Varga si mulineta pt crap si stiuca

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Crinel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2009, 09:58

Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Crinel » 27 Oct 2009, 10:14

buna, sunt foarte nou in ale pescuitului si as dori niste lamuriri cu privire la mulinetele si lansetele pt crap pana la 3.9 m : sunt bune si pentru pescuitul la stiuca ? personal as vrea sa pescuiesc la crap la fund cu boiles sau bomba iar la stiuca as vrea sa pescuiesc cu pestisor viu sau mort dar nu as avea bugetul sa iau 3-4 bete de pescuit, iar din site-urile de la noi nu prea am inteles exact care sunt diferentele intre lansetele de crap si stiuca iar engleza da de banuit. mentionez ca nu am mai mult de 700 ron pt varga si mulineta.

multumesc mult anticipat.

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Razvan Garcea » 27 Oct 2009, 11:36

poti sa dai la crap cu buze de randunica iar la stiuca poti da linistit cu genunchi de rama
le-am incercat pe amandoua si au mers senzational =D>
ma gandesc poate cu ajutorul domnului Iuga si a altor pescari de competitie sa implementez aceasta nada pe mai toate baltile de C&R <:-P
ca varga nu-ti trebuie decat un spod cu numele meu ,este extraordinar in blinchereala insa sa nu folosesti linguritze sau jiguri mai grele de 10 gr ca se poate rupe
iar actiunea sa fie semiparanoica L-)
ca mulineta poti folosi un multiplicator neptun sau venus depinde in ce zodie te afli (conteaza mult ptr.solunar) si cel mai important este sa ai fir de diametru 18 :-/
acestea fiind spuse iti urez un sincer bun venit in randul pescariilor de cartier >:D< >:D<
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Crinel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2009, 09:58

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Crinel » 27 Oct 2009, 14:55

shimano scrie:poti sa dai la crap cu buze de randunica iar la stiuca poti da linistit cu genunchi de rama
le-am incercat pe amandoua si au mers senzational =D>
ma gandesc poate cu ajutorul domnului Iuga si a altor pescari de competitie sa implementez aceasta nada pe mai toate baltile de C&R <:-P
ca varga nu-ti trebuie decat un spod cu numele meu ,este extraordinar in blinchereala insa sa nu folosesti linguritze sau jiguri mai grele de 10 gr ca se poate rupe
iar actiunea sa fie semiparanoica L-)
ca mulineta poti folosi un multiplicator neptun sau venus depinde in ce zodie te afli (conteaza mult ptr.solunar) si cel mai important este sa ai fir de diametru 18 :-/
acestea fiind spuse iti urez un sincer bun venit in randul pescariilor de cartier >:D< >:D<
ok deci prin postul tau "senzational" m-ai lamurit de acest forum . oricum multumesc pentru osteneala de a da reply, banuiesc ca in general esti prea ocupat ca sa aprovizionezi magazinele de pescuit cu produsele numelui tau, iar aroganta din postul tau m-a convins ca tot mai bine e sa ma duc in magazin.
fir intins domnule.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Laurentiu » 27 Oct 2009, 15:31

Si eu sunt nou, ca si tine pe acest site, dar ai inceput cu stangul afirmand ca pescuiesti la bomba. [-x Printre pescari de c&r se considera un fel de braconaj.
Eu zic sa editezi primul post si mai mult ca sigur vei primi sfaturi bune. ;)

Avatar utilizator
Crinel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2009, 09:58

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Crinel » 27 Oct 2009, 15:31

eu sunt si mai incepator de atat: ca o idee eu bomba am vazut ca e un fel de arc in care sunt 4-5 carlige sau ceva de genul...daca vroiam braconaj era de ajuns sa ma duc la primul magazin de "pescari de cartier" si sa cer acolo informatii si sa nu vreau scule de pescuit mai sumpe....
Eu nu am pescuit decat la pluta . in ceea ce priveste braconajul, daca mi-ar spune cineva o singura balta in judetul Bihor (doar de) C&R as fi recunoscator.
Ultima oară modificat 27 Oct 2009, 16:21 de către Crinel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Tyrael
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 27 Apr 2009, 16:52

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Tyrael » 27 Oct 2009, 16:10

Livada de Bihor langa Oradea.
Si da, Shimano ti-a raspuns asa pentru ca ai pomenit de bomba. Bomba (acel arc monstruos cu 5-6 carlige) este braconaj nu doar in prisma pescarilor C&R ci si in lege. ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de gor965 » 27 Oct 2009, 21:31

Crinel scrie:buna, sunt foarte nou in ale pescuitului si as dori niste lamuriri cu privire la mulinetele si lansetele pt crap pana la 3.9 m : sunt bune si pentru pescuitul la stiuca ? personal as vrea sa pescuiesc la crap la fund cu boiles sau bomba iar la stiuca as vrea sa pescuiesc cu pestisor viu sau mort dar nu as avea bugetul sa iau 3-4 bete de pescuit, iar din site-urile de la noi nu prea am inteles exact care sunt diferentele intre lansetele de crap si stiuca iar engleza da de banuit. mentionez ca nu am mai mult de 700 ron pt varga si mulineta.

multumesc mult anticipat.
Intr-adevar ,betele de crap pot fii folosite si la pescuitul stiucii cu momeala vie !
Vezi aici mai multe modele :
http://www.shopwiki.co.uk/pike+rods
...la noi cred ca doar Wychwood Riot Pike se comercializa inainte...acum n-am mai vazut ! :-??
P.S
Renunta la a mai folosii bomba...daca pescuiesti de placere ...tampitii care o folosesc uzual ,o fac de foame ! ~x(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de gor965 » 27 Oct 2009, 21:46

shimano scrie:poti sa dai la crap cu buze de randunica iar la stiuca poti da linistit cu genunchi de rama
le-am incercat pe amandoua si au mers senzational =D>
ma gandesc poate cu ajutorul domnului Iuga si a altor pescari de competitie sa implementez aceasta nada pe mai toate baltile de C&R <:-P
ca varga nu-ti trebuie decat un spod cu numele meu ,este extraordinar in blinchereala insa sa nu folosesti linguritze sau jiguri mai grele de 10 gr ca se poate rupe
iar actiunea sa fie semiparanoica L-)
ca mulineta poti folosi un multiplicator neptun sau venus depinde in ce zodie te afli (conteaza mult ptr.solunar) si cel mai important este sa ai fir de diametru 18 :-/
acestea fiind spuse iti urez un sincer bun venit in randul pescariilor de cartier >:D< >:D<
Domnule ,posturi de-astea la misto au rostul lor dar intr-un anumit context si cu o anumita "pilda" ! :-?
Dvs. ati luat la rost un incepator aflat la prima sa postare pe forum iar asa ceva nu se face ! In loc sa incercati "indreptarea" pacatosului , dvs. "cereti" pedepsirea lui din start ! [-x
In mod normal ar trebuii sa va sterg postarea ca fiind off topic ...eu v-o las...poate daca o mai cititi de cateva ori in contextul actual , va schimbati un pic atitudinea ! ;)
Crinel scrie: ok deci prin postul tau "senzational" m-ai lamurit de acest forum .
E o greseala sa cataloghezi intr-un anumit fel ,o intreaga comunitate de pescari (un intreg forum) in functie de primul mesaj citit (care ti-i se adreseaza) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de papyllon » 27 Oct 2009, 22:02

shimano scrie:poti sa dai la crap cu buze de randunica iar la stiuca poti da linistit cu genunchi de rama
le-am incercat pe amandoua si au mers senzational =D>
ma gandesc poate cu ajutorul domnului Iuga si a altor pescari de competitie sa implementez aceasta nada pe mai toate baltile de C&R <:-P
ca varga nu-ti trebuie decat un spod cu numele meu ,este extraordinar in blinchereala insa sa nu folosesti linguritze sau jiguri mai grele de 10 gr ca se poate rupe
iar actiunea sa fie semiparanoica L-)
ca mulineta poti folosi un multiplicator neptun sau venus depinde in ce zodie te afli (conteaza mult ptr.solunar) si cel mai important este sa ai fir de diametru 18 :-/
acestea fiind spuse iti urez un sincer bun venit in randul pescariilor de cartier >:D< >:D<



pai la ce rezultate spectaculoase are domnul........ ~x( ...concursuri castigate, carligul de aur, campionat mondial :-q :-q :-q :-q isi permite sa se ia de un incepator ca de..., e pescar nu gluma :-& :-& :-& :-& :-&

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Razvan Garcea » 27 Oct 2009, 22:30

vad ca sariti toti pe mine, domnilor care va considerati a fi pescari de C&R
se pare ca vreti sa vedeti doar postarea mea care a fost cu adevarat una tendentioasa. a fost asa din cauza faptului ca eu am crezut ca este o intrebare plina de ironie, ceea ce poate intelege foarte multa lume din prima postare a dansului
dupa care ma face distribuitor de produse shimano ,asta in situatia in care el cere sfaturi de cum sa pescuiasca si ce scule sa-si cumpere el pescuind numai la pluta
adica de shimano stim dar nu stim ce fac ei nu?
am inteles .....
in ulterioara mea postare catre dansul mi-am cerut scuze si am explicat ca nu sunt eu miezul si nici nu voi fi precum si explicatia mea fata la ce a scris el dar probabil nu a aparut din cauza netului sau altor erori tehnice
imi cer scuze inca o data
o seara buna va doresc
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Driscu Radu » 27 Oct 2009, 22:52

Ca sa impaci ambele stiluri de pescuit (la crap cu arc naditor de mici dimensiuni, si pescuitul la stiuca cu viu, cred ca cel mai indicat bat ar fi ceva de 2,5 lbs, aproximativ 70-75 gr.sau o actiune ceva de genul 40-80gr,)dar parerea mea daca vrei un compromis rezonabil cea mai buna lungime ar fi un 3,3 m, eventual din 2 bucati.Ca mulineta cauta ceva de genul 100-150/0,40mm capacitatea tamburului, poate si o idee mai mare.Personal nu sunt adeptul la viu ci doar la bucatica,pentru salau.NU MAI BINE FIR INTINS, SI BUN VENIT PRINTR NOI.

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Lucian Nagy » 27 Oct 2009, 23:47

salut Crinel.Numele topicului ar fi sunat mai bine daca zicea "Lanseta" in loc de "Varga",dar tu fiind pescar ""de pluta" probabil crezi ca e aceeasi treaba.Oricum,o sa fii mai atent la urmatoarele postari,sint sigur de asta.
Acum,ce vreau eu sa-ti spun in legatura cu subiectul,e ca poti folosi aceeasi lanseta de crap si la stiuca,dar iti recomand cu TC(test curbe) de 3lb,ca stiuca are "cioc de rata" si nu "buze" ca si crapul,si necesita o intepare mai dura.Asta e parerea PRO.
Pe de alta parte,din ce am citit,pot sa-ti spun ca NU e indicat sa folosesti lanseta de crap la stiuca,pentru ca lanseta de crap are actiune "de virf" si la lansare,risti ca ancorele sa-ti sfasie momeala.
FIR INTINS"!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de gor965 » 27 Oct 2009, 23:59

Lucian Nagy scrie:..........
Pe de alta parte,din ce am citit,pot sa-ti spun ca NU e indicat sa folosesti lanseta de crap la stiuca,pentru ca lanseta de crap are actiune "de virf" si la lansare,risti ca ancorele sa-ti sfasie momeala.
FIR INTINS"!!!
Nu toate betele de crap au actiune de varf ! Eu stiam ca englezii folosesc bete de crap de 2,5-2,75 lbs ptr. pescuitul la stiuca ,dar am vazut la comercializare si bete de 3-3,5 lbs. ( sunt polivalente )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de stefanflorin » 28 Oct 2009, 11:08

de cand a devenit stiuca asta asa de pretentioasa frate? :)) dai la viu la stiuca cu orice bat, ca va zic eu, daca ii e foame nu cred ca sughite daca nu scrie "pike" pe bat. Daca ai bete 3m+ e perfect. Daca dai la crap, orice bete de crap vor fi bune si de stiuca, indiferent de TC, firma, etc. Ai bat moale, intepi mai tare, ai bat tare arunci mai cu grija si oricum nu pescuiesti la mai mult de 20-25 de m, de regula dai in mal, langa stufaris. Hai fire incinse!
PS: la ce stiuca avem noi, nici nu merita efortul sa investesti bani in scule.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Crinel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2009, 09:58

Re: Varga si mulineta pt crap si stiuca

Mesaj de Crinel » 29 Oct 2009, 01:28

va multumesc din suflet pentru raspunsuri, sincer nu stiam ca ar trebui bete diferite pentru crap si stiuca, o sa imi iau diferite daca chiar trebuie. am o intrebare mai suparacioasa: puteti sa imi si recomandati un bat si 2 mulinete ca pentru un incepator de la o anume firma (nu prea mi-as dori sa imi iau in fiecare al 2-lea an alte scule), eventual as putea folosi acelasi bat si 2 mulinede diferite, una pentru crap si una pentru stiuca? am observat ca este diferita constructia mulinetelor pentru crap fata de altele, sunt mai late, mai mari?. nu ma deranjeaza un bat de 3.6 sau 3.9 m , din 2 sau 3 bucati desi as prefera un bat telescopic pentru a nu desface tot timpul mulineta. dar as fi si dorit 1-2 producatori, nu vreau neaparat varful de gama dar nu imi place sa cumpar ceva falsuri de prin vre-un magazin de cartier.
de asemenea imi cer scuze lui shimano, am crezut ca e un reprezentant al unei firme si isi bate joc de mine , lucru care nu mi-a picat tocmai bine initial, insa pe masura ce am primit explicatii am inteles si indignarea lui.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”