FORUMUL Info Pescar - Un nou inceput

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de romelian » 09 Sep 2009, 22:52

Banuiesc ca de continuarea transmisiei canalului fishing&hunting ,momentan nici nu poate fi vorba...? :-??
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de florentiniuga » 10 Sep 2009, 02:21

Salut prieteni!
Desi am trecut printr-o perioada de deznadejde si suparare vazandu-ne munca de mai bine de doi ani naruita, desi nu am avut puterea sa mai postez ceva in ultimele 24 de ore, viata merge inainte si trebuie sa multumesc si eu in primul rand lui Cosmin, care la o ora dupa caderea serverului pleca din Constanta catre mine si alaturi de care mi-am petrecut 4 zile de munca pe branci, precum si celor care ne-au sustinut si ajutat chiar fortat, pentru ca stiti ca mie personal nu-mi place sa ma lamentez si nici sa apelez la ajutoare de natura materiala la altii. In asemenea situatii, cand cineva are posibilitatea si doreste intr-adevar sa puna umarul la refacerea sau imbunatatirea unui sistem, fara comentarii malitioase si constient ca nu e o afacere cu profit ci doar o actiune benevola, poate gasi si singur modalitatea de a o face - o persoana de contact, un cont, un telefon. Apropo de asta, desi stiu ca nu are rost, repet si eu ce a spus Cosmin, ACEST FORUM NU ADUCE PROFIT. Profit, pentru ignoranti, inseamna sa iti acoperi cheltuielile si sa-ti mai ramana macar 1 leu. Daca imi spune cineva cum face profit acest forum, e mai tare ca Pogea. Acest forum nu apartine niciunei societati comerciale sau necomerciale, totul este construit de mine personal, cu ajutorul voluntar si dezinteresat a lui Cosmin si al moderatorilor. Nicio donatie in scopuri CARITABILE, de la o persoana fizica catre alta nu se impoziteaza.
Revenind la problemele de natura tehnica si ca sa raspund unor presupuneri sau intrebari, nu toate acestea au fost cauzate de caderile dese si prea lungi (pentru UPS) de curent. Una dintre aceste probleme a fost legata de suprasolicitarea hardurilor, cauzata de accesarea continua a secventelor video, fapt ce a dus la supraincalzirea sistemelor, in lipsa unor carcase cu racire performanta. Din pacate nici achizitionarea a doua harduri WD VelociRaptor, performante si destul de scumpe, s-a dovedit a nu fi fost prea inspirata, pentru ca au fost primele care s-au defectat.
Ce am putut sa facem pana acum, a fost sa cumparam alte 3 harduri, sa le "ingropam" in ventilatoare si sa ne dotam cu un UPS ceva mai puternic si mai "inteligent". La masuratorile facute, varfurile de tensiune dupa o intrerupere de o zecime de secunda, ajung pana la 400 v iar curentul are in general peste 238-240v. Prima grija cand m-am mutat a fost sa refac toata reteau electrica si sa-i asigur impamantarea si prize cu protectie la scurtcircuit si suprasarcini, pentru ca stiam ca voi instala un studio video cu consumuri destul de mari si aparatura scumpa. Totusi, una e sa vorbim in cazul de fata de o cheta de cateva sute de euro si alta de UPS-uri cu transformator separator, a carui pret incepe de la vreo 6000 de lei in sus. Nu ne-am propus sa fim firma de hosting si provideri de net.
Ce ar fi bine sa avem? Cel putin un sistem dual procesor (Core2 Quad) dotat cu harduri SCSI in raid si carcasa cu racire adecvata (ca sa nu spun mai mult). Dar astea sunt deocamdata vise atat pentru noi, cat si pentru majoritatea celor care stati acum in fata unui computer si nu ni le putem permite.

Pentru ceilalti "prieteni" am alta poveste. De fapt mai aveam nevoie de cateva mii de euro sa-mi iau un BMW seria 6 pe care am pus ochii, fara sa-mi vand Opelul dar... s-au prins de manevra si acum visele mele s-au naruit. ~x(

p.s. Retransmisia F&H e pregatita sa inceapa. Astept doar sa ajunga acasa Cosmin si sa dea drumul unui program care s-a salvat in calculatorul lui
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: Un nou inceput

Mesaj de oliviu orhei » 10 Sep 2009, 09:41

Din discutia avuta cu Florentin si Cosmin suma necesara ar fi de aproximativ 2000 euro.

CarcotasiI sau “prieteniI” vor fi foarte bucurosi daca un va exista acest site, adevarati oameni de caracter; DE CE OARE VREM SA LE FACEM PE PLAC ACESTORA?

FLORENTIN, COSMIN unde se pot trimite banii?
Te rog comunica contul sau unde trebuie adusi!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de nagy victor » 10 Sep 2009, 16:02

Eu ca o simpla persoana fizica cum pot sa dau o mina de ajutor ??? 8-> :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Un nou inceput

Mesaj de al crapone » 11 Sep 2009, 15:35

Florentin,

Sincer, imi jignesti inteligenta cu afirmatiile ca acest forum nu aduce profit. Stii foarte bine ca nu ma refeream strict la banii cistigati direct din vinzarea imaginii sau continutului acestui forum, ci ca el, asociat cu celelalte actiuni pe care le coordonezi (in primul rind emisiunea, apoi clubul, concursurile, etc), este extrem de profitabil. Multi oameni la un loc inseamna o piata, ori forumurile asta fac, exploateaza niste piete (chiar si cele non-profit, care "vind" produse culturale, de exemplu). Ca sa nu mai vorbim de puterea de influenta pe care o au asemenea platforme, functioneaza ca un formator de opinie foarte bine pregatit. Dar, de la parerea mea, cum ca nu-s de acord cu donatii si sponsorizari in acest caz, si pina la ignoranta e distanta mare. Ti-o spune unul care stie de multa vreme cum e cu montura "in-line cu plumb pierdut". Si care stie cu ce se maninca internetul si instrumentele pe care le ofera acesta.

Sper ca iei aceasta postare exact drept ceea ce e, un dialog civilizat si cu argumente despre problemele care ne dor.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de romelian » 11 Sep 2009, 18:04

@Al crapone, puiule, nu vrei, nu dai, dar nu instiga . Fiecare e liber sa faca ce doreste cu banii lui, si nu te poti tu erija in Finantele publice..Ca vrei sau nu sa accepti realitatea, e alta treaba, dar acest "formator de opinie", cum malitios il numesti, mi-a umplut o gramada de timp sufletul cu lucruri placute , atat prin emisiune, cat si prin forum, asa cum altii care s-au straduit din greu nu au reusit.
Si chiar daca ar fi sa obtina profit, ce te roade? Invidia? Pari mare cunoscator in ale internetului.Reclamele care iti intra in ochi tot timpul si te agaseaza cu insistenta lor, nu sunt o forma de castig? Te-ai revoltat impotriva stilului acesta de a face reclama pentru a obtine profit?Banuiesc ca nu... .Balivernele de la televiziuni, cu produse magice si potiuni de intinerire miraculoase,nu te jignesc la intelect?Probabil ca o sa vezi interventia mea ca un fel de pupincurism, putin imi pasa, dar iti zic ca nu cunosc personal pe nici unul dintre cei de aici, poate cu vreo 2-3 exceptii, insa in cele cateva zile cat a lipsit forumul, nu am reusit sa gasesc ceva substituent in ale pescuitului la fel de captivant.Asta denota faptul ca lucrurile trebuie sa mearga mai departe, ca acest site isi are locul lui, bine stabilit si ca daca place va trai si va evolua, fie ca vrea sau nu vrea cate un Gigi Contra...Asa ca fara a-ti jigni inteligenta, uita-te in jur cati obtin bani nemunciti si nu se ia nimeni de ei.Daca tot vrei sa faci pe Arhanghelul Mihail si sa imparti dreptatea, **== incepe de la impozitul pe profit al manelistilor, iar cand toate vor fi in ordine acolo, revino .Te asteptam cu drag, ca pe un salvator al natiunii.
In concluzie, daca am si vreau sa dau, dau...daca nu am , nu dau, dar nu am nevoie de deschizatori de ochi, care sa-mi spuna cum sa-mi chivernisesc banii, unde merita sa investesc sau unde e profitabil.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Un nou inceput

Mesaj de al crapone » 11 Sep 2009, 18:40

Romelian,

N-ai inteles nimic. N-am acuzat pe nimeni de nimic si nici nu am instigat la nimic. Mi-am spus o parere si am si argumentat-o. Malitiozitatea de care pomenesti e doar in inchipuirea ta, iar faptul ca eu sint pe acest forum denota faptul ca si eu il apreciez. Cit despre restul postarii tale (baliverne, arhangheli, manele, televiziuni si reclame), este exact sindromul romanului care nu are ce face cu timpul lui. Pe scurt, nu au nicio legatura cu subiectul discutiei. O sa-mi rezerv dreptul de a refuza sa intru in polemica cu tine, sau cu oricare dintre utilizatorii acestui forum, din respect pentru proprietarii lui. Nu vreau sa se transforme in mocirla care domneste prin alte curti. Dar, fiind un forum, imi iau si libertatea de a ma exprima liber, atita vreme cit o fac decent, cu argumente si la obiect.
Si o sa-mi permit si luxul de a nu folosi apelative de maidan, in sensul cel mai peiorativ cu putinta, asa cum inutil ai considerat necesar s-o faci.

Toate cele bune!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de Qnyx » 11 Sep 2009, 19:15

al crapone scrie:nu ma refeream strict la banii cistigati direct din vinzarea imaginii sau continutului acestui forum, ci ca el, asociat cu celelalte actiuni pe care le coordonezi (in primul rind emisiunea, apoi clubul, concursurile, etc), este extrem de profitabil.
Emisiunea - avand in vedere ca Florentin este producator, EL plateste bani televiziunii pentru dreptul de a face aceasta emisiune si culmea e ca face asta de 8 ani in mod deliberat, fara a avea vreo pretentie.
Clubul - banii obtinuti de catre club sunt imediat orientati catre destinatiile in scopul carora au fost stransi, deci - nici un profit !
Concursurile - toti banii sunt impartiti de asa natura incat sa nu ramana absolut nici un leu la club, tocmai pentru a nu exista dispute ulterioare, sau acuze de genul acesta.
al crapone scrie:Multi oameni la un loc inseamna o piata, ori forumurile asta fac, exploateaza niste piete (chiar si cele non-profit, care "vind" produse culturale, de exemplu)
Va este chiar atat de greu sa intelegeti ca noi facem munca voluntara, doar din pasiune si doar de dragul de a informa oamenii vis' a vis' de activitati legate de pescuit ?
al crapone scrie:Ca sa nu mai vorbim de puterea de influenta pe care o au asemenea platforme, functioneaza ca un formator de opinie foarte bine pregatit.!
As dori pe aceasta cale sa va influentez pe dumneavoastra sa imi donati un Mercedes S Klasse; nu vedeti ca deja devine ridicol ceea ce spuneti ? Daca la televizor vedeti pe 10 posturi 10 reclame la 10 tipuri de detergent, pe care il cumparati ? Va spun eu: pe ala care va convine ! Una din aceste "platforme" cum le numiti si in cele ce urmeaza ma voi referi doar la "aceasta" respectiv forumul infopescar.tv, a fost creata tocmai in ideea de a abandona scandalurile, polemicile si inutilitatile care invadeaza zi de zi alte "platforme" si a oferi doar un continut de calitate celor interesati de aceasta.

Totusi eu tot nu inteleg ce anume va deranjeaza in toata treaba asta; ar fi trebuit sa punem o taxa pe vizualizare gen pay-per-view sau poate un abonament lunar ? Dumneavoastra ce ati face ?

Cu stima,
Cosmin.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de romelian » 11 Sep 2009, 22:19

Stimabile @Al carpone, imi cer scuze pentru apelativul de maidan "puiule," eu il folosesc foarte frecvent, atat cu prietenii cat si cu alte persoane.Si nu s-a suparat nimeni pana acum. Daca e de maidan hai ca nu-l folosim, dar cum ramane cu site-ul care face profit de pe urma vizitelor noastre?Observ ca cele mai multe posturi pe care le ai, sunt la rubrica vanzari: ti se pare normal sa te folosesti de acest site pentru a vinde si a cumpara produse, fara sa platesti nimic?Tu nu obtii profit, nu ai plusvaloare prin intermediul acestor oameni minunati?Ei bine, ca sa te citez:
Imi pare rau de necazurile pe care le au proprietarii site-ului infopescar, dar nu mi se pare firesc ca o societate care face profit de pe urma vizitelor si postarilor noastre aici sa fie ajutata cu donatii si sponsorizari.
.
Daca ai lasa aici 1% din tranzactiile pe care le faci, cum te-ai simti? asa ca un bilet de intrare la piata?Atunci am putea vorbi de profit, dar traficul pe acest site nu aduce bani ca si blogurile de mare trafic.In plus vezi vreo reclama de sponsor pe aici? De unde atunci profituri? Concursuri cu bani? Emisiuni banoase? pai la ce ar mai avea nevoie de forum daca ies atatia bani din alte surse? S-ar axa pe acelea si pa si...pu, la revedere forum de discutii, unde sa se certe toti.Daca iti place aici, ramai aici, in aceasta gasca, unde se incearca sa se faca un mediu placut pentru toti, dar nu mai incerca sa gasesti conspiratii acolo unde nu e cazul. Incheiat polemica.Fir intins
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Un nou inceput

Mesaj de Amstel » 11 Sep 2009, 22:45

Ca sa nu mai apara discutii cu impozite, taxe, donatii, etc si pana o sa apara "sursa" de venit (reclama, business sau sponsor), va sugerez scoaterea pe piata a unei editii "sponsorizante" - de exemplu 300kg de mix "a la Florentin" care sa aiba un pret pe kg de 20-25 de euro. Cine vrea - comanda, cine nu...fire-ntinse.!

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de romelian » 11 Sep 2009, 23:57

Florentin ar putea sa faca acest lucru, daca doreste, binenteles stabilindu-si singur pretul si conditiile.Doar e in ograda la el...Si chiar ar fi binevenita o astfel de initiativa.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de florentiniuga » 12 Sep 2009, 03:42

@al crapone
Dincolo de postarile tale razbate imaginea unei persoane culte, inteligente si determinate. Pacat de timpul irosit cu orientarea gresita a acestor insusiri catre un scop pe care nu-l pot numi nici macar ignobil ci doar inutil. Ti-am inteles punctul de vedere sustinut insistent, chiar sfidand argumentatia oferita dar dialogul pe care il clamezi, presupune ca in constructia fiecarei afirmatii sa iei in calcul afirmatiile anterioare ale partenerului de dialog, altfel totul se rezuma la un infructuos monolog, pe care de altfel l-ai putea sustine si in fata oglinzii, nu a unei comunitati, fie ea si virtuala.

@Amsterdamer
Chiar daca ratiunea imi spune ca celui care are scrupule ii mananca din traista cainii, cei "7" imi dicteaza ca mai bine sa dau gratis decat sa apelez la asemenea metode. Poate intelegi de unde mi se trage asa-zisa nehotarare legata de potenta. Cu alte cuvinte, daca pot singur, bine, daca nu...

p.s. M-am intors de 10 zile din concediu si mi-am petrecut doar 3 ore cu fetita mea. Restul... pentru voi. Cred ca trebuie sa-mi reevaluez prioritatile.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de romelian » 12 Sep 2009, 11:01

Acum chiar ca l-ati suparat.Nu stiu cum avem noi romanii, darul acesta de a terfeli tot ce este bun, si de a strica din fasa orice lucru care promite sa iasa bine.Sincer va spun ca daca eram in locul lui Florentin, demult imi luam la revedere de la acest sistem de comunicare virtuala, unde toata lumea solicita, cere, dar cand e vorba de pus umarul, carcoteste.De fapt e tipic pentru noi,de aceea si merg treburile asa de bine in tara.
Florentin, ,te rog nu imi lua in seama dizertatia negativista si ramai in continuare acelasi stalp pe care ne putem sprijini. Doar cei puternici pot fi pusi ca piloni de sustinere, in rest cainii latra, caravana trece...
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Un nou inceput

Mesaj de nagy victor » 12 Sep 2009, 14:39

@ romelian , este o boala a natiunii noastre , ''... sa moara si capra vecinului ..." , daca eu nu am , de ce sa aiba el , de ce sa-l ajut daca pot sa-l incurc , cam asta e judecata romanului (din pacate), stiu ca am deranjat pe multi cu ceea ce am scris si stiu ca voi fi atacat pt. asta , dar si cei care ma vor condamna si judeca simt in adincul sufletului si al mintii lor ca am dreptate , doar ca ei nu au destul curaj sa recunoasca public !
Avem darul de a distruge tot ce-i bun , avem darul de a nu vedea si a nu auzi numai ce ne convine , avem darul de a critica totul si pe tota lumea , dar cel mai mare dar al nostru este ca fara nici o ezitare sintem instare sa-l pupam in C.U.R. pe cel pe catre inainte il ''scuipam'' si-l criticam !
imi cer scuze pt. off topic si daca considerati ca am intrecut masura , va rog sa stergeti acest mesaj !
multumesc !

ps.

ca sa evitam polemicile , in acest mesaj nu critic pe nici unul din antepostatorii mei !
ce am scris este o parere personala despre o natiune bolnava (din care fac si eu parte )!
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Enache Claudiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 26 Dec 2007, 12:40

Re: Un nou inceput

Mesaj de Enache Claudiu » 12 Sep 2009, 19:45

Ca sa nu va mai certati, eu unu va zic ca nu va dau nimic!
Asta ca sa nu existe neclaritati!

Închis

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”