Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de florentiniuga » 26 Oct 2009, 03:30

vlad tepes scrie:
IULIAN C scrie:Nu neaparat!Usor de zis multe,dar nu asa simplu de a face,asadar sa nu ne apucam sa criticam,nu stim ce e acolo,vor aparea si rezultatele,dar depinde cat de aproape e un calculator si internet de balta,sau daca e semnal pe balta....etc!


Asta nu e o scuza,se putea comunica telefonic unui prieten care avea acces la net,un clasament macar la sfirsitul fiecarei zile pe care-l putea posta.
Mai bine punea-ti concursul la topicul "Concursuri improvizate" si nu mai aveam pretentii. Sunt chestii marunte in aparenta dar nu e chiar asa.
Iar o sa ma acuzati ca sunt circotas dar cineva trebuie sa va atraga atentia, poate va invata-ti minte
Hai pa si sa auzim de bine :-SS
Oricine are dreptul sa posteze sau nu, cand si daca vrea, rezultatele unui concurs. Nu are nimeni nicio obligatie contractuala in acest sens. M-am cam saturat de barfe si discutii idioate scornite de minti din ce in ce mai bolnave si intoxicate. Nu-ti convine, schimba forumul si daca nici asa nu esti satisfacut, pune mana pe telefon daca ai vreun prieten pe balta si are chef de taclale cu tine sau du-te tu direct si vezi ce se intampla acolo. Sau participa... sau... lasa-ne! De acum inainte promit sa sterg toate postarile cu rautati gratuite. NU MAI SUPORT SI NU MAI TOLEREZ! Daca nu ia nimeni atitudine, se duce pescuitul de rapa. Am ajuns sa ne mancam ca viermii intre noi si nu mai realizam nimic. Nu stim decat sa ne tragem scaunul unul altuia sau sa ne punem piedici. S-a ajuns pana la aberatia de a se face concursuri de organizare in loc sa se faca de pescuit. Participantii sunt singurii indreptatiti sa ceara situatia capturilor. Noi o dam pentru ca vrem sa va tinem la curent, atunci cand se poate, nu pentru ca suntem obligati si trebuie sa o facem.

Tu, asta cu tepele, pentru tine n-ai una? Incearca senzatia, se pare ca-ti place.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
gabitzutgv
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 06 Oct 2009, 11:32
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de gabitzutgv » 26 Oct 2009, 09:58

Am o rugaminte catre cei care au participat la concurs. Poate ne spun si noua cum a fost, parerile lor... Cum ei sunt cei care au participat, sunt cei mai in masura sa ne spuna o parere pertinenta.
Multumesc.
NE PLACE VERDE... lacul2.ro

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de Marian Constantin » 26 Oct 2009, 10:33

este primul concurs din cele 24 de concursuri la care am participat anul acesta in care nu am avut nici macar o singura trasatura :-SS :-SS :-SS , doar trei bipuri ..... :-? :-? :-? :-? :-?

Avatar utilizator
Maty
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 13 Dec 2008, 13:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de Maty » 26 Oct 2009, 11:19

Personal cred ca din cauza conditiilor meteo nefavorabile din zilele precedente,a faotului ca apa in lac a fost scazuta cu cateva zile mai devreme destul de mult, a faptului ca in general pe acea balta se pesuia la plantat si a faptului ca sa punctat de la 2 kg.in sus (si eu am votat asa),nu a fost posibil sa se obtina rezultate mai bune de atat,la monentul acesta. Balta este f. frrumoasa,si cred ca are potential .
Sunt convins ca dupa ce va mai fi amenajata,va intra in circuitul competitional,si va aduce mari satisfactii celor ce practica pscuitul de competitie la crap.
Spun asta dupa ce am avut ocazia sa il cunosc personal pe Bogdan,patronul baltii,care are planuri mari si cred ca este si f. motivat,si poate sa faca ce a promis.
Felicit si eu pe toata lumea care a paticipat (mai putin pe cei ce intrau atat de mult in apa ca sa pescuiasca),felicit in mod special pe Dan Mitranita,ptr. initiativa,si pe Catalin ptr. locul 1 obtinut.
Sanatate tuturor si fir intins.

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de Teddy » 26 Oct 2009, 11:34

Dupa primele 36 de ore, doar 2 beep-uri. Dupa 48 de ore, 5 pesti nepunctabili, sub 1 kilogram.
Organizarea buna, ne-am simtit extraordinar. Nu ma asteptam sa prindem tone de peste, dar din cele 150 de tone preconizate a fi in balta, macar 3 4 pesti peste 2 kilograme ar fi trebuit sa apara si la noi. Si la cele 14 echipe care nu au punctat.
Am stat pe malul cu satul, standul 30, cap de stand. Din pacate apa foarte mica, si ce este mai rau, a scazut in continuu, cand am plecat pichetii (montati la nivelul apei la inceput) erau la 30-40 de cm de apa.
Peste nu am avut in fata, nici noi nici cele 2 standuri din stanga noastra, in conditiile in care am pescuit incepand de la 30 m la 110-130 m. Tot pestele a sarit undeva la 200-250 m in fata, acolo unde probabil este apa mai mare, sau este invatat sa stea.
Balta promite, pacat ca fiind invatata la plantat pestele nu are de ce sa vina in mal. Ar fi trebuit oprit pescuitul la plantat incepand cu anuntarea concursului, de acum o luna.Poate la urmatoarele concursuri se va lua in considerare si faptul ca malul cu padurea este mai avantajat avand apa mai adanca si structuri submerse, si se vor face 2 sectoare.
Voi reveni cu placere pe balta,chiar si la alte concursuri, daca se vor lua toate masurile sa se pescuiasca sportiv in general, plantatul sincer nu ma intereseaza, si asta este cel mai prost lucru care se poate face aici, pentru a nu se mai prinde peste la aruncat.
Si o parere persoanala, un concurs de 72 de ore aici ar avea un alt rezultat, duminica s-a prins mai mult peste decat in primele 36 de ore, semn ca pestele raspunde la nadire foarte greu.
Felicitari Dan pentru initiativa. Felicitari lui Catalin si Gabi pentru locul 1. Felicitari tuturor castigatorilor.
Si nu in ultimul rand felicitari si multumiri echipei mele, Misu Sipanu si Ionut Constantin pentru daruirea si seriozitatea cu care au abordat acest concurs.
Ultima oară modificat 26 Oct 2009, 12:01 de către Teddy, modificat de 2 ori în total.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de Laurentiu » 26 Oct 2009, 11:34

S-a va spun si parerea mea:
1. S-a gresit cu organizarea, s-a promis ca nu se va mai planta cu doua saptamani inainte, dar nu a fost asa. Eu am fost joi, cu o zi inainte de concurs si se planta la greu. Paznicii patrulau cu o barca pe mijoc si faceau galagie sa aduca pestele in mal.
2. Cum spunea un forumist mai sus, apa foarte scazuta, trebuia sa o scada mult mai devreme, nu cu cateva zile inainte de concurs.
3. Nu cred ca are asa potential si crap mult si mare dupa cum se face reclama.
P.S. Despre agatatura la greu nu pomeneste nimeni...?
Oricum mi se pare foarte putin o suta si ceva de kg de peste in trei zile la 30 de echipe profi si nu numai, la un lac de 75-80 ha.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Oct 2009, 11:51

Asta nu e o scuza,se putea comunica telefonic unui prieten care avea acces la net,un clasament macar la sfirsitul fiecarei zile pe care-l putea posta.
Mai bine punea-ti concursul la topicul "Concursuri improvizate" si nu mai aveam pretentii. Sunt chestii marunte in aparenta dar nu e chiar asa.
Iar o sa ma acuzati ca sunt circotas dar cineva trebuie sa va atraga atentia, poate va invata-ti minte
Hai pa si sa auzim de bine :-SS[/quote]

Oricine are dreptul sa posteze sau nu, cand si daca vrea, rezultatele unui concurs. Nu are nimeni nicio obligatie contractuala in acest sens. M-am cam saturat de barfe si discutii idioate scornite de minti din ce in ce mai bolnave si intoxicate. Nu-ti convine, schimba forumul si daca nici asa nu esti satisfacut, pune mana pe telefon daca ai vreun prieten pe balta si are chef de taclale cu tine sau du-te tu direct si vezi ce se intampla acolo. Sau participa... sau... lasa-ne! De acum inainte promit sa sterg toate postarile cu rautati gratuite. NU MAI SUPORT SI NU MAI TOLEREZ! Daca nu ia nimeni atitudine, se duce pescuitul de rapa. Am ajuns sa ne mancam ca viermii intre noi si nu mai realizam nimic. Nu stim decat sa ne tragem scaunul unul altuia sau sa ne punem piedici. S-a ajuns pana la aberatia de a se face concursuri de organizare in loc sa se faca de pescuit. Participantii sunt singurii indreptatiti sa ceara situatia capturilor. Noi o dam pentru ca vrem sa va tinem la curent, atunci cand se poate, nu pentru ca suntem obligati si trebuie sa o facem.

Tu, asta cu tepele, pentru tine n-ai una? Incearca senzatia, se pare ca-ti place.[/quote]

Nu este la prima postare de acest gen dl. Tzeparu X-( !!!

Avatar utilizator
gabitzutgv
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 06 Oct 2009, 11:32
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de gabitzutgv » 26 Oct 2009, 11:57

Intr-adevar, cum bine ati spus si voi, problema numarul 1 si eu consider ca a fost faptul ca in ultimii 2 ani s-a pescuit la greu la plantat si doar in ultima saptamana sau putin mai mult nu s-a mai lasat cu barcute.
Oricum, dupa experienta acestui concurs, l-am vazut pe Bogdan mai hotarat ca niciodata sa interzica plantatul pe balta. Si dupa cum il cunosc, ca fiind un baiat parolist, probabil ca asa o sa faca.
Una peste alta, sper ca s-a simtit toata lumea foarte bine si sa fiti convisi cu totii ca organizatorii concursului au invatat multe din aceasta experienta. Fiind primul concurs s-au incercat multe, insa nu a fost eficienta maxima. Aceasta vine odata cu trecerea timpului. Sunt convins ca in 2010 o sa fie foarte diferit, de aceea parerile voastre, ale tuturor celor care ati fost acolo sunt foarte importante.
Multumim pentru aprecieri, si cele bune si cele nu chiar bune, toate sunt constructive si o sa fie luate in considerare...

*** A nu se intelege ca a fost primul concurs organizat de dl. Marinita. Multumim si dansului pe aceasta cale pentru contributia extraordinara la organizare. Fara dumnealui nu s-ar fi putut organiza concursul... Ideea este ca este pentru prima data cand se organizeaza un concurs pe lacul 2 Bunget-Bratesti, un lac care a crescut foarte mult de un an de zile. Cum minuni nu se intampla peste noapte, realizam ca avem multe lipsuri, insa prin sugestiile voastre (ale celor in masura sa ne dea sfaturi), vom creste cu timpul calitatea serviciilor oferite. Veti vedea cu siguranta acest lucru in 2010.
NE PLACE VERDE... lacul2.ro

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de vlad tepes » 26 Oct 2009, 12:03

@Florentin
" Noi o dam pentru ca vrem sa va tinem la curent, atunci cand se poate, nu pentru ca suntem obligati si trebuie sa o facem."

Nici macar obligatia morala? :-q Buna organizare a unui concurs , consta si in faptul ca trebuie postate rezultatele ,nu cautate motive
PS Nu a fost un comentariu rautacios ,ci un sfat.Daca il consideri altfel poti sa il stergi :-SS
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
gabitzutgv
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 06 Oct 2009, 11:32
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de gabitzutgv » 26 Oct 2009, 12:13

Laurentiu scrie:S-a va spun si parerea mea:
1. S-a gresit cu organizarea, s-a promis ca nu se va mai planta cu doua saptamani inainte, dar nu a fost asa. Eu am fost joi, cu o zi inainte de concurs si se planta la greu. Paznicii patrulau cu o barca pe mijoc si faceau galagie sa aduca pestele in mal.
2. Cum spunea un forumist mai sus, apa foarte scazuta, trebuia sa o scada mult mai devreme, nu cu cateva zile inainte de concurs.
3. Nu cred ca are asa potential si crap mult si mare dupa cum se face reclama.
P.S. Despre agatatura la greu nu pomeneste nimeni...?
Oricum mi se pare foarte putin o suta si ceva de kg de peste in trei zile la 30 de echipe profi si nu numai, la un lac de 75-80 ha.
D-le Laurentiu,
intr-adevar s-au facut destul de multe greseli, insa va rog sa acodati prezumtia de nevinovatie pentru faptul ca e primul concurs organizat acolo.
Administratia baltii este constienta de problemele asupra carora trageti semnale de alarma si dati-mi voie sa va asigur ca toate aceastea sunt luate in vedere pentru remediere. Incepand cu 01.11.2009 lacul va fi secat, se va curata "fundul" de bradis si alte plante, vor fi construite pontoane si va continua popularea lacului.
Crapul mult si mare, sau mai bine zis existenta lui in balta, poate reusesc sa va schimbe parerea ozele de pe forumul lacului. Insa acele capturi, in proportie de 90% sunt prinse la plantat, la 200-250m. Acest lucru cu siguranta o sa se schimbe, nu se va mai planta niciodata de acum inainte.
Va mai asteptam in 2010 pe balta sa va convingeti ca planurile insiruite aici nu sunt doar vorbe si, daca reusim sa va schimbam parerea, o sa fie un castig destul de mare pentru noi.
Oricum, multumim pentru problemele scoase in evidenta, vom face tot ce ne sta in putinta ca ele sa fie eliminate sau reduse foarte mult.
NE PLACE VERDE... lacul2.ro

Avatar utilizator
gabitzutgv
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 06 Oct 2009, 11:32
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de gabitzutgv » 26 Oct 2009, 12:16

vlad tepes scrie:@Florentin
" Noi o dam pentru ca vrem sa va tinem la curent, atunci cand se poate, nu pentru ca suntem obligati si trebuie sa o facem."

Nici macar obligatia morala? :-q Buna organizare a unui concurs , consta si in faptul ca trebuie postate rezultatele ,nu cautate motive
PS Nu a fost un comentariu rautacios ,ci un sfat.Daca il consideri altfel poti sa il stergi :-SS

Eu ar fi trebuit sa tin la curent forumistii de aici, despre desfasurarea concursului, insa din pacate alte probleme de natura personala m-au impiedicat sa fac treaba asta. Mi-am cerut scuze odata tuturor, nu cred ca era cazul sa mai continuam cu "sfaturi"... Stiu ce trebuia sa fac, pur si simplu nu am putut... Mi-am prezentat scuze tuturor, mai departe nu stiu ce as putea face sa fie toti multumiti...
NE PLACE VERDE... lacul2.ro

Avatar utilizator
trei stelute
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 19 Oct 2009, 19:00
Localitate: MINCIOGUL de jos

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de trei stelute » 26 Oct 2009, 13:10

gabitzutgv scrie:Am o rugaminte catre cei care au participat la concurs. Poate ne spun si noua cum a fost, parerile lor... Cum ei sunt cei care au participat, sunt cei mai in masura sa ne spuna o parere pertinenta.
Multumesc.
----------------------

o sa-mi zic parerea dupa ce lamurim unele probleme.

1. unde sunt premiile alea surpriza?
2. Ai declarat ca nu te intereseaza partea financiara in acest concurs si numai promovarea baltii -Mai sustii aceasta idee.
3.Eu unul am fost anuntat la finalul concursului ca trebuie sa platesc ca am folosit cabanuta din stand -De ce nu m-ai anuntat inainte ca trebuie sa platesc ?

ps. nu este vorba de bani e vorba de gest.....daca nu era Dan Marinita la mijloc nu eram asa "ingaduitor".
--Divizia de crap al clubului GREEN LAKE .membru APCR

Avatar utilizator
cib
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Iun 2009, 14:46
Localitate: PLOIESTI

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de cib » 26 Oct 2009, 14:06

Pentru mine este primul concurs de pescuit la care am participat. Pana acum am facut partide de pescuit in limita timpului liber.
Pana Sambata seara am avut doua bip-uri, nici o trasatura serioasa. Pestele mare era contonat in fata noastra undeva la 250m si sarea intr-o veselie in necazul nostru. Sambata seara in schimb a venit ciortanul in mal undeva la 40-50 de metri si am avut 5 "capturi" intre 100g si 1kg. Asta a fost toata actiunea de care am avut parte in standul 30. Apa a scazut tot timpul, Duminica fiind cu vreo 40-50 de cm mai retrasa decat Vineri.
Dar presupun ca nu numai asta a fost motivul, probabil ca si scaderea nivelului, pentru a face mai multe standuri pe malul opus satului, cu aproximativ 1m a facut ca pestele sa se cantoneze in apa adanca si sa nu mai manance la apa mica. Asta a favorizat un pic malul opus satului in privinta numarului capturilor punctabile.

Sau prins in total 53 de pesti punctabili, aprozimativ 190,5kg, dar s-au prins si pesti care nu au punctat, deci cantitatea este mai mare, nu stim cu cat. Oricum mai este mult pana la cantitatea care s-a estimat de 150t.

Ar fi bine ca atunci cand se va seca lacul sa se faca publica data, ca oricine doreste sa vina si sa vada cat peste este in lac si cum arata fundul lacului. Eventual sa se incarce pe site, poze si filme cu aceasta actiune.

Oricum pentru primul concurs, eu zic ca a fost bine, dar intotdeauna este loc de mai bine.
Felicitari si castigatorilor!
Felicitari lui Dan si Bogdan pentru organizare, speram sa fie si mai bine data viitoare!
Speram sa dispara notiunea de plantat de pe aceasta balta si devina o balta pentru pescuit sportiv si nu pentru pescari care nu au aruncat in viata lor cu o lanseta, dar se lauda cu capturi (acelasi lucru se poate face daca mergi la supermarket si iei pestele din acvariu).
Constantin Ionut

Avatar utilizator
catalin duta
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Sep 2008, 09:02

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de catalin duta » 26 Oct 2009, 14:35

In primul rand,felicitari tuturor participantilor,organizatorilor,si nu in ultimul rand administratorului baltii pt.efortul depus.Concurs bine facut in ciuda rautatilor care se scriu,concurs care a scos in evidenta anumite lucruri care trebuiesc schimbate sau remediete in privinta administrarii si amenajarii lacului,dar una peste alta a fost bine,si parerea mea e ca balta are potential si va avea un viitor frumos.cu putin efort si cu "niscaiva"banuti toate se vor aseza ,si abia astept la urmatorul concurs sa cad pe malul opus padurii sa rup tenul in bucati :D cu conditia sa fie mai cald.

Avatar utilizator
razvan
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Feb 2008, 19:25
Contact:

Re: Cupa Lacul 2 Editia I - 23-25.10.2009

Mesaj de razvan » 26 Oct 2009, 14:47

Felicitari Piticule,felicitari Gabi Neamtu...felicitari Dan Marinita,Bogdan Caba pentru balta....tin sa anuntul ca standul 10 unde am fost noi,a avut apa in fata la aproximativ 110 m de maxim 1,5-1,7 m de aici si numarul destul de mare de ciortanei prinsi aproximativ 20 bucati dintre care doar unul singur punctabil....dupa parerea mea acesta zona dupa cum spunea si Catalin...este ideala vara pe canicula...zona unde fundel apei este tare cu foarte mult pietris,o zona ideala pentru ten


P.S.Nea Dane,astept un telefon de la tine pentru mai multe amanunte legate de ce am discutat pe balta.
RAZVAN GHEORGHE-C.S NATURAL CARP

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”