Somon marocan

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Somon marocan

Mesaj de Laurentiu » 18 Noi 2009, 12:41

Precizez din start ca nu e reteta mea, am descoperit-o pe internet, dar
am incercat-o de mai multe ori, este o reteta fina care cere rabdare si ceva timp, dar satisfactiile vor fi garantate. Parol!

Avem nevoie de:
file de somon
pt marinata:mustar,ulei de masline,piper alb,condimente de peste, suc de lamaie,usturoi,patrunjel taiat f marunt,facultativ-sos de chili.
o punga cu spanac
usturoi
ulei de masline
paste tagliatelle
lamai



Intai facem marinata pt somon:mustar,ulei de masline,piper alb,condimente de peste, suc de lamaie,usturoi,patrunjel taiat f marunt,facultativ-sos de chili.
Punem feliile de somon in marinata si le lasam 15 minute

Intre timp ne ocupam de spanac:il oparim si-l lasam cateva minute(2-3).apoi il scurgem si-l taiem bucati mai mari.
Intr-o tigaie punem ulei de masline si o lamaie taiata pe jumatate ,si o prajim putin.
Scoatem lamaile si apoi punem spanacul impreuna cu usturoi tocat la calit


Intai calim putin usturoiul si apoi punem spanacul

fierbem pastele.
O parte din spanac il amestecam cu pastele(condimentam cu sare si piper) si o parte il lasam asa(condimentam).


Sosul de smantana:

1 cutie cu smanatna(preferabil groasa,eu nu am avut si am pus smantana dulce subtire)
coaja de lamaie rasa
sare
piper alb
zeama de lamaie
putin vin alb
usturoi tocat

Se pune la foc mic si se amesteca,e gata cand se ingroasa

AM UITAT SA VA SPUN CA SOMONUL IL FACEM PE GRATAR(eu am o tava pe care fac gratare),CAM 2-3 MINUTE PE FIECARE PARTE; sau perpelit intr-o tigaie de teflon de calitate, unde nu se prinde pestele.

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Somon marocan

Mesaj de Razvan_6 » 18 Noi 2009, 13:13

:D Mmmmm asta da reteta am mincat si eu de curand ;;) da acuma mai depinde si de gusturi ;)

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Somon marocan

Mesaj de vali003 » 18 Noi 2009, 14:29

Este super reteta , doar , de unde ai luato i-au schimbat un pic numele , in original este Somone al tagliattele , o reteta italiana , asta mai putin conteaza , daca a iesit reteta , poti sa-i spui cum vrei.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Somon marocan

Mesaj de Laurentiu » 18 Noi 2009, 17:56

Sincer, nu mai stiu de pe ce forum am gasit-o, dar mi-a placut reteta si a iesit din prima (mie imi place sa si gatesc peste, vanat, sunt asa.. mai haiduc :D ).
Acum incerc sa inlocuiesc somonul cu alt peste si cred ca va fi somnul, si asa mai am cateva cotlete in congelator..
O sa va comunic rezultatul in cateva zile..

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”