Sa ajutam un om!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Sa ajutam un om!

Mesaj de Alberto » 02 Oct 2009, 21:22

Text original ,
Salutare tuturor , ma numesc Lucian Marogel am 24 de ani si in urma cu aproximativ 2 ani am avut un accident auto din care m-am ales cu fracturi la ambele picioare, timp de un an si 6 luni am avut mai multe operati esuate la spitalul nr 1 din Craiova si apoi D-zeu mi-a adus in cale un Dr. de la spitalul militar Bucuresti si dupa doar o singura operatie am scapat de acele dureri ingrozitoare si acum ma pot misca mai usor ba chiar pot sta putin in carut. Ca sa pot merge din nou in picioare mai am nevoie de inca 3 sau mai multe interventi chirurgicale incepand cu luna decembrie si de o proteza de sold care costa in jur de 3000 de euro.

Rugamintea mea este: daca vreo unul dintre voi stie pe cineva care poate ma rezolve cu aceasta proteza sau vrun sponsor ceva, nu stiu. Vro ideie ceva cum sa fac rost de acesti bani. Astept idei si propuneri.

http://i27.tinypic.com/2mr8v9f.jpg

Rog si eu un moderator daca se poate sa treaca acest subiect ca important, sa nu i se piarda urma, astfel sper ca ma poate ajuta cineva.

O zi buna
Multumesc pentru intelegere

Imi merge netu, deocamdata, Pot sa comfirm cele spuse de ratza, si sa ii multumesc, acela este contul in care binevoitori pot dona orce suma, pt a putea merge din nou.

Deteli despte acident, pentru cei interesati:
Lucram la o firma de instalat antene prin satelit si umblam mult prin tara. Intro zi de dumimica pe 7 oct 2007 nu duceam de la Valcea la Petrila, eu si alti trei colegi si pe undeva prin Polovragi a adormit soferul si am lovit o borna kilometrica, un copac si sa oprit in cel de al doilea. Soferul nu a patit nimic(i sa deschis airbagul) cel dim dreapta a decedat pe loc(ia fost perforat spatele de stalpul care desparte cele doua usi) cel de langa mine din spate nu a avut nimic(a stat intins jos, masina nu avea decat doua locuri. noi fiind in duba, iar eu am avut fractura de glezna picior drept, fractura de sold picior stang. tasare culoana vertebrala, fractura mandibula si rupti trei dinti, si multe alte zgarieturi.
Ajuns la spitalul de urgenta Targul Jiu si trimis la Craiova pe motiv ca nu au ce sa imi faca. La craiova m-au operat in urgenta la piciorul drept si la stangul dupa cinci zile pt ca a trebuit o placa DHS si am asteptat sa-mi vina pt ca spitalul nu avea. (asta stiu de la ai mei pt ca eu nu imi aduc aminte, m-am trezit dupa cateva zile de la accident). Toate bune pana aici, mi-au zis ca in doua luni o sa pot din nou sa merg. dupa o luna a aparut infectia la piciorul drept, am fost reoperet si nu a mai aparut infectia la dreptul dar a ramas talpa oproape dreapte in loc sa ramana la 90 de grade. In decembrie 2007 a avarut infectia si la piciorul stang si de aici si durerile insuportabile. Din decembrie 2007 pana in august 2008 au mai urmat inca patru operati toate pt acelasi scop, curatarea infectiei de la sold. Dupa aceste operati esuate am intalnit un doctor de la spitalul militar Bucuresti care ma si operat in martie 2009 si am scapat de acele dureri ingrozitoare si de noptile albe dar si de portiunea aceia de os infectat care trebuie inlucuit cu o proteza. Acum ma put misca prin pat pe aici, pot manca normal si chiar pot sta iintrun carut cu care mai ma scot ai mei putin pe afara, Ca sa pot merge trebuie sa astept circa 4 luni pt a se vindeca bine vechiile operati si in acest timp trebuie sa strang cei 3000 de euro pt proteza. Deci daca ma ajuta D-zeu mai am nevoie doar de trei operati(glezna piciorul drept, alungire tendoane genunchi stang si punere proteza sold piciorul stang, si de bani pe care sper ca ii pot strange cu ajutorul vastru.
VA MULTUMESC

Postez si eu nr de cont cel care mi la postat si colegul Ratza, unde daca doriti puteti face donati:

nr cont: RO20BRDE170SV54450801700
Titular: MAROGEL OVIDIU-LUCIAN

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de tavimai » 05 Oct 2009, 23:39

Exista un om care se ocupa cu asa ceva ,si se lauda cu asta la otv pe vremea cand se pregatea sa candideze la primaria capitalei .Acolo ar merita sa incerci pentru ca altii si-au rezolvat problema cu el ,stiu eu.Nu-i scriu numele aici pentru ca este suficient de cunoscut si nu cred ca-i cazul acum sa-i facem reclama .

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Alberto » 06 Oct 2009, 21:43

omul despre care este vorba nu vrea sa apara pe la TV poti da un mp

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de tavimai » 08 Oct 2009, 13:12

ai MP !

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 09 Oct 2009, 01:18

Multumesc domnului Alberto pentru sustinere.
Eu sunt persoana in cauza, ma ocup cu electronica dar pot sa spun ca imi place si pescuitul si am ceva cunostiinte in domeniu, dunarea fiind destul de aproape.

Ieri s-au implinit 2 ani de la tragicul accident, 2 ani de cand mi-am pierdut bunul coleg si prieten Viorel Becheanu, 2 ani de cand am ramas imobilizat la pat, 2 ani de cand viata mi sa schimbat radical.
Luni a fost sora mea la banca si a verificat contul si pot sa spun ca sunt putin surprins, suma fiind doar de 185 ron. Sa inteleg ca doar cei care m-au sustinut de la inceput si m-au incurajat, au donat. In momentul de fata mesajul meu fiind pe cel putin inca 10 forumuri si avand peste 4000 de vizualizari. Din cei 4000 nu cred ca au donat mai multi de 200, cum nu cred ca cei care au donat, au donat valoare de sub 1 ron. Pentru inceput m-am gandit ca e vorba de criza, dar mi-am dat seama ca nu e vorba de bani (1 ron oricare dintre noi il poate face, chiar si eu) ci de gestul in sine, nu stiu daca e chiar atat de greu sa notezi contul pe o agenda care o porti cu tine sau in telefon, si cand treci pe langa o banca sa opresti sa astepti 5-10 minute la coada si sa depui un leu pentru ca cineva sa poata merge.
Am observat ca sunt trei tipuri de oameni: cei carora le pasa si pe aceasta cale le multumesc, cei care nu nu le pasa si doar isi spun in gand ''saracul de el'' si cei care chiar nu ii interesaza ca iti e rau, ba chiar iti fac si mai mult rau si acesti oameni daca ii poti numi oameni, mi-au furat mie telefoanele (al meu si al mamei mele) cand eram internat la spitalul din Craiova,chiar de langa mine eu fiind dupa operatie.
Mesaj pentru cei 3800 care inca nu au donat: Stiu ca va-ti zis ca si cu un ron si fara tot asa este, dar nu este tot asa,conteaza si un ron, pentru ca daca ati dona si voi cate 1 ron acum as avea 30-40% din suma,nu pana in 2% cat am acum. Oare inainte sa ganditi asa va-ti imaginat ce inseamna sa fi imobilizat la pat si sa depinzi de altcineva sa iti aduca mancare,apa si cele necesare pt a-ti face nevoile, si mai rau persoana care e permanent cu tine(in cazul meu sora mea) sa fie pe afara si tu sa vrei s-o suni pt ca ai nevoie de ceva si sa constati ca nu ai semnal la telefon si trebuie sa te misti si sa te ridici mai sus pt a avea semnal si picioarele nu te ajuta deloc, oare va-ti gandit?
Va multumesc pentru intelegere.
Ultima oară modificat 09 Oct 2009, 01:25 de către Lucian Marogel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 09 Oct 2009, 01:23

tavimai scrie:Exista un om care se ocupa cu asa ceva ,si se lauda cu asta la otv pe vremea cand se pregatea sa candideze la primaria capitalei .Acolo ar merita sa incerci pentru ca altii si-au rezolvat problema cu el ,stiu eu.Nu-i scriu numele aici pentru ca este suficient de cunoscut si nu cred ca-i cazul acum sa-i facem reclama .
Cat despre televiziune stiu ce inseamna, cunosc pe cineva care a apelat la o televiziune si, dupa ce l-au facut in ultimul hal, au spus ca are si ce nu avea, nici bani promisi nu ia vazut.
Sper ca cu ajutopul vostru sa pot strange suma necesara, pana in decembrie, daca nu, mai astept, cum am stat 2 ani in pat fara nici o speranta, o sa mai stau inca 2 daca e nevoie, macar acum sper ca o sa pot merge.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de nagy victor » 09 Oct 2009, 11:17

@ Lucian

ma numesc N.Victor , si eu am probleme , dar nici pe departe nu atit de grave ca ale tale (multumesc lui DUMNEZEU ca sunt asa cu sunt !), trebuie sa stii ca nu multi au posibilitatea de a ajuta pe altii , sper sa nu te dezamageac , dar prea putini bani vei aduna de pe astfel de site uri , televiziunile , dupa cum ai scris si tu , marea majoritate sunt interesate doar de audienta (nu toate) nu si de suferinta celui in cauza !
parerea mea este ca ai avea sanse mai mari daca te -ai adresa direct unor oameni de afaceri f. bogati din tara (si avem destui carora 4000 e. este o suma modesta , chiar si in criza)
iti doresc m. succes in demersul tau de a aduna suma necesara protezei , iti doresc m sanatate si fericire , iti doresc sa poti umbla pe picioarele tale !

ps .
sper ca nu te deranjeaza daca postez mesajul tau si pe un alt site , maca ratit sa fac si eu !
si nu uita :

'' SPERANTA MOARE ULTIMA !!! "
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de tavimai » 17 Oct 2009, 00:21

Lucian Marogel scrie:
tavimai scrie:Exista un om care se ocupa cu asa ceva ,si se lauda cu asta la otv pe vremea cand se pregatea sa candideze la primaria capitalei .Acolo ar merita sa incerci pentru ca altii si-au rezolvat problema cu el ,stiu eu.Nu-i scriu numele aici pentru ca este suficient de cunoscut si nu cred ca-i cazul acum sa-i facem reclama .
Cat despre televiziune stiu ce inseamna, cunosc pe cineva care a apelat la o televiziune si, dupa ce l-au facut in ultimul hal, au spus ca are si ce nu avea, nici bani promisi nu ia vazut.
Sper ca cu ajutopul vostru sa pot strange suma necesara, pana in decembrie, daca nu, mai astept, cum am stat 2 ani in pat fara nici o speranta, o sa mai stau inca 2 daca e nevoie, macar acum sper ca o sa pot merge.
Daca este reala problema ta,si eu asa cred, nu este corect sa pui problema asa si nici macar sa nu citesti cu atentie un mesaj care ti se adreseaza in scopul de a te ajuta !In mesajul de mai sus cat si in cel privat eu nu te-am indrumat la nici o televiziune !Dovedesti prin aceasta tendinta de a trata superficial problema sau chiar dezinteres !Sau mai concret ce te intereseaza ? Proteza sau banii ? Consider ca ar fi corect sa te agati de orice sansa pentru a rezolva problema !Atentie !Se poate interpreta ca nu urmaresti decat sa obtii bani respectivi de la cei care au sufletul sau punga "mai mare" !(poate fi o explicatie pentru suma aia mica ,nu ? )Decat sa faci referiri la televiziuni mai bine ne-ai fi comunicat daca ai incercat calea indicata de mine in MP si cu ce rezultate !(si acolo primul pas se face tot din mouse ! )

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 21 Oct 2009, 01:48

Salut Tavi, si scuze de intarziere dar nu prea imi merge netul.Deci problema mea e chiar reala uite si un articol dintr-un ziar de atunci:
Oboseala accentuata face noi victime pe soselele gorjene. Ieri de dimineata, un barbat din judetul Dolj a decedat si un altul a ajuns în stare grava la spital, dupa ce soferul autoturismului în care se aflau ca pasageri a adormit la volan. Accidentul de circulatie a avut loc în afara localitatii Polovragi, când Lucian Popa (40 ani), din comuna Dabuleni, judetul Dolj, în timp ce conducea autoutilitara marca Volkswagen Caddy, pe DN 67, în afara localitatii Polovragi, pe fondul oboselii accentuate, a adormit la volanul masinii, a parasit partea carosabila, s-a izbit violent de o borna kilometrica si s-a oprit într-un copac, de la marginea drumului. În urma impactului, Viorel Becheanu (31 ani), din comuna Dabuleni, a decedat pe loc, iar Ovidiu Marogel (22 ani), din aceeasi localitate, a ajuns în stare foarte grava în spital.
Loredana Turneanu
Cat despre mesaj pe privat, nu am primit nici un mesaj de la tine, cel care a postat mesajul cu problema mea este Ovidiu (Alberto) el vazand mesajul meu pe un alt forum si la postat si el aici si poate lui i-ai trimis mp, eu inregistrandu-ma mai tarziu aici, si nici macar nu stiu despre ce om cu bani e vorba, si sunt interesat de proteza nu de bani in sine, am postat prima data acest mesaj pe forumul de electronica (eu ocupandu-ma cu electronica) pentru a-mi spune oful, si colegi de acolo m-au incurajat si m-au indrumat pt a-mi deschide un cont ca sa ma ajute si ei cum pot si de aceia am deschis contul, nici decum pentru a incerca sa strang niste bani ca asa mi-a venit mie, scuzati-mi scrisul daca mai am greseli dar e intuneric in camera si nu prea vad tastatura eu stand in pat pe spate si tastatura deasupra, daca as putea as aprinde becul pentru a nu mai ma chinui la lumina tv-ului sau mai bine as sta in fund cum sta un om normal la PC, dar asta este am trecut prin perioade in care nu ma puteam misca ca sa ma plang acum.
poate fi o explicatie pentru suma aia mica ,nu
3000 de euro e o suma mica? O fi, dar nu pentru mine care traiesc dintr-o pensie de handicap de 280 ron+330 ron cat primeste sora mea ca ingrijitor, si specific acesta fiind tot venitul familiei. Oare stiti ce inseamna sa faci 7 operati (anestezi) intrun an si sa iti albeasca parul in cap la varsta de 24 de ani,va-ti imaginat ce inseamna sa fi imobilizat la pat si sa depinzi de altcineva sa iti aduca mancare,apa si cele necesare pt a-ti face nevoile, si mai rau persoana care e permanent cu tine(in cazul meu sora mea) sa fie pe afara si tu sa vrei s-o suni pt ca ai nevoie de ceva si sa constati ca nu ai semnal la telefon si trebuie sa te misti si sa te ridici mai sus pt a avea semnal si picioarele nu te ajuta deloc, oare va-ti gandit?Ma opresc aici pentru ca deja incep sa imi curga lacrimile, uneori regret ce nu ma aflam pe scaunul din dreapta unde se afla bunul meu prieten si coleg VIOREL BECHEANU, au trecut 2 ani si deja l-au uitat, cum m-au uitat si pe mine cei pe care ii credeam prieteni.
''Tavimai'' astept mesajul pe privat de la tine despre persoana care crezi tu ca ma poate ajuta.
Multumesc pentru intelegere.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de tavimai » 21 Oct 2009, 12:25

Ai un MP !SPER SA-TI FIE DE FOLOS !Disperarea trebuie sa te determine sa te agati de orice sansa !Succes !

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Alberto » 21 Oct 2009, 21:19

tavimai ,iar mi-ai trimis mp mie si nu lui Lucian

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de tavimai » 22 Oct 2009, 03:34

Alberto scrie:tavimai ,iar mi-ai trimis mp mie si nu lui Lucian
Ba la amandoi ca sa fie sigur ! =))

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 03 Dec 2009, 00:54

Am fost la control la dr, si mi-a spus ca nu sunt vindecat complet pentru a incepe operatiile, si sa mai astept pana la primavara, tinand cont ca am avut infectia in os 1an si 5 luni si cei din Craiova nu au reusit sa ma scape de ia dupa foarte multe interventi, (el reusind dupa prima operatie) ii este teama sa ma opereze acum pentru ca exista riscul de a reaparea infectia si de aceia vrea sa mai asteptam sa se vindece bine acolo.
ufffffffff, inca 3-4 luni de stat in pat.... :(( :(( :((

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 23 Mai 2010, 16:24

Am vorbit azi cu dr si mi-a zis sa ma duc marti la bucuresti pentru a ma opera la piciorul drept...iar la stangul....cand v-oi avea bani pentru proteza....
Deci marti plec la spital si miercuri cred ca ma opereaz ... asa ca tineti-mi pumni...
Cred ca o sa imi activez net-ul pe telefon si o sa va tin la curent.
Va multumesc tuturor.

Avatar utilizator
Lucian Marogel
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2009, 00:49
Localitate: Dabuleni Dolj

Re: Sa ajutam un om!

Mesaj de Lucian Marogel » 26 Aug 2010, 15:08

La rugamintele d-lui nagy victor postez si aici cum mai ma simt si ce am mai facut.
Am fost in luna mai la spital, si m-am operat la piciorul drept la glezna, mi-a alungit tendonul, mi-a deblocat glezna şi mi-a băgat piciorul în gips apoi am purtat o orteza, dupa 45 de zile de la operatia m-am ridicat sa merg cu toate ca mi-a fost foarte grau dar am reusit, si acum pot merge dar doar intrun picior, in cel de curand operat caci la dreptul am nevoie de nenorocita aia de proteza.
Postez si cateva fotografi din spital si de acasa, sa dovedesc cele sustinute pana acum. Deci acum chiar pot merge (intrun picior si in carje).
In spital la cateva zile de la operatie:
http://i26.tinypic.com/kaqmtw.jpg
ATENTIE, nu recomand vizionarea acestei foto celor mai "sensibili" http://i27.tinypic.com/10mo4d3.jpg
La 2 luni de la operatie(de curand):
http://i28.tinypic.com/o559wk.jpg
http://i26.tinypic.com/jhu2xh.jpg

Pt a evita intrebarile deja primite pe forumul electronistilor de unde a inceput totul (adica aici: http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=40&t=45605 ) gen: ai rămas cu un picior mai scurt, sau cum???

Da, piciorul stang este mai scurt ca imi lipseste o portiune de os care trebuie inlocuit cu acea nenorocita de proteza de care tot ma patimesc sa strang bani si nu reusesc.
Cam asa arata oasele mele acum (vezi foto),ce este insemnat cu rosu este osul care imi lipseste, pe care mi-la scos dr de la Bucuresti caci era macinat din cauza infectei pe care am avut-o de la spitalul din Craiova (vezi cateva pagini mai in urma)
Imagine
Si cam asa o sa arate proteza dar mai mare (cam pana la genunchi) pe care o sa mi-o "montez" cand v-oi strange bani necesari.
Va multumesc pentru intelegere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”