Pescuit la crap in Germania

Moderator: vali003

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Pescuit la crap in Germania

Mesaj de Ricardo » 27 Dec 2008, 20:12

Mihai001 si Carprom,voi unde pescuiti in Germania,sincer ma intereseaza doar lacuri.Ajung de 5-6 ori an de an si tot vad fel si fel de balti si lacuri superamenajate dar nu stiu amanunte despre taxe,permise etc.poate ma luminati voi.danke schon

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 27 Dec 2008, 21:39

Eu sint in partea sudica aproape de Stuttgart in valea Rinului.Aici cam toate baltile apartin cluburilor de pescuit dar dupa cum am inteles acum poti si cu permisul romanesc sa iei permis pentru o zi,saptamina,luna.La mine in zona mai ai posibilitatea sa iei permisul pentru Rin pe partea landului Rheinland-Pfalz care cuprinde cam 70 km de Rin plus cam toate bratele moarte de Rin si costa cam 50 euro pe an.In cele 2 cluburi unde sint eu taxa este de 30 euro pe an(plus 50 euro cind te inscri in club),25 pe luna si 6 euro pe zi.Plus ca eu am 17 km si sint in Franta unde permisele sint intre 60 si 90 de euro in functie de clubul de la care il iei dar la francezi odata ce platesti taxa clubului
ai automat si apele de stat.Atunci ai posibilitatea sa pescuiesti pe Rhon,Saone,Moselle si cam toate lacurile mari ca Lac de Madine,St. Cassien,Lac de Der,Foret de Orient.Daca mai ai ceva intrebari iti raspund cu placere.

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de Ricardo » 29 Dec 2008, 23:02

Mihai,anul asta am ajuns chiar la tine in Karlsruhe,si de cate ori vin stau in jur de o saptamana,deci as avea minim 2 zile pentru un pescuit,dar fara un cunoscator al zonei de acolo e greu sa faci ceva.Ce vreau sa te intreb,lacuri private nu aveti delok acolo,cred ca e mai simplu decat sa alerg sa fac permise pentru valea rinului si diferite lacuri cum s-ar zice "de stat".

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 29 Dec 2008, 23:22

Lacuri private sint numai in Franta,pe aici nu sint dar pentru un permis de turist pe 2-3 zile s-ar putea rezolva mai ales ca prietenul meu cu care merg la pescuit este cel care da permisele pentru club.In orice caz putem ramine in contact si poate se lasa cu o partida de pescuit.

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 14 Ian 2009, 20:50

Mihai ,cum e cu vremea pe la voi ? iesiti sau nu cat de curand? :)

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 14 Ian 2009, 22:42

Razvane la 20 cm gheata pe balta nu prea cred.Si azi a mai si inceput din nou sa ninga.Cred ca ma apuc de pescuit la copca =)) .Schimb betele de crap cu lansete de 1 m si dai bataie ca am populat balta noastra de distracti cu 100 kg de crapceni si 300 kg de babusca mare intre 20 si 30 cm.Din cauza ghetii nici la stiuca nu am putut sa ies.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de vali003 » 15 Ian 2009, 03:27

Mihai , daca 20 cm. ti se pare mult , hai la noi sa vezi de 90-120 cm. De doua zile nu ne scoate din -22-28 c. , pentru sfirsitul de saptamina se anunta pe la -30 , ce sa facem , se incalzeste planeta .......dar undeeeeeee >:)

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 15 Ian 2009, 17:03

Vali nu mi se pare mult 20 cm de gheata doar vin din zona Brasovului.Dar la noi este eveniment cind avem asa gheata groasa.La mine in zona daca ingheata baltile e eveniment dar anul asta este ca niciodata.In 20 de ani de Germania rar a fost sa vad asa gheata groasa ca acuma.

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de Lucian Nagy » 15 Ian 2009, 20:15

mai baieti,,daca voua vi se pare anormal asa gheata groasa,,eu ce sa mai zic??La prima mea iesire de anul asta,,am gasit balta inghetata tun.Am mai colindat inca 3 lacuri apoi,,si toate erau inghetate.Luati in considerare ca pe aici rar e temperatura sub -5grade.Si,ca si vali,,stau si ma intreb........ce e atita galagie cu inclazirea globala??? :-?? eu unul abia astept sa vina vara sa pot fugi undeva la soare,,ca nu pot numi "vara" ceea ce a fost in ultimii 2 ani.FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 15 Ian 2009, 22:12

:O :O :O ,ce temperaturi pe la voi @-) @-) @-) ,la noi a fost pana sap trecuta -10 noaptea si cca -2...-3 ziua ,acum sa indreptat de luni incoace +5,6 ziua ,noaptea 2,deja jumate din lac sa dezghetat asta pana miercuri cand am fost sa dau un ochi ,maine plec la pescuit pana sambata (asa am in gand) ,si chiar daca nu e dezghetat tot tot bag lansetele in apa :D ,uite o poza de amintire pt mine ,asa ceva nu am vazut
in 5 ani de cand pescuiesc balta :-B
,poze facute sambata trecuta,prima poza ma gandesc serios sa o pun rama :D

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 15 Ian 2009, 22:30

Razvane frumoase poze mai ales patinoarul pentru rate =))

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 15 Ian 2009, 22:31

mihai001 scrie:Razvane frumoase poze mai ales patinoarul pentru rate =))
ms Mihai,

exact unde-s ratele are 14 m adancime balta :-B

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de Lucian Nagy » 16 Ian 2009, 01:02

eu n-am avut aparatul foto la mine,,sa fac si eu poze,la lebede.Rate nu prea am vazut unde pescuiesc eu.Si cum gerul s-a cam dus de pe aici,astept vinturile specifice sezonului,,asa in jur de 100km/ora.de maine viun ploile,,iar pe simbata s-a anuntat deja vijelia,asa ca o sa stau acasa. :-S

Avatar utilizator
mariusbv40
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Noi 2009, 16:42

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mariusbv40 » 16 Noi 2009, 16:59

mihai001 scrie:Eu sint in partea sudica aproape de Stuttgart in valea Rinului.Aici cam toate baltile apartin cluburilor de pescuit dar dupa cum am inteles acum poti si cu permisul romanesc sa iei permis pentru o zi,saptamina,luna.La mine in zona mai ai posibilitatea sa iei permisul pentru Rin pe partea landului Rheinland-Pfalz care cuprinde cam 70 km de Rin plus cam toate bratele moarte de Rin si costa cam 50 euro pe an.In cele 2 cluburi unde sint eu taxa este de 30 euro pe an(plus 50 euro cind te inscri in club),25 pe luna si 6 euro pe zi.Plus ca eu am 17 km si sint in Franta unde permisele sint intre 60 si 90 de euro in functie de clubul de la care il iei dar la francezi odata ce platesti taxa clubului
ai automat si apele de stat.Atunci ai posibilitatea sa pescuiesti pe Rhon,Saone,Moselle si cam toate lacurile mari ca Lac de Madine,St. Cassien,Lac de Der,Foret de Orient.Daca mai ai ceva intrebari iti raspund cu placere.
Mihai cum putem lua legatura? Eu stau linga Nüernberg si nu am pe nimeni pe aici cu care sa ma duc la pescuit.
Poate ca o sa facem o partida la anul ce zici?

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pescuit la crap in Germania

Mesaj de mihai001 » 16 Noi 2009, 19:50

Marius vezi ca ai pm.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”