maxima chameleon??!!!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

maxima chameleon??!!!

Mesaj de pescar_s » 03 Noi 2009, 03:09

se sustine pe toate forumurile ca englezescul maxima chameleon este cel mai vandut mono (match) din europa! -cum se face ca pe la noi nu il gasesc :O "sau poate e de firma si noi suntem invatati cu chinezisme?"-stie cineva pe unde il putem gasii in tara? :-?? eu unul am rascolit toate magazinele online rom. si nu am dat de el.- multumesc anticipat si fire-ntinse!

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de Razvan_6 » 03 Noi 2009, 06:37

:D E un fir care nu prea isi merita banii si este de productie germana ...... oricum e de calitate si este creat acum 25 ani ..... dar si pretul e pe masura .Oricum acuma exista chinezisme dinastea la o calitate buna la pret infinit mai mic asa ca ;) http://www.cabelas.com/p-0003242112730a.shtml

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de pescar_s » 03 Noi 2009, 11:32

te salut!- adevarat scumpe- dar ce imi spui tu este rola de 600m, suta de m.este in jur la 4 eu. Daca tastezi www.ebay.co.uk//maxima chameleon. vei vedea si alte modele din gama la preturi accesibile pentru ce stie sa faca. Problema este: de ce nu se distibuie si la noi ? pe cinstite acuma sunt la noi in comert monofilamente mai scumpe si mai slabe calitativ. cred ca noi romani suntem invatati sa stam atarnati de coada vaci? din generatie in generatie :-B @-) Auzi sa cauti o noapte cel mai popular mono. din europa-intr-o tara democrata si sa nu il gasesti? iiiiiiiiii asta da uniune europeana >:P

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de stefanflorin » 03 Noi 2009, 17:03

Firul asta desi a aparut acum multi ani, vreo 20 si ceva, datorita formulei pe care o are inca bate la fund cam toate firele moderne de match. In grosimi de peste 0.22 este un pic cam sarmos, insa sub 0.17 e de vis, moale, greu, elastic, resistent la ce vreti voi, abraziune,nod, in timp, etc. La noi de ce sa-l importe? ca si asa nu ai ce sa prinzi cu el.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de Razvan_6 » 03 Noi 2009, 17:21

:-?? Exact la noi merge si fir din niro ca oricum numa fatoaie prindem =))

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de pescar_s » 03 Noi 2009, 19:31

ma gandeam sa pregatesc un feeder-sau doua pentru jiu, am gasit niste locuri in spate la termo "super"-dolie mare si apa adinca,momit merge la fix sa vezi ce scobar pigol in iarna asta de acolo.-dar-numai sa creasca apa ca a cam scazut si sa tras pestele din mal. -cum spuneam cu un 0,14 este de vis dar vezi? ca nu poti pune orice fel,daca bagi un 0,14 de la noi pe jiu e egal cu 0 . Sa aveti fire-ntinse!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de stefanflorin » 06 Noi 2009, 17:26

pai in primul rand daca vrei scobar la jiu fir 0.10-0.12(merge si mai gros dar scad trasaturile), carlig de oblete si o fixa de calitate pt pescuit la plimbat, treaba e ca prin zona aia, prinzi scobar decat in locurile din preajma tevii si apa nu mai e chiar asa adanca cum era odata, treci jiul in picioare fara probleme acolo. Iarna mai bine se prinde pe canalul de apa calda scobar, mreana, caras, clean, oblete. Pe vale e mai bine pt crap, avat, somn. Daca nu creste apa, nu vad in roz lucrurile deoarece pestele din cate am auzit este situat cam in zona Varati.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de dadylures » 07 Noi 2009, 18:06

Maxima, e un fir care nu cred ca e adevarat a fi cel mai vandut fir din europa. Poate in Germania, si nici acolo nu cred.
Nu are calitati care sa ma faca sa-l recomand cuiva.
Cineva trecea in dreptul calitatilor acestui fir, faptul ca es scufunda repede sau usor, ca e ELASTIC...elasticitatea la firele scufundabile este un DEFECT si nu o CALITATE.
Cautati fire scufundatoare RIGIDE nu elastice. Cu cat firul are o elongatie mai mica, o elasticitate cat mai redusa, cu atat este mai indicat a se folosii la intepaturile la distanta. Elasticitatea, reduce din forta de intepare, reducand-o pe lungimea firului, tocmai prin manifestarea fenomenului de elongatie a firului... asa ca, dozarea efortului pt. a intepa pestele, in varianta folosirii firelor elastice va trebuii modificata functie de distanta la care se pescuieste, astfel forta de intepare se poate considera o variabila.
Incercati sa folositi fire adevarate, originale, cu elasticitate redusa, si veti vedea ca dozarea efortului de intepare in tehnica pescuitului englezesc devine o constanta indiferent de distanta la care se pescuieste.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de pescar_s » 07 Noi 2009, 20:48

Salut! iti dai seama ca daca a rezistat atata timp pe piata europeana, este ceva de capul lui. Am citit pe forumurile internationale despre el- iar din cate am inteles, variantele mai noi produse au multe inbunatatiri...vezi monofilamentul "ultima power match" dar pana una-alta o sa incerc noutatea- lui carp expert - varianta feeder din cate am vazut nu are elesticitate,scufundare rapida si teflonat-deci moale matasos
Fişiere ataşate
ultima power match.jpg
(6.74 KiB) Descărcat de 320 ori

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de dadylures » 08 Noi 2009, 12:10

teflonarea nu are legatura cu moiciunea firelor, este un procedeu tehnic prin care se asigura o mai buna alunecare a firelor prin inele, un coeficient mai redus de frecare si implicit o uzura mult mai mica a suprafetei firelor.
Pt o mai lunga viata a firului, cauta fir teflonat si protejat UV.
Referitor la chameleon, mi-am adus de afara mai multe calitati ale acestui fir, am luat inca bobine de 600m.... dupa prima incercare le-am facut cadou cui i-a trebuit un fir mediocru...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de stefanflorin » 08 Noi 2009, 13:53

OK, sa zicem ca aveti dreptate la treaba cu elongatia (cand am scris elasticitate la asta m-am referit de aici si substantivul "elastic") de ce atunci nu se folosesc fire multifilament la pescuitul match daca iti trebuie elogatie mica? parerea mea (si dupa cate am vazut a tuturor pescarilor te top englezi) este ca un fir de match, trebuie sa aiba o elongatie buna pt a amortiza socurile cu pestele cat mai bine si pt a evita sa-i scoti din gura unui crap de 2-3 kg un carlig de 16-18 (sa zicem). Fiecare cu parerea lui, eu mi-o mentin pe a mea. Daca vorbeam de pescuitul la feeder, alta era ecuatia.
PS: nu a zis nimeni ca e cel mai vandut fir din europa, poate cel mai longeviv ca durata de productie, nici macar in uk nu e cel mai vandut (Daiwa Sensor e ala).
PPS: Este inca folosit de pescari de top din uk cu toate ca sunt sposorizati de alte firme mari (asta spune ceva)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de dadylures » 08 Noi 2009, 14:10

Firele multifilament au alte hibe, se incarca cu pulberea de siliciu din apa, trebuie ca inelele vergilor sa fie special construite pt a rezista la frecarile cu multi, au un coeficient de frecare mai ridicat de cat al firelor mono, etc... nu sunt recomandate lanseurilor lungi, se comporta bine in pescuitul cu artificiale, de fapt pt acest stil au si fost create, ca s-au gasit si alte utilizari, este alta treaba, eu chiar in spinning folosesc de foarte multe ori fire mono.
Scoaterea din guraa pestelui a carligului, nu are nici o legatura cu firul folosit, nu rigiditatea firului e cauza. Dozarea fortei de intepare precum si reglarea franei mulinetei sunt capitole care tin de maestria pescarului in pescuitul la distanta.
Nu pescuiesc la feeder, dar pescuiesc cu matchul, adevarat din ce in ce mai putin. Pescuiesc cel mai mult cu rube.
Din an in an, constructorii de fire produc fire mono care cauta sa fie cat mai fidele care au din ce o elasticitate si o elongatie mai redusa.
Multifilamentele au o gama de avantaje, firele mono la fel. Se cauta o intrepatrundere a acestora.
Se poate ca in anglia sa fie amatori ai firului maxima, dar, din cati am cunoscut eu, chiar reprezentantii la cel mai inalt nivel in competitiile de stationar, nu foloseau acest fir...
Sunt fire indiscutabil cu mult peste calitatea acestora, chiar nu suporta comparatia.
Este parerea mea, si este chiar a unuia care le-a folosit cu adevarat.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: maxima chameleon??!!!

Mesaj de stefanflorin » 08 Noi 2009, 21:23

Eu il folosesc si-i raman fidel in fata firelor de la browning, preston, daiwa, trabucco sau sensas (altele nu am incercat)
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”