permisul graniceresc

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentin giurgiu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2008, 21:54
Localitate: giurgiu

permisul graniceresc

Mesaj de florentin giurgiu » 16 Ian 2008, 22:16

va rog sa-mi spuneti daca a aparut vreo modificare sau abrogare la art 17 din decretul61\1981 privind posesia obligatorie la ''Frontiera Romaniei'' a permisului graniceresc sunt din giurgiu si ma gindesc ca nu mai este normal sa fiu legitimat de politia de frontiera atita timp cit trecem pe baza B.I. in tara vecina
nu vad ce rost mai are permisul graniceresc
va multumesc

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2008, 23:36

Pina cind Dunarea va fi frontiera de STAT , PG-ul va fi obligatoriu

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 21 Ian 2008, 18:46

florentin giurgiu scrie:va rog sa-mi spuneti daca a aparut vreo modificare sau abrogare la art 17 din decretul61\1981 privind posesia obligatorie la ''Frontiera Romaniei'' a permisului graniceresc sunt din giurgiu si ma gindesc ca nu mai este normal sa fiu legitimat de politia de frontiera atita timp cit trecem pe baza B.I. in tara vecina
nu vad ce rost mai are permisul graniceresc
va multumesc
Pescuitul sportiv in apele frontiera de stat se avizeaza de Inspectoratul Judetean al politiei de frontiera conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 105 din 27 iunie 2001 privind frontiera de stat a Romaniei.

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Mesaj de ROSCA MIREL » 21 Ian 2008, 21:07

faci ca noi ...treci granita si pescuiesti la bulgari sau sirbi ori cum dau drumu mai repede la pescuit dupa prohibitie

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 22 Ian 2008, 11:02

Sa nu credeti ca nu m-am gindit la asta.

Insa eu ar trebui sa trec granita (musai cu pasaport) la moldoveni.
Ar fi rentabil ... pentru ca la ei taxa de pescuit pe o amenajare privata ar fi cam 3 - 4 RON/zi.
Iar cheltuielile mai mari de deplasare se pot compensa daca faci plinul cu benzina la ei.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: permisul graniceresc

Mesaj de mircea13 » 29 Feb 2008, 21:16

Politia de frontiera încaseaza bine mersi suma de 5 lei ron pentru viza permiselor de granita. Ei spun că legea nu s-a modificar si că suma trebuie plătită altfel nu vizeaza pemisul. Mircea :oops:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: permisul graniceresc

Mesaj de mircea13 » 29 Feb 2008, 21:16

Politia de frontiera încaseaza bine mersi suma de 5 lei ron pentru viza permiselor de granita. Ei spun că legea nu s-a modificar si că suma trebuie plătită altfel nu vizeaza pemisul. Mircea :oops:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mrvily
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 28 Dec 2007, 22:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: permisul graniceresc

Mesaj de mrvily » 29 Feb 2008, 21:27

Asociatia noastra asigura membrilor sai permisul de frontiera(PG) in judetele Giurgiu si Calarasi.
In aceste judete nu se percepe taxa de 5 Roni cum se percepe la Prut de exemplu.
Nu am inteles de ce fiecare inspectorat judetean al politiei de frontiera aplica legea dupa bunul lui plac,iar noi nu avem incotro daca vrem PG-ul la ei platim.
Nu vreau sa va spun cite greutati am intimpinat noi anul trecut pina am reusit sa spargem monopolul AJVPS-ului la Calarasi,Nu putea viza nimeni PG-ul la ei daca nu era membru al AJVPS dar slava domnului s-a rezolvat si asta.
Vasile Mitrea

Avatar utilizator
gaz461
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Dec 2007, 14:54
Localitate: TIMISOARA

Re: permisul graniceresc

Mesaj de gaz461 » 12 Mar 2008, 16:50

am o intrebare de ce nu putem cu o viza de PG din ori ce jud nu este valabila in toata tara ca si un permis talon sau carte de identitate mi se pare absurd sa vina in spatele tau si sa ti spuna AMENDA caai trecut de tabla dintre jud ar trebui interesat eventual o emisiune pe tema asta MULTUMESC

Avatar utilizator
mrvily
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 28 Dec 2007, 22:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: permisul graniceresc

Mesaj de mrvily » 12 Mar 2008, 21:23

Intrucit fiecare judet are o baza de date cu cei care au acces(permis graniceresc sau PG.)si este mult mai usor de supraveghiat o anumita portiune decit toata granita de stat a Romaniei. Problema este ca in unele judete se plateste viza si in altele nu,am intrebat si mi s-a spus ca acolo unde este granita cu uniunea nu se plateste iar unde este granita cu restul statelor nemembre se plateste. Mie unul mi sa parut un raspuns pueril.
Vasile Mitrea

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”