forma plumbului pt baltile de la noi

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de stefanflorin » 08 Iul 2009, 23:33

Am o mare nelamurire! am posibilitatea sa-mi procur niste matrite pt plumb insa sunt intr-o mare dilema, nu stiu care dintre ele ar fi cele mai potrivite pt lacurile de la noi luand in considerare efectul de autointepare, aruncat la distanta si sa nu se afunde rau in namol. Iata cateva foto la care va rog sa va dati cu parerea:
PS: ce ziceti ultimul gen naditor e bun de ceva?
Fişiere ataşate
6139_1.JPG
(27.91 KiB) Descărcat de 1005 ori
3292_1.JPG
(24.41 KiB) Descărcat de 1004 ori
961c_1.JPG
(24.61 KiB) Descărcat de 1004 ori
11c4_1.JPG
(27.49 KiB) Descărcat de 1004 ori
3f82_1.JPG
(27.3 KiB) Descărcat de 1005 ori
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de mircea13 » 09 Iul 2009, 08:41

Salut. Plumbii din a 3 poza de sus in jos sunt buni pe lacuri cu zone maloase deoarece au acele aripioare care ii impiedica sa se scufunde in mal. Dar asta nu inseamna ca nu se scufunda putin in functie de cum e malul in lacul respectiv.Sunt un alt tip de plumbi plati care au deasupra 3 sarmulite de la un capat la altul. Pe acestea se aseaza nada prin presare iar la capete au niste tubulete de cauciuc prin care trece firul . A fost prezentat de Florin intr-o emisiune anterioara in care arata cum se pune nada pe momitor.Se gasesc in magazine de cumparat la pretul de 4 lei buc.(sunt vopsiti in verde kaki).Plumbii din ultima fotografie au fost si ei prezentati de Florin intr-o emisiune recenta. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de mikif » 09 Iul 2009, 16:14

eu iti recomand modelele de matrite pt plumbii comercializati de firmele de profil.asa ceva am si eu eu:
http://shop1.actinicexpress.co.uk/shops ... rse_Moulds
modelele Dumpy In-Line Pear Mould si In Line Flat Pear Mould sint suficiente
ps-ataseaza pe exterior capace din lemn sau fibra de sticla ;)

Imagine


Imagine
crap.ro

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de stefanflorin » 09 Iul 2009, 18:38

Deci tu imi recomanzi inline ca plumb, pot face rost si de asa ceva, si de ce lemn sau fibra la exterior? se incinge tare?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de mikif » 09 Iul 2009, 20:18

cunosc foarte bine magazinul online din Germania care vinde matrite, problema nu este numai "in line", daca dai un clik pe imagine o sa vezi despre ce vorbesc, acel plumb nu este culisant , este semi fix , ceea ce nu gasesti (sau trebuie sa modifici) la formele din Germania.In plus si "cuiul" este facut special pt asa ceva.
In aceeasi matrita poti turna si in line -semifix cit si in "derviatie"-la pierdere, pui un virtej intr-o parte si astupi cu paine orficiul celalalt.Nu iti ramine decit sa acoperi cu "plastic" si....fir intins.
crap.ro

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de stefanflorin » 09 Iul 2009, 20:31

nu le iau din germania, le cumpar de pe ebay.uk si tipul vinde foarte multe tipuri de matrite, insa nu stiu ce sa aleg. pot lua in linie, de diferite modele, sau pierdut la fel de diferite modele.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de mikif » 09 Iul 2009, 20:47

incearca sa cumperi modelele ce iti sint tie utile, pt mine 2 forme (una plata si una pt distanta) , in diferite gramaje , imi siunt suficiente.(matritele pt plumbi inline sint foarte bune si pt plumbi in derivatie)
ps-daca iti place un model de plumb anume...il poti copia:
http://video.google.fr/videoplay?docid= ... 3931&hl=fr
crap.ro

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de mikif » 09 Iul 2009, 20:55

si de ce lemn sau fibra la exterior? se incinge tare?
se incing foarte foarte tare
crap.ro

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: forma plumbului pt baltile de la noi

Mesaj de Liviu Stroe » 14 Iul 2009, 09:55

mircea13 scrie:Salut. Plumbii din a 3 poza de sus in jos sunt buni pe lacuri cu zone maloase deoarece au acele aripioare care ii impiedica sa se scufunde in mal. Dar asta nu inseamna ca nu se scufunda putin in functie de cum e malul in lacul respectiv.Sunt un alt tip de plumbi plati care au deasupra 3 sarmulite de la un capat la altul. Pe acestea se aseaza nada prin presare iar la capete au niste tubulete de cauciuc prin care trece firul . A fost prezentat de Florin intr-o emisiune anterioara in care arata cum se pune nada pe momitor.Se gasesc in magazine de cumparat la pretul de 4 lei buc.(sunt vopsiti in verde kaki).Plumbii din ultima fotografie au fost si ei prezentati de Florin intr-o emisiune recenta. Numai bine. Mircea13 :-h
Sunt de aceiasi parere. Cred ca ar fi cei mai indicati si la ora actuala cred ca sunt printre cei mai folositi .
Respect,
Liviu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”