Boilies tare - Anti Somn Pitic

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
magicianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 15 Iul 2009, 22:48

Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de magicianu » 07 Oct 2009, 10:57

Salutare,

Cum scapam de somnu pitic? E vorba de o balta cu densitate foarte buna de crap, dar din pacate este prezent si somnu pitic(exemplari mai mari decat palma). Pe balta se pescuieste in 90% din cazuri la boilies(cred). Problema e ca somnu pitic mananca boiliesurile, le roade de zici ca is solubile :) mai ales pe cele cu miros de peste. Cele dulci mai au sansa, dar tot nu scapa de gura somnului pitic.

Din ce am observat pestele nu poate sa manance boiliesurile de la Solar care sunt foarte tari, exemplu The Quench.

Puteti sa-mi dati exemple de alte bile care sa reziste la gura somnului pitic?
Daca imi fac eu bilele, ce anume ar trebui sa pun in mix astfel incat somnu pitic sa nu le tranforme in solubile :) ?

Mersi,
Ovidiu

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de carprom » 07 Oct 2009, 16:37

Incearca sa bagi 2-5% Egg Albumin in mix.
Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de mircea62 » 07 Oct 2009, 16:59

Am vazut, dar nu imi aduc aminte unde, ca se folosea un fel de plasa din plastic in care sa baga boiliesul pentru a-l proteja de raci. Cred ca solutia ar merge si in acest caz.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de florentiniuga » 07 Oct 2009, 17:37

Deci asta e impricinatul
Black Bullhead (Ameiurus melas).png
Cea mai cunoscuta metoda este infasurarea boiliesului de carlig in... dressul doamnei (deparfumat) :D sau orice alta plasa cat mai fina. Uite un exemplu.

dar mai sunt cateva metode de a-l evita. Una este pescuitul cu porumb tare, tigernuts sau boiliesuri cu aroma de pinneaple, care se pare ca nu-i place. O alta metoda este folosirea momelilor de plastic si o alta, de tip mecanic (e vorba de mecanica monturii), este folosirea unui combi-link cu amnesia si textil suplu, care sa se miste la cea mai mica atingere (cu boilies critic echilibrat) si sa nu-i permita sa muste bila dar care va fi luata usor de "aspiratorul" crapului. In toate cazurile insa, ramane totusi varianta agatarii intamplatoare, de exterior sau chiar de gura dar oricum in proportie mult redusa.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine


Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de mariusangler » 08 Oct 2009, 07:43

magicianu scrie:Salutare,

Cum scapam de somnu pitic? E vorba de o balta cu densitate foarte buna de crap, dar din pacate este prezent si somnu pitic(exemplari mai mari decat palma). Pe balta se pescuieste in 90% din cazuri la boilies(cred). Problema e ca somnu pitic mananca boiliesurile, le roade de zici ca is solubile :) mai ales pe cele cu miros de peste. Cele dulci mai au sansa, dar tot nu scapa de gura somnului pitic.

Din ce am observat pestele nu poate sa manance boiliesurile de la Solar care sunt foarte tari, exemplu The Quench.

Puteti sa-mi dati exemple de alte bile care sa reziste la gura somnului pitic?
Daca imi fac eu bilele, ce anume ar trebui sa pun in mix astfel incat somnu pitic sa nu le tranforme in solubile :) ?

Mersi,
Ovidiu
The Quench nu-i plac ,stai linistit.Pe balta se pescuieste 100% la boilies pentru ca la porumb nu merge!!!! =P~ in rest bile cu fructe si mai discutam deseara pe lac.O varianta este sa folosesti pentru bile de carlig Granite Mix de la Nutrabaits. :-w Oricum nu stiu cum dati de ei,eu in doi ani nu am prins nici unul!!!!! =))
Ultima oară modificat 08 Oct 2009, 07:45 de către mariusangler, modificat 1 dată în total.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de mariusangler » 08 Oct 2009, 07:44

mariusangler scrie:
magicianu scrie:Salutare,

Cum scapam de somnu pitic? E vorba de o balta cu densitate foarte buna de crap, dar din pacate este prezent si somnu pitic(exemplari mai mari decat palma). Pe balta se pescuieste in 90% din cazuri la boilies(cred). Problema e ca somnu pitic mananca boiliesurile, le roade de zici ca is solubile :) mai ales pe cele cu miros de peste. Cele dulci mai au sansa, dar tot nu scapa de gura somnului pitic.

Din ce am observat pestele nu poate sa manance boiliesurile de la Solar care sunt foarte tari, exemplu The Quench.

Puteti sa-mi dati exemple de alte bile care sa reziste la gura somnului pitic?
Daca imi fac eu bilele, ce anume ar trebui sa pun in mix astfel incat somnu pitic sa nu le tranforme in solubile :) ?

Mersi,
Ovidiu
The Quench nu-i plac ,stai linistit.Pe balta se pescuieste 100% la boilies pentru ca la porumb nu merge!!!! =P~ in rest bile cu fructe si mai discutam deseara pe lac.O varianta este sa folosesti pentru bile de carlig Granite Mix de la Nutrabaits. :-w
Cat despre pescuitul acolo cu porumb tare,nu este permis [-x
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de florentiniuga » 08 Oct 2009, 07:57

Despre ce balta vorbiti fratilor? Poate daca stiam dadeam raspunsul mai la obiect. Oricum stupid sa existe o balta pe care sa fie interzis pescuitul la porumb cu boaba tare sau moale, doar la carlig.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de mariusangler » 08 Oct 2009, 08:50

florentiniuga scrie:Despre ce balta vorbiti fratilor? Poate daca stiam dadeam raspunsul mai la obiect. Oricum stupid sa existe o balta pe care sa fie interzis pescuitul la porumb cu boaba tare sau moale, doar la carlig.
E vorba despre carpodromul Topolovatu Mare din jud. Timis.Cat despre Ovidiu ,mai are timp sa de dumireasca in weekendul acesta,a fost doar o data si cam nepregatit.Conducerea lacului nu permite pescuitul la cereale nepreparate(nici nu este nevoie)pestele raspunde mult mai bine la boilies.Totul este sa cauti crapul si nu somnul pitic.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
magicianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 15 Iul 2009, 22:48

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de magicianu » 08 Oct 2009, 10:47

Multumesc de raspunsuri.

Tocmai pentru ca eram nepregatit data trecuta, acum incerc sa ma documentez cat mai bine ;) Macar cu teoria sa stau mai bine, daca cu practica e mai greu:P De plasa respectiva in care se infasoara boiliesu am facut rost, mai ramane problema la boiliesurile cu care o sa momesc :)

Pana la urma pe langa toate aceste metode ramane sa fac ce a zis Marius: sa caut crapu si nu somnu pitic :D

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de tavimai » 04 Noi 2009, 01:44

Cam tarziu gasii problema,
Care-ar fi pe-acolo schema ;
Mai intai tot somnu-l prinzi,
Si-apoi ,...cu crapul te destinzi !
=))

Avatar utilizator
Und37c0v37
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 10 Feb 2009, 20:51

Re: Boilies tare - Anti Somn Pitic

Mesaj de Und37c0v37 » 30 Ian 2010, 00:19

trigga home made
am pescuit in 2 locuri cu o populatie de somn pitic foarte mare si nu am prins niciunul
P.S :sa nu fie o partida mai scurta de 48 de ore pt k probabil nu vei prinde nici crap :D ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”