Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
andrei18
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 03 Noi 2009, 21:26

Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de andrei18 » 03 Noi 2009, 21:43

Salutare frati pescari,

M-am hotarat sa imi achizitionez un nou set de scule de pescuit, iar conform bugetului pe care pot sa il aloc, am ales niste bete si niste mulinete. As vrea parerea voastra legata de ele :

a) lansete :
- Lanseta Chub Snooper Carp 3,6m 3,5lbs ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-chub ... -7104.html )
- Lanseta Cormoran Carp Eliminator ES 3,90m/3,5lb ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... -7203.html )
- Lanseta UK CARP "ELIMINATOR", 3,9m/3.5lbs ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-uk-c ... -1568.html )
- Lanseta Sert Rebellion 3,90m/3,5 lbs - 2 bucati ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-sert ... -4979.html )

b) mulinete :
- Cormoran UK Carp Big Boss 10Pi 5000 ( http://www.totalfishing.ro/cormoran-uk- ... -4729.html )
- Okuma Powerliner Baitfeeder 865 8Rul/ 320m x 0.40mm ( http://www.totalfishing.ro/okuma-powerl ... -3447.html ).

Am fost mai devreme la ei la magazin, am facut o mica proba la mulinete...sunt super, cel putin fata de ceea ce am eu acum...( cumparate din Europa ). As merge pe Big Boss. Voi ce ziceti?

Legat de bete, am "probat" batul de la Sert, de la Chub si pe cel de la Cormoran, Eliminator ES cu 7 inele sic. Din astea 4, as inclina catre batul de la Chub ( 6 inele ) si batul de la Cormoran ( 7 inele ). Amandoua imi plac super mult, insa am auzit pe cineva ca betele cu 7 inele nu sunt foarte bune. Ma poate ajuta cineva si pe mine pe tema asta?

Va multumesc mult pentru ajutor si fir intins.

Andrei

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Gabriel » 03 Noi 2009, 22:08

Salutare
Eu am Chub is foarte bune,imperechiate cu mulineta Okuma PL860 modelul vechi cu miner metalic ...asta nou nu-mi place deloc plus ca am auzit ca nu mai merge asa bine ca modelul vechi...dar cine stie poate-s vorbe numai,oricum la pretul care sunt alt ceva mai bun nu gasesti ,o mulineta buna cred ca mai ieftina ca Big bos ar fi Tica abyss care ii o mulineta foarte buna,mai buna ca Okuma Pl..
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Razvan_6 » 03 Noi 2009, 22:12

:D Pai mai bine dute in europa ( niro_dragon 7 ) si mai cumpara o data urmatoarele elemente : 4 bucati Hakuyo mtx si 4 bucati mulinete Rainbow fm8000 , 4 role cu fir Subdue father ( 300m ,maroniu roscat ) ........ si mai trebuie sa mergi la gara de nord la magazinul Gipo sa cumperi 4 senzori carp alarm ( dinaia cu sensibilitate la 35 lei ) . ;;)

Avatar utilizator
andrei18
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 03 Noi 2009, 21:26

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de andrei18 » 03 Noi 2009, 22:32

Razvan_6 scrie::D Pai mai bine dute in europa ( niro_dragon 7 ) si mai cumpara o data urmatoarele elemente : 4 bucati Hakuyo mtx si 4 bucati mulinete Rainbow fm8000 , 4 role cu fir Subdue father ( 300m ,maroniu roscat ) ........ si mai trebuie sa mergi la gara de nord la magazinul Gipo sa cumperi 4 senzori carp alarm ( dinaia cu sensibilitate la 35 lei ) . ;;)
:-t pey betele si mulinetele astea le am deja razvane =)) , multumesc pentru sfat. l-am luat in primavara la sfatul unui amic si au fost ok, si-au facut treaba, dar e timpul pentru altceva.;)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Laurentiu » 03 Noi 2009, 23:00

Cu mulineta Cormoran UK Carp Big Boss nu poti arunca decat peste cap din cauza talpicei (trebuie sa bagi degetul prin ea), sau cel putin asa am constatat eu. Daca arunci dintr-o parte este foarte incomod si nu cred ca poti atinge distante mari.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Neamtul » 04 Noi 2009, 00:08

De ce crezi asta?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de gor965 » 04 Noi 2009, 00:51

andrei18 scrie:Salutare frati pescari,

M-am hotarat sa imi achizitionez un nou set de scule de pescuit, iar conform bugetului pe care pot sa il aloc, am ales niste bete si niste mulinete. As vrea parerea voastra legata de ele :

a) lansete :
- Lanseta Chub Snooper Carp 3,6m 3,5lbs ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-chub ... -7104.html )
- Lanseta Cormoran Carp Eliminator ES 3,90m/3,5lb ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... -7203.html )
- Lanseta UK CARP "ELIMINATOR", 3,9m/3.5lbs ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-uk-c ... -1568.html )
- Lanseta Sert Rebellion 3,90m/3,5 lbs - 2 bucati ( http://www.totalfishing.ro/lanseta-sert ... -4979.html )

b) mulinete :
- Cormoran UK Carp Big Boss 10Pi 5000 ( http://www.totalfishing.ro/cormoran-uk- ... -4729.html )
- Okuma Powerliner Baitfeeder 865 8Rul/ 320m x 0.40mm ( http://www.totalfishing.ro/okuma-powerl ... -3447.html ).

Am fost mai devreme la ei la magazin, am facut o mica proba la mulinete...sunt super, cel putin fata de ceea ce am eu acum...( cumparate din Europa ). As merge pe Big Boss. Voi ce ziceti?

Legat de bete, am "probat" batul de la Sert, de la Chub si pe cel de la Cormoran, Eliminator ES cu 7 inele sic. Din astea 4, as inclina catre batul de la Chub ( 6 inele ) si batul de la Cormoran ( 7 inele ). Amandoua imi plac super mult, insa am auzit pe cineva ca betele cu 7 inele nu sunt foarte bune. Ma poate ajuta cineva si pe mine pe tema asta?

Va multumesc mult pentru ajutor si fir intins.

Andrei
Chiar daca esti la inceput ar trebui sa simti o diferenta intre betele alea ,ca uite ,unu-i de 3.60 altul de 3.90 ,au greutati diferite , sunt ori in 6 ori in 7 inele ...invariabil se vor curba diferit daca le tensionezi putin....si ar trebui sa-l alegi pe cel care te-a incantat mai tare ! la mulinete ,in cazul unui bat de 3.90 ,in locul lui Powerliner eu ti-as recomanda sa probezi Synex 65 .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de gor965 » 04 Noi 2009, 00:53

Laurentiu scrie:.........Daca arunci dintr-o parte este foarte incomod........ .
Te referi la pozitia mainii pe mandrina sau la pozitia lansetei fata de corp ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Laurentiu » 04 Noi 2009, 02:46

Neamtul scrie:De ce crezi asta?
Am facut chiar azi (adica ieri :D ) probe cu aceasta mulineta montata pe un ron thompson. Peste cap nu este nicio problema, priza e beton pe tot ansamblu, dar la o lansare laterala...mmm...e cam incomod; poate e o constatare subiectiva.
gor965 scrie:Te referi la pozitia mainii pe mandrina sau la pozitia lansetei fata de corp ?
Ma refer ca la o lansare laterala nu ai priza buna asupra ansamblului, gaura de ghidaj te obliga degetele in ea, nu poti apuca pe dinafara talpica mulinetei deoarece e foarte groasa, trebuie sa ai capac de canal in loc de palma. :))
Nu stiu...trebuie incercat, repet, poate sunt eu subiectiv; pe mine personal nu ma incurca deoarece lansez exclusiv peste cap, dar pt cineva care este invatat sa lanseze lateral cred ca va avea probleme.

Avatar utilizator
andrei18
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 03 Noi 2009, 21:26

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de andrei18 » 04 Noi 2009, 10:44

gor965 scrie: Chiar daca esti la inceput ar trebui sa simti o diferenta intre betele alea ,ca uite ,unu-i de 3.60 altul de 3.90 ,au greutati diferite , sunt ori in 6 ori in 7 inele ...invariabil se vor curba diferit daca le tensionezi putin....si ar trebui sa-l alegi pe cel care te-a incantat mai tare ! la mulinete ,in cazul unui bat de 3.90 ,in locul lui Powerliner eu ti-as recomanda sa probezi Synex 65 .
Diferenta de greutate este mica, undeva la 30 de grame in plus la Cormoran.

Vreau sa stiu mai multe despre batul cu 7 inele, care este parerea voastra legat de el. Am auzit cateva persoane ca nu sunt bune.

Dan, de la Totalfishing, mi-a spus ca cele cu 7 inele au o rezistenta mai mare deoarece blank-ul este mai mic.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de IULIAN C » 04 Noi 2009, 11:16

nu te-a atras Outkast-ul de 3,9 3,5 lb de la Chub?
Eu,as cam vrea sa le schimb pe ale mele,de fapt sa maresc "parcul" si nu m-a atras altceva pt ce vreau eu....
Ar mai fi shimano force master long cast 2 leg,dar nu stiu....stau in dilema intre astea 2...din ce info am...se impaca bine cu mulinete gen powerliner dar si cu altele care ar intregi ansamblul...
dar Chuburile raman in top pt mine...ia vezi nu te bagi si tu pe ele?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Razvan_6 » 04 Noi 2009, 11:18

:D Eu am vazut la Grabmayer lansete de 3,90m cu 13 inele de mici dimensiuni pe ele dar dadea cu multiplicatoare Abu Garcia :O .O fi stiind austriacu asta meserie nu ? <:-P

Avatar utilizator
andrei18
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 03 Noi 2009, 21:26

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de andrei18 » 04 Noi 2009, 11:31

IULIAN C scrie:nu te-a atras Outkast-ul de 3,9 3,5 lb de la Chub?
Eu,as cam vrea sa le schimb pe ale mele,de fapt sa maresc "parcul" si nu m-a atras altceva pt ce vreau eu....
Ar mai fi shimano force master long cast 2 leg,dar nu stiu....stau in dilema intre astea 2...din ce info am...se impaca bine cu mulinete gen powerliner dar si cu altele care ar intregi ansamblul...
dar Chuburile raman in top pt mine...ia vezi nu te bagi si tu pe ele?
]
m-a atras dar din pacate nu am buget pt ceva scump. tu ce zici? se merita 3.90 cu 7 inele?

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de Razvan_6 » 04 Noi 2009, 11:36

:D Andrei18 ce te a nemultumit la Hakuyo mtx ? Zine si noua defectele si minusurile acestei lansete :?:

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Sfaturi de la profesionisti pt un incepator

Mesaj de IULIAN C » 04 Noi 2009, 11:41

andrei18 scrie:
IULIAN C scrie:nu te-a atras Outkast-ul de 3,9 3,5 lb de la Chub?
Eu,as cam vrea sa le schimb pe ale mele,de fapt sa maresc "parcul" si nu m-a atras altceva pt ce vreau eu....
Ar mai fi shimano force master long cast 2 leg,dar nu stiu....stau in dilema intre astea 2...din ce info am...se impaca bine cu mulinete gen powerliner dar si cu altele care ar intregi ansamblul...
dar Chuburile raman in top pt mine...ia vezi nu te bagi si tu pe ele?
]
m-a atras dar din pacate nu am buget pt ceva scump. tu ce zici? se merita 3.90 cu 7 inele?
Andrei...referitor la 7 inele.... :-?? nu stiu ce sa zic....dar din ceea ce stiu eu pana in prezent cat si din experientele de pe balta....cu cat mai multe inbinari respectiv inele cu atat e mai riscant!
Nu zic ca ar fi periculoasa sau mai putin buna o lanseta de 7 insa nu pre vad ce ar putea FACE IN PLUS!
Sfatul meu e sa te axezi pe ce este cunoscut,testat...etc!
Nici eu nu am bani pt fitze,dar,trag sa iau chuburile outcast de 3,9 pt ca nu prea au reclamatii si pt ca nu sunt genul de om care sa schimbe sculele dupa fiecare sezon!
Plus ca astea cam indewplinesc aproape toate genurile de pescuit(adica referitor la distanta,pesc in agatatura...etc)
Nu vreau sa te influentez,insa stii cum se alege lanseta...cea mai bun e cea care ti se potriveste tie pe mana si pe stilul de aruncare...etc!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”