Rod pod

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Rod pod

Mesaj de Costel Jambu » 20 Sep 2009, 14:50

Buna ziua!Am si eu o intrebare si va rog daca se poate sa-mi raspundeti.Sunt interesat sa imi cumpar si eu un rod pod si nu stiu de care.Nu am mai avut pana acum dar vad ca asa cum lumea avanseaza, asa avanseaza si pescuitul si cred ca ar trebui sa imi iau si eu un rod pod.Imi puteti spune care dintre rod pod-uri sunt mai bune ,cele cu 3 sau cele cu 4 picioare?As dori sa-mi iau unul cu 4 picioare si cu 4 posturi.Ce-mi recomandati?Ca bani, nu dispun de asa multi,asa ca fiti blanzi:).Am tot cautat pe net si m-am orientat spre 4 rod pod-uri:Manta Forest Center,Attack 4 posturi rp062,Behr Flexi Rod Pod si Carp Pro Travel Rod Pod.Bineinteles ca cel mai mult mi-a placut,in cautarea mea pe net,Katiusha Rod Pod,dar..."scump dom'le,scump...".Va multumesc anticipat!
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de catalin2804 » 20 Sep 2009, 15:48

Am fost si eu la inceputul anului in inpas ca tine. Vroiam un rodpod ieftin si bun. Din ce citeam pe net toti spuneau ca nu exista asa ceva si ieftin si bun, dar eu pot sa spun ca am gasit 1 bun si ieftin. E rodpodul de la baracuda cu 4 picioare si 4 posturi, copie dupa cele amidau. Ca si comparatie mai era si un behr flexi rodpod. Incomparabil mai bun asta de la baracuda tinand conta ca se poate lungi pana la 170cm, poate cuprinde si al doilea inel. Si am prins cateva furtuni cum nu am mai vazut vreodata anul asta si a stat fara probleme pe ponton si neancorat si am dat pe el doar 230 ron. Acuma tu alegi ce iti place eu ti-am dat un sfat, ca indata incepe lumea sa sara in cap. :). A si inca ceva nu prea are plastic pe el.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de Costel Jambu » 20 Sep 2009, 15:59

catalin2804 scrie:Am fost si eu la inceputul anului in inpas ca tine. Vroiam un rodpod ieftin si bun. Din ce citeam pe net toti spuneau ca nu exista asa ceva si ieftin si bun, dar eu pot sa spun ca am gasit 1 bun si ieftin. E rodpodul de la baracuda cu 4 picioare si 4 posturi, copie dupa cele amidau. Ca si comparatie mai era si un behr flexi rodpod. Incomparabil mai bun asta de la baracuda tinand conta ca se poate lungi pana la 170cm, poate cuprinde si al doilea inel. Si am prins cateva furtuni cum nu am mai vazut vreodata anul asta si a stat fara probleme pe ponton si neancorat si am dat pe el doar 230 ron. Acuma tu alegi ce iti place eu ti-am dat un sfat, ca indata incepe lumea sa sara in cap. :). A si inca ceva nu prea are plastic pe el.
Multumesc frumos pt raspuns.Ai spus exact cam ce am vrut sa aud.Pod-ul pe care l-ai cumparat,imi poti spune ce ungiu de coborare,ridicare si amplitudinea de rotire are,te rog?
Si inca ceva.De ce sa sara lumea in cap;ce ei au fost stiutori dintotdeauna?Nu au fost si ei ca noi?Eu cred ca aici sunt oameni saritori si cu bun-simt.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de catalin2804 » 21 Sep 2009, 08:41

Unghiul este mare. De pe ponton poti sa bagi betele in apa sau sa le ridici pana dai cu manerul lansetelor de pamant.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Rod pod

Mesaj de Driscu Radu » 21 Sep 2009, 10:09

In jur de 350 roni ar mai fii de la kkarp 2 rod poduri cu 4 picioare si 4 posturi sau pana in 400roni un pelzer SH daca te uiti pe anunturi.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de Costel Jambu » 21 Sep 2009, 11:20

Driscu Radu scrie:In jur de 350 roni ar mai fii de la kkarp 2 rod poduri cu 4 picioare si 4 posturi sau pana in 400roni un pelzer SH daca te uiti pe anunturi.Numai bine fir intins.
Ms. de indicatii dar vreau de alea cu picioarele pe mijloc.Inca o data ms.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de gor965 » 21 Sep 2009, 11:46

Fisher scrie: Ms. de indicatii dar vreau de alea cu picioarele pe mijloc.Inca o data ms.
Cele cu picioarele pe mijloc,din aluminiu, nu vor avea niciodata stabilitatea celor cu picioare fata-spate . Verificati daca distanta intre posturi e suficenta ptr. mulinetele cu brat mare .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rod pod

Mesaj de Nowatiny » 21 Sep 2009, 19:08

Eu am avut un rod-pod Attack 4 posturi rp062 cu patru picioare si am fost foarte multumit de el.Stabil pe vant ,reglabil din multe puncte , partea care este mai nasoala la majoritatea rod-pod'urilor este distanta dintre posturi pe buzz-bar.
Ai rabdare cand alegi , nu te grabi sa arunci banii.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Rod pod

Mesaj de Costel Jambu » 22 Sep 2009, 01:10

Nowatiny scrie:Eu am avut un rod-pod Attack 4 posturi rp062 , partea care este mai nasoala la majoritatea rod-pod'urilor este distanta dintre posturi pe buzz-bar.
Pai si la pod-ul Attack ai avut probleme cu distanta dintre posturi pe buzz-bar?
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Rod pod

Mesaj de Driscu Radu » 22 Sep 2009, 08:19

Daca cauti ceva peste 110cm distanta intre buzbari pana in 350 roni nu prea gasesti decat niste sh care le dau baietii gen horizon sau pelzer pe undeva la 400-450 lei.Parerea mea daca vrei ceva de calitate si distanta mare intre buzbari si nu e neaparat necesar asteapta iarna pt. oferte sh bune de obicei pescarii care vand asemenea rod poduri trec pe sky sau solar.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rod pod

Mesaj de Nowatiny » 22 Sep 2009, 14:35

Nu foarte mari pentru ca posturile pe buzz-bar sunt reglabile , acuma depinde de ce mulinete folosesti ..

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: Rod pod

Mesaj de iulian_ionita » 29 Sep 2009, 23:53

@Nowatiny
mi-as lua eu un Attack RP062 4 posturi, mi s-a cam luat de picheti...are pret bun si, din cate am auzit, ar merita banii....spune-mi, te rog, daca as putea avea probleme cu distanta dintre mulinete ( 2xOkuma Powerliner 865 si 2xBanax Helicon 5600)
multumesc

Avatar utilizator
uca
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 12 Iul 2009, 13:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rod pod

Mesaj de uca » 30 Sep 2009, 07:02

Eu as recomanda X-LITE POD de la JRC, foarte foarte stabil.
http://www.jrc-fishing.co.uk/
http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... E-POD.html
not kill - respect the fish

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: Rod pod

Mesaj de Clabuc » 30 Sep 2009, 21:35

Daca vrei ceva ieftin ti-l recomand si eu pe cel de la baracuda cu 4 picioare pe mijloc
Avantaje : la expo era 210 lei parca, distanta intre buzz bars e buna - 170 cm, iti incap 4 mulinete cu tambur mare fara sa se atinga la mulinare, la stabilitate sta bine, poti sa ridici lansetele pana pe la vreo 65-70 de grade, pare destul de sanatos
dezavantaje : finisajele sunt sub orice critica, sistemul de strangere nu e cel mai stralucit, are foarte multe piese detasabile si te mai trezesti fara ele, suportii spate sunt de platic, geanta e si aia cam rudimentara.

daca vrei si mai ieftin, gasesti in niro un rodpod in jur de 100ron cu 5 posturi, 4 picioare pozitionate fata -spate

daca vrei si mai ieftin ia-ti picheti, pescuiesti mult mai eficient cu ei

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: Rod pod

Mesaj de iulian_ionita » 01 Oct 2009, 00:02

multumesc pt. sugestii...ideea e ca as vrea un rod pod pe care sa-l folosesc numai in anumite ocazii, in rest folosesc picheti, de aceea vreau ceva mai ieftin...stiu ca nu pot avea pretentii calitative mari la ceva relativ ieftin, dar nici sa-mi iau vreo gioarsa, asa mai pun cateva mil. si am rezolvat problema...cred ca ma duc maine pe la expo aventuri, poate gasesc ceva
fire intinse....si rod pod stabil :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”