Naluci pentru stiuca

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Naluci pentru stiuca

Mesaj de roby » 13 Noi 2008, 23:46

As dori si eu o parere a dumneavastra pentru ca sunt in ,,pana,, :D
La ultimele mele partide de pescuit la stiuca nu am prea fost multumit de rezultatetele mele de aceea apelez la ajutorul dumneavoastra.
Cam ce naluci ati folosi dumneavoastra in acest anoimp- voblere,twistere,lingurite ... modele ,culori,si tot ce mai caracteizeaza naluca respectiva.
Va multumesc si va doresc fir intins!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de doru » 14 Noi 2008, 22:09

Cand stiuca are ''activitate''si este bine reprezentata in apa in care o cauti,merge de obicei cam la toate.Sunt si exceptii,zile cand este pretentioasa la tot ce-i dai.Atunci bati apa de pomana ,indiferent ce vobler sau altceva ai pus.Rezultate se obtin cu linguri oscilante ,rotative dar recuperate incet si la diferite adancimi.Voblerele cu vibratii accentuate ,recuperate lent si cu miscari de schimbare a evolutiei in apa ,pot da unele satisfactii,de preferat sa aiba burta colorata in rosu sau portocaliu.In perioada rece,o cauti mai la adancime ,unde s-au refugiat pestisorii si recuperezi de la fundul apei pana spre suprafata.Recuperare lenta cu mici smucituri si schimbari de evolutie si directie.Daca cunosti o apa bine,ai sa observi ca atacul stiucii asupra pestisorilor,are loc zinic si cam pe la aceleasi ore,dupa care este pauza totala.Daca a mancat bine mai vaneaza peste doua trei zile si ignora total orice voler sau lingura ii dai.Deci vobler scufundator,linguri duse pana la fundul apei si recuperare lenta.

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de roby » 16 Noi 2008, 19:02

Ati putea va rog sa imi dati iste exemple de linguri rotative adica cam ce culori, marimi si poate chiar si o firma :D .
Multumesc mult
FIR INTINS!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de doru » 16 Noi 2008, 21:58

roby scrie:Ati putea va rog sa imi dati iste exemple de linguri rotative adica cam ce culori, marimi si poate chiar si o firma :D .
Multumesc mult
FIR INTINS!!!
La lingurile rotative nu am tinut sa am de firma,am avut si Meps,dar nu pot zice ca a fost ceva deosebit.Am facut eu cateva rotative,dar din paleta de la unele oscilante pe care le-am pus pe ax.Se rotesc de ramai masca,am avut cele mai bune atacuri,simti rotatia din greu si te doare mana.Marea problema este ca rasuceste firul cu toate ca pui lamela anti-rasucire.Rasucirea strica firul repede pana la rupere.Ca si culori sunt bune cele nichelate- cromate,sau cele destepte care sunt argintate.Astea merg cam pe toate apele,mai merg cele cuprate sau mai galbui ,cand apa este limpede.Consider ca o margica de culoarea rosie [tinta],ce se monteaza pe ax deasupra triplei creste oarecum sansele.
Am prins stiuca pe dunare la placuta cu care dadeam la crap in timp ce o recuperam pt. reincarcare cu mamaliga.Deci orice varianta are sanse egale.Nu da banii pe scumpeturi ca nimeni nu garanteaza ca o sa prinzi ceva.Gramajul de la 4 gr. in sus,dar nu exagera.Depinde de marimea ex. din apa pe care o bati.Oricum nu lucra cu linguri mici care nu se rotesc ca sa atate atacul.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de mircea13 » 24 Dec 2008, 11:25

Salut. La stiuca trebuie sa folosesti totul la scara mai mare. Rotative nr 4 sau5, oscilante mari de la 1o gr in sus cum ar fi irlandeza, dolingher,paleasca,,voblere mari de la 1o cm in sus dar si cele care imita o stiuca si sunt din plastice moi ,sau muste artificiale foarte mari facute din pene de cocos( negre,rosii,galbene). mai poti folosai in afara de culorile clasice alb mat, alb argint,alb nichelat, galben alama, cupru, si rosu,galben fluorescent, portocaliu,negru,albastru,verde, sidef,si orice culoare vrei tu.( vazi prin cataloagele firmelor specializate) Anul acersta nici prin Delta Dunarii stiuca nu a prea mancat bine cu unele mici exceptii. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de danipa » 17 Feb 2009, 14:27

mda...cred ca sunt in masura sa-ti dau un mic sfat in acest domeniu.
eu folosesc numai voblere pt ca la table nu ma prea d-au in vant.
am folosit si am avut mari succese rau la un vobler de la salmo care se numeste slider e bestial sunt diferite culori am mai multe dar nu are rost sa te incarc iti zic numai 2 mondiale cap rosu si restul alb si cel de-al 2 lea este exact un biban http://www.totalfishing.ro/salmo-slider ... p-164.html aceeasi forma esti si primul numai ca ti-am zis difera culorile.a... era sa uit am mai folosit si folosesc mai multe voblere de la rapala se numeste skitter pop , bun rau si asta http://www.clubafaceri.ro/director/stan ... cm_7g.html
fir intins !

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de Driscu Radu » 18 Feb 2009, 09:24

In momentul cand nu tragea stiuca la nici o naluca clasica(rotativa, vobler,oscilanta), indiferent de marime am prins sau sa prins in zona la cicade sau spiner cu twister verde sau rosu pe carlig, sau linguri oscilante frunza de salcie mici 3-7 gr., idem la rotative.

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de roby » 18 Feb 2009, 16:39

Damipa si eu folosesc mult voblerele dar mai folosesc si twistere si mai rar linguri , cam folosesc de toate dar si preferatele mele sunt voblerele. Si am si eu un slmo slider 7 RHS dar deabea incat sa il folosesc . Voblerele mele preferate sunt salmo , sunt de calitate ,nu mi se par foarte scumpe si poate si ca cele mai multe voblere le mele sunt de la salmo. Rapala nu prea stiu cum e ca nu prea le folosesc dar am primit un RNR de l cineva si mi se pare in regila , acuma nu stiu cum sunt restu .
Fir intins!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de danipa » 18 Feb 2009, 18:50

acum totul e in functie de tine trebuie sa te joci mult cu el la mal sa vezi evolutia,ce sa zic...nu stiu uite eu am avut succes cu el

Avatar utilizator
benni
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 05 Iul 2009, 17:59

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de benni » 05 Iul 2009, 19:14

favoritul mu este rotativa , mepps aglia, culoare portocalie ,nr 4-5 la vobler e salmo hornet 6-7 cm culoarea bibanului sau rosu cu galben , la lingura dam effzet 16 gr argint =D>

Avatar utilizator
the_pisoi
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2009, 23:33

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de the_pisoi » 05 Oct 2009, 00:04

in primul rand nu exista naluci prinzatoare sau nu cand vorbim de stiuca. se stie bine ca stiuca ataca de regula cam tot ce misca! in mare parte treaba e facuta de lanseta care daca nu este bine echilibrata ne impiedica sa simtim atacurile si asta e o mare problema in momentele in care musca slab sau refuza sa urmareasca artificiala! cat despre lingurite parerile sunt impartite! unii vor grele altii usoare etc! eu sunt adeptul oscilantei si nu am avut aproape nici o partida ratata! sunt si cazuri speciale in care mai cercetam zone necunoscute! pe lista preferatelor pot pune dolinger, tzak, frunza, piscot iar ca marci pot da berti, profi blinker, gipo, dar si unele chinezisme de bazar care au o evolutie vioaie in apa si pot da rezultate bune. in zilele bune stiuca poate fi prinsa cu orice stil de recuperare: continua, cu intreruperi, jucata, etc dar in zilele in care musca mai slab folosesc aceeashi metoda ca la twister cu recuperare in dinti de fierastrau. si aici ajung din nou la lanseta care trebuie sa fie destul de sensibila sa perceapa atacurile care survin de obicei in momentul caderii linguritei.fiind un atac scurt si nu prea puternic. sa iti dau un exemplu eu folosesc un mitchel premium spin 2.70 15-45g cu o mulineta abu garcia cardinal si fir mono t-force 0.25 de la trabucco si asta e cam deajuns sa imi transmita orice muscatura din partea lu doamna! dar sunt si cazuri in care potzi sa dai de faci scurta la mana, daca nu e :-?? nu e! rahat in traista :D

Avatar utilizator
Ilarion
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 15 Iun 2009, 23:53
Contact:

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de Ilarion » 05 Oct 2009, 09:33

Asa e the_pisoi : nu exista naluci prinzatoare. Azi poti prinde cu ceva maine cu altceva.
La rotative numarul 1 pentru mine este Mepps Lusox Galbena : are ceva anume de starneste atacurile :D . Dam-urile, Mosca, Berti iar sunt prinzatoare

La oscilante sunt fan Berti (in primul rand calitate/pret) : Linx, Doli, Piscot, Para. Am avut rezultate si la oscilante cumparate de la Dragonul Rosu la 2-3 maxim 4 ron de 10-30 de gr.

Twistere - pe departe cel ce mi-a salvat multe partide ratate a fost Relax Kapyto Ripper culoare Alb-glitter. Am mai prins si la alte culori si modele (verde glitter, alb, alb cu rosu, rosu, negru cu alb si rosu, ..)

Voblere - in ultimul rand le-am cam ocolit probabil nemultumit de rezultate (am incercat Salmo Skinner, Salmo Pike, Salmo Slider, Salmo Sting, Rapala RNR, Cozma dar cel mai mult am fost multumit de popere : Salmo Pop si Rapala Skitter Pop (asta in perioada cand stiuca se arunca sa manance la suprafata).

SpinnerBait - modelul de la Berti salcie am avut niste partide salvate cu el
Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de old_radu » 05 Oct 2009, 20:47

...daca tot s-a pomenit de Berti...nu uitati "ES"-ul
...cred ca este pe primele locuri in randul oscilantelor care prind stiuca... ;)

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Ilarion
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 15 Iun 2009, 23:53
Contact:

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de Ilarion » 06 Oct 2009, 08:56

Uite ca am si vreo 2 modele de ES dar ce nu-mi place la ele gramajul prea mic :D (am prins cu ele dar nu prea am insistat).O sa cumpar si 2-3 ES-uri Gigant
Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de ionutniculae » 25 Noi 2010, 13:30

Si eu sunt fan berti, si cred ca ati uitat linx, stres in fire
Never give up

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”