donatiile pescarilor...un nou inceput...

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 05 Dec 2007, 22:25

Eu propun sa-l rugam pe domnul Iuga sa deschida un cont in care sa incepem sa depunem bani pentru saci de plastic si ce o mai trebui, fixam o data la primavara, punem corturile in delta ne apucam de treaba si seara in jurul focului discutam un plan de bataie mai amanuntit si ne cunoastem. Asa in fata monitoarelor si cu atatea cerinte nu rezolvam nimic nici intr-o suta de ani!!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 05 Dec 2007, 22:30

Fereste-ma Doamne!
Vreti sa vina careva sa-mi scoata ochii ca erau bani mai multi in cont si i-am delapidat eu? :lol: :lol:
Mai bine vine fiecare cu 5 suluri de saci si multa bunavointa 8) .

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 05 Dec 2007, 22:39

Tocmai de aceea m-am gandit la dumneavoastra, sa nu se gandeasca nimeni ca i se fura banii. Din punctul meu de vedere nu este nici o problema sa venim fiecare cu ce trebuie, dar poate sunt unii care vor sa participe si nu au posibilitati. Ar fii pacat sa-i lasam acasa.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 05 Dec 2007, 22:39

Credeti ca e viabila o astfel de actiune? Credeti ca se aduna destui ca sa faca aceasta curatenie generala? Credeti ca , intradevar pescarii sint dispusi sa investeasca timp si bani pentru ca, intr-o saptamina doua, munca prestata sa nu se mai vada! :evil:
Colectarea deseurilor se poate face pe orice apa din romania daca exista bunavointa si suficienti iubitori de natura.
Eu, unul as fi dispus sa fac un astfel de sacrificiu, sa vin de la arad, pentru a ajuta la curatarea unei zone a deltei.
Cu totii stim ca , pentru a avea rezultate de durata , trebuie organizata o campanie de educare a tuturor celor care distrug apele.
Stiti ca nu numai delta are nevoie de ajutor. Toate apele tarii, fara exceptie, sint invadate de tot felul de deseuri.
Sint curios sa vad citi adepti ar fi sa participe la o asemenea actiune!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 05 Dec 2007, 22:44

Eu mai aduc cel putin 3 baieti care au mai participat si la curatarea muntilor, mai departe vedem noi.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 06 Dec 2007, 14:26

intradevar...uni vor sa articipe dar nu au cum...eu nu as putea sa vin acum in primavara in delta ( daca ar avea loc aceasta curatenie generala ) pt ca eu sunt a 12 si am bacul...dar fiti sigur ca as veni...si poate si eu as reusit sa fac rost de oameni...am multi prieteni pescari care ar fi de acord sa ajute si ei...domnule iuga dvs ati putea sa va ocupati de teaba aceasta! eu unul nu am d c sa strig...poate la cei care fac mizerie si braconeaza decat la cei care ajuta la salvarea deltei...si nu numai...i-a ganditi-va daca ne-am strange multi...sau daca dvs dn iuga ati forma o echipa de minim 5 oameni sa zicem care sa primeasca fonduri pt astfel de treburi , nu numai pt delta poate si pt alte ape , nu ati fi de acord sa va ocupati dvs de aceasta teaba?dvs puteti sa plecati mereu...nu va retin prea multe...si cu cat lumea va auzi de noi va fi mai interesata si ne va sustine mai mult ( aici ma refer la cei carora le pasa ! ) si credeti-ma ca asa o sa fie daca ne tinem de treaba si suntem seriosi ...in timp totul se va schimba si si mentalitate pescarului roman...ar fi o chestie extraordinara!!!! :!: merita incercarta nu avem nimic de pierdut...si poate daca am reusi sa obtinem si sponsorizari ( recunosc ca mai greu ) lucrurile ar lua amploare si totul ar devenii mai mult ca o obisnuinta....ce spuneti se merita??? :?: poate ca trebuie sa avem neaparat o asociatie .. sau daca e nevoie nu neaparat una pt pescuit putem sa fim o asociatie de " curatenie voluntara " ... si poate in timp o sa ajungem sa fim platiti sa facem chestii de genul acesta...nu stiu eu asa vad lucrurile..eu unul sunt acum fff entuziasmat de ceea ce zic...si credeti-ma ca abia astept sa term si cu bacu si cu fac si sa pot ajung in puterea de a schimba lucrurile exact cum terbuie...eu unul sunt pentru... :D
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 06 Dec 2007, 19:26

Arin, Costel si ceilalti, sunteti minunati. Ma bazez pe faptul ca tara asta va merge inainte cu oameni ca voi. Nu vreau sa va dezamagesc si nu stiu cum sa fac asta dar e prea mult pentru mine. Crezi ca am timp sa plec, ca nu ma retin prea multe? Am o firma a mea cu angajati, sunt director tehnic la OTV si DDTV, mai am inca 2 emisiuni (juridice) pe care le produc, dintre care una e zilnic in direct 2 ore pe DDTV, ma ocup singur de site si de emisiune si sunt in ultimul an (licenta :wink: ) la jurnalism. Daca adaug si faptul ca acasa ma asteapta o dulceata de fetita de 4 ani si o sotie care ma vede numai duminica (sa-i dea Dumnezeu sanatate, ca tare intelegatoare mai e), o sa intelegeti ca in universul meu timpul e mult mai comprimat decat in al vostru. Sper din tot sufletul ca pe langa initiativa sa aveti si putere de actiune. Sa nu considerati varsta un handicap. Lumea a inceput sa se obisnuiasca sa intalneasca tot mai des tineri de succes care stiu ce vor de la viata. Eu v-am pus la dispozitie mijloacele, pot sa mediez si sa mediatizez. Mingea insa, e in terenul vostru.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 06 Dec 2007, 20:07

Va inteleg complet ... noi am zis ca dvs sa va ocupati de aceasta pt in dvs avem incredere ... nu-i nimic...o sa ne mobilizam noi atunci...trebuie sa vorbim odata cu totii care suntem de acord sa ne punem la punct scopul / scopurile noastre ... planul de atac ... si sa fixam un termen , o data si un loc al intalnirii si sa ne apucam de treaba ... iar pt fiecare lucru bun facut sa existe si dovezi cucare sa ne afisam pt k in felul acesta atragem atentie si o sa ni se alature mai multi pescari si poate chair si sponsori...nu credeti?
;)Arin

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 07 Dec 2007, 00:24

cind vad ca exista tineri ca voi , inseamna ca mai avem o speranta , eu sint plecat din tara de mai bine de 20 de ani din cauza unora pe care voi nu iati cunoscut , mai bine , si nu mam intors inapoi din cauza celor care va fac actul viata amara , cu prezenta personala va fi imposibil sa va ajut , dar daca va fi nevoie de ceva finante , as putea mobiliza citiva din prietenii mei de aici , cred ca sar stringe o donatie bunicica . puneti pe picioare ceva , dn. iuga si kamasan pot sa ajute pe partea juridica , iar noi ceilalti cu ce poate fiecare . fir intins si numai de bine . vali

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 07 Dec 2007, 00:27

multumim vali...daca poti totusi sa lasi si o adresa de mail pt un contact mai bun...ar fi excelent...noi ne dam silinta cum putem....
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 07 Dec 2007, 00:46

... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Linga "profil" si "pm" e si adresa de mail... :wink: :wink: :wink: :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 07 Dec 2007, 01:33

Arin daca tot nu poti sa vii macar tine subiectul cald pina la primavara. Si la toamna numaram bobocii. cand termini facultatea poate gasesti delta curata, si intr-o buna masura ar fii si meritul tau!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 07 Dec 2007, 01:58

:mrgreen: nu prea le am ...e..in fien daca tu zici kamasan...at e bn...subiectul va fi cald pana la primavara pt k vom planui strategia noastra si inca ceva fratele meu mai mare a is k si el se baga cu noi numa sa aiba timp...asa k...lumea e de acord tebuie doar cautata :wink:
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 07 Dec 2007, 14:14

lucrurile ar trebuie sa inceapa deja sa se organizeze...lumea e de acord...ar trebuii sa ne adunam sa ne punem la cale planul si scopurile noastre ca daca stam asa toata ziua nu facem nimic...haideti sa vedem care suntem cei care vor sa faca parte din aceasta grupare ( sa zicem , momentan) .... va rog sa lasati mesaj pe forum cine doreste sa participe ... facem o lista apoi hotaram toti care e scoppul nostru strangem materialele necesare ( saci , bani , ....etc ) stabilim o data , si trecem la actiune...nu mai avem de ce sa ne lungim la vorba...poate cu cei care ar dori sa participe si nu le este cunoscuta dorinta noastra poate cu ei sa le spunem ce vrem si sa-i atragem la noi...haideti oameni buni sa facem ceva...eu v-am dat planul asa la general...acum haideti toti odata sa vorbim cumva pe messenger sa ne intalnim daca vreti undeva...haideti sa tecem la organizare...va rog..haideti
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 08 Dec 2007, 11:52

Asta nu e un subiect care sa se raceasca!!! Cu toti stim cam ce se intimpla pe apele din romania, si , de fiecare data cind faci o iesire pe apele naturale, te izbesti de acelasi jeg.
Banuiesc ca cel mai prielnic moment pentru a demara aceasta actiune, ar fi in primavara, dupa retreagerea apelor(daca vor creste si vor fi inundatii).
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”