Stimulator de apetit pe riuri

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Stimulator de apetit pe riuri

Mesaj de cosmake » 09 Oct 2009, 13:40

Sint intr-o mare dilema
Sint pescar de Jiu in general si in aceasta perioada apa este extrem de limpede
Crapul sare ca nebunul, il vad, dau acolo unde sare si nu prind nimic
Am dat la clasica mamaliga, la bob de porumb dulce, la bob de porumb crud, la coca facuta din piine, galbenus de ou, apa si pesmet si degeaba, doar niste mrenute mici nedemne de a le aminti.
Ma intereseaza ce stimulator de apetit sa incerc sa pun in momeala si care sa nu fie degradat de caldura atunci cind fierb mamaliga, si daca betaina la fierbere se degradeaza. Sau poate ma ajutati cu ceva retete care sa prinda pe riuri crapi si carasi
Va multumesc de raspunsuri ( daca ma ajutati ) :)

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Stimulator de apetit pe riuri

Mesaj de Butaru Gabriel » 10 Oct 2009, 10:36

Pentru mamaliga scortisosra,pt.porumb usturoi,cel mai simlu cu usturoiul mergi la plafar si ceri tinctura extract de usturoi,in borcan pui 3,4 picaturi . ;)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Stimulator de apetit pe riuri

Mesaj de stefanflorin » 11 Oct 2009, 11:11

cosmake pt Jiu poti sa pui tu mama si tata stimulatorilor in momeala. Cand nu vor muschii lui, tot cu noi capatari de experienta pleci acasa.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Stimulator de apetit pe riuri

Mesaj de pescar_s » 11 Oct 2009, 13:12

Dupa ultimele experiente poti sa pui si mama atractantilor-vorba lui Florin-dar am o gaselnita care vad ca a dat roade in toamna asta L-) -malai de tara(necernut)cu taratele mari in el, il fierbi cum stii tu mai bine sa iasa tare- iar cubuletele cca 20pe20- cam mari nu? dar numai asa am reusit sa iau ceva crap pe jiu---deci atentie cum fierbi mamaliga! este singura solutie, am incercat cu tot felul de arome si momeli- iar jiul tot jiu ramane!!! Fire-ntinse sa aveti!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”