Un alt topic pt achizitionare lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Laurentiu » 07 Noi 2009, 13:43

M-am hotarat in sfarsit sa-mi achizitionez niste lansete moderne de pescuit ca ale mele de 15 ani s-au prafuit, demodat, m-am plictisit de ele, sunt facaturi,etc...
In primul rand doresc niste lansete cu care pot lansa mai departe (100m cu ceva fir de 0,28) si cu niste momitori mai maricei si in acelasi timp sa simt si pestele, cu alte cuvinte placerea drilului, in concluzie cu actiune progresive.
Nu doresc lansete rigide, pari si altele care se apropie de spod-uri; cu toate ca am observat ca in Romania e o moda ca pescarul nostru sa pescuiasca cu pari cat mai rigizi.
Ca lungime nu cred ca doresc mai mari de 3,6 m si pretul sa fie in jurul a 250 ron bucata.
Nu cred ca o sa ma mai complic cu sh-urile, deoarece lumea cere mult pe un sh omorat pe la concursuri si daca nou cost 300 ron, doreste 270 ron..ma rog..fiecare cu lucrul lui. Dar daca aveti o oferta de bun simt, o astept pe P.M., mai ales ca doresc sa-mi achizitonez un set de 3-4 lansete cu un set de 3-4 mulinete; mulinetele in jurul a 200 ron, cu toate ca deja stiu ce doresc la capitolul mulinete.
Astept si parerea dl-lui gor965, chiar daca ma mai sfatuit (in bine) pe p.m.
Multumesc.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Neamtul » 07 Noi 2009, 19:42

Daca zici ca vrei ceva mai lung de 3,60 si vrei ceva mai puternic pentru monturi grele si vrei sa ai si placerea drill-ului si sa fie si ieftine,atunci cumpara-ti Senzor Club.Astea costa 300lei in magazin.Le combini cu niste mulinete Okuma Synex sau Powerliner si ti-ai tras un set de scule cu un raport calitate/pret/performanta foarte bun care te vor tine cativa ani fara probleme. :)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Laurentiu » 07 Noi 2009, 20:05

Asa ma gandisem si eu, dar nu vreau mai mari de 3.60m si senzor nu cred ca au decat de 3.90m.
Maver genesis mi-au placut mult, le-am pipait de cateva ori, dar cam nasol cu ele cand lansezi cu un momitor mai maricel (zic eu). In rest fara repros, lucrate frumos, subtiti, usoare mai ales in pretul asta si cred ca sunt extraordinare in dril.
Inclin sa cred o lanseta de 3.60m de 3,25 lb cu actiune progresiva mi s-ar potrivi cel mai bine dupa cate lansete am pus mana.
Oricum mai dezvolta subiectul, stiu ca ai mania lansetelor...:)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de gor965 » 08 Noi 2009, 10:53

Maver Genessis bat suta ...dar nu cu momitor ! Sunt mai indicate sa le pescuiesti doar cu plumb pe un pat de nada facut cu spodul ! Daca pescuiai mai in scurt 50-70 m ,n-ar fii fost o problema prea mare la aruncatul momitoarelor ( arunci mai lobat ) dar asa ,la 100 m ,nu te duci decat cu plumb de max.85 gr + montura . Sa zic eu ca maxim ai putea sa te duci pe la 115-120 m daca te pricepi sa arunci , ai fir sub 0.25 si-o mulineta buna !
O progresiva care bate la 100 m , cu 100gr , in banii aia , ar fii Trabucco Corix .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Laurentiu » 08 Noi 2009, 12:02

Mi-am inchipuit, tocmai d'aia am cam renuntat la ele, dar nu total, poate incerc un maver de 3.9 m si 3.5 lb.
Trabucco Corix , nu am mai vazut prin magazine.
Nu stiu ce optiuni as mai avea la cerintele si banii mei...

P.S. Cum se prezinta Chub Snooper? Stie cineva? E departe de Outcast privind calitatile ei?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Neamtul » 08 Noi 2009, 15:09

Unii spun ca ar fi bune,altii le critica.Nu le stiu asa ca nu ma pronunt.
De ce nu incerci un ForceMaster?Parca tin minte sa fi vazut undeva modelul de 3,60m si 3,25lbs. :-/
Pretul este putin peste 250lei bucata dar cred ca merita.
Problema este ca in 250lei nu prea gasesti ce vrei tu.Daca iti spun Chub Outcast spui ca-d prea scumpe.Trabucco?Or fi ele bune dar mie nu-mi plac.Nu le-am folosit dar le-am avut in mana si nu cred ca e ceea ce cauti.Mai incearca Ron Thompson Custom Carp.Din cate am inteles sunt destul de rigide dar nu rapite,cred ca se incadreaza in categoria lansetelor progresive.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de gor965 » 08 Noi 2009, 15:18

Neamtul scrie:............Trabucco?Or fi ele bune dar mie nu-mi plac......
...ce sa-ti placa tie la un bat de 230 ron ?! :-? ...mah ,tie nu ti-au placut nici betele Fox, nici mulinetele Daiwa ! :)) >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Neamtul » 08 Noi 2009, 17:12

:)) :))Am inceput sa rad de m-am tinut de burta cand am citit.
George,vezi ca ti-am pus o intrebare pe topic-ul despre telescopice.Poate ma poti ajuta si pe mine cu un sfat. :)

Avatar utilizator
smecherache
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 05 Apr 2009, 14:31

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de smecherache » 08 Noi 2009, 19:00

tare gor :)) :)) :)) daca nici fox si nici daiwa nu sunt firme...mergem si ne cumparam din bazar haragi la 200 ron :)) :)) :)) si ce drill avem la rosioara :!: :!: :!: :)) :)) :)) tare :!:

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Laurentiu » 08 Noi 2009, 19:06

Shimano forcemaster de 3.25 nu am mai vazut pe aici.
Ron Thompson le-am pipait de doua ori: sunt rigide pt mine, dar destul de misto lucrate.
Si eu am inceput sa ma gandesc la Chub outcast sau Sonik sk3, dar cam intru in banii de lemne pt iarna. :))
Si sunt sigur ca Fl, hakuyo, jrc sau mai stiu eu ce, nu-mi iau ca ma cunosc; nu o sa ma simt bine cu ele si o sa le vand repede.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Nelutu » 08 Noi 2009, 19:23

Laurentiu, ce anume nu-ti plce la JRC? Skyliner au fost laudate de toata lumea care a pescuit cu ele! Dar la FL? Eu am luat in primavara doua bete FL, Supreme, au costat f. putin, adica 150 lei buc., am zis sa ma tina un an, acu vreau sa-mi mai iau inca doua sa-mi fac un set de 4 buc., sunt niste bete excelente ptr. banii lor, ramai uimit sa vezi cat se poate lansa cu plumb de 100 si ce placute sunt in dril. Din pacate vad ca Vali Bonto nu mai aduce, astept din vara inca doua bete de acest fel ... ~x(

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Razvan_6 » 08 Noi 2009, 19:25

=)) Da da baieti aja este i mi place concluzia la topicul asta ....regie si film...stiti voi : si marmota invelea ciocolata in staniol ;)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Laurentiu » 08 Noi 2009, 19:55

Nu sunt genul sa mai folosesc no name-uri. Am o varsta si vreau sa ma respect si sa ma simt bine, deajuns ca am avut parte numai de chinezarii si facaturi de-a lungul anilor, macar acum sa am parte de ceva bun (nu ma refer numai la scule de pescuit).

Razvane daca ai ceva util ce scris e bine, deocamdata nu sunt interesat de marmote si nici de hakuyo care scot capturi si pescuiesc campionii cu ele.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de gor965 » 08 Noi 2009, 21:48

Razvan_6 scrie:=)) Da da baieti aja este i mi place concluzia la topicul asta ....regie si film...stiti voi : si marmota invelea ciocolata in staniol ;)
Ori dumneata esti prea subtil ,ori eu sunt mai greu de cap...care-i concluzia la topicul asta ? :-?? ...daca aduci iar in discutie sculele din Niro si firul Subdue ,devi suspect de reclama mascata ! :-w >:)
P.S
Ca veni vorba de JRC... nu e o firma No Name ...a fost preluata de curand de concernul Pure Fishing ( tot ei detin brandurile Penn ,Abu Garcia ,Berkley ,Streen ,Mitchell )
Cine stie ce diametru au la blank J2 si J4 de la JRC ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Un alt topic pt achizitionare lansete

Mesaj de Razvan_6 » 08 Noi 2009, 21:56

=)) Pana o sa mi permit un set de Century NG de 3,60m 2,75lbs ( second hand) cam 6 milioane bucata ......se stie ca sant ultrasensibile ;) si bat tot pe piata mondiala la a simti pestele si drilul la maxim ...o sa pescuiesc in continuare cu FL superior carp 3.60m , Hakuyo mtx 3.90m o:-)

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”