Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 25 Mar 2009, 21:44

faraon tudor scrie:
LARY scrie:Eu am un agvariu de 120 litri, vara trecuta lam unplut cu apa pe balcon si am bagat niste carasei cit palma, leam pus 6/7 rime si vreo 20 viermuse dupa o saptamina tot acolo ereau.
Sa inteleg ca nu lea fost foame sau tineau regim.
Asa ca nu te cred si un agvariu cit masa =)) nici asta nu o cred, agvariu de 1000/1500 litri.
Poate aduci ceva dovezi, pina atunci dami voie sa nu te cred.

Daca introduci citeva rime si citiva viermusi intru-n acvariu populat cu pesti si plante unde sa creat un biotop si in care pestii se simt ca in mediul lor natural,o sa observati mai ales daca nici nu au primit ratia de hrana zilnica, ca se bat pe rime si viermusi ba chiar pe boilesuri. Sanatate si spor la experimente ;)
Daca vrei intr-o zi te invit la crescatorie la bunicul meu si facem si o partida daca e :p ..tinem legatura pe mp daca e :P
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
somotelu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Apr 2009, 12:10
Localitate: bistrita
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de somotelu » 18 Apr 2009, 21:08

m33hay scrie:
Alexandru scrie:Teddy are multa si mare dreptate, si Lary a scris un adevar.
Voi a-ti vazut acvariile din Cora , Auchan etc. . Ganditi-va ca 2 acvarii din acelea sunt lipite si formeaza un intreg ..ce e asa de imposibil ?

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de RazvanR » 18 Apr 2009, 22:31

Este posibil , poate au si sticla de 2 ori mai groasa .

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 27 Apr 2009, 16:51

m33hay scrie:
LARY scrie:Eu am un agvariu de 120 litri, vara trecuta lam unplut cu apa pe balcon si am bagat niste carasei cit palma, leam pus 6/7 rime si vreo 20 viermuse dupa o saptamina tot acolo ereau.
Sa inteleg ca nu lea fost foame sau tineau regim.
Asa ca nu te cred si un agvariu cit masa =)) nici asta nu o cred, agvariu de 1000/1500 litri.
Poate aduci ceva dovezi, pina atunci dami voie sa nu te cred.
Cu prima ocazie ( cel mai probabil in vacanta de Pasti) am sa ma duc la bunicul meu si o sa fac cateva poze ca sa te conving .

P.S. : Ce am uitat sa va spun : In fiecare saptamana schimb pestele din acvariu si conditiile din el sunt aproape indentice cu cele din balta :P
Ma m33hay ce esti asa mincinos??? :^O :^O :^O :^O :^O :^O ai zis ca pui poze de la bunicul tau.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de mike_carp » 09 Mai 2009, 13:41

Sa stiti ca pestii de acvariu se hranesc cu rame, viermusi, micropelete sau boiliesuri faramitate. Acu' vreo 8 luni am ramas fara mancare pt pestii din acvariu, era sambata, mie mi-era lene sa ies pana la mag sa le iau si le-am dat niste micropelete SBS fishmeal. Daca vedeati ce concurenta era pt mancare ramaneati uimiti, eu am ramas. De-atunci doar micropeletele astea le dau. La cateva zile am incercat un alt experiment: viermusi si pinkies. Acelasi rezultat ca si cu micropeletele, dar am observat un lucru: daca le pui cantitati moderate mananca, daca le pui mult nu se ating de ele decat dupa o perioada de cateva ore.
Stiu ca are f mica legatura cu titlul dar am vrut sa ii explic celui care a spus ca pestii de acvariu nu se hranesc cu momeala vie, ca ei nu fac deodebirea intre hrana de la mag si cea vie ci din contra...
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
soricel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mai 2009, 17:10

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de soricel » 13 Mai 2009, 18:39

asai cum zice el in captivitate nu se hraneste usor si mai ales in acvariu=))))

Avatar utilizator
Pescador
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2009, 15:31

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Pescador » 18 Mai 2009, 09:07

Meehay meehay....parca-ai fi nepotu' lu' Ion Creanga a carui muma ingheta apa cu 2 picioare de...crap d'ala de care testezi tu in acvariu. recunosc ca m-a amuzat tare de tot porcaria asta a ta, ma si ingrijoreaza pe de o parte, dar se vede treaba ca in loc sa te duci la scoala sa inveti naibii gramatica aia a limbii romane ca lumea, tu o arzi aiurea testand pesti si momeli in acvarii. UN aspect esential este comportamentul crapului in conditii mari de stress, un lucru despre care nu stii mai nimic, dar merita sa te documentezi. Dar daca vii iar cu fantezii pescaresti si ne spui ca ai facut pe langa acvariul ala si un pic de "vant din fata", asta e big problem buddy! :-@

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adyi » 19 Mai 2009, 20:05

Daca stau bine si ma gandesc in acvariu gaseste momeala intr-un minut dar in balta ..... poti sa astepti si 50 de ore si sa nu ii vezi culoarea.Ma gandesc cum e sa stai cu undita in pat,cu carligul in acvariu si sa prinzi ciortani 8-> dar sa se pescuiasca in sistem C&R :))

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de zfcristian » 02 Iun 2009, 14:20

am auzit multe snoave dar asta cu testatul in acvariu este prea de tot!!!
Cat timp i-ai tinut in acvariu ? Aveai filtrare la acel acvariu!
Haideti sa fim seriosi!
Cu stima,
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de mircea13 » 05 Iun 2009, 18:51

Si era un iepure care avea o coada ca de vulpe.Umbla el cu coada numai pe sus ca sa il vada vecinii,pana intr-o zi cand a venit lupul si bietul iepuras a luat-o la sanatoasa de si-a pierdut coada prin iarba deasa din jungla. Uite asa a ramas iepurasul cu coada lupului din gradina zoologica. De foame ursul si-a mancat frumusetea de coada de fata fiind si cumatra vulpe care il implora sa ii dea coada ei sa o manance si ea sa isi puna coada ursului ca e mai frumoasa si mai mare.De atunci a ramas ursul fara coada =)) :)) =)) =)) :-h <:-P <:-P
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Liviu Stroe » 17 Iun 2009, 14:00

In opinia mea sunt doua 'medii' total diferite:balta si acvariul.Daca tu spui ca au fost aceleasi rezultate si pe balta , intrebarea mea este : de cate ori a functionat cu momelile respective.Raman la parerea ca a fost doar o simpla intamplare sa manance in ziua respectiva la momeala oferita de tine.
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Tibi30 » 17 Sep 2009, 01:54

nu sant un expert in domeniul testarii in acvariu...pot sa spun ca un producator cunoscut de nada din anglia,nu dau numele..face acelasi gen de experimente..cu atractantii,nade..etc..nu este o firma de talia nutrabaits sau altele,dar este cunoscuta...

Avatar utilizator
seby_pie
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 14 Feb 2008, 10:51
Localitate: DEVA
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de seby_pie » 17 Sep 2009, 09:13

Rezultatele testarilor in acvarii nu sunt relevante, din mai multe motive si anume ;
-niciodata apa din acvariu nu are acelasi PH cu cea din balta , balti.
-coloana de apa
-temperatura
-mdiul acvatic
-nivelul oxienul existent
toate acestea difera complet fata de ceva natural, asa incit testele facute pe un crap tinut in captivitate nu au nimic de a face cu realitatea.(mai ales daca tinem seama ca nu este un spatiu special facut care sa imite naturalul in amanunt)
asadar desi se pot face incercari in acvarii uneori cu ceva rezultate , totusi sunt departe , foarte departe de adevar.
nici testele facute in bazine special amenajate de catre producatori de nade si momeli nu au rezultatele care se itilnesc in mediul natural , doar isi fac o idee .










CSP" FREE CARP" DEVA
http://www.freecarp.ro/forum

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 17 Sep 2009, 20:29

Pescador scrie:Meehay meehay....parca-ai fi nepotu' lu' Ion Creanga a carui muma ingheta apa cu 2 picioare de...crap d'ala de care testezi tu in acvariu. recunosc ca m-a amuzat tare de tot porcaria asta a ta, ma si ingrijoreaza pe de o parte, dar se vede treaba ca in loc sa te duci la scoala sa inveti naibii gramatica aia a limbii romane ca lumea, tu o arzi aiurea testand pesti si momeli in acvarii. UN aspect esential este comportamentul crapului in conditii mari de stress, un lucru despre care nu stii mai nimic, dar merita sa te documentezi. Dar daca vii iar cu fantezii pescaresti si ne spui ca ai facut pe langa acvariul ala si un pic de "vant din fata", asta e big problem buddy! :-@
I'm sorry my friend (ca vad ca itzi place engleza) ... Cred ca am mai multa scoala ca tine si familia ta la un loc (fara suparare) (oFF tOPic - stiu ca asta o sa-mi aduca un advertisment sau chiar o suspendarea "NO PROBLEM") . Daca tu zici ca eo stau sa nascocesc diferite "BASME" te inseli amarnic si ai probleme grave :lol: (iti recomand eu un doctor bun da daca vrei numele lui da un PM :noob: :noob: :noob: 3x ) !!! In loc sa nascocesc diferite "povesti de adormit copii" mai bine as face un program pt PC.

As ruga ca un moderator sau chiar un GM sa inchida topicul !
!!! F!R !NT!NS !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de gor965 » 18 Sep 2009, 07:48

m33hay scrie: ... Cred ca am mai multa scoala ca tine si familia ta la un loc ...
La 16 ani ai tai ...nu mai mintii c-o sa-ti creasca nasul ! :^O ... >:)
m33hay scrie:As ruga ca un moderator sau chiar un GM sa inchida topicul !
Hai ca fac eu pe Mos Craciun si-ti indeplinesc o doriinta ! :D
Topic inchis !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Închis

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”