cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Oct 2009, 21:07

Foarte frumos Booghy. Esti printre putinii care apreciaza delta in sine, nu neaparat prin numarul si dimensiunea capturilor. Felicitari si ... ---<>< !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 08 Oct 2009, 00:58

bravo **== cred ca la anu am sa incerc prima mea iesire in primavara in delta,pt ca nu mai am rabdare :D

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 08 Oct 2009, 17:21

In primavara la salau!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 08 Oct 2009, 19:36

da la somn :D =P~ 8->

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 09 Oct 2009, 22:25

Corect! :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Oct 2009, 00:15

Zamfi, ce mai faci baiatu"? Te-ai tras la barlog? Vine iarna?
Eu am profitat de ultimele zile frumoase si mi-am inmuiat firele in apa murdara si fara de perspective a Somesului. Au fost mai mult niste iesiri in care, impreuna cu Radu, am depanat amintiri din delta si am mai planuit o eventuala expeditie in anul viitor.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 13 Oct 2009, 09:22

sorine,nimic,nimic pe somes?da lasa macar ai iesit din oras.si o albitura daca prinzi si te dai cu ea pe la nas tot e ceva superb. :) oricum delta e delta,apropo anul asta cel mai greu a fost sa prind albituri,cel putin pe dunare nimik scadea la greu ,am fost nevoit sa imi prind de pe canal si sa le car pe dunare sa pot da la salau. :)) trece cumva si iarna asta si la primavara iarasi planuri si vise de prins monstrii =P~

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Oct 2009, 01:26

Sebi, dupa cum am spus, Somesul nu mai poate oferi prea multe inafara de poluarea de la Dej, cianurile de la Transgold si peturile aruncate de "civilizatii" nostri concetateni. Era sa uit de sutele de balastiere care modifica de la un an la altul albia apei. Cei care ar trebui sa gospodareasca apele nu fac nimic sau fac prost. Nu mai ramane altceva de spus... decat : DELTA... I"ll be back ! >:)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 14 Oct 2009, 12:38

sorin iti inteleg pesimismul vis a vis de somes,da ai dreptate cu poluarea si mizeria lasata de asa zisi pescari,dar credema somesul uneori iti poate oferi surprize placute,si uneori poate deveni un surogat pt delta.peste inca mai este si la fel ca in delta trebuie sa ai rabdare sa cauti locuri si timpul potrivit pt a putea prinde ceva peste.uite si eu am facut o iesire acum recent si nam prins decit obleti dar a fost o iesire pe cinste si am facut planuri pt delta,iar cam jumatate de zii asa in timp ce pregateam o friptura si un vinulet,am strans doi saci menajeri de 65l plini ochi cu peturi conserve si alte urme ale romanismului ,ba chiar mam si amuzat copios cind am gasit o punga de3kg cu boilesuri cu aroma de octopus, goala evident,iti dai seama ce sperante isi faceau domnii care au achizionato :)) la un pret, te asigur destulde romanesc :D .oricum obletii prinsi mau facut sa inchid ochii si sa visez la salaii si somnii ce ma asteapta la coltul meu de paradis o:-)

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 14 Oct 2009, 20:09

B'na seara!!! :D Cine mah sa se traga la ...Eu? Am inceput sa caut alternative la Delta...Duminica am batut Oltul,zona Avrig -Scoreiu si am ramas entuziasmat de ce locuri am gasit! Am acolo colegi de pe rapitori asa ca sunt bazat! :D In rest , pe Mures nu am mai reusit mare lucru...Acum daca se raceste vremea ,poate ,poate...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 15 Oct 2009, 01:20

"neatza cu Sorin si Zamfi... :)) !!! Alternativa la delta n-ai sa gasesti in veci! Nici pe Mures, nici pe Olt, nici pe alt curs de apa. Zamfi, prietene, tot ce este intre doua "delte" este doar o amagire. As fi fericit sa am la indemana Muresul si Oltul sau Siretul si Prutul, care nu se pot compara cu niste rauri muribunde ca Somesul si Lapusul. :-< Ar insemna 11 luni mai "usoare" pana la K1 cu crapii din delta. :D .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 15 Oct 2009, 09:18

concluzia ta sorine e sa stam in casa pina vine vremea de mers in delta si sa nu ne mai amagim.stai tu :)) si sa stii ca pescuitul nu inseamna doar k1cu crapii in delta [-x .hai sa mergem la o partida de albituri pe somes sau lapus ,facem un platou ,eu dau vinul si sa vezi cai alta viata decit in casa la tv :D batrane te astept la cotitura si mai ales sa ne facem planuri si sa visam impreuna pt la anul ,pt ca in fond vorba lui toma "delta se tot repeta ,pregatirile si visele sunt cele mai frumoase" 8->

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 16 Oct 2009, 19:28

Corect! Deci..."Betele!Unde sunt betele?" =))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 17 Oct 2009, 03:54

linga bicicleta rosie :D ma vad nevoit sa reamintesc regulamentul =))

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 17 Oct 2009, 17:41

:D
Prind nu prind nu ma intereseaza!Important este sa prinzi tu, sa vezi ce activitate binefacatoare este...

Aaaaa si atentie:alcoolul diminueaza reflexele pescarului...Asa ca dupa citirea regulamentului te "tai" de la cana de sampanie... :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”