stiuca

esox lucius

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

stiuca

Mesaj de Lucian Nagy » 22 Noi 2007, 20:32

vrea cineva sa scrie cite ceva aici???caut un pescar cu experienta,,sa mai schimbam cite o opinie.Pescuiesc doar de un an la stiuca,,si am avut 2 capturi frumoase!!!!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: stiuca

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 21:04

Lucian Nagy scrie:vrea cineva sa scrie cite ceva aici???caut un pescar cu experienta,,sa mai schimbam cite o opinie.Pescuiesc doar de un an la stiuca,,si am avut 2 capturi frumoase!!!!!
ce ai vrea sa stii ? am prins stiuca dar nu exmplare remarcabile (peste 4 kg) si in mare parte la pestiosor viu datorita locatiilor pline de stuf, inaccesibile pt spinning. Totusi am prins si la voblere, linguri oscilante si twistere si iti pot spune cate ceva despre modelele de voblere si firmele producatoare :).

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 04 Dec 2007, 02:46

Multumesc de raspuns..Maine o sa ies la o partida de pescuit,,si simt ca va fi incununata de succes!! :) M-am inzestrat cu tot felul de "mortaciuni"++uleiuri,,si-s gata de atac!!((pe aici e interzis pescuitul la pestisor viu :!: )FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
elby_82
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 04 Dec 2007, 13:12
Localitate: Bucuresti

vobler

Mesaj de elby_82 » 06 Dec 2007, 12:45

Am primit de la cineva un vobler Salmo de 10 cm si 46 g.E imens.Unde as putea da cu el?Nu as agata tot ce e la fundul apei?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: vobler

Mesaj de mini_mic » 06 Dec 2007, 14:01

elby_82 scrie:Am primit de la cineva un vobler Salmo de 10 cm si 46 g.E imens.Unde as putea da cu el?Nu as agata tot ce e la fundul apei?
Daca imi spui si modelul te pot ajuta ( scrie pe el, la fel ca si evolutia lui ) in legatura cu specia de peste si cu adancimea la care evolueaza. Nu este neaparat nevoie daca este greu si mare sa fie un vobler sinking (scufundator ) . La o asa dimensiune cu siguranta este un vobler pt stiuca/somn (pesti mari ). Salmo face voblere bune si prinzatoare in orice caz :)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 06 Dec 2007, 19:36

10cm nici nu e prea mare. Acum vreo 3 ani am participat la prima editie a Cupei Salmo la Sacalaia CJ. Au concurat si producatorii de la Salmo, care au facut la final si demonstratii cu voblerele lor. In concurs au pescuit cu voblere de 15-17cm si au prins marlite de 25-50cm. Sunt intr-adevar foarte bune si atrag orice dimensiune de stiuca prin asemanarea lor cu pestii si prin evolutie. Rapitorii nu se dau in laturi sa atace pesti care au dimensiuni apropiate si cateodata chiar si mai mari decat ale lor. Uita-te intr-un acvariu.

Avatar utilizator
elby_82
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 04 Dec 2007, 13:12
Localitate: Bucuresti

salmo

Mesaj de elby_82 » 06 Dec 2007, 22:53

Modelul este Salmo Slider 10S/46g sinking.Ce tip de pescuit si cu ce imi recomandati pentru pescuitul rapitorului de pe mal?Bugetul bata-l vina.Daca aveti si ceva ponturi de balti la care sa te duci cu rucsacul si RATB-ul sa te lupti cu un rapitor.Multumiri pentru raspunsurile promte.Am prins un singur rapitor la viata mea de pescar.Un avat pe Dunare dar lupta cu el a fost ceva fantastic.Recunosc ca m-am panicat.Pana nu am citit aventuri la pescuit nu am stiut ce am prins. :oops:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: salmo

Mesaj de mini_mic » 07 Dec 2007, 04:05

elby_82 scrie:Modelul este Salmo Slider 10S/46g sinking.Ce tip de pescuit si cu ce imi recomandati pentru pescuitul rapitorului de pe mal?Bugetul bata-l vina.Daca aveti si ceva ponturi de balti la care sa te duci cu rucsacul si RATB-ul sa te lupti cu un rapitor.Multumiri pentru raspunsurile promte.Am prins un singur rapitor la viata mea de pescar.Un avat pe Dunare dar lupta cu el a fost ceva fantastic.Recunosc ca m-am panicat.Pana nu am citit aventuri la pescuit nu am stiut ce am prins. :oops:
Modelul sinking are o scufundare controlata, adica e lestat in asa fel incat sa se scufunde incet. Este un model de tipul jerk bite, care permite aruncari lungi. Fara sa ma pun de acord cu dl. Iuga din alte motive , tin sa ii dau dreptate, voblerele mari, chiar in cazul de fata, sunt prinzatoare si de marlite.
Primul peste prins la spinning trezeste emotie in orice pescar stai linistit ! :). Desi nu resimtim, suntem zilnic antrenati de stari emotive, cu atat mai mult in cazul unui dril :wink:

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 08 Dec 2007, 03:16

Nu vreau sa necajesc pe nimeni,,dar cam asa arata ""recordurile personale""!!!FIR INTINS !!!!!!!!!!
http://s247.photobucket.com/albums/gg12 ... scarlucky/

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 08 Dec 2007, 03:29

Lucian Nagy scrie:Nu vreau sa necajesc pe nimeni,,dar cam asa arata ""recordurile personale""!!!FIR INTINS !!!!!!!!!!http://s247.photobucket.com/albumshttp: ... scarlucky/
Pana nu vedem pozele nu necajesti pe nimeni ! :lol: :lol: :lol: Se pare ca e un link gresit, intrucat nu duce nicaieri.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 08 Dec 2007, 17:18

mini_mic scrie:
Lucian Nagy scrie:Nu vreau sa necajesc pe nimeni,,dar cam asa arata ""recordurile personale""!!!FIR INTINS !!!!!!!!!!
http://s247.photobucket.com/albums/gg12 ... scarlucky/
Pana nu vedem pozele nu necajesti pe nimeni ! :lol: :lol: :lol: Se pare ca e un link gresit, intrucat nu duce nicaieri.
Avea o eroare, am remediat-o. Uita-te si plangi :wink:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 08 Dec 2007, 17:24

ANIMALEEE !!! :lol: :lol: Nu cumva una dintre ele e muskie ? asa mi se pare. Oricum englezii ( UK) sunt recunoscuti pt exemplarele de stiuca, in schimb sunt deficitari la somn; daca prind unu de 15 kg danseaza pe langa el.

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 09 Dec 2007, 01:06

Ce vrei sa zici prin...""muskie""???Nu inteleg!!Si...........Dublin e cumva in UK???((sa nu spui asa ceva unui irlandez ca te face varza!!))FIR INTINS si LA MAI MARE!!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 09 Dec 2007, 11:48

Lucian Nagy scrie:Ce vrei sa zici prin...""muskie""???Nu inteleg!!Si...........Dublin e cumva in UK???((sa nu spui asa ceva unui irlandez ca te face varza!!))FIR INTINS si LA MAI MARE!!!
Intradevar Dublin nu este in UK, dar totusi pot sa ii spun asa ceva unui nord irlandez, la asta mi-a fost si gandul cand am scris. Oricum cand am facut aceasta referire, am facut-o la spatiul geografic insular, gandit ca habitat pt stiuca, nu la Dublin sau la vreo formatiune politica.
Muskie, musky sau maskinonge este cel mai mare peste din familia stiucii si arata cam asa :
Imagine
E intalnita in special in Statele Americii, Canada dar si tari nordice precum Suedia, Norvegia , chiar si in Olanda se intalneste.
Ultima oară modificat 09 Dec 2007, 12:10 de către mini_mic, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
shootgun
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Ian 2008, 22:43

Re: salmo

Mesaj de shootgun » 07 Ian 2008, 23:00

elby_82 scrie:Modelul este Salmo Slider 10S/46g sinking.Ce tip de pescuit si cu ce imi recomandati pentru pescuitul rapitorului de pe mal?Bugetul bata-l vina.Daca aveti si ceva ponturi de balti la care sa te duci cu rucsacul si RATB-ul sa te lupti cu un rapitor.Multumiri pentru raspunsurile promte.Am prins un singur rapitor la viata mea de pescar.Un avat pe Dunare dar lupta cu el a fost ceva fantastic.Recunosc ca m-am panicat.Pana nu am citit aventuri la pescuit nu am stiut ce am prins. :oops:
Pentru mine, revelatia anului 2007 s-a numit Salmo Slider... Dupa parerea mea sunt niste voblere extrem de prinzatoare iar pentru un pescar familiarizat cu ele sunt imbatabile... Sliderul pe care il ai tu se scufunda lent iar in momentul in care este jerkuit are o evolutie ascendenta, catre suprafata apei...prin contrast, sliderul floating evolueaza in pelicula, in momentul jerkingului scufundandu-se cativa centimetri. Sliderul floating este deosebit de eficient in ape cu vegetatie abundenta care urca pana aproape de suprafata. Eu pescuiesc pe ape foarte limpezi in care culori ca real shiner sau real perch sunt foarte eficiente.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stiuca”