu vreau sa investesc tare mult deocamdata) si vreau sa intreb pe cei ce au raspuns mai ales pe gor965 daca stie cumva cu ce difera un Evil II(http://www.fisela.ro/produse/41/4737/Ev ... -3lbs.html) de Jaguarul asta (http://www.fisela.ro/produse/41/6025/Ja ... 3-60m.html)
In afara de actiune eu unu nu vad altceva :-S , de aici virtual. Da stiu ca ziceti la fiecare om in parte"dute si pune mana pe ea, vezi cum se comporta", dar stiti cum sunt anumte zone ale tarii(ex la mine in SV), unde sunt doua magazine mai serioase si va dati seama ca aduce bete numai de la 200 ron in sus ca na ori vrei ori nu.Vroiam sa punctez ca nu exista aceasta varietate de a proba majoritatea articolelor de pe site si DA , de asta apelam la cei ce au acces si ii stresam cu mesaje(sau nu :D ), depinde de bunul simt.Multumesc sper sa mai citeasca cineva ca nu m-am uitat la data ultimei postari.Sper sa nu deranjeze ca am pus niste link-uri pur informative.
Ca sa-ti spun exact cu ce difera una de alta ar trebuii sa le vad pe amandoua ,iar eu din pacate doar pe Evil II am vazut-o ! Cum am mai spus,Evil II, la noi in magazin erau 110 si la banii aia ,mai ales ptr. un incepator care nu se apuca sa rupa bete , e o lanseta potrivita ,blanda si destul de placuta ca design. Cam asta observ la prima vedere ,ca Jaguarul ala e inca in urma cu designul ...manere de EVA cam mari la mandrina , levier cu capat anti-soc nu se mai poarta , blankul nu este vopsit fumuriu (mat ...gunsmoke) cum este Evil II ...probabil e diferenta si la inele dar sigur, iar n-am de unde sa stiu ! ...si colac peste pupaza ,Jaguarul ala nu mai e pe stoc ! :D
Si-as mai adauga totusi ca LineaEffe fac scule modeste ,limitate din punct de vedere al performantelor insa foarte fiabile ,in raport cu pretul care-l au ...mai ales daca sunt folosite intr-un mod "normal" de pescuit ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de ciofuionutz » 11 Iul 2009, 19:20

da adevarul este ca aceste detalii nu le-am luat in calcul.Interesant este faptul ca preturile difera asa de tare de ce este online.Si unde "la noi in magazine"?!..Banui ca in B? :-< .Aici la mine sunt prea specializati sa aduca bete la 110 ron :)) , prea ocupati cu "grija celui de alaturi", prea grijulii cu posibilul client in ai baga in cap ca la el in magazin sunt cele mai bune bete/mulinete, ca sa nu mergi la celalalt(am specificat ca sunt 2 magazine dar de fapt sunt 3 in oras).Socializarile fiind de departe greu de realizat doar din extraordinara diferenta de varste:22- un 37, 40, aroganta maxima si uite astea la un loc te fac sa te plangi (metaforic vorbind binenteles), la persoane din alt capat de tara sa iti zica cate ceva pentru cultura generala sau sa nu dai banii aiurea.Nu fac reclama proasta sau orice altceva, dar este pur adevar si astea trebuiesc spuse ca sa inteleaga lumea de ce suntem noi incepatorii mai insistenti pe anumite probleme(poate doar pentru noi, nu si pentru altcineva).
-cat despre bete atata am vrut cel mai mult, o confirmare care isi merita banii, mai ales ca le-ai vazut(1 din ele).
Multumesc inca odata pentru raspunsul foarte prompt si rapid. Binenteles vestitele urari: fir intins/ sa ti-o traga la fund :D asta in functie de genul de pescuit abordat :D . O seara faina <:-P

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de gor965 » 11 Iul 2009, 20:02

ciofuionutz scrie:da adevarul este ca aceste detalii nu le-am luat in calcul.Interesant este faptul ca preturile difera asa de tare de ce este online.Si unde "la noi in magazine"?!..Banui ca in B? :-< .Aici la mine sunt prea specializati sa aduca bete la 110 ron :)) , prea ocupati cu "grija celui de alaturi", prea grijulii cu posibilul client in ai baga in cap ca la el in magazin sunt cele mai bune bete/mulinete, ca sa nu mergi la celalalt(am specificat ca sunt 2 magazine dar de fapt sunt 3 in oras).Socializarile fiind de departe greu de realizat doar din extraordinara diferenta de varste:22- un 37, 40, aroganta maxima si uite astea la un loc te fac sa te plangi (metaforic vorbind binenteles), la persoane din alt capat de tara sa iti zica cate ceva pentru cultura generala sau sa nu dai banii aiurea.Nu fac reclama proasta sau orice altceva, dar este pur adevar si astea trebuiesc spuse ca sa inteleaga lumea de ce suntem noi incepatorii mai insistenti pe anumite probleme(poate doar pentru noi, nu si pentru altcineva).
-cat despre bete atata am vrut cel mai mult, o confirmare care isi merita banii, mai ales ca le-ai vazut(1 din ele).
Multumesc inca odata pentru raspunsul foarte prompt si rapid. Binenteles vestitele urari: fir intins/ sa ti-o traga la fund :D asta in functie de genul de pescuit abordat :D . O seara faina <:-P
Vezi ca sub avatar ,am locatia trecuta : Calarasi ! :D
La noi sunt cel putin 8 magazine ,insa fiindca e oras la malul Dunarii ,patronii acestora nu se obosesc sa aduca scule scumpe ptr. pescuit la crap (pe balti) ,ptr. ca nu se prea vand...aici toata lumea vrea scule ieftine ,scurte si tari !...c-asa-i la Dunare ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de berescu » 12 Iul 2009, 16:31

Salutare ciofuionutz,eu sunt din Botosani si daca ai trecere prin oras la noi s-a deschis un magazin nou si au preturi bune si pe deasupra poti face comanda la ei (au catalog)ca pe internet si la acelesi pret(verificat de mine)te costa 10roni dus intors SV-BT la ocazie si mai gasesti mai mute articole de pescuit la crap si nu numai magazinul e nou deschis il gasesti pe Calea Nationala.Daca te hotarasti sa-ti ei lansetele de la EVIL II le poti lua cu incredere ca eu am patru si sunt multumit de ele si pe balti si pe prut le am de anul trecut si fara probleme.Daca mai doresti sa-ti mai raspund cu ceva cu mare placere. FIR INTINS TUTUROR.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de Nelutu » 12 Iul 2009, 20:10

Unde anume s-a deschis acest magazin?? Ms.!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: SFAT PENTRU UN INCEPATOR.Rog urgent.

Mesaj de berescu » 12 Iul 2009, 20:36

In Botosani pe Calea Nationala aproape de fortele de munca sau langa scoala 11 mai exact la intersectia cu bulevardul langa semafoare pe coltul are expus afara juvelnice mese de plastic etc.Pt neclaritati astept sa va raspund.FIRE INTINSE TUTUROR.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”