FORUMUL Info Pescar - Un nou inceput

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

FORUMUL Info Pescar - Un nou inceput

Mesaj de Qnyx » 09 Sep 2009, 06:33

Va salut stimati Infopescari !

Dupa 3 zile de intrerupere a website-ului Infopescar.Tv, va anunt redeschiderea acestuia, de data aceasta cu un suport logistic adecvat. Problema intreruperii temporare a accesului dumneavoastra la acest website, a fost data de o defectiune ireparabila la cel de-al doilea server (primul server nefunctionand de aproximativ 40 de zile), datorita caderilor si urcarilor bruste de tensiune, situatie creata de lucrarile societatii Electrica S.A. in aceasta zona. Asa cum va descriam intr-un post anterior, ne confruntam cu majore lipsuri in ceea ce priveste aparatura electronica necesara unei bune desfasurari a activitatii noastre si se pare ca inevitabilul s-a produs. Totusi dupa aproximativ 48 de ore de munca non-stop am reusit sa salvez in proportie de 98% datele de pe acest forum, care la prima vedere erau compromise total. Mentionez totusi ca nu as fi putut rezolva problema aceasta care de departe este cea mai grava din istoria Infopescar.tv, fara ajutorul domnilor Misu Sipanu si Orhei Oliviu a caror sponsorizari au ajutat la achizitionarea catorva componente vitale pentru repunerea in functiune a website-ului si de asemenea doresc sa le multumesc in mod public pentru gestul altruist si nesperat de care au dat dovada acesti stimati membri ai comunitatii infopescar.tv. In orice caz, mai sunt multe probleme de rezolvat si pana acestea nu vor avea o finalizare, nu vom putea avea siguranta 100% ca datele stranse de-a lungul timpului nu vor fi corupte, alterate sau chiar sterse. Vreau sa va aduc la cunostinta ca noi avem propriile solutii hardware si software datorita caracterului confidential al datelor stocate, aplicatiilor software unice si sub nici o forma nu avem posibilitatea de a apela la o terta firma pentru gazduirea website-urilor tocmai din motivele enumerate mai sus. Exista chiar posibilitatea sumbra de a opri total website-ul, atata timp cat nu exista o solutie adecvata sustinerii acestuia.

Revenind la subiect, veti observa ca toate posturile din ultimele 40 de zile au disparut, conturile create in perioada 15 iulie - 8 septembrie de asemenea au fost sterse, precum si alte erori care in majoritate au fost corectate. Sper ca aceste lucruri sa nu se mai intample, dar pentru aceasta avem nevoie disperata de ajutor, atat financiar cat si moral. Singurele persoane care se ocupa de toata aceasta "Afacere" sunt: subsemnatul (Cosmin) si Florentin; pana in prezent, cheltuielile estimative pentru infrastructura electronica, au fost de peste 5000 de euro pana acum; in momentul de fata va spun sincer ca suntem pe muchie de cutit si efectiv nu mai avem posibilitatea de a intretine toate aceste lucruri. Ca sa clarific anumite situatii existente in trecut, pe noi nu ne plateste absolut nimeni pentru ceea ce facem, nu exista publicitate, nu exista sponsori, nu exista nimic; efectiv facem aceste lucruri din pasiune, daca intelegeti acest sentiment, sa-i spun asa. Revenind, daca doriti sa ajutati comunitatea Infopescar, noi putem sa va oferim urmatoarele lucruri :

-publicitate pe website-ul infopescar (care daca nu va avea un suport hardware corespunzator, nu stiu daca va vedea lumina zilei) - websiteul are pagerank 4, este pe locul 1 in majoritatea motoarelor de cautare in ceea ce priveste subiectele legate de pescuit si in top 3 site-uri de pescuit din Romania
-discounturi la diverse evenimente sportive legate de pescuit
-discounturi la diverse magazine partenere infopescar.tv
-posibilitatea de a deveni parte din echipa Infopescar.tv
-facilitatea inscrierii in clubul CarpZone
-respectul comunitatii Infopescar.tv - care este de departe cel mai de pret

Cu stima,
Cosmin.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
cordoba
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mar 2009, 22:10

Re: Un nou inceput

Mesaj de cordoba » 09 Sep 2009, 07:08

bine ati revenit ! eu zic ca se poate ajuta si fara sa primesti ceva in schimb... daca toti cei ce viziteaza forumul ar dona macar 1(unu) Leu am rezolva problema ! >:D< hai ca se poate !...un cont ceva? ;)

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: Un nou inceput

Mesaj de oliviu orhei » 09 Sep 2009, 09:23

De acord, cu propunerea. Eu mai donez 100 euro.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Un nou inceput

Mesaj de pescar_s » 09 Sep 2009, 09:29

bine ati revenit ! dar nu e bine ca s-au dus multe din posturile noastre- vezi (craioveni). daca am citit bine din cauza fluctuatiilor de tensiune a cazut si al doilea server- asta e nasol rau- dar de ce nu spuneti mai clar care sunt avariile(pe componente)-punem mana de la mana si se remediaza. aceste cateva zile in care forumul a cazut m-au facut sa inteleg cat de mult mi-a lipsit,mai ales ca s-au dus si o gramada de poze superbe si multe posturi explicative foarte interesante-PACAT!!!! -pentru ca pe viitor sa nu mai existe astfel de probleme tre sa acceptati ajutorul nostru -total desinteresat- suntem sute daca nu mii de useri direct interesati de buna functionare a acestui forum ca vorba aia: de fumat fumez cat pot, de baut nu ma las, la femei nu ma duc?? :D ,dar pecuitul face parte din viata mea. si ce ma costa sa renunt la un pachet de tigari? 5lei.. atat daca acceptati din partea noastra, a fiecaruia dintre noi, totul o sa se puna pe roate ca la carte- dati un numar de cont si veti vedea ce iese. Veti vedea ca nu numai doua persoane va ajuta ci sunt mult mai multi cei pentru care forumul asta inseamna ceva ;) Hai cu totii!! veniti cu idei si mai marii forumului tre sa inteleaga ca noi suntem cei ce beneficiem de el si tre sa accepte ajutorul nostru! <:-P asa ca un nr. de cont nar strica- respecte si viata lunga acestui forum!!!!!

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Un nou inceput

Mesaj de Amstel » 09 Sep 2009, 10:27

>:D< nehotarata mai este conducerea asta a siteului :)) : ba e potenta, ba e ... :lol:

Avatar utilizator
stress
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 18 Mai 2009, 21:28

Re: Un nou inceput

Mesaj de stress » 09 Sep 2009, 10:40

Un cont sau daca nu, unde se pot trimite bani?

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Un nou inceput

Mesaj de al crapone » 09 Sep 2009, 10:42

Stimati confrati,

Imi pare rau de necazurile pe care le au proprietarii site-ului infopescar, dar nu mi se pare firesc ca o societate care face profit de pe urma vizitelor si postarilor noastre aici sa fie ajutata cu donatii si sponsorizari. Cu atat mai mult cu cat nici nu este legala aceasta forma (societatile care fac profit nu pot primi sponsorizari sau donatii). N-as avea nimic impotriva ca acest lucru sa se intimple in cazul unor fundatii sau organizatii non-profit, as contribui bucuros pentru o cauza nobila sau caritabila, dar nu cred ca este cazul aici. E o initiativa privata care este supusa legilor aspre ale capitalismului. Inchei dorindu-va sa va rezolvati repede problemele.

Cu respect!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Un nou inceput

Mesaj de gogu steriade » 09 Sep 2009, 10:50

Amsterdamer scrie:>:D< nehotarata mai este conducerea asta a siteului :)) : ba e potenta, ba e ... :lol:
vere, poti sa fi cel mai potent barbat ,dintre femei, si sa te cheme si Basexu ...cand i sa scoala lu Curentu Electric sa puna mana pa tine , salege prafu ! ~x( ...singuru lucru bun da la Electrica ie ...Carmen Electra ! :x asta cand te curenteaza zici : sarumana ,mai vreau o data ! :-B :D
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
julian mihai
senior
senior
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008, 16:13

Re: Un nou inceput

Mesaj de julian mihai » 09 Sep 2009, 10:55

Asa este,orice sursa de venit trebuie declarata la stat,platinduse la sfarsit de an un impozit,aveti mare grija si ganditi bine sa nu complicati lucrurile mai rau si sa va treziti cu controale pe cap [-x
FairPlay Team

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Un nou inceput

Mesaj de gogu steriade » 09 Sep 2009, 10:58

stress scrie:Un cont sau daca nu, unde se pot trimite bani?
domne vas da contu meu da salariu ! ie bun ?...da sa nu ma luati dupa aia cu justificarea la bani si alte extrase da cont ,ca io nu le am cu actele ! ;)... <:-P <:-P <:-P
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de Madalin013 » 09 Sep 2009, 11:33

bine a-ti revenit . chiar imi era dor de voi . >:D< felicitari staffului care a lucrat din greu pentru punerea pe picioare a siteului intr-un timp asa de scurt =D> **==

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Un nou inceput

Mesaj de Butaru Gabriel » 09 Sep 2009, 12:04

Daca toate aceste probleme sunt din cauza Electrica este ok,dar totusi se pare ca anumite posturi care deconspira anumite chestiuni ,deranjeaza unele persoane.

Avatar utilizator
Zainn
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 04 Ian 2009, 00:06
Localitate: Pe balta
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de Zainn » 09 Sep 2009, 15:32

Salut si bine ati revenit ma bucurc ca ati
revenit
Fish is my life !!!

Avatar utilizator
Zainn
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 04 Ian 2009, 00:06
Localitate: Pe balta
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de Zainn » 09 Sep 2009, 15:33

imi cer scuze pentru greseala de mai sus
Fish is my life !!!

Avatar utilizator
mihai nedeloiu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2009, 13:42

Re: Un nou inceput

Mesaj de mihai nedeloiu » 09 Sep 2009, 18:34

-salut ! inainte de a cumpra alte echipamente ar fi bine sa se faca o verificare a retelei de 220v (faza , nul ,pamant )
-daca nu aveti impamantare ar fi bine sa va ocupati prima data de acest lucru !!!!!!!
-urmatoare etapa este achizitionarea unui UPS CU DUBLA CONVERSIE ( FILTRARE si STABILIZARE de curent)!!!!!!!!!!!!

Închis

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”