DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2009, 00:45

....cred ca am scris reply-ul anterior in acelasi timp cu tine Sorine.
Crezi ca noi nu ne-am dori sa ajungem la acel nivel, de a prinde peste doar pt a-l trage-n poza? gandeste-te ca englezilor le-a luat cateva zeci de ani bune ca sa ajunga unde sunt, si ei au mancat peste la vremea lor, nu s-au nascut asa. Dupa cum vezi in tarisoara noastra toate lucrurile se misca mai lent, asta este, trebuie sa rabdam si sa speram la mai bine. (oare?)
E bine ca ai ajuns la nivelul asta, insa trebuie sa intelegi ca unii (90% cel putin) printre care ma numar si eu, nu ne permitem sa mergem la pescuit, cheltuind o gramada de bani ca apoi sa merg la Metro sa iau peste pt mancat.
In ziua cand nu o sa se mai exploateze industrial lacurile si raurile de la noi, multi isi vor schimba mentalitatea. Pana atunci, ar insemna sa fiu un fraier sa platesc, pestele ala pe care il mananc, de 2 ori. Stiu ca suna oarecum inapoiata logica mea, insa consider ca am dreptate. Si un englez daca il intrebi acelasi raspuns iti va da, singura diferenta este ca ei nu mananca peste de apa dulce cu exceptia anghilei, pastravului si somonului, in rest tot in tigaie ajunge.
PS: nu sunt de acord cu lacomia unora de a lua acasa peste cu sacii insa nu critic un pescar care a oprit 2-3 baboi pt necesitati personale.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
rosata sorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Apr 2008, 22:43

Re: DUNAREA

Mesaj de rosata sorin » 11 Noi 2009, 01:10

problema este ca nu se opresc multi la 2-3 baboi, si recunosc ca m-am cam inflamat cand am vazut pozele de mai sus. problema in tara asta stii care este? ca in loc sa ne punem problema la modul : hai sa fim noi cei care trebuie care ar trebui sa dam un exemplu (C.R.), gandim ceva de genul :decat sa-l eliberez si sa-l prinda altii mai bine il bag in traista.
daca s-ar oprii la cei doi-trei pesti ar fi O.K. dar iti garantez ca nu se va intampla asta , decat sa-l elibereze mai bine i se strica in juvelnic , spun asta pt. ca am vazut!este prea mult pt. intelegerea mea!

nu generalizez cine trebuie sa se simta stie ca spun adevarul!
ENERGY-CARP

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de Laurentiu » 11 Noi 2009, 01:24

Cred ca pestii din poza sunt prinsi nu intr-o zi, ci in mai multe, deci nu e o paguba mare mai ales ca omu ii mananca. Daca tragi o linie, media este de un peste maxim doi pe zi.
Ar trebui sa ne ingrijoreze ''electricienii'' si setcarii, aia sunt cei mai periculosi, care vin zilnic cu 7-8 crapi in portbagaj la colt de strada si politia nu le face nimic, nu un pescar care se duce o data pe an o saptamana pe Dunare si prinde 8-10 baboi si aia cu noroc.
Hai sa nu exageram si sa fim cerebrali.

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 11 Noi 2009, 11:05

rosata sorin scrie:ba taranilor voi de catch and release(prinde si elibereaza) nu ati auzit?

mai aveti tupeul sa va si laudati cu bietii crapi printre blocuri!!! :"> :"> :"> rusine , rusine!!
nu stiu cum de va lasa sa postati aici pe infopescar!!! oare nu a vazut nimeni?,alo moderatorii?? ce facem promovam braconajul???
azi maine va ludati cu crapii prinsi prin electrocutare pe dunare , descriind "chinurile" prin care ati trecut cautand gropile!!!
in primul rind va salut pe toti ; nea sorine taran esti matale si de alta data vorbeste mai frumos la adresa altora de la metro cumperi dumnea-ta eu maninc ce prind iar braconajul nu se face cu undita , iate de plase ,curent,etc; lasa-i pe cei care dau momeala luni de zile sa prinda si ei un peste ; ai ceva cu cei care consuma peste ? sau vrei sa pari ceia ce nu esti .

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 11 Noi 2009, 11:16

Sunt si eu pescar de Dunare si din pacate anul asta nu am reusit sa prind nici macar un crap mai de Doamne ajuta. Iar lucrul asta s-a intamplat din cauza braconajului electric. Postarea userului Sorin care folosea tot felul de apelative jignitoare pentru confratii pescari ce au avut norocul sa prinda 2-3 pesti, pe care i-au si pozat sa ni-i arate si noua, mi se pare de cea mai joasa speta si de o grosolanie iesita din comun. Cu amenintari si jigniri de genul celor pe care le-a postat mai bine s-ar duce la electricienii de pe Dunare...daca are curajul sa-i apostrofeze pe adevaratii braconieri. Rusinica...

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 11 Noi 2009, 11:24

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: DUNAREA

Mesaj de viorix » 11 Noi 2009, 17:02

De atata peste cat ai dus acasa "ca innecatu, prin anii 90" ti s-a facut rau si probabil nu mai poti mananca peste Sorine. Din aceasta cauza eliberezi tot ce prinzi (adica nimic / altfel nu luai foc vazand doua poze facute pe malul apei, deci nu stim daca pestii au fost eliberati ori nu). A vedea si aspectul ca in poza cu somnul omul este imbracat cu pantaloni scurti, iar in cealalta purta caciula.

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: DUNAREA

Mesaj de adyro » 11 Noi 2009, 17:05

Salutare la toti pescarii de Dunare.Pt.sorin care a scris topicul despre pescarii care fac poze la pesti intre blocuri nu mi se pare corect sa-i faca braconieri ca pe cei care pescuiesc cu curentul sau cu plasele monofilament zilnic si de acestia nu se leaga nimeni si nu le face nimic .Impotriva acestora ar trebui sa luam atitudine si sa apelam la cei indreptatiti s-a ia masuri impotriva lor.Cu pardon sorine nu cred ca sti ce inseamna sa pescuiesti pe apa curgatoare si mai ales la Dunare cand o partida de pescuit inseamna 3,4 zilesi prinzi 2,3 crapi daca ai noroc.Sunt partide de pescuit in care nu prinzi nici-o coada de peste,ceea ce nu mi se pare ca e corect ceea ce spui tu.Aia nu se numeste braconaj cu undita cand intr-un an iti iei acasa pentru tine si familia ta 3,4 pesti si asta nu inseamna GOLANEALA !
**==Fir Intis !

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: DUNAREA

Mesaj de barba » 11 Noi 2009, 17:44

sorine la un pescuit pe dunare pt o iesire de 3 zile costa 2oo lei noii iar ady are dreptate daca ai noroc sa prinzii un crap sau 2 e bine asa ca tu SORINE daca ai fii pe dunare cativa ani la rind si nai prinde nimic mare? si dupa cateva iesirii prinzi un crap daca il prinzi sigur nui vei da drumu asa ca laso mai muale dute pe dunare si priveste REALITATEA :-$

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: DUNAREA

Mesaj de Dan Andrei » 11 Noi 2009, 17:56

Fratilor lasati-o un pic mai moale ca sunte-ti un pic in afara subiectului si nu are rost sa mai lungiti aceste polemici la nesfarsit....Parerea mea personala este ca fiecare poate proceda cum crede de cuvinta dar sa se incadreze in limitele bunului simnt. #:-S
Numai bine!

Avatar utilizator
rosata sorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Apr 2008, 22:43

Re: DUNAREA

Mesaj de rosata sorin » 11 Noi 2009, 18:13

viorix scrie:De atata peste cat ai dus acasa "ca innecatu, prin anii 90" ti s-a facut rau si probabil nu mai poti mananca peste Sorine. Din aceasta cauza eliberezi tot ce prinzi (adica nimic / altfel nu luai foc vazand doua poze facute pe malul apei, deci nu stim daca pestii au fost eliberati ori nu). A vedea si aspectul ca in poza cu somnul omul este imbracat cu pantaloni scurti, iar in cealalta purta caciula.
stimabile daca ne uitam mai atent putem observa "capastrul"cu care a fost priponit somnul!
imi pare rau daca am jignit cu remarcile mele vizavi de acele poze dar inca o data nu pot fi de acord cu omoratul crapilor mai ales celor din dunare, dupa ce ca sunt decimati de niste distrusi de braconieri (curent,mono, gaz, etc), toate acestea sub aripa protectoare a autoritatilor precum bine stim.
pacat ca nu ne intelegem , de ce sa ucidem asemenea exemplare foarte frumoase,reproducatori , cand putem sa-i eliberam , doar nu pescuim sa ne scoatem banii!!! oare?
ENERGY-CARP

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: DUNAREA

Mesaj de barba » 11 Noi 2009, 19:35

alo CAPSTRU era pt al tine viu si era singuru peste in 3 zile asa nu mai comenta ok :-@ sorin

Avatar utilizator
rosata sorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Apr 2008, 22:43

Re: DUNAREA

Mesaj de rosata sorin » 11 Noi 2009, 19:41

scuza-ma si inca ceva sa-ti fie de bine!!
ENERGY-CARP

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de nando » 11 Noi 2009, 19:49

rosata sorin scrie:
viorix scrie:De atata peste cat ai dus acasa "ca innecatu, prin anii 90" ti s-a facut rau si probabil nu mai poti mananca peste Sorine. Din aceasta cauza eliberezi tot ce prinzi (adica nimic / altfel nu luai foc vazand doua poze facute pe malul apei, deci nu stim daca pestii au fost eliberati ori nu). A vedea si aspectul ca in poza cu somnul omul este imbracat cu pantaloni scurti, iar in cealalta purta caciula.
stimabile daca ne uitam mai atent putem observa "capastrul"cu care a fost priponit somnul!
imi pare rau daca am jignit cu remarcile mele vizavi de acele poze dar inca o data nu pot fi de acord cu omoratul crapilor mai ales celor din dunare, dupa ce ca sunt decimati de niste distrusi de braconieri (curent,mono, gaz, etc), toate acestea sub aripa protectoare a autoritatilor precum bine stim.
pacat ca nu ne intelegem , de ce sa ucidem asemenea exemplare foarte frumoase,reproducatori , cand putem sa-i eliberam , doar nu pescuim sa ne scoatem banii!!! oare?
da unde vrei breeeeeeeeeeeee sa pescuieasca omu? pe Volga!
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
rosata sorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Apr 2008, 22:43

Re: DUNAREA

Mesaj de rosata sorin » 11 Noi 2009, 20:39

pe volga , pe rin, pe amazon nu conteaza dar respectand regula de aur C.R..ce te face sa te simti mai bine
eliberarea unui crap ,sau momentul in care ii scoti matele si ii cantaresti icrele, daca acestea sunt formate, in caz contrar scrasnesti din dinti gandindu-te ca ai avut ghinion ,ca nu le-ai gasit formate numai bune de mancat.
eu unul ador sa-i vad cum dau din coada in momentul eliberarii!!! ceea ce unii nu au prea vazut!!
ENERGY-CARP

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”